Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Primul operator mobil virtual?

- - - - -
  • Please log in to reply
331 replies to this topic

#37
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
Ceva noutati? Site-ul nu este actualizat, nu are nimeni legaturi cu Enigma, sa ne mai informeze si pe noi cand se lanseaza?
P.S. Mi-as dori sa fiu inca student ( la Poli), sa ma angajez la ei  :D

Edited by IP-XCENTRIC, 09 July 2012 - 18:26.


#38
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
Daca mai ai rabdare si faci facultatea in 15 ani ai toate sansele. :)

#39
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Postpensionarul, on 8th April 2012, 10:29, said:

Mai Vin Noi Operatori
Scris de Radu Tataru-Marinescu
20.03.2012


Sistemul enigmă


Revenind în România, Enigma System este o companie aflată în stadii avansate ale lansării unui full MVNO. Totul a început în februarie anul trecut, în aprilie se înregistraseră la ANCOM, în septembrie primiseră numerotație, iar în decembrie au început negocierile pentru interconectare. Compania, fondată de cinci prieteni, este condusă de Mihai Eftimie (30 de ani), un doctorand în Comunicații care a ales să meargă pe varianta unui full MVNO – pentru că, explică el, este important să poată să-și configureze singur rețeaua, cu atât mai mult cu cât Enigma System va miza în special pe servicii.

Ceilalti 4 prieteni probabil stau in umbra, ca eu nu-i vad.

ENIGMA-SYSTEM MOBILE VIRTUAL NETWORK OPERATOR SRL 

1. INFORMA.II DE IDENTIFICARE 
Stare firma: 
-func.iune 
Nr. de ordine in RC J40/4391/2011 acordat la 08.04.2011 
Act infiin.are: IC 31422/08.04.2011, 
Cerere înmatriculare: 144306/07-APR-11 
Serie certificat: B2444405 - , emis la data 11-APR-11, eliberat la data 11-APR-11 
Cod unic de înregistrare: 28324252 
Data ultimei men.iuni înscrise privind asocia.i/ac.ionari Data 
ultimei înregistrari in RC: 08.04.2011 
Sediu social: jude. Bucuresti, localitate Bucuresti Sectorul 1, sector 1, Str. SIRIULUI, 20, bloc - , scara - , etaj 3, ap. - , 
cod postal 14354, alte detalii: CORP A, BIROUL NR. 5 
Telefon sediu: 0788123333 
Contact firma: 0788123333 

2. Sediu social 
Act sediu: Contract de subînchiriere si anexele la acesta, dupa caz nr. -din data 25.03.2011 
Data expirarii sediului: 15.08.2012 

Date despre capitalul social 
Capital social subscris (total RON): 200 
Capital varsat (total RON): 200 
Numar ac.iuni/par.i sociale: 20. Valoarea unei par.i sociale: 10 RON 

Structura capitalului
 -200.00 RON, integral varsat 
-0.00 USD, integral varsat 
Nu are participare straina la capital 

Obiecte principale de activitate declarate conform CAEN Rev.2: 
6190 Alte activita.i de telecomunica.ii 
Obiecte secundare de activitate declarate conform CAEN Rev.2: 
4742 Comer. cu amanuntul al echipamentului pentru telecomunica.ii în magazine specializate 
6120 Activita.i de telecomunica.ii prin re.ele fara cablu (exclusiv prin satelit) 
8220 Activita.i ale centrelor de intermediere telefonica (call center) 

Date despre asociati 

Nu are asociati persoane juridice 
Nu are asociati tip lista 

-persoane fizice 

1. Denumire: EFTIMIE MIHAI 
Calitate: asociat unic 
Data nasterii: 12.01.1982 
Loc nastere: BUCURESTI 
CNP: **** 
Act identitate: **** 


Adrese 

1. Domiciliu 
.ara: România 
Jude.: Bucuresti 
Localitate: BUCURESTI SECTORUL 1 
Adresa: **** 

Total aport: 200 RON 
Nr. total actiuni / parti sociale: 20 
Procent beneficii si pierderi: 100% 
Cetatenie: română 

Date despre administratori/lichidatori/ cenzori/ alte persoane imputernicite 
Date despre administratori persoana fizice, imputernicitii lor 

1. 
Nume: EFTIMIE MIHAI 
CNP: **** 
Act identitate: **** 
Puteri: DEPLINE 
Calitate / Func.ie: administrator / nespecificata 
Data nasterii: 12.01.1982 
Locul nasterii: BUCURESTI 
Data numirii: 01.04.2011 
Duarata mandatului: nelimitata. 
Data expirarii mandatului: -

Adrese 

1. Domiciliu 
.ara: România 
Jude.: Bucuresti 
Localitate: BUCURESTI SECTORUL 1 
Adresa: **** 

Ceta.enie: româna 

Nu exista administratori / cenzori auditori persoane fizice 
Nu exista administratori persoane juridice 
Nu exista administratori cenzori, auditori persoane juridice 
Nu are sucursale / subunitati 
Nu are sedii secundare


#40
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Un retailer ar putea lansa în acest an primul operator mobil virtual


Un jucător din industria locală de retail ar putea lansa până la sfârşitul acestui an primul operator virtual de telefonie mobilă (MVNO) de pe piaţă, discuţiile cu Cosmote, Orange şi Vodafone pentru închirierea infrastructurii fiind într-un stadiu avansat, a declarat pentru ZF Marian Velicu, directorul general al Verdian Systems, companie care oferă platforma tehnică necesară unui MVNO şi intermediază negocierile cu operatorii.
Un MVNO este un operator care oferă servicii de voce şi date mobile fără a-şi construi propria reţea de antene şi fibră optică, ci închiriind infra­structura de la operatori existenţi. Românii de la RCS&RDS au intrat, spre exemplu, prin această metodă, pe pieţele de telefonie mobilă din Italia şi Spania.
"Discuţiile sunt într-un stadiu avan­sat, iar lansarea ar putea avea loc în acest an", a declarat Marian Velicu.
"Cosmote, Orange şi Vodafone au o atitudine mai deschisă decât în trecut faţă de un parteneriat cu un MVNO", spune Velicu, fără a oferi alte detalii. El a plecat în primăvara acestui an de la Vodafone după o carieră de 15 ani şi a lansat Veridian Systems în parteneriat cu operatorul local Prime Telecom şi Computaris, o firmă britanică. Costul iniţial pentru lansarea unui MVNO este de cel mult 200.000 de euro, afirmă Velicu, iar un retailer care ar intra în acest business ar avea nevoie de cel mult 25.000 de clienţi pentru a avea venituri egale cu costurile (break even). Retailerii s-ar putea extinde rapid în acest business pentru că au deja o reţea de distribuţie şi un mecanism de promovare bine pus la punct, crede Velicu.

http://www.zf.ro/bus...irtual-10096687

#41
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
Mai greu e primul pas. Daca un MVNO se va dovedi o afacere profitabila, vor aparea si altii. 25.000 de clienti nu reprezinta deloc mult, la cati clienti nemultumiti sunt, daca 5% din ei vor incerca ceva nou tot vor strange cateva zeci de mii.

#42
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
La nici 3-4 luni de la declaratia lui Popoviciu legata de problemele intampinate in negocierile cu marii operatori (a se citi refuzul clar), ca nu vroiau sa-i lase si pe ei astia marii sa traga niste sarme, sa puna si ei acolo  la uscat niste rufe  si alte chestii agatatoare pe pilonii Vodafone ca tot stau degeaba, eventual niste lighene sa prinda bulgarii, vine acum petarda asta de articol platit/comandat marca ZF, cu cioaca asta:

Quote

Cosmote, Orange şi Vodafone au o atitudine mai deschisă decât în trecut faţă de un parteneriat cu un MVNO", spune Velicu, fără a oferi alte detalii.


Abia a asteptat Vodafone si Orange sa-si puna reteaua la dispozitia micilor aspiranti MVNO, dar a refuzat chiria RDS pe 10 piloni...Logic, nu?

#43
daniel28

daniel28

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,184
  • Înscris: 07.08.2003
Voi nu ați înțeles ceva: Velicu asta si-a făcut o firma care oferă infrastructură pt vreun doritor de MVNO. Adica facturare, interconectare, customer-care, negocieri, eventual distribuție, etc. A lucrat omu la un operator, știe care sunt lucrurile si si-a făcut afacerea lui. Iar acum a dat niște bani la ZF (foame mare la presa romaneasca) să își facă ceva reclamă.
Argumente:
Marii operatori sunt acum mai deschiși. Normal, ca îi cunoaște pe directorasii de acolo.
Nu ai nevoie decât de niște bani. Normal, de restul se ocupă el.
25.000 de clienți break-even. Normal, să pară ca tot prostul va avea succes.
Un retailer va lansa. Normal, are si el un contract semnat cu Carrefour si s-a scos. Francezii mai au MVNO si în alte părți.

În concluzie, reclamă plătită fără marcarea distinctivă. Ca cele mai multe articole în ZF.


#44
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
N-am inteles daca exista deja 3 MVNO-uri pe tzeava sau daca RDS, Cosmote si 2K sunt obligate sa gazduiasca si ei cate un MVNO in viitorul mai mult sau mai putin apropiat. Cine ar mai putea intra pe aceasta nisa, in afara de Carrefour?

Edited by IP-XCENTRIC, 24 September 2012 - 18:06.


#45
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009

View PostIP-XCENTRIC, on 24 septembrie 2012 - 18:06, said:

N-am inteles daca exista deja 3 MVNO-uri pe tzeava sau daca RDS, Cosmote si 2K sunt obligate sa gazduiasca si ei cate un MVNO in viitorul mai mult sau mai putin apropiat. Cine ar mai putea intra pe aceasta nisa, in afara de Carrefour?
Cosmote, RDS si 2K si-au asumat angajamentul ca sunt dispusi sa gazduiasca retele MVNO. Nu inteleg de ce Orange si Vodafone nu au vrut sa accepte asta. In Germania lantul de magazine Lidl si-au facut MVNO, poate si in Romania isi vor face :)

#46
Modemuri3G

Modemuri3G

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 08.03.2011
Cum sa accepte, vrei sa puna resurse la dispozitia unei eventuale concurente ? Au pus si vor pune bete in roate cit vor putea !

Edited by Modemuri3G, 25 September 2012 - 17:53.


#47
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 12.08.2006
Faptul ca Orange si Vodafone nu accepta retele MVNO spune multe despre comportamentul acestor firme,chiar si fata de clienti.

#48
daniel28

daniel28

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,184
  • Înscris: 07.08.2003

View Postalexa32, on 25 septembrie 2012 - 18:38, said:

Faptul ca Orange si Vodafone nu accepta retele MVNO spune multe despre comportamentul acestor firme,chiar si fata de clienti.

Nu cred ca este asta explicatia. In prima varianta a caietului de sarcini, scoasa la dezbatere publica, se prevedea obligativitatea ca orice operator sa accepte MVNO. Operatorii mari au sarit in sus, de aceea, probabil, ANCOM a lasat-o mai moale.
Eu cred ca Cosmote, RDS si Doica Telecomunication s-au obligat sa accepte MVNO in schimbul unui pret mai mic la licenta. Uitati-va la structura blocurilor castigate si la pretul platit de CST fata de media sumei si blocurilor VDF si ORN. Veti vedea ca spectrul castigat difera foarte putin, in timp ce pretul este cu 22% mai mic pt CST. Cu siguranta au acceptat niste conditii suplimentare de la ANCOM ca sa le lase pretul mai mic. Una din conditii, sunt convins ca este asta: sa se oblige sa primeasca MVNO.

#49
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 12.08.2006
Totusi uita-te si in piata la comportament si preturi,Cosmote si RCS-RDS au tras preturile in jos.
Au adaugat servicii noi in contract ,au venit cu bonusuri,clientii platind acelasi pret.

#50
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004

Quote

Tarifele de terminare în reteaua mobila virtuala ENIGMA-SYSTEM (catre numerele de forma 0700 XXX XXX, sau catre cele portate care primesc numarul de rutare 18701) este de 0,0405 EURO/minut real, începand cu 1 SEPTEMBRIE 2012.
Tarifele de terminare în reteaua fixa ENIGMA-SYSTEM (catre numerele de forma 0370 XXX XXX, sau catre cele portate care primesc numarul de rutare 18262) este de  0,0067 EURO/minut real, începand cu 1 SEPTEMBRIE 2012.
http://www.enigma-sy...net/business/23

Numarul 0370000000 nu este portat
Operator curent: ENIGMA-SYSTEM MOBILE VIRTUAL NETWORK OPERATOR

Oare vor avea ceva oferta combinata, cu numere virtuale de fix si mobil asociate aceluiasi sim? Am mai vazut, deci se poate, important e sa se si vrea.

Am sunat de dimineata la numarul de mai sus, sa vad ce mai fac, ma asteptam la ton de fax dar am primit respins, ca si cand postul ar fi deranjat. Posted Image

P.S Cum fac sa ascund linkul dupa un text? De cand cu upgrede-ul la noul IPB, am ramas in urma cu noutatile aduse.

Edited by IP-XCENTRIC, 26 September 2012 - 07:13.


#51
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006
Trebuie incercat numarul de contact de RTC, sa vedem daca raspunde cineva si ce informatii putem primii.

Am sa incerc eu maine.

Din cate am vazut pe Wikipedia MNC-ul retelei este 11 . Insa la o cautare manuala a retelelor nu apare RO 11.

Pare ca reteaua nu ar fi inca functionala

#52
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006
Am sunat azi la ei.

A raspuns unu tare sictirit.

Mi-a bagat placa cu inca nu e lansat comercial si cand se va lansa se va anunta in comunicat de presa si mass-media si m-a expediat

#53
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
Ar trebui sa sune o gagica! Posted Image Posted Image
Multumim de update vasilemadalincristian!

Deja sunt sictiriti de potentialii clienti?! hmm...

Edited by IP-XCENTRIC, 28 September 2012 - 10:52.


#54
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006
Cu placere. :D

Cred ca mai degraba sunt sictiriti de salariile primite datorita activitatii intense pe care nu o au :P

Am vrut sa ii intreb ce retea ii gazduieste, daca vor oferii si prepay, tarife, una alta... dar daca am vazut ca n-am cu cine discuta, am lasat-o moarta. :death:

Oricum faptul ca nu e reteaua functionala se putea afla si de pe wikipedia, deci practic nu am venit cu vreo noutate.

Daca e cineva sa dispus sa sune sa ii ia tare la intrebari e invitatul meu :)

Mi se pare curios ca la 1 an de la infiintare sa nu se lanseze comercial si nici sa nu se miste sa o puna pe picioare (interconectari, teste etc) :huh:

Citeam acum pe site-ul operatorului la Cariere :

Quote

Spre deosebire de multinationale, Enigma-System nu cere experienta, ci doar pasiune.

Ma amuza teribil sa citesc acea fraza punand-o in antiteza cu sictirul peste care am dat la RC. :lol:

As completa fraza de mai sus astfel:

Quote

Spre deosebire de multinationale, Enigma-System nu cere experienta, ci doar pasiunea de a fi sictirit.
:coolspeak:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate