Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

dolce pe mai multe televizoare cu splitter

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
alphabluesky

alphabluesky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 19.12.2006

View Postrz, on 7th February 2012, 00:33, said:

Da.. e ok dar inainte de el trebuie neaparat acel sumator in care intra cele 2 cabluri de la lnb

da sumatorul  trebuie neaparat ,iti combina benzile , dar oricum un sumator e in jur de 14 lei nu e o avere :)

Edited by alphabluesky, 07 February 2012 - 00:57.


#20
drcretoiu

drcretoiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 01.06.2007

View Postalphabluesky, on 7th February 2012, 00:56, said:

da sumatorul  trebuie neaparat ,iti combina benzile , dar oricum un sumator e in jur de 14 lei nu e o avere :)
unde gasesc de cumparat un sumator? ce caracteristici trebuie sa aiba?
e voie sa dati un link?

#21
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Am vazut ceva la Antech... mai scump dar e de firma (buna in domeniu tv/sat)

http://www.antech.ro.../?cat=p&page=94

http://www.antech.ro...0polaritati.pdf

Edited by rz, 07 February 2012 - 10:04.


#22
drcretoiu

drcretoiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 01.06.2007

View Postrz, on 7th February 2012, 10:02, said:

Am vazut ceva la Antech... mai scump dar e de firma (buna in domeniu tv/sat)

http://www.antech.ro.../?cat=p&page=94

http://www.antech.ro...0polaritati.pdf

Citisem si eu solutia pentru Dolce, insa la sfarsit scria:
"Nu credem ca sistemul functioneaza cu antena originala Dolce care are dimensiuni mult reduse si evident din insumare va rezulta un BER necorespunzator."

Ajuta cu ceva daca pun un amplificator 'in-line' dupa sumator?
http://www.antech.ro.../?cat=p&page=93

#23
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Ajuta si acel amplificator liniar dar cel mai bun amplificator ramane totusi antena... cumpara mai bine o antena de 0.9M si scapi de toate problemele de semnal - 0.8M-0.9M este solutia ideala pentru instalatia Dolce cu unul sau mai multe distribuitoare

Edited by rz, 07 February 2012 - 10:45.


#24
satelit_buc

satelit_buc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 10.02.2012

View Postdorin_2k, on 6th February 2012, 21:25, said:

Detaliezi un pic? Ma intereseaza si pe mine. Despre ce fel de sumator e vorba? De ce ar trebui LNB quattro neaparat si nu ar merge cu unul twin?
Eu am pe o antena cu LNB twin un STB HD pe o iesire iar pe a doua am pus doua STB-uri SD in loop. La alt abonament mi-au dat direct LNB quattro si nu am probleme. Doar in prima locatie am probleme cu cele in loop ca sunt montate din 2006 si nu erau pe atunci quattro.
poti folosi un spliter cu o singura alimentare si restul cu tap

View Postdrcretoiu, on 7th February 2012, 11:21, said:

Citisem si eu solutia pentru Dolce, insa la sfarsit scria:
"Nu credem ca sistemul functioneaza cu antena originala Dolce care are dimensiuni mult reduse si evident din insumare va rezulta un BER necorespunzator."

Ajuta cu ceva daca pun un amplificator 'in-line' dupa sumator?
http://www.antech.ro.../?cat=p&page=93
tie iti trebuie un alimentator -amplificator care se monteaza inainte de spliter si cat mai aproape de antena , pentru a alimenta lnb cu tensiunea necesara pentru un semnal optim

#25
MustGo

MustGo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 03.07.2008
Se poate folosi un filtru sumator legat la iesirile V High si V Low al unui lnb quatro. Filtrul sumator il gasiti( teoretic )  aici: http://www.antech.ro.../?cat=p&page=94 . In unele cazuri ( cabluri lungi sau de proasta calitate) mai necesita si un amplificator in-line telealimentat.

#26
vitamax

vitamax

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.01.2007
referitor la dolce ,am folosit pentru cresterea nivelului de semnal pe un traseu(am un lnb cu 4 iesiri) un aplificator pe fir(eu am dat 20 lei pe el).Inainte de a pune acest aplificator,din cauza lungimii traseului ,aveam intreruperi la unele programe tv.Acum totul e in regula.Mi s-a marit puterea semnalului pe scala de la dolce de la 60 la 80%.
Am mai avut nevoie sa instalez al 5-lea tv si,am pus un spliter special pentru antena satelit(costa 12 lei).inainte de spliter am pus si un amplificator pe fir si totul e ok.Am la un lnb cu 4 iesir 5 tv.Sunt convins ca se pot pune si la celelalte trasee cate un spliter

#27
bobyna

bobyna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.10.2008
eu iti recomand sa verifici orientarea antenei deoarece ea nu este fixata pe satelit in proprortie 100% dar nu uita si de pozitia lnb in focar
spun toate acestea deoarece semnalul trebuie sa fie 80% fara a folosi amplificator de semnal sau alte artificii

#28
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
am un singur receiver si LNB e din ala cu 4 iesiri.. Ce variante am sa vad ceva pe al doilea tv.. Ce trebuie sa fac, sa cumpar.. Am citit pe aici dar nu am inteles  mare lucru . Orice varianta chiar sa se vada si acelasi post pe ambele tv-uri.

#29
drag16

drag16

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 26.04.2009
Singura varianta e încă un decodor.

#30
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011
Se dau 4 pe  un abonament

#31
cosmindaniel1978

cosmindaniel1978

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 16.07.2008
salut, am si eu o dilema: cei de la dolce mi-au schimbat 2 stb-uri analog cu 2 HD, unul e legat direct din LNB iar celalant este tot primul legat din LNB dar dupa el mai sunt inca 2 analog.
Inaintea celui HD din bucla creata am pus un splitter de 5-2450Mhz, acum pt ca semnalul este aproape la 20% la ultimul analog m-am hotarat sa pun splittere inainte de fiecare stb. Am cumparat unele de satelit 950-2150MHz(cica ar fi inlocuitoare la 5-2450MHZ). Sunt bune sau nu???
Este ok treaba asta cu splitterele sau nu??? Ce ar trebui trebui facut ca sa se vada bine pe toate.
Din pacate mentionez ca nu se poate trage cablu la fiecare in parte .....
Schema in descriere:

Attached Files


Edited by cosmindaniel1978, 28 July 2016 - 14:28.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate