Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Modem Huawei HG 8247

- - - - -
  • Please log in to reply
248 replies to this topic

#73
wolfynwo

wolfynwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,666
  • Înscris: 31.10.2013
Sigur trebuie sa ii suni.

#74
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006
Nu poti tu, nu ai suficient acces, suna la ei ca ti-l rezolva

#75
buzibumi

buzibumi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 27.12.2011
Multumesc mult, s-a rezolvat!

#76
Dinexperienta

Dinexperienta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 03.08.2011
Multumesc celor care mi-ati raspuns!

Am setat IP-uri "statice" (fara DHCP) si se pare ca laptopul ce ruleaza Windows incearca sa se conecteze la interfata de administrare.
Deocamdata nu exclud varianta unui virus.

2016-07-02 00:12:52 [Notice] AlarmID:104517,AlarmLevel:Error,[WEB] from ip:192.168.100.77 login fail!

Voua va apare asa ceva in Log?



Multumesc si user-ului  

Tehnicianul1970 said:

pentru sfaturile legate de parola - poate le vor citi si altii si le vor aplica (parolele mele respecta recomandarile de securitate uzuale).

P.S.: @Tehnicianul1970
Chiar ma bucur ca ai ras cu lacrimi!
Dar nu cred ca era necesara pentru discutie speculatia despre denumirea user-ului meu (ca sa n-o numesc atac la persoana), domnule Angelo Niculescu!

#77
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008
Dacă vrei, activează filtrul MAC și termini povestea

#78
Cosminelc

Cosminelc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 11.11.2005
Salutare tuturor,
Vin si eu cu o problema legata de acest GPON. Recent, am facut contract cu cei de la DIGI pentru fibra optica si au venit cu cablul si cu un terminal Huawei HG 8240H. Ideea e ca eu detin si un GPON Huawei HG8247 si vreau sa il folosesc pe acesta. Totul e bine si frumos, ma conectez la interfata lui, setez WLAN-ul, WAN-ul, imi apare reteaua pe care o vreau dar nu mi se conecteaza la internet cu user-ul si parola de DIGI. Ce setari trebuiesc facute pentru a se conecta prin PPPoe la DIGI? Precizez ca mai am un router pe care daca il conectez la modemul HG8240H merge foarte bine folosind userul si parola de la Digi.

#79
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008
Ele vin puțin „codate” pentru rețele.

#80
Cosminelc

Cosminelc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 11.11.2005

View PostKyKyKyKy, on 04 iulie 2016 - 20:15, said:

Ele vin puțin „codate” pentru rețele.
Si asta inseamna ca nu am ce face cu el?Sau exista vreo posibilitate sa il fac sa se conecteze.

#81
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008
Poate dacă băieții de la RDS sunt drăguți să-ți reconfigureze OLT-ul...
Încearcă pe aria RCS&RDS sau dă-i un mesaj lui Digi.Helper și poate te va ajuta.

#82
Cosminelc

Cosminelc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 11.11.2005

View PostKyKyKyKy, on 04 iulie 2016 - 20:25, said:

Poate dacă băieții de la RDS sunt drăguți să-ți reconfigureze OLT-ul...
Încearcă pe aria RCS&RDS sau dă-i un mesaj lui Digi.Helper și poate te va ajuta.
Multumesc frumos pentru informatii. Sper sa fie baieti draguti si sa imi fie de ajutor.

#83
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006
nu ai ce sa ii faci, nici cei de la digi nu au, nu ai acces la setarile avansate, numai online se face si nu cred ca cineva din telekom ti-l va configura pt reteaua digi

#84
sarighiol

sarighiol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 09.02.2007
Rog mult, mult de tot pe cineva care are router HG8247H de la Telekom și abonament de voce fixă să se logheze cu user telecomadmin și parola admintelecom, apoi să intre în meniul - Voice - VoIP Basic Configuration, să facă print screen și să le posteze aici.
Am sunat la ei și am cerut setarea routerului în modul bridge. Au șters toate setările de la WAN, inclusiv pe cea de VoIP. Nimic nu mai e de mirare!
De-abia azi după 3 zile în care am sunat de vreo 20 de ori a reușit cineva să pună înapoi setările de VoIP. Până să-mi pună ei înapoi setările, eu m-am logat cu user name și parola de mai sus, am pus înapoi setările de WAN, mi-a funcționat Internetul, dar setările de VoIP nu am avut de unde să le știu. Dacă le-aș fi avut și pe acestea, nu mai sunam la ei. Sunt groaznici! La fiecare apel am așteptat cam 25 minute, indiferent de pe ce număr am sunat.
Acum routerul nu mai e configurat în modul bridge și nu mă mai pot loga cu user telecomadmin și parola admintelecom. Deci l-au securizat și mai și. Mi-au zis că VoIP-ul nu poate fi configurat dacă routerul este în mod bridge. Eu însă vreau să mai încerc.

#85
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006
alea sunt credentiale gasite pe net, nu ti-au mers niciodata pentru ca nu exista, numai ei iti pot face configurari avansate pe router, oricum frumoasa povestea numai ca n-ai prea nimerit categoria care sa puna botu

#86
sarighiol

sarighiol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 09.02.2007

View Postxcit, on 20 iulie 2016 - 19:15, said:

alea sunt credentiale gasite pe net, nu ti-au mers niciodata pentru ca nu exista, numai ei iti pot face configurari avansate pe router, oricum frumoasa povestea numai ca n-ai prea nimerit categoria care sa puna botu

Numai unii dintre ei îmi pot face configurări avansate pe router și pot schimba parola admintelecom... alții doar știu să șteargă tot... Posted Image
Mie mi-a mers logarea cu user telecomadmin și parola admintelecom. Acum dacă-i dau reset la router, din nou îmi merge, dar pierd setările puse de cei de la Telekom și din nou rămân cu routerul în mod bridge, fără setări VoIP. Pe cele de la net le știu și le pot pune înapoi, dar pe cele de la VoIP nu le știu.
Dacă ai un router HG8247H pentru care nu ai solicitat intervenția celor de la Telekom, încearcă să te loghezi cu user telecomadmin și parola admintelecom și vei vedea că merge. Dacă ai scris aici că nu merge, de unde știi că nu merge dacă n-ai încercat?
Oricum nu pot pricepe de ce susțin cei de la Telekom că acest router poate fi configurat în mod bridge doar prin ștergerea tuturor conexiunilor WAN și nu prin crearea unei conexiuni în mod bridge din meniul conexiunilor WAN, care permite setarea unei astfel de setări.

#87
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006
bineinteles ca am, nu a mers niciodata si nici nu va merge userul ala, singurul care merge dar ai acces limitat este root cu pass admin

#88
sarighiol

sarighiol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 09.02.2007

View Postxcit, on 20 iulie 2016 - 21:16, said:

bineinteles ca am, nu a mers niciodata si nici nu va merge userul ala, singurul care merge dar ai acces limitat este root cu pass admin

Acum nu mai merge nici la mine logarea cu user telecomadmin și parola admintelecom. I-am dat și reset, dar setările puse de ei nu s-au mai pierdut, așa cum s-a întâmplat data trecută.

#89
worldwide

worldwide

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 16.02.2005
salut
isi face cineva timp sa-mi spuna si mie, ca la prosti, ce setari trebuie sa fac ca sa accesez un stick usb infipt in modemul asta ? fat32 sau ntfs ? ce trebuie sa scriu in "network application/usb application ?

#90
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008
Îl înfigi, apoi tastezi în bara de adrese:
ftp://192.168.100.1
(sau cât e ip-ul de configurare)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate