Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Geam termopan

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Aurel47

Aurel47

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.02.2012
Care ma poate ajuta cu un sfat,in urma cu 2 ani m-am hotarat sa schimb geamurile de la casa si sa pun termopane. Am cautat pe la mai multe firme,am primit mai multe oferte si pana la urma am ales firma Mo_ndo St_yle,am gandit ca fiind firma mare este si serioasa.Inca de la inceput au inceput sa fie probleme deoarece le-au facut prea mari,muncitorii au spus ca se pot monta,daca se mai scoate o caramida.Geamurile s-au montat,dar a venit iarna(din pacate) cand erau temperaturi de sub 0 grade sufla vantul pe sub pervaze si pe langa geam,i-am chemat sa constate,au spus ca vin peste o luna ca au multe lucrari,i-am asteptat degeaba,a venit vara si inca o iarna,am spus ca de data asta trebuie sa rezolv problema deoarece sunt temperaturi de sub  -10 grade si  nu izolau nici fonic,auzeam ce vorbeste lumea de pe strada, ,au venit au scos pervazele au mai dat cu spuma,au mai reglat geamurile si surpriza a doua zi este la fel. Ce se mai poate face,spart si izolat din nou sau altele noi cu alta firma,problema este ca au costat in jur de 10 mii de euro? Daca dupa nici 2 ierni a inceput sa bata vantul printre ele peste 5-10 ani cum va fi?

Edited by euribiontuL, 06 February 2012 - 18:23.
edit denumire firma în clar


#2
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,066
  • Înscris: 22.06.2004

View PostAurel47, on 6th February 2012, 17:24, said:

sufla vantul pe sub pervaze si pe langa geam


este o problema de finisaje. daca iti sufla vantul printre toc si cercevea era alta problema. pe afara veneai cu polistirenul pana sub glaf iar la interior cu tencuiala sub glaf. daca ai intors un polistiren extrudat de 2 pe exterior nu ar mai trebui sa bage vant pe langa fereastra. pune niste poze int/ext.

Edited by conu71, 06 February 2012 - 17:36.


#3
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
Trebuie să identifici de unde e problema. Normal, reparațiile sunt în sarcina beneficiarului, adică a ta. Dacă intră pe lângă tocul geamului curent, nu e vina executantului tâmplăriei.

Poți să-ți dai seama dacă e din cauza tâmplăriei (Trocal bănuiesc), făcând proba cu coala de hârtie, și anume:
Închizi geamurile mobile, prinzând o foaie de hârtie (din cea obișnuită A4 pentru imprimantă) între toc și cercevea. Dacă poți scoate foaia de hârtie ușor, cu geamul închis, atunci tâmplăria ta nu etanșează suficient. Coala trebuie să iasă foarte greu, sau chiar să se rupă atunci când încerci să o scoți. Fă această probă de jur împrejurul fiecărui geam mobil.

Dacă tâmplăria nu etanșează, atunci te poți prevala de garanție. De obicei se poate regla din feronerie și calarea sticlei. Dacă nici așa nu de rezolvă, se poate schimba feroneria cu una mai performantă.

#4
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
10mii de Euro pot costa 60-max80mp de tamplărie+sticlă.
cred că problemele descrise se datorează exclusiv reparațiilor postmontaj.
poze te rugăm, sau încearcă să descri natura problemelor, dimensiunile ferestreor, sau orice dataliu considerat relevant.

#5
Aurel47

Aurel47

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.02.2012

View PosteuribiontuL, on 6th February 2012, 18:19, said:

10mii de Euro pot costa 60-max80mp de tamplărie+sticlă.
cred că problemele descrise se datorează exclusiv reparațiilor postmontaj.
poze te rugăm, sau încearcă să descri natura problemelor, dimensiunile ferestreor, sau orice dataliu considerat relevant.
+ rulouri din aluminiu,vantul sufla pe sub pervaze ,pe langa tocul geamului si pe langa cercevele,pervazele tot cu mondo style le-am pus.
Am inteles, din ce se spune,  vina ca sufla pe langa tocul geamului o poarta cel ce a tencuit,daca ar fi izolat bine cei de la mondo nu ar mai fi fost probleme. Zidaria nu inchide ermetic ,cu timpul tot crapa,dar ramane spuma,atata ma pricep si eu,sper
Ori cum sunt foarte dezamagit de aceasta firma,vorba romanului scapi de drac si dai de tatal lui,asa si eu am cautat sa fac cu firme mari si a fost o mare tzeapa

View PostAurel47, on 6th February 2012, 18:32, said:

+ rulouri din aluminiu,vantul sufla pe sub pervaze ,pe langa tocul geamului si pe langa cercevele,pervazele tot cu mondo style le-am pus.
Am inteles, din ce se spune,  vina ca sufla pe langa tocul geamului o poarta cel ce a tencuit,daca ar fi izolat bine cei de la mondo nu ar mai fi fost probleme. Zidaria nu inchide ermetic ,cu timpul tot crapa,dar ramane spuma,atata ma pricep si eu,sper
Ori cum sunt foarte dezamagit de aceasta firma,vorba romanului scapi de drac si dai de tatal lui,asa si eu am cautat sa fac cu firme mari si a fost o mare tzeapa
Faptul ca-mi transpira si fac condes nu am mai specificat deoarece se subintelege,condensul are loc cand aerul cald se intalneste cu cel rece,facturala gaz pe luna decembrie a fost de omieosuta lei

Edited by Aurel47, 06 February 2012 - 18:34.


#6
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
Dragă Aurel, nu are nicio vină Mondo Style dacă Nea Caisă zidarul nu și-a făcut treaba bine. Ți-am zis, încearcă cu coala. Dacă închid bine. atunci nu e de la tâmplărie.

Despre condens, e o altă discuție. Aerisește mai des. Dacă ai perdele, jaluzele, care obturează geamul, dă-le la o parte măcar acum când sunt frigurile astea.

Ia și citește despre condens în documentul atașat.

Attached Files



#7
Aurel47

Aurel47

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.02.2012
Repet pervazele ,le-am cumparat de la mondo si tot ei le-au montat,ai dreptate erau niste Nea Caisa cei care le-au montat,le-am spus sa puna mai multa spuma sau silicon  dar a spus ca ajunge,ca ei stiu mai bine.
  Dar de faptul ca nici macar sa masoare nu stiu ce spui?

#8
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
După montajul tâmplăriei și al glafurilor, urmează reparațiile pe care le face un zidar. Dacă astea nu sunt OK, atunci refă-le.  

Tot nu ai spus dacă ai făcut proba cu coala.

De măsurători, ce să zic, chiar toate erau greșit măsurate?

#9
Aurel47

Aurel47

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.02.2012

View PostDigix, on 6th February 2012, 19:05, said:

După montajul tâmplăriei și al glafurilor, urmează reparațiile pe care le face un zidar. Dacă astea nu sunt OK, atunci refă-le.  

Tot nu ai spus dacă ai făcut proba cu coala.

De măsurători, ce să zic, chiar toate erau greșit măsurate?
1. Proba cu coala am facut-o si surpriza,am reusit sa o trag in jos cu geamul inchis,asta dupa ce au venit cei de la mondo(neam cu Nea Caisa.) si au reglat geamul
2. cu masuratorile  au gresit doar la jumatate,  ar trebui sa fiu fericit ca nu au gresit la toate?

#10
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
1. Cheamă-i încă odată, că acum au destul timp și arată-le treaba cu coala. Trebuie să iasă greu, oriunde ai băga coala, pe toată circumferința geamului.  Dacă apeși cu mâna pe cercevea din loc în loc, cu geamul închis, se mai diminuează zgomotul ? Dacă da, e clar, trebuie reglate ca să stângă mai bine.  
E posibil să fie și o combinație între cele două, adică și geamurile neetanșe și reparațiile prost făcute. După ce rezolvi geamurile și nu mai poți scoate coala , dacă tot ai probleme, fă probă cu o lumânare aprinsă. Deschizi alt geam din casă și vezi dacă face curent cu geamul tău la care vrei să faci probă lângă care ții lumânarea.
Vezi pe unde suflă și acolo repari din nou.

2. A fost un salariat mai incompetent, probabil nepotu' lu' Nea Caisă.

Edited by Digix, 06 February 2012 - 19:45.


#11
Aurel47

Aurel47

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.02.2012
Cum am spus de la inceput,trage pe la cercevele,pervaze si pe la tocuri.Iar de reglat nu stiu daca se mai poate regla deoarece testul cu coala l-am facut pe partea unde sunt balamalele,nu am vazut nimic de reglat.

#12
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,066
  • Înscris: 22.06.2004

View PostAurel47, on 6th February 2012, 18:39, said:

Faptul ca-mi transpira si fac condes nu am mai specificat deoarece se subintelege,condensul are loc cand aerul cald se intalneste cu cel rece,facturala gaz pe luna decembrie a fost de omieosuta lei


aia de la mondo nu au nici o treaba ca ai tu umezeala in casa si ca nu ti ai pus tripan ca sa mai reduci din coeficientul termic. nu te supara pe mine ca nu iti vreau raul dar astea sunt faptele... iti las telefonul meu in pm si suna ma maine supa 10 poate iti mai dau ceva sgaturi dupa ce te mai trag de limba ca tot nu sunt lamurit ce si cum...

#13
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
Din balamale se poate mări presiunea pe garnitură. E treaba firmei de tâmplărie asta.

Pentru reparațiile făcute prost însă, nu ai câștig de cauză nici dacă chemi OPC-ul. Cam toate firmele de tâmplărie scriu despre reparații în contract. Mai ai documentul să vezi ce scrie despre asta?

#14
blezneag

blezneag

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 08.08.2006
Buna,
Eu am de ceva ani geamuri termopan, de vreo doi sau trei am constatat ca nu mai etanseaza bine...
Se pot pune garnituri aditionale la aceste geamuri?
Desi vad ca au doua rinduri de garnituri, unul de jur-imprejurul intregului toc si al doilea pe unul din geamuri, interesant ca tocma pe ala parca bate vintul mai tare...

#15
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
În principiu, dacă tâmplăria e de calitate, doar reglajele sunt suficiente. Nu se recomandă alte garnituri gen "purfix", care mai rău vor face. Geamul se lasă în timp și intră curent, în principal pe la partea de sus. Dacă feroneria e uzată/proastă se poate înlocui cu una bună.
De înlocuit garniturile după doi-trei ani, e greu de crezut că ar fi nevoie, poate doar dacă nu au fost cele corespunzătoare de la bun început

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate