Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Acumulatori cu Plumb pentru stocare energie fotovoltaica si eoliana.

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
8836 replies to this topic

#7705
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 20.05.2004
Nu te inteleg. Deci ai acumulatorii obositi, trebuie sa cumperi, la un moment dat, altii. Si tu vrei sa iei tot Pb, pentru ca litiu este scump ?
Stii vorba aia: sunt prea sarac sa cumpar lucruri ieftine. Pai ia o capacitate mai mica de litiu si cand mai ai bani, mai adaugi.
Crede-ma, vei iesi mai scump cu Pb schimbat la 3-5 ani (depinde cat folosesti din el, ca poti sa il schimbi si la 1 an, daca ii rupi la descarcare) decat litiu la zeci de ani.
Nu mai zic de eficienta energetica a PB-ului.
Nu te obliga nimeni sa faci ce spunem noi. Este doar parerea tuturor din experienta de pana acum. Eu de exemplu am si PB-ul de 2 ani si Litiu in paralel. Pana sa pun litiu, mai mult de ora 23-24 seara, nu ma tinea 4x 280Ah. Am adaugat 120Ah de LTO si ma tine 2 zile ! Intr-o zi intreaga de soare, nu apuci nici sa faci float calumea la Pb. De cand am Litiu, imi continua float-ul si dupa ce a apus soarele, pentru ca nu le lasa sa cada voltajul imediat.

#7706
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
Uite Stefane, colegul @topcat e cel mai bun exemplu pentru tine. A avut Pb, acum are si Li, deci vorbeste din proprie experienta cu ambele.
Eu cand am cumparat Li, am invatat din experienta colegilor cu Pb si am tras lozul castigator din prima, desi la vremea aceea eram ca oaia neagra in turma sau ca pestele ce inoata contra curentului.

In acest moment nu mai poti sa spui ca esti incepator in ale bateriilor, iar daca vrei sa iti cumperi alte baterii pe baza de Pb sper ca esti constient ca va trebui sa iti cumperi unele care trag cel mai greu la cantar la aceeasi capacitate de Ah, daca vrei sa ai pretentia sa te tina cat mai mult.

Ar mai fi multe de spus, dar daca esti interesat de litiu, atunci esti invitat sa lecturezi topicul dedicat lor.

#7707
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Stefane , desi ai fost off grid ai investit 1500 euro doar pentru a alimenta pompa si boilerul? Interesant ,  pompa aia banuiesc ori e prea mare ori ai de irigat ditai gradina , boilere pe timp de vara sunt si solare , iarna bivalente cu serpentina , de aveam banii aia nici nu ma gandeam sa trag lumina doar pentru o pompa si boiler, plus ca bilerul il poti pune pe surplus cand este .

Edited by marius_vfp, 20 June 2018 - 12:37.


#7708
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

 st3fan19, on 20 iunie 2018 - 07:18, said:

Nu te supara dar nu toti ne permitem litiu.
Cat dau pe o baterie litiu 12v90ah?
Undeva in jur de 2500+ lei. Asta daca e sa o comanzi de pe afara.
Daca e sa o iai din tara de la un dealer e 4000+
Si nu iti ajunge una.
Si pe langa baterie mai trebuie si balacer, (sau cum so chema) acel bms.
Care mai este si ala 500+ lei
Si charger special care sa stie litiu.
Care mai este si ala nustiu cat+.

Off st3fan3....

Ptr 12V 90Ah pe litiu iesi cam la 330 euro direct de la chinez (ca mine), 450-550 euro la europeni. Deci nu 2500 lei ci, la minim minim, 1500 lei.

BmS-ul (cu balancer) mai artizanal asa (fara briz-brizuri gen monitorizare pe telefon sau computer) facut de mine ptr 12V ar fi cam 75 lei; releele de putere ptr 12V se pot cumpara cu preturi rezonabile. Mai greu intr-adevar la tensiuni si puteri mai mari, dar in orice caz, nu te "rupe" nici acolo cu banii. Daca nu vrei relee ci SSR, se gasesc la preturi rezonabile dar nu sunt prea sigure, asa ca m-am apucat si am facut eu si de-alea. Un SSR facut de mine iese cam 200 lei la puteri cat de cat normale pentru o casa. Trebuiesc in mod normal doua; in multe cazuri insa, unul din ele (cel de la invertor) poate fi doar un driver care costa cam 40 lei.

La BMS-ul de care vorbesc nu mai trebuie charger special care stie litiu, deci.. acea parte a cheltuielii dispare, si se inlocuieste cu unul din SSR-urile de mai sus.

#7709
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,331
  • Înscris: 13.02.2006
De vreo doua saptamani monitorizez si eu diferite sisteme.
Am instalat si Litiu de la Tesla, si de la Pylontech 2400Wh si am obsrvat ca fata de plumb, la acceasi curenti de descarcare, litiul cade in tensiune mai tare ca plumbul.
O fi ca la transformatoare- tole vs. toroidale?

#7710
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Salut, caderea  e constanta liniara , sau undeva se intalnesc valorile , plumbu tine cat tine dar apoi stii cum e cade in cap direct , litimul o mai duce putin.

#7711
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
Dane, daca treci prin Iasi te invit pe la mine sa facem niste teste cu 5kWh de LFP.

#7712
laurentiu_florin

laurentiu_florin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 02.05.2007
salut,

asa arata descarcarea bateriilor LiFePO4 -BYD, pina la 10 %, urmata de incarcare in 2 zile ploioase....
incarcarea a fost oprita si am consumat cit de mult am putut pina a ajuns la 10%.

Attached Files



#7713
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

 rinaldoparaipan, on 20 iunie 2018 - 20:23, said:

...Am instalat si Litiu de la Tesla, si de la Pylontech 2400Wh si am obsrvat ca fata de plumb, la acceasi curenti de descarcare, litiul cade in tensiune mai tare ca plumbul.
O fi ca la transformatoare- tole vs. toroidale?
La aceeasi curenti, poate, dar ce capacitate in kWh (2.4) are Li ala si ce capacitate in kWh are Pb? Posted Image

Edited by addysoftware, 20 June 2018 - 22:37.


#7714
gyc968

gyc968

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 11.11.2007

 laurentiu_florin, on 20 iunie 2018 - 21:58, said:

salut,

asa arata descarcarea bateriilor LiFePO4 -BYD, pina la 10 %, urmata de incarcare in 2 zile ploioase....
incarcarea a fost oprita si am consumat cit de mult am putut pina a ajuns la 10%.
La 10%,  ce tensiune ai avut pe baterie si separat pe celulă ?

#7715
dinu_tiberiu_george

dinu_tiberiu_george

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 21.10.2015

 topcat36, on 20 iunie 2018 - 11:32, said:

Nu te inteleg. Deci ai acumulatorii obositi, trebuie sa cumperi, la un moment dat, altii. Si tu vrei sa iei tot Pb, pentru ca litiu este scump ?
Stii vorba aia: sunt prea sarac sa cumpar lucruri ieftine. Pai ia o capacitate mai mica de litiu si cand mai ai bani, mai adaugi.
Crede-ma, vei iesi mai scump cu Pb schimbat la 3-5 ani (depinde cat folosesti din el, ca poti sa il schimbi si la 1 an, daca ii rupi la descarcare) decat litiu la zeci de ani.
Nu mai zic de eficienta energetica a PB-ului.
Nu te obliga nimeni sa faci ce spunem noi. Este doar parerea tuturor din experienta de pana acum. Eu de exemplu am si PB-ul de 2 ani si Litiu in paralel. Pana sa pun litiu, mai mult de ora 23-24 seara, nu ma tinea 4x 280Ah. Am adaugat 120Ah de LTO si ma tine 2 zile ! Intr-o zi intreaga de soare, nu apuci nici sa faci float calumea la Pb. De cand am Litiu, imi continua float-ul si dupa ce a apus soarele, pentru ca nu le lasa sa cada voltajul imediat.

Ce fel de litiu ai pus in paralel? Lifepo4? La ce voltaj? Imi poti da cateva detalii?

#7716
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 20.05.2004
Am 22 celule 2,4v LTO de 120Ah in paralel cu 4 baterii de 12v AGM Pb 280Ah. Sistemul este la 48v.

Edited by topcat36, 21 June 2018 - 18:23.


#7717
dinu_tiberiu_george

dinu_tiberiu_george

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 21.10.2015

 topcat36, on 21 iunie 2018 - 18:16, said:

Am 22 celule 2,4v LTO de 120Ah in paralel cu 4 baterii de 12v AGM Pb 280Ah. Sistemul este la 48v.

Sunt puse in paralel pur si simplu?

#7718
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 20.05.2004
Da. Seriile LTO si seriile AGM sunt legate toate, in paralel, la invertor.

#7719
dinu_tiberiu_george

dinu_tiberiu_george

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 21.10.2015
Ma bate si pe mine gandul pt un paralelism intre plumbii mei si un lifepo4. Un 5kw ar fi suficient zic eu


#7720
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
Tiberiu,
Tu cu ce tensiuni mergi in prezent la Rolls-urile tale la bulk, absorb, float, egalizare si LVD (low voltage disconnect)?
Ti-ai mai cumparat charger separat sau folosesti in continuare cele din PIP?

#7721
dinu_tiberiu_george

dinu_tiberiu_george

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 21.10.2015

 vast, on 24 iunie 2018 - 08:21, said:

Tiberiu,
Tu cu ce tensiuni mergi in prezent la Rolls-urile tale la bulk, absorb, float, egalizare si LVD (low voltage disconnect)?
Ti-ai mai cumparat charger separat sau folosesti in continuare cele din PIP?

Nu, merg tot cu cele din PIP. Mai vreau sa suplimentez panouri. Momentan am 5400w, si vreau sa mai adaug inca 1000w. Sa impart cei 6400w pe cele 2 chargere pip. Ca voltaje 58.4 bulk/absorb. Ca si timp pe absorb am setat manual 180min. Normal treabuia 120min cf calculelor, dar avand im vedere ca nu pot sa maresc voltajul peste 58.4 le tin mai mult in absorb. 54v Float
Am densitate ok, nu am dat egalizare pana acum.
Lvd 44v dar nu am ajuns niciodata mai jos de 46.5 v, am bagat generatorul. Doar decembrie si ianuarie, de atunci nu am mai bagat niciodata. Doar ca intretimp am mai "populat" casa cu electrocasnice, si am nevoie de o "suplimentare". In rest sistemul merge ireprosabil pana acum

Edited by dinu_tiberiu_george, 24 June 2018 - 12:39.


#7722
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
La tensiunea aia de 58.4V nu merge sa pui in paralel 16 celule de LFP pentru ca ar iesi la 3.65V/cell, ceea ce e prea mult. Poate doar 22 celule de LTO, unde ar veni 2.65V/cell. La fel si pentru tensiunea de LVD.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate