Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Acumulatori cu Plumb pentru stocare energie fotovoltaica si eoliana.

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
8836 replies to this topic

#199
adrian71

adrian71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 22.04.2005
am luat azi un ssr de 40A la 65 ron din Bucuresti de pe Maica Domnului. In weekend vreau sa il montez pe sistem.

dar nu l-as monta pe BMV 600, pentru ca am vazut ca, chiar daca imi arata SOC 100%, charge controllerul este inca pe MPPT Bulk, urmeaza absorbtion si floating, deci BMV 600 nu arata chiar corect SOC 100%, este un mare decalaj intre 100% aratat de BMV 600 si stadiul de floating de pe charge controller care survine mult mai tarziu, uneori si la 1 ora sau mai mult de o ora dupa ce BMV 600 indica SOC 100%.

As incerca sa montez SSR-ul direct pe flexmax - se poate asta? Si sa il programez (flexmax-ul) sa cupleze consumatorul de pe SSR cand se ajunge la faza de floating (27,2v), respectiv sa il decupleze la o tensiune inferioara, sa zicem 26V.

Se poate asa?

Multumesc.

#200
cristiBMW320

cristiBMW320

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,979
  • Înscris: 29.10.2008
Da se poate intri in meniu de aux si faci setarile de acolo si de legat pe mufa de aux

#201
adrian71

adrian71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 22.04.2005
multumesc!

vad in manual ca pe aux pot programa la rubrica FLOAT si la rubrica DIVERSION SOLID STATE (care specifica ca se foloseste SSR) - care din ele sa o folosesc? Eu as fi vrut la FLOAT - dar aici nu zice nimic de SSR...

Tu cum l-ai programat? La care rubrica, si ce valori de voltaj ai folosi de ex. ptr. un sistem pe 24v? Floating este la 27,2V...Dar ce tensiune inferioara sa ii dau - tensiunea la care sa intrerupa sarcina suplimentara?

#202
cristiBMW320

cristiBMW320

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,979
  • Înscris: 29.10.2008
nu conteaza foloseste aceiasi iesire in schimb poti programa doar una din functii la aux restu le lasi pe off
setarea o faci in functie de specificatiile bateriilor nu pot spune ce prag inferior sa alegi vezi si tu cum te aranjaza aici poti consulta BMV
eu inca folosesc sistemu pe 12 am sa trec pe 24 la vara ma inpac bine cu Victronu care este pe 12 pentu 24 am un Solener dar nu are si charger si functie de UPS pe care la victron le am
la BMV fai si tu o sincronizare cand intra pe float regulatoru

#203
adrian71

adrian71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 22.04.2005
ok, sa inteleg ca tu ai pus ssr-ul pe bmv 600...

o sa fac mai multe probe cu flexmaxul si ssr-ul.

la bmv 600 i-am facut sincronizare manuala cand era charge controller-ul pe floating, dar tot degeaba....

dupa ce consum sa zicem 50Ah din baterii, a doua zi baga curent charge controllerul pe MPPT Bulk, se umplu la loc in baterii cei 50Ah, BMV-ul zice ca sunt pe 100% insa charge controllerul mai baga curent pe MPPT Bulk vreo 10 minute si pe urma vreo ora pe Absorbtion inainte de a intra pe floating...Si atunci - care e 100% adevarat? Ce zice BMV-ul? Si daca e asa, de ce charge controllerul mai are unde sa bage curent daca bateriile sunt pe 100%? Cu asta nu m-am lamurit eu...

Pe urma, sa zicem ca am consumat 100 Ah si BMV 600 arata ca sunt pe 80% SOC dar voltajul este de 23,50V sa zicem care, daca ma iau dupa ce zice si pe net si in manualul Flexmax, inseamna ca bateriile sunt pe 25% SOC.

Dar, ok, am incredere in BMV 600 ca de aia ii zice monitorizare inteligenta a bateriilor, dar de ce diferenta asta atat de mare intre ce arata BMV 600 si nivelul de incarcare a bateriilor judecat dupa voltajul masurat in lipsa sarcinii?

#204
cristiBMW320

cristiBMW320

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,979
  • Înscris: 29.10.2008
este ceva in neregula cu setarile initiale ale BMV nu reusesc sa-mi dau seama mai verifica o data setarile la mine nu face asa nu am legat nici un SSR pe BMV am facut doar teste si la regulator la fel asta ca sant un pic curios din fire asa de curios ca de mic stricam multe jucarii inainte sa ma joc cu ele poate de aici am si inclinatia catre reparatii

#205
adrian71

adrian71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 22.04.2005
i-am bagat capacitatea totala a bancului de acumulatori, in loc de 4 * 115 Ah (C20) = 460Ah - care se socotesc la 20 grade celsius, am trecut 414Ah, deci cu 10% mai putin ptr. ca bateriile le tin undeva la vreo 10 grade celsius (nu stiu daca am ajustat corect, 10% capacitate micsorata ptr. 10 grade celsius mai putin in incapere).

exponentul peukert a iesit parca 1,16 - asta din formula de pe site-ul victron.

sincronizare manuala cand era pe floating.

cam atat - alte setari nu stiu daca tb facute....

#206
adrian71

adrian71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 22.04.2005
Gata! Am pus ssr-ul la treaba: conectat pe AUX la Flexmax60, setarile in meniul flexmax astfel (m-am inspirat dupa forumurile outback power):

-rubrica Diversion Solid State
-Relative V: 0
-HYS V: 0
-HOLD TIME: 7,5sec
-DELAY: 5 sec

Am cuplat la iesirea SSR-ului un radiator (dump load) de 2 * 400W (SSR-ul intrerupe/conecteaza unul din cele 2 fire care pleaca de la iesirea de 220V a invertorului catre dump load).

Indiferent daca charge controllerul e pe ABSORB sau FLOAT, excedentul de putere merge catre dump load, iar pe ecranul charge controllerului arata in procente cata putere este cedata consumatorului (rezistentele radiatorului pe quartz se inrosesc partial sau total).

Intr-o zi cu mult soare pot lasa ambele rezistente cuplate, iar in zilele cu mai putin soare pot lasa doar una cuplata.

Cand nivelul bateriilor incepe sa scada sub 100% charge controllerul opreste prin intermediul SSR-ului dump load-ul, nici macar nu a trebuit sa setez o valoare de voltaj inferioara.

Super - exact ce cautam!

#207
cristiBMW320

cristiBMW320

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,979
  • Înscris: 29.10.2008
Felicitari ai vazut cu putina perseverenta ai obtinut rezultatul dorit cu foarte multe regulatoare se pot face tot felu de setari numai trebuie inteles procesul de incarcare si gestionare al bateriilor
inca un sfat cautati sa ventilati incaperea bateriilor mai ales in timpul egalizari daca nu o faceti riscati sa stricati cam tot ce este electronica datorita oxidari cauzate de vapori de acid

#208
adrian71

adrian71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 22.04.2005
multumesc, Cristi.

inca nu am facut niciodata egalizarea. mi-am luat senzori de temperatura, dar din cauza ca in 8 acumulatori am aceeasi tensiune (+/- 0,01v) inca nu m-am hotarat sa le fac egalizarea.

acum mi-am luat un densimetru ptr. baterii auto si vreau sa verific individual fiecare celula a fiecarei baterii, sa vad daca se justifica egalizarea.

plus ca sunt intr-o mare ceata in continuare cu timpul de egalizare (producatorul zice 72 ore la 28,8v, no way!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!)

ma mai documentez pe forumurile outback power cu egalizarea asta.

azi abia m-am lamurit cu timpul de absorbtie, cu care iarasi am fost extrem de confuz in ultimele luni:

absorb time pe flexmax care vine standard setat la 1 ora, nu reprezinta idealul ptr. orice banc de baterii, si de fapt tb sa il setezi foarte lung (cateva ore) si sa cronometrezi cat timp trece de la inceperea procesului de absorb pana cand curentul care intra in baterii reprezinta 1% din capacitatea totala a bancului de baterii (adica la un banc de baterii de 400Ah sa ajungi la un curent de incarcare de 4A) - acesta reprezinta absorb time-ul corect ptr. bancul tau de baterii si cu asta tb reprogramat flexmax-ul, maine vreau sa fac treaba asta, nu m-as mira sa descopar ca de 4 luni incoace am stat ca fraierul cu absorb time de 1 ora si poate bateriile mele nu s-au incarcat 100% cu adevarat niciodata din fotovoltaic, poate 1-2 ori cand le-am incarcat cu chargerul din retea...

Imi dau seama ca, cel putin cei care vand echipamentele sunt complet afoni vis-a-vis de toate aceste detalii privind exploatarea echipamentelor fotovoltaice, inclusiv sistemele de baterii, iar noi trebuie sa ne documentam pe cont propriu si sa descoperim o groaza de chestii, daca vrem sa fim in stare sa exploatam cum trebuie acest echipament pe termen lung...

#209
gyc968

gyc968

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 11.11.2007

View Postluciangpl, on 22 februarie 2013 - 23:37, said:

am mai povestit eu cum se face, iei un ssr de 40A, il conectezi la victron (din cate stiu da o tensiune pe undeva pe la 12 volti), ai grija sa pui plusul de la output-ul victronului la plusul de la ssr si minusul la minus. Apoi iesirea de la ssr o inseriezi cu faza de la invertor. Asta e tot, daca nu am fost prea clar zi-mi.
astazi am vrut sa montez SSR , am masurat cum ai spus tu dar nu imi indica nimic sau poate bms nu este sincronizat?

View PostcristiBMW320, on 07 martie 2013 - 21:22, said:

este ceva in neregula cu setarile initiale ale BMV nu reusesc sa-mi dau seama mai verifica o data setarile la mine nu face asa nu am legat nici un SSR pe BMV am facut doar teste si la regulator la fel asta ca sant un pic curios din fire asa de curios ca de mic stricam multe jucarii inainte sa ma joc cu ele poate de aici am si inclinatia catre reparatii

Am inteles ca la tine functioneaza, poti sa ne dai niste detalii din setarile bms-ului tau sa ne facem  o idee sau care sant importante de setat
In setarile mele sant multe pe 0
De exemplu shuntu este de 500A dar eu folosesc 24V 200A, il las asa sau il modific

View Postadrian71, on 04 martie 2013 - 23:21, said:

multumesc ptr. info.

sa inteleg ca e important sa ii pun si radiator? pot sa ii pun si altfel de radiator in afara de ce au ei pe site, la 47 ron + tva?

cred ca mai gasesc ceva radiatoare prin casa, de la diverse dezmembrari de electronice, parca nu as mai da banii si pe asta...

Eu am luat o placa de aluminiu 800x800x20 si am dat 3 gauri de 8 sub el dintr-o parte in cealalta pentru o mai buna ventilare si l-am prins pe ea

Edited by gyc968, 10 March 2013 - 23:37.


#210
cristiBMW320

cristiBMW320

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,979
  • Înscris: 29.10.2008
daca ai shunt de 500 A lasa setat asa pt ca mai exista si de 1000 A aici nu se refera la ce capacitate au bateriile tale ci la cati amperi poate trece prin shunt

#211
adrian71

adrian71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 22.04.2005
Foarte tare! Un document de 11 pagini in engleza care explica in sfarsit asa cum trebuie intretinerea bateriilor acid flooded...

Attached Files



#212
adrian71

adrian71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 22.04.2005
Un alt articol excelent - cele 10 greseli care se fac de obicei in legatura cu bateriile pentru un sistem eolian/fotovoltaic:

http://www.survivalu...eryblunders.htm

#213
adrian71

adrian71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 22.04.2005
modalitatea corecta de conectare a bancului de baterii spre invertor, ptr. o incarcare/descarcare uniforma a stringurilor de baterii:

http://www.smartgaug...k/batt_con.html

#214
adrian71

adrian71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 22.04.2005
incerc cu un densimetru obisnuit sa verific celulele bateriilor, insa nu prea imi dau seama cum se face: daca urmez instructiunile lui de folosire, in functie de cat electrolit este absorbit in interiorul densimetrului, indicatia este alta de fiecare data. ceva sfaturi, pareri?

#215
luciangpl

luciangpl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 900
  • Înscris: 08.05.2006
densimetrul trebuie sa fie cat mai plin, sa pluteasca tot vasul intern. Obligatoriu sa faci testul cu acumulatorii  incarcati. Nu are voie sa arate valori diferite.

#216
cristiBMW320

cristiBMW320

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,979
  • Înscris: 29.10.2008
Si inca o data cand masurati densitatea sa o faceti dupa minim 1/2 ore  de cand sa oprit incarcarea si luati temperatura electrolitului deoarece alta este densitatea la 10 grade si alta la 20 grade
  ( O baterie descărcată profund poate îngheţa stând un timp sub 0°C. Un acumulator încărcat îngheată la -67 °C pe când unul descărcat 50% îngheată la -12°C.Temperatura optimă de încărcare este 5...35°C.)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate