Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum schimb parola la un ZTE F6605R?

5 mituri comuniste demontate

Pet Shop Boys - It's not a cr...

Tigla metalica
 Recomandari Termopan + Velux

Sfaturi amplificator + bose

Voi intelegeti ce va zic animalut...

Router nou fara port pentru fibra...
 Cum mai stam cu asigurarile de ri...

Cer autorizatie, modific fara aut...

Beko masina de spalat rufe WUE 77...

Aer conditionat Multisplit / case...
 e-TVA din August 2024

Ventilatorul centralei nu se opre...

Obtinere numar DUNS pentru Google...

Cum se numeste sarma folosita la ...

Modem Huawei HG 8247

- - - - -
  • Please log in to reply
248 replies to this topic

KENSINGTON

KENSINGTON

Senior Member

• Grup: Senior Members
Detin acest model de modem hg8247h și de câteva zile m-au trecut pe internet L (teoretic, așa apare în My Account).
Am un TV Sony X850E la care in specificații apare că are WI-FI 2,4 GHz, 5 GHz.
Cu toate astea viteza maxima atinsa de download pe TV prin WI FI e de 100 Mbps.
Pe cablu TV-ul suporta maxim 100 Mbps, de aceea folosesc WI FI.
Nu ar trebui sa am viteze mai mari pe WI FI ? Nu am alt aparat cu care sa probez.
Mă gândesc că m-au trecut doar scriptic pe L și de fapt tehnic au uitat să facă modificarea.

Edited by KENSINGTON, 27 September 2019 - 12:27.

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

• Grup: Banned
hg8247h are doar 2.4ghz, asa ca degeaba are tv-ul 5ghz, deci in condițiile astea 100Mbps este un rezultat excelent.

Gif2D

Gif2D

💯 Coffee addicted!

Televizoarele nu sunt un etalon în ceea ce privește lățimea de bandă a internetului.

alinmihai

alinmihai

Junior Member

• Grup: Members
Cate porturi LAN are active ONT-ul asta?
Daca sunt cele 1,2 si 3 (4 am inteles ca ar fi pentru bridge), merge in conditiile astea sa il las totusi route (sa nu il fac bridge), sa ii dezactivez wireless-ul, pe LAN 1 sa ii pun o camera IP, pe 2 un cablu ethernet la laptop, iar pe 3 sa pun un alt router in mod AP si daca da, mai trebuie sa fac setari in fiecare dintre ele (ONT si router) si pe ce porturi le leg? LAN de la ONT si LAN la router sau WAN la router?
Multumesc!

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

Portul 4 e in principiu pentru iptv, nu pentru bridge, dar poate fi configurat fie toate porturile net, fie toate internet!

AP legi pe oricare port, pe un port lan si cu dhcp off, s-a mai discutat de mii de ori si nu e ceva specific unui anumit operator.

Edited by MembruAnonim, 06 November 2019 - 21:17.

alinmihai

alinmihai

Junior Member

Alta intrebare, ultima cred, inainte sa ajung la locatie si sa ma apuc de treaba:
Dintr-un AP poti trage LAN? Mai exact router pus in mod AP din care sa trag vreo 2-3-4 fire catre laptop/tv/pc..

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

Porturile alea le privesti ca un simplu switch. Faci abstractie de antene si de luciul de pe ambalaj (adica baga cablurile si gata :) ).

alinmihai

alinmihai

Junior Member

Concluzionând, în teorie, un router bun gigabit pus în mod AP după Ont-ul ISP-ului mă va ajuta să ating pe wireless viteze apropiate de cele promise în contract și pe care nu le poate oferi capacitatea WiFi a ONT-ului, putând de asemenea folosi și porturile LAN, așa cum ai zis mai sus, ca și când ar fi doar niste switch-uri. Corect?

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

Concluzionand, nu mai bine le zici sa-ti puna sagemcom si terminam toata discutia cu AP-uri, cabluri, lan-lan, wan, bridge si alte cuvinte cheie?!
Oricum, nu stiu ce asteptari ai tu si ce clienti, dar gigabit pe wifi momentan e extrem de dificil de atins.

alinmihai

alinmihai

Junior Member

Păi și chiar dacă aș pune Sagemcom, crezi că am ajunge să vorbim despre altceva pe aria asta? Nu termenilor ăstora le e dedicat până la urmă thread-ul de față? :)
La fel de bine puteai să zici că închidem forumul, nu?

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

Exact. Succes!

Tudor112

Tudor112

Member

Salut, dacă am un ONT de acest fel, pot folosi un singur port pentru IPTV și să pun toate STB-urile legate la un switch gigabit cu doar 4 porturi? Un port LAN al ONT-ului il folosesc pentru internet dar o sa il fac în bridge, este ok?

darkwings

darkwings

satana

View PostTudor112, on 07 noiembrie 2019 - 21:27, said:

Salut, dacă am un ONT de acest fel, pot folosi un singur port pentru IPTV și să pun toate STB-urile legate la un switch gigabit cu doar 4 porturi? Un port LAN al ONT-ului il folosesc pentru internet dar o sa il fac în bridge, este ok?
pt iptv:raspunsul este nu
pt bridge :da.suna in cc sa se deschida tichet catre it pt asta

View Postalinmihai, on 07 noiembrie 2019 - 16:28, said:

Păi și chiar dacă aș pune Sagemcom, crezi că am ajunge să vorbim despre altceva pe aria asta? Nu termenilor ăstora le e dedicat până la urmă thread-ul de față? Posted Image
La fel de bine puteai să zici că închidem forumul, nu?

ka safecom daca nu ai si dispozitive capabile de ac degeaba se mapeaza ssiid'urile.oar in ac oricum acoperirea este destul de limitaya.asa ca mai bine un mdm dedicat dupa 7247.sau yb extemder daca nu ai chef sa suni pt asta

Edited by darkwings, 09 November 2019 - 05:21.

Gif2D

Gif2D

💯 Coffee addicted!

Huawei HG8247H are lățimea de bandă de 300 Mbps@Wifi declarată în specificațiile tehnice. Cu această viteză negociază și adaptorul WiFi, însă testele rareori ating 100 Mbps.

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

Conteaza si ce vecini ai. Cand m-am mutat si nu era niciun wifi pe langa mine prindeam cam 160-180Mbps pe 2.4. Intre timp cand s-a mai aglomerat situatia, viteza a scazut la jumatate.

Gif2D

Gif2D

💯 Coffee addicted!

Am ales manual un canal situat în zonă mai liberă. Nu vrea să sară de 100 Mbps.
[ https://setuprouter.com/router/huawei/hg8247h/wifi-advanced-69205-large.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Gif2D

Gif2D

💯 Coffee addicted!

Deși în specificații chinezu' se laudă că e de trei ori mai mare lățimea de bandă.
[ https://i.imgur.com/hRE8dHx.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

diZy

diZy

Senior Member

Nu e nicio problema, studiaza cum functioneaza o conexiune radio si dupa aia vei intelege de ce e normal sa ai viteza aia.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate