Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Obiceiurile tiganilor traditionali cu privire la casatorie

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Pretu' asta se stabileste la kilogram, la bucata, sau cum?

#38
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Criteriile pretului sunt frumusetea, daca stie sa faca mancare, curat, spele.
Cu cat se pricepe mai bine la astea, cu atat creste si pretul.

#39
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

 tom_1133, on 13th February 2012, 15:02, said:

Criteriile pretului sunt frumusetea, daca stie sa faca mancare, curat, spele.
Cu cat se pricepe mai bine la astea, cu atat creste si pretul.

Haoleo! Deci daca face sarmale ... pac! 1.000 de euro in plus! Are pe CV-u' un "Miss Piranda" in palmares ... pac! 5.000 de euro in plus!

#40
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007
Cand am zis obiceiuri ma refeream la alte traditii, nu cea a casatoriei.

#41
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
http://www.tiganii.r...unta-la-tigani/

Pentru multe triburi de țigani părinții sînt cei care aleg mirese pentru copiii lor, și încă de la vîrste mici. Ei consideră că este dreptul lor să găsească o mireasă potrivită pentru copil. Baiatul incepe prin a face curte și în cazul în care cuplul este de acord să se căsătorească se face un schimb de cadouri cu valoare mică, simbolică. Tradițiile țiganilor o evaluare a miresei, adică o plată efectuată de către mire către familia miresi. Plata va compensa pentru pierderea fiicei și este garantul unui comportament decent față de aceasta. După ce famiile cad de acord urmează o petrecere formală cu muzică și dansuri.

De obicei fata se mută în casa soțului după căsătorie, ea urmează să învețe de la mama băiatului ce trebuie făcut pentru a avea grija de casă. Tinerii căsătoriți nu se mută în casa noua pînă nu au primul copil, de asemenea nu se pot striga unul pe celălalt ca soț sau soție ci doar folosind prenumele pînă nu se naște primul copil.

DAAAR...

În mod normal, însă, este interzis ca o femeie țigancă să își ia soț care nu este țigan.

http://blog.invitati...e-nunta-etnice/

In cazul in care un barbat tigan se casatoreste cu o fata de alta provenienta, comunitatea sa o poate accepta in cele din urma, cu conditita ca ea sa accepte modul tiganesc de viata. Este o violare a regulilor ca o tiganca sa se casatoreasca cu cineva de alta nationalitate, deoarece femeia, in conceptiile rromilor este garantul supravieturii populatiei.

Edited by Deria_Leena26, 14 February 2012 - 01:05.


#42
Hellada

Hellada

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 21.03.2011

 Deria_Leena26, on 14th February 2012, 00:57, said:

http://www.tiganii.r...unta-la-tigani/

Pentru multe triburi de țigani părinții sînt cei care aleg mirese pentru copiii lor, și încă de la vîrste mici. Ei consideră că este dreptul lor să găsească o mireasă potrivită pentru copil. Baiatul incepe prin a face curte și în cazul în care cuplul este de acord să se căsătorească se face un schimb de cadouri cu valoare mică, simbolică. Tradițiile țiganilor o evaluare a miresei, adică o plată efectuată de către mire către familia miresi. Plata va compensa pentru pierderea fiicei și este garantul unui comportament decent față de aceasta. După ce famiile cad de acord urmează o petrecere formală cu muzică și dansuri.

De obicei fata se mută în casa soțului după căsătorie, ea urmează să învețe de la mama băiatului ce trebuie făcut pentru a avea grija de casă. Tinerii căsătoriți nu se mută în casa noua pînă nu au primul copil, de asemenea nu se pot striga unul pe celălalt ca soț sau soție ci doar folosind prenumele pînă nu se naște primul copil.

DAAAR...

În mod normal, însă, este interzis ca o femeie țigancă să își ia soț care nu este țigan.

http://blog.invitati...e-nunta-etnice/

In cazul in care un barbat tigan se casatoreste cu o fata de alta provenienta, comunitatea sa o poate accepta in cele din urma, cu conditita ca ea sa accepte modul tiganesc de viata. Este o violare a regulilor ca o tiganca sa se casatoreasca cu cineva de alta nationalitate, deoarece femeia, in conceptiile rromilor este garantul supravieturii populatiei.


Deci casatoriile in afara etniei lor sunt foarte rare sa inteleg ?

#43
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
Eu tiganca sa se insoteasca cu altcineva decat un tigan nu am vazut.

INSA...

O singura data am vazut, in Cluj, tigan care se insotise cu o romanca, pana la proba contrarie. Blonda vopsita, ea, imbracata normal, nu in port tiganesc, il insotea pretutindeni, la 2 pasi in urma lui, conform obiceiului. Inclusiv la semafor. Am stat si m-am uitat o vreme, ca nu mi-a venit sa cred ca sunt impreuna.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate