Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Omul se trage din maimuta ?

* * * * - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
3996 replies to this topic

#3493
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,780
  • Înscris: 09.01.2007

View Postmario_bril, on 28 aprilie 2019 - 18:01, said:

Vezi Borel. Posted Image

Te rog sa te documentezi inainte sa postezi chestii de genul, ca nu faci decat sa propagi informatii gresite.
Poftim, dureaza 2 minute sa citesti: https://rationalwiki...iki/Borel's_Law

Quote

It was intended as a rule of thumb for specific scenarios before they happen. Borel introduced it in a book written for non-scientists, as an example of the kind of logic that any scientist might use to generate estimates of the minimum probability below which events of a particular type are considered negligible.[1] It was created for specific physical examples, not as a universal law. It certainly does not mean that any probability below 1 in 1050 is automatically zero, which is contradictory.

Simplul fapt ca tu ai impresia ca un matematician ar zice vreodata ca 0.000000000000001 = 0 contradice tot ce inseamna matematica. Si avand in vedere ca folosesti un computer ca sa-mi raspunzi, mi se pare un fel de ipocrizie sa zici chestii de genul asta, cand o buna parte din toate obiectele cu care interactionezi  se bazeaza pe faptul ca zero nu e unu. :P

Si ca bonus, hai sa-ti distrug permanent toata chestia asta cu Borel: esti de acord ca din ce-am descoperit pana acum, universul e enorm? Esti de acord ca exista miliarde de stele, fiecare cu sistemul lor solar, deci miliarde de planete?
Ok, care sunt sansele ca noi sa fim SINGURA planeta cu viata? 1 la cateva miliarde de miliarde? Deci 0.00000000000000...........1? Deci, dupa "legea lui Borel" interpretata de creationisti, fix ZERO.
Dar din pacate nu e asa. Chiar exista o sansa sa fim singura planeta cu viata. Astronomic de mica, dar exista. Cel putin in punctul asta in timp. Eu nu cred ca e asa dar cine stie?

View PostDorel666, on 29 aprilie 2019 - 19:08, said:

Ai dreptate, corect este sa spunem ca probabilitatea este fie zero, fie una la cate miliarde de miliarde de stele si planete sunt. Adica probabilitatea ori este zero, ori tinde spre zero.
De acord, repet, nu neg ca exista o sansa ca in tot universul asta sa fim singura planeta cu viata. Pana la dovada contrarie. :D

#3494
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostTehCube, on 18 mai 2019 - 00:09, said:

Te rog sa te documentezi inainte sa postezi chestii de genul, ca nu faci decat sa propagi informatii gresite.
Poftim, dureaza 2 minute sa citesti: https://rationalwiki...iki/Borel's_Law


Simplul fapt ca tu ai impresia ca un matematician ar zice vreodata ca 0.000000000000001 = 0 contradice tot ce inseamna matematica. Si avand in vedere ca folosesti un computer ca sa-mi raspunzi, mi se pare un fel de ipocrizie sa zici chestii de genul asta, cand o buna parte din toate obiectele cu care interactionezi  se bazeaza pe faptul ca zero nu e unu. :P

Si ca bonus, hai sa-ti distrug permanent toata chestia asta cu Borel: esti de acord ca din ce-am descoperit pana acum, universul e enorm? Esti de acord ca exista miliarde de stele, fiecare cu sistemul lor solar, deci miliarde de planete?
Ok, care sunt sansele ca noi sa fim SINGURA planeta cu viata? 1 la cateva miliarde de miliarde? Deci 0.00000000000000...........1? Deci, dupa "legea lui Borel" interpretata de creationisti, fix ZERO.
Dar din pacate nu e asa. Chiar exista o sansa sa fim singura planeta cu viata. Astronomic de mica, dar exista. Cel putin in punctul asta in timp. Eu nu cred ca e asa dar cine stie?


De acord, repet, nu neg ca exista o sansa ca in tot universul asta sa fim singura planeta cu viata. Pana la dovada contrarie. :D

Scopul creării universului, este popularea lui cu ființe! Însă înainte de începerea populării, Creatorul trebuia să se asigure că toate ființe înțeleg etica, știu să deosebească binele de rău, etc!
Deci viața este la început, noi suntem "cobaii", în viitor lucrurile se vor așeza! :)

#3495
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostTehCube, on 18 mai 2019 - 00:09, said:

Simplul fapt ca tu ai impresia ca un matematician ar zice vreodata ca 0.000000000000001 = 0 contradice tot ce inseamna matematica. Si avand in vedere ca folosesti un computer ca sa-mi raspunzi, mi se pare un fel de ipocrizie sa zici chestii de genul asta, cand o buna parte din toate obiectele cu care interactionezi  se bazeaza pe faptul ca zero nu e unu. Posted Image
Matematica nu este totuna cu fizica. Nu orice probabilitate care nu este zero în matematică, se și întâmplă în realitate. De fapt, probabilitățile extrem de mici, nu se întâmplă deloc. Ceea ce îmi argumentezi dumneata este că orice număr extrem de mic, nu este zero. Știm asta, din matematică. Dar nu orice lucru din matematică poate fi transpus în fizică. Vezi paradoxul Banach-Tarski.

View PostTehCube, on 18 mai 2019 - 00:09, said:

Si ca bonus, hai sa-ti distrug permanent toata chestia asta cu Borel: esti de acord ca din ce-am descoperit pana acum, universul e enorm? Esti de acord ca exista miliarde de stele, fiecare cu sistemul lor solar, deci miliarde de planete?
Ok, care sunt sansele ca noi sa fim SINGURA planeta cu viata? 1 la cateva miliarde de miliarde? Deci 0.00000000000000...........1? Deci, dupa "legea lui Borel" interpretata de creationisti, fix ZERO.
Dar din pacate nu e asa. Chiar exista o sansa sa fim singura planeta cu viata. Astronomic de mica, dar exista. Cel putin in punctul asta in timp. Eu nu cred ca e asa dar cine stie?
Constat că nu ești la curent cu ecuația Drake, absolut deloc.

View PostTehCube, on 18 mai 2019 - 00:09, said:

De acord, repet, nu neg ca exista o sansa ca in tot universul asta sa fim singura planeta cu viata. Pana la dovada contrarie.
Cu alte cuvinte, o probabilitate extrem de mare devine improbabilă, iar una extrem de mică, opusul, respectiv extrem de probabilă. Posted Image

Edited by mario_bril, 24 May 2019 - 12:10.


#3496
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,437
  • Înscris: 04.05.2006

View Postheart_of_ice, on 18 mai 2019 - 10:58, said:

Deci viața este la început, noi suntem "cobaii", în viitor lucrurile se vor așeza! :)
Și uite așa s-a terminat și cu omnistienta și omnipotenta lui Dumnezeu :)

#3497
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postrichelieu, on 25 mai 2019 - 11:26, said:

Și uite așa s-a terminat și cu omnistienta și omnipotenta lui Dumnezeu :)

Ce legătură vezi tu între ceea ce am zis eu și omnisciența și omnipotența divină?! :)

#3498
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostTehCube, on 18 mai 2019 - 00:09, said:



De acord, repet, nu neg ca exista o sansa ca in tot universul asta sa fim singura planeta cu viata. Pana la dovada contrarie. Posted Image

Cred ca ai pierdut firul discutiei. Vorbeam despre aparitia viului din neviu, prin simpla intamplare. La aceasta probabilitate ma refeream ca este zero sau tinde spre zero. In schimb, sunt ferm convins ca toate planetele si toate stelele sunt locuite, dar cu fiinte create de Dumnezeu, nu aparute din intamplare, prin tunete si fulgere cazute in supe ”primordiale”.

#3499
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostDorel666, on 25 mai 2019 - 16:16, said:

Cred ca ai pierdut firul discutiei. Vorbeam despre aparitia viului din neviu, prin simpla intamplare. La aceasta probabilitate ma refeream ca este zero sau tinde spre zero. In schimb, sunt ferm convins ca toate planetele si toate stelele sunt locuite, dar cu fiinte create de Dumnezeu, nu aparute din intamplare, prin tunete si fulgere cazute in supe ”primordiale”.


e mai usor sa spui dumnezeu este raspunsul, decat sa cauti ,cercetezi  ,dumnezeu este raspunsul la orice nu stim

#3500
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Asa e, cum o dai, cum intorci, cu religie, cu stiinta, tot acolo ajungi, la ceva peste putinta de a intelege.

#3501
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postomuspan, on 01 iunie 2019 - 16:48, said:

Asa e, cum o dai, cum intorci, cu religie, cu stiinta, tot acolo ajungi, la ceva peste putinta de a intelege.

nu poti compara credinta oarba cu cunoasterea bazata pe dovezi ,credinta este o forma de convingere atat,cunoasterea este o forma a cea ce cunosti prin dovezi ,stiinta nu afirma ca detine adevarul absolut,nu este o credinta ,convingere ,asta face ca multi sa spuna ca nu poti sa crezi in stiinta ,corect nu poti pentru ca stiinta nu e credinta

#3502
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Vorbe, vorbe, vorbe ... De ce legile naturii sunt asa cum sunt si nu altfel? Nimeni si nimic nu te ajuta sa raspunzi la intrebare.

#3503
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostRay25tm, on 01 iunie 2019 - 16:34, said:



e mai usor sa spui dumnezeu este raspunsul, decat sa cauti ,cercetezi  ,dumnezeu este raspunsul la orice nu stim

Eu caut si cercetez. Dumnezeu ma obliga sa fac astfel!

#3504
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View Postomuspan, on 02 iunie 2019 - 17:05, said:

Vorbe, vorbe, vorbe ... De ce legile naturii sunt asa cum sunt si nu altfel? Nimeni si nimic nu te ajuta sa raspunzi la intrebare.
Si?

#3505
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Esti praf si pulbere, nimic nu sti si nimic nu pricepi.

#3506
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostDorel666, on 04 iunie 2019 - 23:49, said:

Eu caut si cercetez. Dumnezeu ma obliga sa fac astfel!


crestinule  cu  numele ,tu clar nu ai habar de propia biblie ,credinta este baza

Edited by Ray25tm, 22 June 2019 - 11:47.


#3507
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostRay25tm, on 22 iunie 2019 - 11:47, said:

crestinule  cu  numele ,tu clar nu ai habar de propia biblie ,credinta este baza

Credinta este samanta, cercetarea este apa care uda samanta.

#3508
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013
cateodata suntem maimute, care e problema?
a fi Dumnezeu e lucru mare

Edited by Ayami, 22 June 2019 - 18:13.


#3509
gladioc

gladioc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 23.05.2019
Unii se trag din maimuţă... în realitate maimuţa se trage din om... dovada o vedeţi pe stradă...

View PostAyami, on 22 iunie 2019 - 18:13, said:

cateodata suntem maimute, care e problema?
a fi Dumnezeu e lucru mare
Dumnezeu nu ne cere să fim Dumnezei ci oameni...

#3510
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013
si oamenii nu-s mici dumnezei? Posted Image
care-i om si cioara-i canta

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate