Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 

Vata de Sticla VS Vata Minerala

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
maestrul10

maestrul10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 25.07.2009

View Postcosmin_sn, on 13th February 2012, 09:18, said:

Cred ca vecinul tau va da mai putini bani ca tine:)). Un sul de vata Isover Domo are 4,5 mpatrati la 20 cm grosime si costa 60 lei.200/4.5=45 suluri x 60 lei=2700 lei la cere mai adaugi manopera si niste nimicuri. Cred ca ajungi la jumatate cu pretul,celuloze nefiind superioara cu nimic daca amandoua sunt puse in opera corect.
Singurul avantaj al celulozei este viteza executiei. Lemnul trebuie tratat, faptul ca este in contact cu celuloza nu il scapa de ciuperci, fungi, carii etc.


Nu nu nu , nu i inteles un lucru f important ca sa ajunga la acelasi coeficient termic de transfer el trebuie sa izoleze cu 60 cm de vata minerala adica 2700leiX3randuri de cate 20 cm fiecare oricat de corect ar fi montata si mai adaugam si nimicurile despre care discutam mai sus ,sarma cuie folie etc...

#20
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,683
  • Înscris: 21.08.2008
Sa revenim la vata de sticla vs vata minerala. Am de pus in podul casei la mama niste vata si fiind din paianta (peretii izolati cu XPS de 10 pe mamaligi si geamuri eficiente-cu pelicula lowe si argon) iar podul necirculat vata e buna insa de care? La tara stiti cum e, mai traieste un soricel, o jivina... vata de sticla din zilele noastre e la fel de criminala de montat (ma refer la protectia muncii) ca aia de acum 15 ani? E mai buna contra rozatoarelor sau traiesc bine mersi?
Nu conteaza pretul, la cit are ea acolo (cca 60mp unde nu e pus deloc si 30mp pus un strat de 5cm) nu e mare avere. Apropo, cum se pune corect incepind de jos in sus? Se mai pune vreo folie si daca nu se intimpla ceva avind in vedere ca podul e oarecum ventilat?

#21
cosmin_sn

cosmin_sn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 29.04.2009

View Postmaestrul10, on 13th February 2012, 09:44, said:

Nu nu nu , nu i inteles un lucru f important ca sa ajunga la acelasi coeficient termic de transfer el trebuie sa izoleze cu 60 cm de vata minerala adica 2700leiX3randuri de cate 20 cm fiecare oricat de corect ar fi montata si mai adaugam si nimicurile despre care discutam mai sus ,sarma cuie folie etc...
Coeficientul  termic e calculat in Sistemul International la 100 mm la orice produs. Nu imi place sa fiu Gica contra  dar 10 cm de vata au celasi coeficient cu 10 cm de celuloza:)).Gata:))
Iti trimit link-ul celor de la Isover http://www.isover.ro/poduri.php?aa=1. Poti sa le ceri certificatele date de laboaratoarele de incercari , certificatele de conformitate, certificatele de manageament al calitatii, certificarii ISO 9001.

#22
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
@danghetau: ia o vata buna si nu se face asa mult praf, daca iei gec_sa e nenorocire cu montatul ei.

eu nu mi-as pune celuloza din mai multe motive, printre care si pretul, daca ai spatiu in pod nu conteaza grosimea

#23
cosmin_sn

cosmin_sn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 29.04.2009
Daca ai soricei cursele de plastic sunt solutia,te scapa de ei cat ai clipi.:)) Nu are legatura cu topicul dar stiu ca dan se va uita aici.

#24
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,683
  • Înscris: 21.08.2008
Vata voi pune oricum insa cam asta ar fi ideea: daca vata de sticla elimina potentialii soricuti ar fi de preferat, eu de 25 ani de cind e casa construita nu m-am urcat niciodata in pod asa ca putin imi pasa dupa aceea. Vata bazaltica daca e mai buna izolatoare dar nu alunga soarecii iar nu e bine. Stiu ca o capcana e buna, am chiar 3 si am prins la mine cu ele vreo citiva de-a lungul vremii. Stiam ca vata de sticla (VS) e mai grea ca aia bazaltica (VB) insa pe siteuri e pe dos; vorbesc de produse de acum peste 10 ani, poate a mai evoluat intre timp situatia. M-ar ajuta sa spuneti si cum se pune vata peste un tavan de lut, daca se mai pune folie si de care (speciala au ba)...

#25
Dumbo79

Dumbo79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 31.01.2012

View Postdanghetau, on 13th February 2012, 16:55, said:

Vata voi pune oricum insa cam asta ar fi ideea: daca vata de sticla elimina potentialii soricuti ar fi de preferat, eu de 25 ani de cind e casa construita nu m-am urcat niciodata in pod asa ca putin imi pasa dupa aceea. Vata bazaltica daca e mai buna izolatoare dar nu alunga soarecii iar nu e bine. Stiu ca o capcana e buna, am chiar 3 si am prins la mine cu ele vreo citiva de-a lungul vremii. Stiam ca vata de sticla (VS) e mai grea ca aia bazaltica (VB) insa pe siteuri e pe dos; vorbesc de produse de acum peste 10 ani, poate a mai evoluat intre timp situatia. M-ar ajuta sa spuneti si cum se pune vata peste un tavan de lut, daca se mai pune folie si de care (speciala au ba)...

Eu nu inteleg cum poti avea soareci in pod daca este  inchis   fara  vreo posibilitate  de a se strecura acolo  , plus daca nu au ce manca   nu cred sa stea  acolo  !  Eu  am la parintii mei casa  de lut  dar e  inchisa  atata de bine incat in pod  nu e  nimic !

#26
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,683
  • Înscris: 21.08.2008
Am zis sa nu isi faca acolo culcus nu ca am si nu stiu ce sa ma fac... Vecinul meu de la oras a avut si porci si ca atare o gramada de graunte... la mine era curat lacrima iar la asta ti-era scirba sa te uiti peste gard. Cind am sapat sa pun gazon am dat in coltul curtii cuib de sobolani, am dat de cite 3 ori cu sapa in ei pina i-am omorit. Am inteles ca-si fac culcus in loc curat si mainca unde e mincare. Asa si casa se considera a fi inchisa insa e posibil sa fie soricei, intra prin cine stie ce orificiu pe care nu-l vezi... e suficienta o gaura de 1cm in diametru si gata... Intrebam despre modul de izolare si de material, despre soricei nici miine nu terminam si e clar.

#27
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
pai vata pe tavan se pune f usor: doar se intinde sulul, fara spatii intre el si gata. deasupra nimic pt a se aerisi vata.
folia bariera de vapori se pune pe fata calda a tavanului sub lut
sper ca am fost explicit.

la soricei nu cunosc care vata e mai buna

#28
barbarian

barbarian

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 23.03.2008
Vata de sticla. Acum cateva luni am pus niste vata de sticla si, ca un berbec  ce sunt, am lucrat cu mainile goale. Frateee, ziceam ca am raie, asa ma manca pielea. Fibrele de sticla sunt extrem de subtiri, desi nu ai zice, si au un diametru de ordinul micronilor. Si cand ti se infig in piele iti blestemi zilele. Asa ca pune vata de sticla la soareci, e drept ca sunt protejati de blanita aia cu o culoare atat de gretoasa dar cand trec prin ea isi freaca labutele care nu au peri. Si asta sigur ii va innebuni.
Dar, ca sa fii mai sigur, recomand un drum la un supermarket de specialitate, ciupesti pe ascuns cate un smoc si din vata de sticla si din cea bazaltica, apoi le freci cu mult avant pe fiecare din maini. Si vezi cu care iti e mai nasol...  :naughty:

Edited by barbarian, 13 February 2012 - 18:10.


#29
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,683
  • Înscris: 21.08.2008

View Postmsn2, on 13th February 2012, 17:43, said:

folia bariera de vapori se pune pe fata calda a tavanului sub lut
Sub lut? Vreau sa ma urc in pod si sa pun peste ce este acolo vata... asadar peste lutul existent (si grinzi), inainte de a intinde vata mai pun ceva?
In interior pe viitor intentionez sa-i indrept tavanele cu rigips si poate pentru acea situatie e bun citatul, nu?

#30
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
daca nu vrei sa faci cu rigips tavanul atunci poti sa pui folia si imediat dupa lutul existent, inainte de a pune vata.
dar umezeala va ramane in lut si va trebui aerisit mai des decat acum

View Postdanghetau, on 13th February 2012, 18:57, said:

Sub lut? Vreau sa ma urc in pod si sa pun peste ce este acolo vata... asadar peste lutul existent (si grinzi), inainte de a intinde vata mai pun ceva?
In interior pe viitor intentionez sa-i indrept tavanele cu rigips si poate pentru acea situatie e bun citatul, nu?


#31
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,683
  • Înscris: 21.08.2008
Asadar folia se pune pe lut dar exista riscul acumularii umezelii in tavanul din lut... dar daca nu pun nici o folie ci pun vata direct pste lut? Podul oricum nu este inchis ermetic si oricum se ventileaza.

#32
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
Pai teoria e asta: vata fara folie, punctul de roua e in interiorul vetei deci vaporii din camera se condenseaza in vata.
daca nu sunt multi vapori, adica camera de locuit nu bucatarie sau baie, si se aeriseste cat de cat ar trebui sa fie ok(nu garantez).

poti sa faci asa: pune vata bazaltica nu de sticla si dupa o iarna vezi daca s-a umezit sau nu.
daca da atunci pui si folie.
conteaza si geamurile daca sunt etanse si daca peretii au poolistiren pe afara. daca da atunci vaporii de apa nu au unde sa se duca decat in pod.

vata bazaltica nu e afectata de umezeala ca cea de sticla care odata umezita se coloreaza si trebuie aruncata.

#33
danmih

danmih

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.09.2006
Am si eu doua intrebari:
1) Pot sa presez vata de sticla? Adica intr-un perete de 15 cm, sa pun 20 cm de vata care sa fie putin presata pt a fi sigur ca nu aluneca in jos in timp.
Am auzit ca nu se recomanda presarea pt ca stratul de aer are rol de izolare termica, dar pe de alta parte am citit ca vata minerala este mai densa si izoleaza mai bine, iar polistirenul extrudat are coeficient mai bun daca este mai dens.
2) Cum ma asigur ca vata de sticla nu cade in timp? Intentionez sa o fixez cu un zig-zag de sarma. Mai exista o alta metoda de fixare?
Multumesc.

#34
forbes

forbes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 06.07.2005
Vata nu e bine sa o presezi prea tare. Pentru a te asigura ca nu cade vata pe langa sarma vezi ca sunt niste elemente de prindere ca o furculitza care au banda autoadeziva dar poti sa le prinzi si cu hosurub.Ca asta e :http://www.leroymerlin.ro/super-afacere/materiale-constructii/clema-pendex-pentru-prindere-vata . le gasesti pe la 1-1.1 ron/buc

#35
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
sau poti sa pui dedesupt plasa de rapitz

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate