Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Modem Huawei HG 8247

- - - - -
  • Please log in to reply
248 replies to this topic

#37
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca prinzi cand 120 Mbps, cand 200, cand 8-9 la  download deja e alta problema, nu e de la IPTV. Trebuie verificata conexiunea fizica.

Edited by MembruAnonim, 27 September 2015 - 10:03.


#38
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
ai semnal analogic pe mufa aia, catv. Trebuie sa suni la ei pt bridge, cu parola ta nu ai acces la toate setarile

#39
SorinFCS

SorinFCS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 24.05.2013
Multumesc pentru informatii, oricum se manifesta destul de ciudat internetul de la telekom, la inceput eram incantat de viteza si acum nici nu pot sa ii laud ca ma fac de ras la ce speedteste prind :D
E bun si analogic, pentru un al doilea TV.

#40
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
daca ai tv capabil iti iei card si gata digitalul

#41
gabicelbun

gabicelbun

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.03.2009
Am intrat pe seriala din el dar nu pot sa dau nicio comanda - este blocata interfata CLI. Stie cineva ceva ?

#42
grinci

grinci

    Bang the bass, turn up the treble

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,225
  • Înscris: 10.09.2013
Cred ca a venit ceva update (nu stiu cand, abia acum am sesizat) la 8247. Inainte aveam V1R006C00S127 iar acum am V1R006C00S205. Nu am vazut modificari doar ca acum apare si Online Duration la Status/wan information.

LE Am gasit in loguri: 2015-12-08 01:30:19 [Critical] [PSI]Start to download config file from olt!

Edited by grinci, 11 December 2015 - 22:39.


#43
ioanradu

ioanradu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 941
  • Înscris: 14.11.2009
M-ar interesa internetul de la Telekom pentru faptul ca are ip static ceea ce RDS nu ofera decat clientilor business si la preturi mult mai mari. Ce ma intereseaza este daca acest router are si DMZ in setari ? Am net de la rcs si ont-ul 8245h nu are DMZ in setari.

#44
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
Se pare că are.
http://screenshots.p...nfiguration.htm

#45
grinci

grinci

    Bang the bass, turn up the treble

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,225
  • Înscris: 10.09.2013
Chiar zilele trecute am activat si eu ip static, e bine ca exista optiunea asta.
Da, are DMZ :)

#46
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
Abia aștept să testez și eu fibra lor după bunul plac. Posted Image

#47
ioanradu

ioanradu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 941
  • Înscris: 14.11.2009
Pai se pare ca numai Telekom ofera ip static ( foarte indicat la servere web, ftp, mail ) la preturi rezonabile in Iasi. Nu inteleg de ce nu ofera si RCS ip static contra unei sume modice asa cum face Telekom. Cred ca am sa renunt la netul de la rcs si trec la Telekom pe fibra.

#48
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
RDS oferă DDNS.
Singurul avantaj al IP-ului static e când te joci joculețe care te pot identifica după IP.

Edited by KyKyKyKy, 12 December 2015 - 10:44.


#49
ioanradu

ioanradu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 941
  • Înscris: 14.11.2009
Are DDNS pentru sudomeniu.go.ro, dar sa zicem ca vreau sa fac host acasa pe conexiunea de la RDS pe un NAS la un site de exemplu  www.site-ulmeu.com . La ce ma ajuta DDNS lor cu .go.ro atunci cand accesez adresa site-ului sau cand vreau sa trimit mail-uri sau sa sa primesc mail-uri si eventual sa folosesc si un server ftp ? Scuze de off-topic.
Mi se pare ca ip static este cea mai buna solutie.

Edited by ioanradu, 12 December 2015 - 11:19.


#50
daruxel

daruxel

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.02.2016
SALUT

Va rog putin ajutor daca se poate: Am bagat zilele trecute internet de 1gb de la Telekom si totul e in regula in ce priveste conexiunea prin cablu, atinge vitezele specificate. Pe partea de wifi insa, (router HG8247H) nu reusesc sa ating viteze mai mari de 75 mb/s chiar de langa router. Am configurat toate setarile posibile si pe router si pe placa de retea "Intel® Dual Band Wireless-AC 7260". In mod normal ar trebui sa atinga viteze foarte mari dar speed testul e la fel de jalnic mereu. Are cineva idee care este problema? sau routerul este limitat pe partea de wireless?? daca este il pot conecta la un alt router cu viteze mari? nu stiu cum sa mai fac... merci anticipat

#51
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
HG8247 are b/g/n dualband, adcă maxim 300 Mbps

#52
Panzaru

Panzaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 19.04.2010
Salut,

Tot referitor la modemul HG 8247H vin si eu sa ma plang aici. Acum un an m-au vrajit si pe mine ca vin sa-mi puna fibra optica gratis. Mi-au spus ca-mi pun si un modem mai bun ca cel dinainte si ca internetul va merge mai bine. Asa ca mi-am pus televiziune (inainte aveam de la UPC) si internet de 200 mb cu modemul ”mai bun” HG 8247H. Cu televiziunea sunt foarte multumit. Dar, cu internetul am patit si eu exact ce a povestit  daruxel un pic mai sus. WI-FI-ul este praf, în apropiere de modem e acceptabil, dar in ultima camera, despartita de modem de trei pereti, merge ca ochiul mortului, cu viteze de download de 1-2 mb. Inainte, cand aveam cablu de cupru legat de mine cu banda izolatoare si un modem mai ”slab” (Huawei HG658), aveam abonament de 20 mb/s si in ultima camera ajungeau 10 mb. Am citit si ce scrie pe aici, am si sunat pe la diverse servicii tehnice ale Telekom-ului si tot felul de baieti si fete mi-au configurat modemul in fel si chip, dar fara niciun rezultat vizibil. Asa ca, am ajuns la concluzia ca HG 8247H e un modem de toata jena, cel putin în privința WI-FI-ului. Nu degeaba il dau cei de la Telekom gratis. Deci, intrebarea si rugamintea mea catre cei de pe aici ar fi urmatoarea: ati putea sa-mi recomandati un alt modem care sa fie mai bun decat HG 8247H pe partea de WI-FI? Unul care sa care sa aiba WI-FI mai puternic, care sa ”treaca mai bine prin pereti”? Si, evident, unul care sa fie compatibil cu serviciile tehnice oferite de Telekom. Exista cumva vreun parametru tehnic la aceste modemuri din care sa îți poti da seama daca are WI-FI-ul mai bun sau mai prost? Cred ca v-ati prins deja ca nu ma pricep deloc la modemuri, dar, daca cineva îmi spune că A este mai bun decât B, atunci evident aleg A. Si mai stiu sa scot mufele de fibra optică și de televiziune din modemul vechi si sa le pun in cel nou. Nu stiu daca ajuta cu ceva, dar sunt din Timisoara, am internet FTTH, telefonie VOIP si televiziune DVBC. Cam astea sunt datele tehnice din contractul meu.

Multumiri anticipate.

#53
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006

 Panzaru, on 28 februarie 2016 - 18:52, said:

Nu degeaba il dau cei de la Telekom gratis

pai ce, pe 658 ti-au luat bani sau cum? toate se dau gratis indiferent de model, daca tu zici ca o banda de 20 de mbps e mai buna ca una de 200 jos palaria, esti priceput. Ca modemul e mai slab in wireless asta e, te duci si iti iei un router pe banii tai, ca telekom da numai jeguri gratis...si il pui sa iti bata in toata casa, simplu ca buna ziua

#54
daruxel

daruxel

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.02.2016
Salutare
(Panzaru), am tot facut teste si setari dar e imposibil sa trec cu speedtestul de 80mb pe wifi. Pe cablu am descarcat si cu 110mb deci super. Privitor la wifi, ce m'a linistit a fost un test cu un router tplink de 150 mb wifi si 10,100lan pe care l'am legat la hg8247h si am scos aproape 100 pe wifi si semnal mult mai consistent! Parerea mea e ca daca ai retea de 1gb si router huawei hg8247h, sa cumperi un alt router wifi, iti pot si recomanda unul la 200 lei cu care vei ajunge la viteze de top, acum depinde si de placa de retea lan si wifi ce o ai, merci

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate