Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Acumulatori cu Plumb pentru stocare energie fotovoltaica si eoliana.

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
8836 replies to this topic

#7597
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 02.03.2008
Bun si ce baterii sa isi ia omu pana la urma?
Ca struguri gseste la piata tot timpu anului. ( stiu astia ce chimicale sa puna ca sa tina )


#7598
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Fara probleme,pentru inceput/antrenament sunt f buni si cei cu Pb.
Posted Image

#7599
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008

View Postst3fan19, on 15 aprilie 2018 - 10:19, said:

Bun si ce baterii sa isi ia omu pana la urma?
Pana inveti cum trebuie sa folosesti bateriile ca sa le ai cat mai mult timp, e bine sa cumperi din cele mai ieftine. La inceput multi fac greseli extrem de mari crezand ca au curent "garla" ca la apartament.
Dupa ce te inveti cu bateriile poti sa iti iei altele mai bune.

#7600
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Exact exact, garlaaaaaaa,  cand ale mele le vad ca scad sub 12,2 deja intru in sevraj , orice s-ar spune despre plumb imi plac mai mult cele cu intretinere , mi se pare mult mai corect sa poti avea posibilitatea sa le adaugi apa distilata , cele tip gel sunt pentru alte intrebuintari sau pentru puturosi.
Vast, stii cum e  cu cele ieftine , poate omu isi cumpara o baterie total nepotrivita   o rupe in 2 , 3 luni si isi pierde curajul,

De inceput ar fi bine sa dea o tura pe la un remat  cu o canistra de vin ceva acolo , cauti vreo 4 sau 6 baterii bunicele  iti faci o idee apoi daca te prinde virusul si esti multumit mergi inainte,   mai inveti despre baterii si modul de utilizare , apoi bagi bani in cateva baterii bune noi vezi diferenta , ca sfat  pentru orice incepator  mai mult de 2000 -2500 lei sa nu bage in tot sistemul , daca nu il prinde virusul nu are nimic de pierdut  maxim un salar.
Spor

Edited by marius_vfp, 15 April 2018 - 13:14.


#7601
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Marius sunt de acord cu tine, dar caută să cumperi baterii de plumb de la electro stivuitoare, un grup de 4-500Ah/48V, nu mai vechi de 3 ani și nu mai mult de 1000€, că altfel plumbul nu merită mai mult, iar la remat nu găsești mai nimic bun de refolosit ! Acumulatorii de pe stivuitoarele electrice sunt concepuți pentru anduranță în condiții grele și descărcări adânci, adică sunt mai PRO decât majoritatea acumulatorilor cu plumb vânduți la prețuri exorbitante pe diverse site-uri, pe lângă acest aspect au sistem de alimentare cu apă distilată automat pentru toate cele 24 de celule ! Posted Image

#7602
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Salut , daunazi eram in leroymerlin la iasi si era un tip care fataia motostivuitorul electric pe langa mine , imi statea pe limba sa-l intreb de baterii, la compartimentul baterii era ridicat capacul , , Ai dreptate  niste namile de baterii cu carlig de ridicare  cabluri mai groase ca degetul , stiu ce zici , dar nu prea poti sa te atingi de ele ,

E undeva mai jos in lista cu subiecte  ceva de elementrul plante , nu a incercat nimeni sa faca genul de baterie ,

Caut oxid de plumb cel care se pasteaza elementul negativ , are cineva idee de unde as putea cumpara .

Azi  slabut soarele cine a avut eoliana s-a scos.

Edited by marius_vfp, 15 April 2018 - 15:56.


#7603
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Oxidul de plumb s-au litarga, îl produci singur cu flacăra oxiacetilenică la peste 600°C peste pragul de topire al bucăților de plumb pe care le folosești pentru a produce acest oxid, exact procedeul prin care fără să vrei arzi mâncarea pe aragaz, asta se întâmplă și în cazul plumbului ! Posted Image

#7604
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
da vio stiu asta cu flacara da ma gandesc ca este si de cumparat poate pe undeva zic si eu.

am topit aluminiu   ajung si la 800grade cu forja nui baiu .

#7605
castel

castel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 06.05.2009
eu am avut cu gel  3 ani si sunt de 2 ani acum la o cabana deci 5 ani si sunt perfert functionale asa k poate lua cu gel din punctul meu de vedere daca ai regulator bun si sistem configurat perfect garantez k le tine 7 ani lejer

#7606
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Fiecare face cum considera , mie nu imi place gelul fiindca e limitat pe incarcare , de sulfatare sau mai bine zis desulfatare nu comentez , daca gelul l-ai sulfatat pa .

#7607
Scorpionul_Lenes

Scorpionul_Lenes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 22.05.2015

View Postmarius_vfp, on 15 aprilie 2018 - 15:56, said:


E undeva mai jos in lista cu subiecte  ceva de elementrul plante , nu a incercat nimeni sa faca genul de baterie ,

Caut oxid de plumb cel care se pasteaza elementul negativ , are cineva idee de unde as putea cumpara .



Poti formata bateria in modul clasic, dureaza mai mult, dar e mai sanatos... cu fiecare ciclu creste capacitatea. Spor!

#7608
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Gelul e bun doar pentru aplicatii float standby, pentru ciclice este inadecvat deorece nu pot fi incarcate in timp util, pot fi  rehidrate, dar trebuie pus cate putin o perioada lunga de timp.

Desi se spune ca sunt fara intretinere la aplicatii ciclice intretinrea este mai laboriosa ca la flooded, trebuie pusa cate putina apa la fiecare 2 saptptamini si urmarit daca se absoarbe sau se se stringe deasupra gelului pentru a estima necesarul.

Daca gelul ajunge sa se usuce si sa se crape placile se oxideaza si sunt compromise, mai bine e sa fie ceva apa desupra lui decat sa se crape.

Constructia unei baterii artizanal este mai scumpa decat cumpararea uneia, tinand cont ca placile nu ies la fel sau nu ies din prima, apoi carcase borne etc, si exista si riscul intoxicarii si poluarii punctiforme cu plumb care sunt si ele costisitoare.

Totusi exploatare unor batrii LTO este de caa 2-3 ori mai ieftina decat a unora cu plumb datorita randamentului energetic si aduratei de viata, sunt netoxice si nepoluante, doar electrolitul poate da intoxicatii acute, dar fara repercursiuni de lunga durata, in plus mirosul este puternic si repelent asa ca riscul este minim.

In vestul europei nu se mai recicleaza acumulatorii cu plumb, importul acestor acumulatori uzati este uneori considerat trafic cu substante periculoase.

Tendinta este de a trece la acumulatorii nepoluanti cu litiu, LTO pot oficia si ca acumulator de start mult mai bine ca cel cu plumb.

Pentru utilizator un acumulator cu durata lunga de viata si randament enegetic mare este alegerea fericita, si simpla inlocuire a lor costa, exceptand costul acumulatorilor si al transportului acestora.

LTO pare potrivit, are duarata lunga de viata este nepoluant prin el insusi si reduce poluarea cu dixid de carbon prin randamentul enegetic mai mare,asta incluzand si inlocirea mai rara, deci un necesar mai mic de acumulatoare pentru o anumita cantitate de energie vehiculata prin ele.

Exista anumite studii (am citat cu alte ocazii) care afirma ca acumulatorii cu plum pot vehicula caa de 2 ori energia consumata cu producerea transportul si instalarea lor, cele cu litiu pot vehicla pana la 20-30 de ori acesta energie la cele LTO.

Desi studiul mi se pare orecum partinitor exista totusi o diferenta reala notabila, probabil ca acumulatorii cu plum pot vehicula de 3-4 ori energia necesara producerii si instalarii, dar e foarte probabil ca versiunile perfectionate de LTO sa poata vehicula si mai mult de 30 de ori energia necesara producerii si instalarii.

#7609
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Salut scorpionu lenes , da am vazut , necesita cel putin 100 de cicluri incarcare descarcare ,

Are cineva idee de chimie , am gasit undeva oxid de titan , oare o fi bun de pastat .

Spor

Edited by marius_vfp, 17 April 2018 - 21:13.


#7610
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Exista o varianta de baterii cu litiu, inclusiv LTO, care pot fi construite acasa, baterie din straturi de vopsea, colectorii electrozii si separatorul se aplica sub forma de straturi alternative,poate fi realizata la o imprimata cu jet modificata, genul asta de baterie are densitate energetica mare, dar  curent mic.

https://www.nature.c...icles/srep00481

Edited by cavit, 18 April 2018 - 20:14.


#7611
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Salut, daca ar fi asa de simplu precum pare am face baterii de garaj , marii producatori ar da faliment ,  

Dane si solutii de unde procuram toate cele necesare , sa zicem ca sunt interesati printre forumisti care ar vrea sa-si faca o baterie de garaj.
Stii cum e cu incercarea moarte n-are, totul merita incercat , omul trebuie sa isi depaseasca starea .
Spor

Edited by marius_vfp, 18 April 2018 - 21:49.


#7612
usernamealin

usernamealin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 09.01.2010
Tot vad pe Youtube, unii care spala bateriile cu apa si cu bicarbonat de sodiu alimentar si acestea își revin. E vre-un gram de adevăr in asta?

#7613
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Salut din cate stiu daca nu ma insel , ca la  chimie  nu prea ma pricep, bicarbonatul e o sare ,  in combinatie cu acidul devine o baza , deci se neutralizeaza, ,  bateria se spala  de  cristalele de sulf , si DOAR DACA elementii nu sunt distrusi  bateria puate lua viata  cu un nou electrolit , pusa la incarcat isi revine dar nu la capacitate maxima .

Edited by marius_vfp, 21 April 2018 - 20:44.


#7614
dakota

dakota

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,041
  • Înscris: 18.10.2006
Atentie ca ce spala ei acolo sunt auto cu acid. Cele cu calciu si alte chimii similare nu merg. NIci pe cele deep cycle personal nu as prea incerca...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate