Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

dolce pe mai multe televizoare cu splitter

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
drcretoiu

drcretoiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 01.06.2007
Buna ziua,
Am o antena DOLCE si un singur cablu de la LNB pana la un punct de unde pleaca cele 5 cabluri coaxiale catre televizoare.
Ideea mea era sa pun un splitter 1 IN - 5 OUT.
Numai ca practic nu e asa simplu. Trebuie un splitter cu DC pass, dar, din cate am inteles, exista posibilitatea ca unele canale sa nu fie disponibile pe un receiver cand alt receiver e pe un canal diferit (nu stiu exact de ce anume depinde asta). Se poate alimenta LNB-ul de la un receiver si celelalte receivere sa primeasca doar semnal de la LNB?
Ca sa fie totul si mai complicat, am de la DOLCE doua tipuri de receivere, care, aparent, nu pot co-exista (coship si huawei-nds).
Sub nici o forma nu pot sa mai trag un cablu de la LNB sau alte cabluri coaxiale intre TV-uri.
Ce combinatie de splittere cu sau fara dc pass sau alte accesorii (amplificatoare in-line, izolatoare sau altceva) s-ar putea folosi? Ce sfat imi puteti da?
Multumesc anticipat.

PS. Splitterele astea, sa le zic moderne au mufe tip F, care, la cablurile mai proaste, am vazut ca fac probleme. Mai exista cumva splittere sau amplificatoare cu mai multe iesiri, la care prinderea cablurilor sa se faca prin suruburi?

#2
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011

View Postdrcretoiu, on 6th February 2012, 11:16, said:

Buna ziua,
Am o antena DOLCE si un singur cablu de la LNB pana la un punct de unde pleaca cele 5 cabluri coaxiale catre televizoare.
Ideea mea era sa pun un splitter 1 IN - 5 OUT.
Numai ca practic nu e asa simplu. Trebuie un splitter cu DC pass, dar, din cate am inteles, exista posibilitatea ca unele canale sa nu fie disponibile pe un receiver cand alt receiver e pe un canal diferit (nu stiu exact de ce anume depinde asta). Se poate alimenta LNB-ul de la un receiver si celelalte receivere sa primeasca doar semnal de la LNB?
Ca sa fie totul si mai complicat, am de la DOLCE doua tipuri de receivere, care, aparent, nu pot co-exista (coship si huawei-nds).
Sub nici o forma nu pot sa mai trag un cablu de la LNB sau alte cabluri coaxiale intre TV-uri.
Ce combinatie de splittere cu sau fara dc pass sau alte accesorii (amplificatoare in-line, izolatoare sau altceva) s-ar putea folosi? Ce sfat imi puteti da?
Multumesc anticipat.

PS. Splitterele astea, sa le zic moderne au mufe tip F, care, la cablurile mai proaste, am vazut ca fac probleme. Mai exista cumva splittere sau amplificatoare cu mai multe iesiri, la care prinderea cablurilor sa se faca prin suruburi?
Cel mai bine e sa le cascadezi (loop); cu splitter semnalul de la LNB scade foarte mult (eventual pune-l dupa primul receiver); unele canale nu vor fi disponibile.

#3
codroot67

codroot67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 21.02.2007
ai nevoie de asa ceva :
e singura varianta in care nu exista pierderi sau nefunctionari ale receptoarelor

Attached Files


Edited by codroot67, 06 February 2012 - 11:54.


#4
TinCup

TinCup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 01.12.2006
Ai nevoie de un multiswitch, ceva de genul:
http://www.emp-centa...d...eg=11&id=17

ideal ar fi sa ai 2 cabluri de la LNB la multiswitch, atunci ai putea viziona toate programele fara probleme

#5
drcretoiu

drcretoiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 01.06.2007
Multumesc, TinCup!

@codroot67: multumesc de idee, dar nu am decat un singur cablu de la LNB. Avand un LNB cu 2 iesiri, pot sa incerc sa mai trag un coaxial, pe acelasi copex... sper sa reusesc (pentru ideea lui TinCup).

@victor5: am un singur cablu catre fiecare TV, deci nu pot face 'loop'.

@TinCup: am vazut ca multiswitch-ul are intrari de satelit pentru 4 chestii, V, H fiecare pentru low si high. Conteaza cum conectez cele doua iesiri de la LNB?

Aveti idee unde gasesc un multiswitch la un raport rezonabil pret/calitate? Aveti experiente pozitive cu vreo firma? Cam cat este pretul corect?

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,371
  • Înscris: 01.12.2001

View Postdrcretoiu, on 6th February 2012, 11:16, said:

Sub nici o forma nu pot sa mai trag un cablu de la LNB
Cu un singur cablu de la LNB sub nicio forma nu vei putea receptiona toate canalele.
Toate sunt V dar difera F1 si F2.
Poti receptiona pe toate dintr-o singura categorie cu un singur cablu.
Vezi aici categoriile: Cele HD, TVR Info, TVR3, RTV si cele maghiare sunt F2.
Restul sunt F1.
Daca te multumesti doar cu cele din F1 ramai cu un singur cablu si nu ai probleme. Insa daca ai HD si vrei si cele din F2 iti trebuie OBLIGATORIU inca un cablu.

#7
drcretoiu

drcretoiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 01.06.2007
nu prea inteleg...
In configuratia actuala, pe un singur receiver, vad absolut toate programele, cu un singur cablu de la LNB, inclusiv TVRinfo, RTV, maghiare etc.
Problema apare la conectarea a doua receivere?

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,371
  • Înscris: 01.12.2001
Da. Cand pui in loop STB 2 legat de STB 1, nu poti vedea canalele din F2.
Nicio alta metoda nu merge cu un singur cablu.
STB1 comuta pe frecventa low iar STB 2 are nevoie de frecventa high. Deci nu mai primeste deloc semnal.
Vezi ori F2 pe toate ori F1 pe toate.
Nu se pot receptiona programe din F2 si F1 pe 2 STB-uri diferite cu un singur cablu.

Singura solutie ar fi acel multiswitch dar cred ca are si un pret pe masura. Si in acest caz iti trebuie minim 2 cabluri pt frecventa low si high pana la el.
De la el pleaca cate un singur cablu spre fiecare STB.

#9
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003

View Postdrcretoiu, on 6th February 2012, 15:52, said:

nu prea inteleg...
In configuratia actuala, pe un singur receiver, vad absolut toate programele, cu un singur cablu de la LNB, inclusiv TVRinfo, RTV, maghiare etc.
Problema apare la conectarea a doua receivere?

Dolce are transpondere pe polaritate verticala atat in banda de sus cat si in banda de jos... de aici vin problemele

Cand se comuta pe un canal din banda de jos (sau sus), receptorul trimite imediat un impuls/ton catre lnb pentru a schimba frecventa oscilatorului... asta o face doar primul receptor din serie - acest prim receptor alimenteaza si lnb-ul cu 13/18V (depinde de polaritate)
Urmatoarele receptoare nu mai pot trimite niciun semnal/ton sau tensiuni catre lnb... practic, sunt conditionate de primul receptor!

Incearca sa vorbesti cu cei de la Dolce ca au un spliter ceva mai special care te poate ajuta... e acel spliter folosit la instalatiile comunitare in care intra 2 cabluri (V low si V High) de la un lnb quattro
Costul lnb-ului + spliter-ul e mai mic de 100 lei dar e posibil sa le primesti gratis daca esti client mai vechi de-al lor

A doua varianta e Multiswitch-ul combinat cu un lnb twin ori Quattro... costul e insa mai mare (cam 300 lei in total)

Edited by rz, 06 February 2012 - 16:50.


#10
alphabluesky

alphabluesky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 19.12.2006
iti trebuie un lnb quattro scoti din el banda de sus si banda de jos il treci prin sumator si din sumator tragi un cablu direct in spliter si merge perfect

#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,371
  • Înscris: 01.12.2001

View Postalphabluesky, on 6th February 2012, 20:06, said:

iti trebuie un lnb quattro scoti din el banda de sus si banda de jos il treci prin sumator si din sumator tragi un cablu direct in spliter si merge perfect
Detaliezi un pic? Ma intereseaza si pe mine. Despre ce fel de sumator e vorba? De ce ar trebui LNB quattro neaparat si nu ar merge cu unul twin?
Eu am pe o antena cu LNB twin un STB HD pe o iesire iar pe a doua am pus doua STB-uri SD in loop. La alt abonament mi-au dat direct LNB quattro si nu am probleme. Doar in prima locatie am probleme cu cele in loop ca sunt montate din 2006 si nu erau pe atunci quattro.

#12
alphabluesky

alphabluesky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 19.12.2006
la lnb quatro pus prin sumator poti sa legi spliter si cu 6 iesiti sau poti sa legi in cascada si o sa iti mearga toate posturile pe toate stb urile

#13
drcretoiu

drcretoiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 01.06.2007
Ce diferenta e intre doua iesiri de la LNB twin si doua de la LNB quattro? Iesirile din LNB nu sunt toate la fel?

#14
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
quattro = 4 iesiri pe 4 benzi separate (HLow/VLow si HHigh/HLow)

twin, quad, octo = iesiri complet independente deci iesirile, cate sunt,  includ toate benzile

Edited by rz, 06 February 2012 - 23:23.


#15
drcretoiu

drcretoiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 01.06.2007

View Postrz, on 7th February 2012, 00:17, said:

quattro = 4 iesiri pe 4 benzi separate (HLow/VLow si HHigh/HLow)

multumesc de explicatie.
si care 2 din cele 4 se conecteaza la sumator?

Edited by drcretoiu, 06 February 2012 - 23:49.


#16
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Dolce are transpondere pe V Low si V High deci astea doua se conecteaza

#17
drcretoiu

drcretoiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 01.06.2007

View Postrz, on 7th February 2012, 00:57, said:

Dolce are transpondere pe V Low si V High deci astea doua se conecteaza
Scuze, acum am vazut ca ai scris si mai sus asta. Multumesc mult pentru detalii.

Despre spliter... e de-ajuns unul simplu, pana in 2400MHz si cu DCpass?

Edited by drcretoiu, 07 February 2012 - 00:19.


#18
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Da.. e ok dar inainte de el trebuie neaparat acel sumator in care intra cele 2 cabluri de la lnb

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate