Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

nume pe biletul de avion

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 01.07.2006
La numele de familie reunite (sot-sotie, sau daca asa e numele de la parinti) ar trebui sa apara amandoua, dar cred ca o sa fie cel mult verificari suplimentare. N-ar strica totusi sa dai un telefon la companie/agentie.

#20
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,657
  • Înscris: 16.12.2008
Sunt intr-un dubiu daca sa sa dau acum 20 Euro pentru o corectie de nume pe un bilet de avion.
Sau nu, mizand pe o situatie favorabila sa nu fie cazul sa platesc, sau pe una cu plata amanata, sau in cel mai rau caz sa nu fiu primit la imbarcare.
Un om normal la cap n-ar sta pe ganduri la riscul de a pierde zbrul, dar mai am cateva zile in care pot sa visez la avioane in zbor.
Iata datele problemei.
Am cumparat un bilet de avion de la Copenhaga la Belgrad, cu Air Serbia.
La rezervare am omis o litera din prenume. Concret, in loc de "Eduard" am scris "Euard". Numele (de familie) este corect/complet si nu mai am alt prenume.
Pe site-ul Air Serbia, corectia de nume este taxata cu 20 EUR, chiar si pentru o singura litera.
Daca nu fac modificarea de nume acum (mai am 6 zile pana la zbor), ce se poate intampla la check-in?
1. Operatorul sa nu bage de seama si sa-mi dea boarding pass-ul - 50/50% sanse.
2. Sa bage de seama si sa ignore, sa considere suficienta identifiacarea mea ca persoana posesoare a rezervarii  - "probabil putin probabl"
3. Sa nu ignore si sa pot sa schimb numele pe loc, platind taxa corespunzatoare? Se poate face acesata schimbare chiar la postul de check-in? Mai am alta varianta in cele probabil doua ore pana la decolare sa fac modificarea?
4. nu mai scriu ...
Cum spuneam, normal la cap n-ar trebui sa risc sa pierd zborul pentru "decat" 20EUR. Dar mai am inca 3-4-5 zile in care mai pot sa visez.
20 EUR nu sunt "o suma", dar nici nu m-as desparti usor de ei. Nu va uitati ca vin din Danemarca, tara fericirii si a salarilor mari. Eu imi traiesc fericirea si imi obtin salariu aici in patria mama.

Edited by yetiro, 24 September 2023 - 21:03.


#21
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 13.09.2022
Ptr o taxa destul de mica eu nu as risca. Ai calculat cat te-ar costa daca nu te lasa? Ar trebui sa iei un alt bilet si sa dai de 10 ori pe atat, poate, sau chiar mai mult

Edited by danigoleman, 27 September 2023 - 10:01.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate