Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Acumulatori cu Plumb pentru stocare energie fotovoltaica si eoliana.

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
8836 replies to this topic

#37
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,385
  • Înscris: 13.02.2006

 keta, on 23rd February 2012, 16:02, said:

Si bunica are 90 de ani desi era garantata 75, dar nu cred ca e o oferta buna .
:kisstogether:
Am ras de m-a apucat sughitul.
Ai fost tare de tot.

#38
IEMIIPRS

IEMIIPRS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 18.02.2012

 dorgab, on 23rd February 2012, 19:17, said:

12v92f;  (92ah, nefolositi, 290lei) cred ca merita.


Alea 2010 -2011 posibil sa fie 'procurate' de  prin echipamente.
Firma respectiva de telefonie (ea foloseste astfel de tipuri) le cam schimba la 5 ani.
Cele mai vechi pot merge inca 3 ani sau inca trei zile.

#39
kyrrdan

kyrrdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 11.04.2008

 IEMIIPRS, on 10th March 2012, 14:27, said:

Cele mai vechi pot merge inca 3 ani sau inca trei zile.
Cum adica 3ani sau 3zile?! Parca stiam ca se poate masura capacitatea unui acumulator. Sau nu te lasa sa-i faci probe?
Un prim indiciu este densitatea elecrtolitului, apoi poti sa-i pui o sarcina si sa urmaresti cum si cat scade tensiunea la borne. Mai este si un tester specializat..., dar nu prea are oricine.

#40
IEMIIPRS

IEMIIPRS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 18.02.2012

 kyrrdan, on 11th March 2012, 12:56, said:

Cum adica 3ani sau 3zile?! Parca stiam ca se poate masura capacitatea unui acumulator. Sau nu te lasa sa-i faci probe?
Un prim indiciu este densitatea elecrtolitului, apoi poti sa-i pui o sarcina si sa urmaresti cum si cat scade tensiunea la borne. Mai este si un tester specializat..., dar nu prea are oricine.

Aia cu masuratul poti sa intrebi inainte , dar faptul ca sunt 2010-2011 presupune ca nu sunt din acelasi lot.
Operatorul de telefonie cand le swapeaza , pune baterii din acelasi lot.
Pretul de vanzare cam asta e : http://www.ukbattery...o...ID=2&Page=3  ....fata de cat cere respectivul .

#41
dorgab

dorgab

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 10.01.2006
bateriile sunt nefolosite.

#42
mepao20

mepao20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.12.2009
Salut ma numesc Oprea Alexandru si am o problema foarte mare si sper sa ma ajutati:
Inteleg ca pentru o instalatie fotovoltica ai nevoie de:Panou fotovoltic,regulator tensiune,baterii si un invertor(cel putin asa am inteles puna acum).
Eu sunt un consumator de 100-150kw/luna(aproximativ).
Deci:de cati W trebuie sa fie panou
Cate bateri si cati Ah trebuie aiba(si cat mar tine pe timp de noapte)
Si de cat trebuie sa fie invertoru
Toate la un loc sa imi dea consumul asta lunar cu un randament foarte bun pe timp de noapte(adica sa imi mearga un boiler televizoru pc si cel putin un bec economic toata noaptea).
(Nu doresc euliene)
A-s vrea un calcul exact daca se poate(sa stiu cate panouri cate bateri si ce putere trebuie sa aiba si mai ales invertoru ca am inteles ca e de mai multe tipuri si de puteri diferite)
Vreau sa imi fac instalatie fotovoltica pentru ca e vitorul nostru pus in joc si vreau sa stiu ca macar eu sa il protejez daca alti nu o fac.
Va multumesc si sper sa primesc un raspuns cat mai repede va rog!!!

#43
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Renunta la boiler. Ramai pe aparate cat mai economice, estimeaza cam cat consuma pe ora fiecare aparat si cate ore merge pe zi si pune aici ceea ce ai constatat (calculat).

#44
mepao20

mepao20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.12.2009
Salut  nu vreau sa ranunt la nimic  cansumul este intre 11-15kw/zi si atunci a-s consuma undeva intre 330-450kw/luna
Asta si vreau sa nu renunt la nimic ce folosesc acum
Asa as putea foarte simplu sa imi iau tot ce tine de electrica sa imi cumpar tot economic
Asa ca vreau sa imi mearga tot ca puna acum fara sa imi fac griji ca nu o-sa mai am curent (numai ca de-data asta pe panouri fotovoltic)

Asta ma facut sa va intreb pentru ca vreau sa stiu(cate panouri cate bateri si ce invertor imi trebuie )
Problema este ca in romania oameni sunt sceptici in privinta asta  in afara alt-fel sta treaba

#45
rusman

rusman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 03.05.2009
Ai nevoie de multe panouri pentru 450kwh pe luna . Exista useri care produc cantitatea asta de energie dar ii gasesti pe topicul cu fotovoltaice, mutate acolo cu intrebarile.

Am cumparat un ups cu bateriile originale din 6/2004, 8 bucx5ah, legate in serie-paralel pentru 48v. La sarcini mari se inchidea instant ups-ul. Am gasit in el doua baterii moarte total cate una pe fiecare sir, ambele de la borna minus, si am zis sa le supun la cateva experimente. Vestea buna este ca se pot desface si resuscita foarte simplu doar cu apa distilata,in timp se usuca chiar daca sunt vrla. Am adaugat cate 7ml apa distilata in fiecare celula si la 5 minute, fara incarcare suplimentara,  aprindeam cu ele un bec de far de 55w. Marja de succes a fost 50% fiindca una dintre ele are o celula moarta total si are numai 10,5v, chiar si dupa incarcarea pe redresor separat. Erau uscate total, doar cate una din fiecare sir, primele de la borna minus, deci la incarcarea inseriata a mai multor baterii ele se comporta diferit.  
Morala: nu aruncati bateriile vrla pana nu incercati resuscitatea cu apa chioara iar la sistemele cu elementi de 2v sau cu baterii de 12v legate pentru 24,48v sa se permute intre ele la cateva luni ca sa se uzeze uniform.

#46
cristiBMW320

cristiBMW320

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,979
  • Înscris: 29.10.2008

 mepao20, on 28th March 2012, 15:30, said:

Salut  nu vreau sa ranunt la nimic  cansumul este intre 11-15kw/zi si atunci a-s consuma undeva intre 330-450kw/luna
Asta si vreau sa nu renunt la nimic ce folosesc acum
Asa as putea foarte simplu sa imi iau tot ce tine de electrica sa imi cumpar tot economic
Asa ca vreau sa imi mearga tot ca puna acum fara sa imi fac griji ca nu o-sa mai am curent (numai ca de-data asta pe panouri fotovoltic)

Asta ma facut sa va intreb pentru ca vreau sa stiu(cate panouri cate bateri si ce invertor imi trebuie )
Problema este ca in romania oameni sunt sceptici in privinta asta  in afara alt-fel sta treaba


la investitia asta nu te duce mult panourile ci bateriile si invertorul deoarece i-ti trebuiesc de puteri mari cu rezerva de putere pe timp de noapte cu aproximatie un pret la ceva nou 10.000 euro pt un sistem complet

Edited by cristiBMW320, 29 March 2012 - 09:40.


#47
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
mepao, incearca sa fii mai clar, in primul mesaj zici ca vrei sa consumi 150 kwh pe luna, in urmatorul 300.

Problemele la alimentarea cu panouri solare si baterii sunt multe.

- de ex. pretul foarte mare initial.  De ex. daca iei in calcul doar uzura bateriei o sa vezi ca pretul kwh care e bagat si apoi scos din baterie e mai mare decat kwh de la enel/renel, chiar daca restul instalatiei e gratis. Dar restul instalatiei nu e gratis.

- o problema majora e variatia sezoniera, in decembrie un panou capteaza de 3 ori mai putina lumina decat in iunie, deci daca iei panouri suficiente pentru iarna, vara o sa ai de 3 ori mai multa electricitate decat e nevoie (faci risipa de panouri). Daca dimensionezi pentru productia de vara, iarna o sa ai de 3 ori mai putina - nu mai faci risipa dar nici nu-ti ajunge.
- alta problema tine de.. prognoza meteo - poti sa ai o saptamana de ploi si cer noros, a.i. oricat de generos ai dimensionat panourile si bateriile esti nevoit sa apelezi si la alta sursa de electricitate.  Intrebarea este: Care e sursa asta auxiliara?
- eu zic sa te razgandesti cu boileru electric, e mult mai ieftin sa folosesti panou solar pentru apa calda. Daca nu e soare nu o sa ai oricum electricitate deci chiar nu exista nici un avantaj in a folosi electricitate fotovoltaica pentru incalzire.


Pentru dimensionarea aproximativa:
- pentru panouri:  fiecare watt de panou fotovoltaic se produce in medie pe zi 1,5-2 watt-ora iarna si de vreo 3 ori mai mult vara.  Astea-s medii, pot fi mai multe zile la rand cu mai putin
- pentru baterii: trebuie sa suporte necesarul zilnic, la care se adauga acel "DOD" - nivelul de descarcare la care vrei sa ajungi. De ex. daca necesarul tau e de 5kwh pe zi si DOD recomandabil pentru bateria ta e de 50% trebuie sa ai in total baterii de 10kwh, a.i. sa nu se descarce in mod normal la mai mult de 50%.

Quote

...
A-s vrea un calcul exact daca se poate
...
nu vreau sa ranunt la nimic
...
vreau sa imi mearga tot ca puna acum fara sa imi fac griji ca nu o-sa mai am curent
...
Problema este ca in romania oameni sunt sceptici in privinta asta in afara alt-fel sta treaba

problema este ca una-i vrutu alta pututu

Edited by blimpyway, 29 March 2012 - 22:10.


#48
rusman

rusman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 03.05.2009
In urma testelor din bateria refacuta reusesc sa trag ~ 2Ah(90 de minute cu un bec economic 15w/220v printr-un invertor de 75w 90% eficienta declarat) dintr-o baterie moarta de 5Ah-8 ani vechime. Am rehidratat si restul bateriilor iar la cea cu celula moarta am pus apa distilata pana deasupra placilor ca si cum ar fi flooded. Din pacate a murit aproape de tot, cele 5 celule care inca functionau au ramas fara capacitate de stocare cu asa de multa apa distilata adaugata. Daca se incearca resuscitarea la bateriile mari trebuie aflata cantitatea maxima de apa(prin incercari) pana se rehidrateaza complet gelul/fibra de sticla , prea multa apa scazand concentratia electrolitului. In cazul bateriilor mele de 5Ah/8 ani cu 7 ml de apa/element raman inca "uscate", fara electrolit lichid, cu 12ml/element sunt flooded si moarte. Experimentele pe baterii mari sper sa le fac incepand de  saptamana viitoare fiindca primesc cadou doua baterii 24v/170Ah vechi de 3 ani.

#49
cristiBMW320

cristiBMW320

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,979
  • Înscris: 29.10.2008
Am reusit sa fac un upgrade al puteri 12 Buc  2v - 1320 A si 6Buc 2v-980 A
acum nu mai am decat sa aranjez spatiul si sa execut legaturile profesional

Attached Files



#50
rusman

rusman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 03.05.2009
Cred ca am gasit viitoarele mele baterii in Germania: http://www.winnerbat...rien:::181.html

http://www.winnerbat...erie:::183.html .

#51
steffitac

steffitac

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 06.03.2007

 cristiBMW320, on 9th February 2012, 20:12, said:

Eu merg pe baterii exide opzs solar 2v 1320 A   C -120 ,eu am dat 350 euro pe element cand le-am luat aveau 8 luni vechime ele noi costand cam 550 euro  
http://www.shop.sola...deep_cycle.html      problema e ca unde le am amplasate nu am caldura si vreau sa zic     ca se cunoaste capacitatea fiind scazuta oricum acum nu trag din ele decat ce i-mi produce eoliana si panourile 15-20% cautand sa le tin mai mult pline asta pana rezolv problema incalziri

Pai la Sunlight, baterii noi OPzS tot de 1320Ah erau in jur de 320 fara TVA. Cred ca merita mai mult, ca au si garantie 2 ani.

#52
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
La cât au ajuns să coste acumulatorii Li-Ion 18650,care sunt folosiți la multe aplicații de toate zilele,printre altele și la automobilul Tesla,mă cam bate gândul să investesc să-mi cumpăr câteva sute pentru a-mi creea blocuri înseriate să le folosesc în locul celor cu plumb staționare,pentru instalația mea fotovoltaică,chiar dacă va trebui să fac investiții și pentru un regulator MPPT capabil să încarce acumulatori Li-Ion :scratchchin: .Cu 40 de bucăți,4 serii de câte 10 în paralel (3,7V-38AH) și apoi cele 4 blocuri înseriate faci un acumulator,posibil de construit chiar cu contacți mecanici de 14,8V și 38AH care ar costa doar 60$ !!!.Avantajul acestor acumulatori este net superior celor cu plumb,datorită descărcărilor adânci de peste 90% fară să fie afectați,față de acumulatorii cu plumb la care dacă te bagi să-i descarci mai mult de 30% din capacitatea lor,le cam scurtezi viața la jumătate sau chiar mai mult.Cei de litiu mai au avantajul că pot fi încărcați rapid la curenți mari,descărcarea în gol este total nesemnificativă,au peste 1000 de cicluri de încărcare 100%,apoi după acest număr de cicluri,rămâi cu cca.85% din capacitatea inițială,și te mai țin o veșnicie. :peacefingers:

Acumulatori 18650- preț 1,5$ buc.

#53
fotovolt

fotovolt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 19.07.2011
care este situatia cu bateriile LiFePO4?

#54
scm_ro

scm_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 30.08.2007
din punctul de vedere al datelor acumulatorii Li - Ion suna foarte bine. Dar in acelasi timp trebuie si mare grija in exploatarea lor. Eu ii folosesc de ceva timp pe navomodele si sunt net superiori fata de Pb sau NImh, dar in acelasi timp sunt si foarte fragili si periculosi. In cazurile in care tragi foarte mult curent din ei intr-un interval scurt se incalzesc foarte tare si pot face chiarsi bum, sa nu mai zic de cazul nefericit al unui scurt circuit. Iar in ceea ce priveste incarcarea iti trebuie neaparat un egalizator care sa controleze tensiunea fiecarei celule si un zenzor de temperatura. Tot din ceea ce stiu de la navomodele nu este bine ca o celula sa o descarci sub 2.7V pentru a proteja bateria, iar iarna nu le prea place frigul chiar daca sunt incarcati.  
In ceea ce priveste autodescarcarea ai dreptate este aproape zero.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate