Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Acumulatori cu Plumb pentru stocare energie fotovoltaica si eoliana.

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
8836 replies to this topic

#5509
petrisor11

petrisor11

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 10.05.2017

View Postaddysoftware, on 23 mai 2017 - 13:21, said:

BMS-ul ptr 48V montat pe grupul meu de 1kWh
Attachment IMG_20170523_132037.jpgAttachment IMG_20170523_132046.jpg


Frigiderul se poate folosi in alt mod, si nu mai ai nevoie de acumulatori deloc.

Urca reglajul frigiderului spre maxim, astfel incat sa functioneze cat mai mult posibil, si sa produca gheata in vaporizator. Gheata o produci introducand in vaporizator bidoane de apa umplute doar pe jumatate (un pic mai mult de jumatate) (ca sa ramana spatiu pentru dilatare). Dar oricum, trebuie sa ai tavita dedesubtul vaporizatorului, si sa prevezi scurgere. Frigiderul va functiona toata ziua cu energie solara iar pe timpul noptii pana a doua zi dimineata gheata se va topi, mentinand insa temperatura interioara la cca 4-5 grade pe seama caldurii latente de solidificare/lichefiere. Va trebui sa faci teste pentru a vedea daca transferul termic cu tavita pusa este suficient pentru o temperatura interioara optima in acest regim. Probabil exista o clapeta de aer in lateralul tavitei - am avut si eu frigidere asemanatoare in trecut.

Cantitatea de gheata necesara pentru sustinerea temperaturii interioare pt o noapte la frigiderul acesta va fi probabil de cca 3kg - am facut eu niste calcule mai demult, in care pt un frigider mai mare erau necesare 5-6 kg. Nu stiu insa precis, va trebui sa faci teste, daca urmezi aceaasta cale. Tine-ne la curent. Eu iti urez succes.
Bună ideea. Nu m-am gândit. Mulțumesc!

Edited by petrisor11, 23 May 2017 - 13:26.


#5510
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Iata aicipostul despre frigiderul folosit in acest regim - este insa vorba de un frigider mare, adaptat pt un consum mai mic prin termoizoalre suplimentara.

Citeste si in continuare cateva posturi, mai sunt chestii interesante :D
La vreo doua-trei pagini sunt si cateva poze despre cum ar trebui sa arate un frigider incastrat in mobila a.i. termoizolarea suplimentara sa nu fie neplacuta ochiului ;-)

#5511
eelyot

eelyot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 19.04.2016

View Postpetrisor11, on 23 mai 2017 - 13:26, said:


daca poti veni in Braila iti dau eu un frigideri indesit clasa a+ ,am si 2 baterii de 100Ah una tine 10 si cealalta 8v,

#5512
petrisor11

petrisor11

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 10.05.2017

View Posteelyot, on 24 mai 2017 - 22:16, said:

daca poti veni in Braila iti dau eu un frigideri indesit clasa a+ ,am si 2 baterii de 100Ah una tine 10 si cealalta 8v,
Merci! Prea departe.

#5513
Compf_99

Compf_99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 06.11.2015
@addysoftware : deocamdata se comporta bine sursa cu limitare. Ziua cand este soare si am voltaj mare imi limiteaza la 580W iar seara pana dimineata sursa permite maxim 320W din baterii. Este exact ce am dorit. Cand sotia foloseste un electrocasnic de putere mare nu ma mai uit sa vad daca am sau nu bateriile pline, daca este innourat. Scopul meu este sa economisesc si sa protejez bateriile. Curand pun sursa pe pozitia finala, acuma e oarecum spanzurata in fire.  Multumesc mult.

#5514
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
@doega; @others interested.
Am inceput documentarea unui circuit LVD (Low Voltage Disconnect) de putere aici https://forum.softpe...nd-protections/
Este destinat a functiona in tandem cu BMS-urile pentru LiFePO4.

#5515
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
@Addysoftware: urmaresc!

Poate sa-mi spuna cineva de ce:
Timp de 3-4 ani nu am consumat sub 10kwh pe zi din Enel, iar acum desi am crescut temperatura boilerului electric de pe la 60 la 90 de grade si nu mai sunt atent la consumatori de genul 100-300wh pe zi, nu am reusit sa consum mai mult de 6.5kwh?
In acelasi conditii am avut 5.5kwh. Pam-pam!

#5516
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 23.01.2010
Probabil te fura  cu:
-contoar-ul+
-frecventa curentului+
-tensiunea de retea
Totusi parca furaciunea este prea mare,s-ar putea sa mai ai ceva pe acolo de care nu-ti dai seama in analiza.
Acum ce mai conteaza,bine ca te scoti cu soarelePosted Image

Edited by XTH, 29 May 2017 - 17:06.


#5517
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007

View PostXTH, on 29 mai 2017 - 17:06, said:

Probabil te fura  cu:
-contoar-ul+
-frecventa curentului+
-tensiunea de retea
Totusi parca furaciunea este prea mare,s-ar putea sa mai ai ceva pe acolo de care nu-ti dai seama in analiza.
Acum ce mai conteaza...
1. Putin
2. Putin
3. Foarte probabil, in general am 200-210v.
4. Exclus, nu am cum sa o fac.
5. Conteaza, pentru mine la ROI, pentru altii la decizia de a investi. Pentru procurori cred ca nu conteaza, ca nu sunt firme romanesti.

#5518
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Am mai auzit pe aici ca sunt probleme cu frecventa .   Din toate punctele de vedere  frecventa nu are cum sa varieze in sistemul energetic national ( SEN) . Toata lumea are 50 Hz ori  ( daca se intampla o catastrofa ) avem 46 .   Mai degraba ar fi o eroare de masuratoare datorita tensiunii scazute .

#5519
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
La becurile cu incandescenta scrie pe ele ca au 100W la 220V. Daca astia dau o tensiune mai mare (240-250V), atunci nu vei mai consuma 100Wh ci mai mult.

In cazul lui @doega cred ca diferenta de energie consumata apare datorita boilerului si a altor consumatori rezistivi. Tensiunea fiind mai mica, rezistenta dinauntru in loc sa debiteze 2000W @ 220V, debita cu mult mai putin. In acest caz apa se incalzea mai greu, deci intr-o perioada mai mare de timp si atunci e normal ca se consuma o energie mai mare.

#5520
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
@Vast Nu sta in picioare, contorul masoara energia.
E=PxT=UxIxT. U si I fiind direct proportional cu T, la un U mai mic, T creste proportional pentru acelasi E. Adica am aceeasi energie, dar intr-un timp mai mare. Ar mai fi pierderile, dar sunt egale.

#5521
Dor

Dor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 15.12.2005

View Postdoega, on 29 mai 2017 - 16:01, said:

Poate sa-mi spuna cineva de ce:
Timp de 3-4 ani nu am consumat sub 10kwh pe zi din Enel, iar acum desi am crescut temperatura boilerului electric de pe la 60 la 90 de grade si nu mai sunt atent la consumatori de genul 100-300wh pe zi, nu am reusit sa consum mai mult de 6.5kwh?
Presupun că cei 6.5kWh/zi sunt doar din solar/wind. Câtă apă caldă folosești pe zi ? Poate s-a schimbat aici ceva. Vezi că 100 de litri la 45 de grade curși în chiuvetă/cabină duș necesită 4kWh oricum ai face.

View Postggelu, on 29 mai 2017 - 19:38, said:

Am mai auzit pe aici ca sunt probleme cu frecventa .   Din toate punctele de vedere  frecventa nu are cum sa varieze in sistemul energetic national ( SEN) . Toata lumea are 50 Hz ori  ( daca se intampla o catastrofa ) avem 46 .   Mai degraba ar fi o eroare de masuratoare datorita tensiunii scazute .
Frecvența fundamentală a rețelei este într-adevăr aceeași în tot sistemul. Local însă, pot apărea anomalii cauzate de defecte și care pot  produce erori la măsurarea frecvenței, dând impresia că alta ar fi frecvența fundamentală.
Astă iarnă, observ că un invertor ongrid nu mai vrea să debiteze nimic, nici măcar să se conecteze la rețea. Stătea doar în modul offgrid. Fac ceva kilometri să verific pe teren, îl butonez în toate modurile, dar numai ”grid fault” spunea. Consult jurnalele și de câteva ore frecvența monitorizată a rețelei varia haotic între 48-52 Hz. Ori a crăpat. ori cine știe, așa o fi, dar improbabil. Plec pe întuneric. La ieșirea din localitate observ în noapte o lumină în mijlocul câmpului. Un izolator pe o linie de medie tensiune străpuns, cu arc electric permanent. Ori poate era în procedura de ”ardere” a defectului. După o zi, problema de pe linia de medie a dispărut iar frecvența monitorizată de invertor a revenit la 49.97-50.03 Hz, acesta reconectându-se la rețea.

View Postvast, on 29 mai 2017 - 20:24, said:

In cazul lui @doega cred ca diferenta de energie consumata apare datorita boilerului si a altor consumatori rezistivi. Tensiunea fiind mai mica, rezistenta dinauntru in loc sa debiteze 2000W @ 220V, debita cu mult mai putin. In acest caz apa se incalzea mai greu, deci intr-o perioada mai mare de timp si atunci e normal ca se consuma o energie mai mare.
Surplusul de energie consumat de un boiler subalimentat este de regulă de neluat în seamă atunci când, rareori, există. La limită și de dragul confruntării, se poate demonstra că există în anumite scenarii de utilizare. Practic, nu merită băgat în seamă

#5522
Compf_99

Compf_99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 06.11.2015
@doega : Deoarece ai marit temperatura la 90 si ai acelasi consum. Apa calda consumata este mai mica acuma deoarece este combinata cu foarte multa apa rece.

#5523
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postdoega, on 29 mai 2017 - 16:01, said:

.....Timp de 3-4 ani nu am consumat sub 10kwh pe zi din Enel, iar acum desi am crescut temperatura boilerului electric de pe la 60 la 90 de grade si nu mai sunt atent la consumatori de genul 100-300wh pe zi, nu am reusit sa consum mai mult de 6.5kwh?....
Poate ca folosesti mai putina apa la dus?
Din punctul de vedere al energiei utile, nu conteaza temperatura apei din boiler; daca dusul tau dureaza tot x minute, vei folosi aceeasi cantitate de energie.
Insa cresc destul de mult pierderile prin anvelopa boilerului daca il incalzesti la temperaturi mai mari.
O posibila explicatie: folosesti apa preincalzita in panourile solare de apa calda?

View PostCompf_99, on 30 mai 2017 - 08:34, said:

@doega : Deoarece ai marit temperatura la 90 si ai acelasi consum. Apa calda consumata este mai mica acuma deoarece este combinata cu foarte multa apa rece.
Ntzztztz, consuma mai putina apa fierbinte, dar energia per ansamblu este aceeasi pt ca o incalzeste la temperatura mare.

#5524
iullius

iullius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 03.08.2003

View Postaddysoftware, on 14 mai 2017 - 01:17, said:

Exact aceleasi concluzii le-am tras si eu.
Mai sunt si alte warning (as adauga):
  • o descarcare chiar de scurta durata sub 2V distruge iremediabil celulele;
Din experienta a peste 1000 de celule recuperate/testate din baterii de laptop, pot spune cu mana pe inima ca este doar o legenda...
Am gasit zeci de baterii sub 1v pe care le-am incarcat usurel pana la 3v apoi normal cu unul din multiplele incarcatoare care le am(de regula cu nitecore digi D4 dar si cu litokala lii 500, opus sau monstrul facut din 12 4056...)
In urma testarii unele au fost praf(sub 100mA) , altele pana in 500mA, dar majoritatea au avut intre 1000-2000 mA!
Ce nu am putut recupera au fost cele curse sau cele care au avut siguranta sarita.
Asa ca va sfatuiesc sa testati tot si sa nu aruncati nimic!

#5525
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
Am hotărât să trec la setările de vară ale bateriilor, respectiv absorb 26.5v, float 26.4v si disconnect 24.8v. Nu este nimic peste si nici sub ca sa merite.
Pana acum aveam setat absorb 27.2v, float 27v(sau 26.8v). La ora 18 mi se opreste incarcarea din panouri si aveam 27v(26.8v). Circa 30min si 1-200wh mai tarziu erau 26.3v iar dimineata tot 26.3v.

Edited by doega, 01 June 2017 - 12:42.


#5526
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postiullius, on 01 iunie 2017 - 10:11, said:

...pot spune cu mana pe inima ca este doar o legenda......
Al naibii sa fiu; care are curajul sa descarce o celula pe care a dat 100-200-400 euroi sub 2V cu riscul de a avea leakage sau total failure??
Nu e deloc o legenda urbana, sunt studii de laborator facute chiar de fabricantii bateriilor care demonstreaza deprecierea si defectarea celulelor sub 1,8-2V.

...During the over-discharging process, Cu foil oxidized first to Cu+, then to Cu2+ cations...

...At cell voltages below 2V, the copper of the anode starts to dissolve into the electrolyte. While recharging again the copper ions can end up as metallic copper within the cell. So there is a risk of internal shorts....

...When discharged below its safe low voltage some of the copper in the anode copper current collector dissolve into the electrolyte. The copper ions then in turn can stick on to the anode during charging by chemical reduction and cause dendrites. The dendrites might cause a short circuit inside the battery....

View Postdoega, on 01 iunie 2017 - 12:38, said:

.... respectiv absorb 26.5v, float 26.4v si disconnect 24.8v. ....
..... absorb 27.2v, float 27v(sau 26.8v). ....
Mai bine te-ai exprima si tu in Vpc, pt ca e dificil de inteles/conceptualizat asa, per total; cineva care vrea sa te urmareasca trebuie mereu sa faca imparteala la 8. Voltii pe celula sunt o unitate mult mai relevanta.
Cat mai ai bulkul?

Edited by addysoftware, 01 June 2017 - 15:27.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate