Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Vata de Sticla VS Vata Minerala

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
Dumbo79

Dumbo79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 31.01.2012
Opinii pro si contra  sunt  bine venite   :thumbup:

#2
fux

fux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 23.02.2010

 Dumbo79, on 9th February 2012, 18:02, said:

Opinii pro si contra  sunt  bine venite   :thumbup:

Vata minerala are o densitate mai buna si izoleaza mai bine. Vata de sticla cica ar fi si cancerigena fata de cea minerala.
Deci cel putin 2 plusuri pentru vata minerala vs vata sticla :)

#3
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008
Dar protectia fata de soricei?

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Ia vata de sticla si lasa-i sa faca cancer :D

#5
fux

fux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 23.02.2010

 danghetau, on 9th February 2012, 20:44, said:

Dar protectia fata de soricei?

Pisici :) Le ti infometate 2-3 zile si garantat 100 % scapi de rozatoare  :naughty:

#6
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008
Era vorba de vata sau nu vedeti titlul topicului?

#7
Dumbo79

Dumbo79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 31.01.2012

 fux, on 9th February 2012, 19:41, said:

Vata minerala are o densitate mai buna si izoleaza mai bine. Vata de sticla cica ar fi si cancerigena fata de cea minerala.
Deci cel putin 2 plusuri pentru vata minerala vs vata sticla :)

In ziua de azi orice  produce   cancer  ......zic !Peste 10 ani o sa ne spuna  ca    si curentul electric  favorizeaza cancerul  !

#8
maestrul10

maestrul10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 25.07.2009
Parerea mea este ca vata minerala este mai buna decat vata de sticla, in plus eu cred ca vata de sticl este si sinterzisa la comercializare acum.
Ce parere aveti in schimb de izolatia cu hartie tocata de ziar ( fibre de celuloza ) eu am izolat cu asa ceva si comparativ cu cele 2 variante este net superioara. Am izolat o portiune practic dintr-un duplex si si m constatt urmtoare:
   -chiar conform diferentelor la puntea termic cum este prezentata pe unele site-uri fibra de celuloza se comport mult mai bine
   - caldura in acest caz  ramas in casa
   - izolarea pentru 100mp a durat 2 zile eu zic ca sau miscat repede
   - curat si frumos
   - forte multumit

#9
Dumbo79

Dumbo79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 31.01.2012

 maestrul10, on 11th February 2012, 19:09, said:

Parerea mea este ca vata minerala este mai buna decat vata de sticla, in plus eu cred ca vata de sticl este si sinterzisa la comercializare acum.
Ce parere aveti in schimb de izolatia cu hartie tocata de ziar ( fibre de celuloza ) eu am izolat cu asa ceva si comparativ cu cele 2 variante este net superioara. Am izolat o portiune practic dintr-un duplex si si m constatt urmtoare:
   -chiar conform diferentelor la puntea termic cum este prezentata pe unele site-uri fibra de celuloza se comport mult mai bine
   - caldura in acest caz  ramas in casa
   - izolarea pentru 100mp a durat 2 zile eu zic ca sau miscat repede
   - curat si frumos
   - forte multumit


Un pret ,  o suprafata  si ce  grosime ?   Da  ar fi ceva avntaje  dar  cred ca  in  anumite  portiuni  ale unei constructii!

#10
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008
Am intrebat eu: cca 40-45 euro/mc dar e in functie de densitatea dorita, nu e la mp... Unii spun ca se poate gasi la 1/2 de pret, eu am rezerve.
Am vata de sticla pe peretii mansardei (nelocuibila) strict ca sa nu intre praful si pot spune ca e grea, am gasit sticla topita in interior, se taie relativ facil comparativ cu Isoverul ala galben insa e periculoasa la manevrat. As pune strict contra soriceilor (la tara la mama). In podul personal as pune celuloza si eu, avantajul ca se lucreaza curat si intra in cele mai mici colturi si in orice grosume, unii au pus de 1 metru!
Pentru o suprafata de 110mp la o grosime de cca 20cm am primit oferta de 5500 lei in functie de densitate, e vorba de izolarea placii situata sub podeaua din mansarda (asezata pe popi de lemn de 15-20cm).

#11
Dumbo79

Dumbo79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 31.01.2012

 danghetau, on 11th February 2012, 20:34, said:

Am intrebat eu: cca 40-45 euro/mc dar e in functie de densitatea dorita, nu e la mp... Unii spun ca se poate gasi la 1/2 de pret, eu am rezerve.
Am vata de sticla pe peretii mansardei (nelocuibila) strict ca sa nu intre praful si pot spune ca e grea, am gasit sticla topita in interior, se taie relativ facil comparativ cu Isoverul ala galben insa e periculoasa la manevrat. As pune strict contra soriceilor (la tara la mama). In podul personal as pune celuloza si eu, avantajul ca se lucreaza curat si intra in cele mai mici colturi si in orice grosume, unii au pus de 1 metru!
Pentru o suprafata de 110mp la o grosime de cca 20cm am primit oferta de 5500 lei in functie de densitate, e vorba de izolarea placii situata sub podeaua din mansarda (asezata pe popi de lemn de 15-20cm).

Pe mine  m-ar costa  in jur de 2000 euro  la un volum de 45 m3  - cam scump ,  eu   vreau pentru peretii mansardei-acoperis , dar de luat in calcul  acuma sa vad daca  gasesc  o firme  de genu asta si la mine in Galati si ce preturi au ei !

#12
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008
Ideea sta in felul urmator: si eu am spus la fel cind am auzit oferta pentru 20cm grosime insa densitatea izolatiei este mult mai mare. Romanul spune ca vrea sa puna vata de 5 sau de 10cm in unul sau mai multe straturi fara sa ia in calcul densitatea ci doar pretul. Valabil si pentru polistiren: una e unul cu densitate 30 si altul este extrudatul desi au aceeasi grosime. Prin analogie vata minerala si de sticla au densitati diferite si evident proprietati izolatoare diferite asadar pentru a cistiga spatiu e bine sa folosim un material mai dens.
Celuloza (desi e alt subiect) e mai bun, se pune repede si asta e pretul estimativ, asta era oferta la mine anul trecut. Nu mai am oferta insa poti cauta pe net dupa cuvintul izorare.

#13
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,828
  • Înscris: 26.08.2006
Chiar sunt in curs de izolare a mansardei. Am folosit vata de sticla .  Izolatia cu celuloza este mult mai scumpa.Pe mine ma costa 1500 1700 E.
Am auzit ca cea bazaltica este mai buna ,dar si dublu la pret.
Nu cred ca cea de sticla este cancerigena , chiar daca ar fi oricum nu intri in contact cu ea . Eu am pus vata , folie anticondens si rigips.

#14
Dumbo79

Dumbo79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 31.01.2012

 danghetau, on 12th February 2012, 13:24, said:

Ideea sta in felul urmator: si eu am spus la fel cind am auzit oferta pentru 20cm grosime insa densitatea izolatiei este mult mai mare. Romanul spune ca vrea sa puna vata de 5 sau de 10cm in unul sau mai multe straturi fara sa ia in calcul densitatea ci doar pretul. Valabil si pentru polistiren: una e unul cu densitate 30 si altul este extrudatul desi au aceeasi grosime. Prin analogie vata minerala si de sticla au densitati diferite si evident proprietati izolatoare diferite asadar pentru a cistiga spatiu e bine sa folosim un material mai dens.
Celuloza (desi e alt subiect) e mai bun, se pune repede si asta e pretul estimativ, asta era oferta la mine anul trecut. Nu mai am oferta insa poti cauta pe net dupa cuvintul izorare.

Da  am zis ca e  scump  nu exagerat de scump  :thumbup: , evident densitatea  e  de luat in calcul  , acuma  ma gandesc  la calitatile  ei privind   arderea in caz de incendiu   si cat rezista in timp   , ca de bun izolator nu ma indoiesc !

 GERULA2006, on 12th February 2012, 13:28, said:

Chiar sunt in curs de izolare a mansardei. Am folosit vata de sticla .  Izolatia cu celuloza este mult mai scumpa.Pe mine ma costa 1500 1700 E.
Am auzit ca cea bazaltica este mai buna ,dar si dublu la pret.
Nu cred ca cea de sticla este cancerigena , chiar daca ar fi oricum nu intri in contact cu ea . Eu am pus vata , folie anticondens si rigips.

E radioactiva  deci intra  si te  cancerigeste   :thumbup: , glumesc  evident !

Edited by Dumbo79, 12 February 2012 - 13:31.


#15
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008
Si eu am pus vata de aticla, placi de 5m pe interior strict contra prafului si imi amintesc de taiere, cit de greu am facut-o insa placile au intrat exact si nu a fost nevoie de sustinere deoarece rigiditatea e destul de mare tocmai datorita densitatii (nu stiu ce e acum pe piata insa asta galbena e o gluma buna comparativ cu ce am pus eu). E doar pretentios la montat, trebuie protectie buna.
Celuloza este ignifugata din cite stiu eu ca mai tot ce tine de structura de lemn...

#16
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,828
  • Înscris: 26.08.2006
La mine  cu o izolatie de 25 cm iese R= 5,95. Recomandat este minim 5.

#17
maestrul10

maestrul10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 25.07.2009

 Dumbo79, on 11th February 2012, 21:14, said:

Un pret ,  o suprafata  si ce  grosime ?   Da  ar fi ceva avntaje  dar  cred ca  in  anumite  portiuni  ale unei constructii!

Suprafata de 100mp izolat 20cm grosime si cu pretul de 15 euro/mp totul inclus la cheie, ba chiar au si maturat pe unde au facut mizerie.
Sunt f multumit, mai aes acum cand a fost f frig afara.

cauta fibredeceluloza pe internet pentru detalii sau izolare.ro

 Dumbo79, on 12th February 2012, 14:31, said:

Da  am zis ca e  scump  nu exagerat de scump  :thumbup: , evident densitatea  e  de luat in calcul  , acuma  ma gandesc  la calitatile  ei privind   arderea in caz de incendiu   si cat rezista in timp   , ca de bun izolator nu ma indoiesc !



E radioactiva  deci intra  si te  cancerigeste   :thumbup: , glumesc  evident !

eu am luat in calcul tote detalliile:
-calitate
-f bun izolator termic
-protectie la incendiu adica lemnul nu este afectat chiar daca a luat foc pentru ca nu intretine arderea mi-au facut chiar si un test[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CcpZNV2t7Rs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
-nu mai ai nevoie de ignifugarea lemnului sau solutii pentru alte insecte sau protectii care dupa un an trebuie sa dai din nou
-mam saturat sa fiu sclavul muncitorilor mei cum este vecinul meu de duplex care se duce toat ziua de cand a inceput sa izoleze cu vata minerala ba sa cumpere sarma, dupa aceea cuie, folie etc si cand tragi linie te trezesti ca ptr 100 mp dai mai mult de 1500 euro si nici acum nu a terminat de 2 saptamani inceputa lucrarea

#18
cosmin_sn

cosmin_sn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 29.04.2009
Cred ca vecinul tau va da mai putini bani ca tine:)). Un sul de vata Isover Domo are 4,5 mpatrati la 20 cm grosime si costa 60 lei.200/4.5=45 suluri x 60 lei=2700 lei la cere mai adaugi manopera si niste nimicuri. Cred ca ajungi la jumatate cu pretul,celuloze nefiind superioara cu nimic daca amandoua sunt puse in opera corect.
Singurul avantaj al celulozei este viteza executiei. Lemnul trebuie tratat, faptul ca este in contact cu celuloza nu il scapa de ciuperci, fungi, carii etc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate