Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

SOBE de caramida, de zidarie, diverse sobe, focare

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
22119 replies to this topic

#3169
bagerajungle

bagerajungle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 25.03.2011

View Postcsomi, on 6th June 2012, 23:09, said:

Salut Razvan.

Ce parere ai de aceste formule de calcul (europene) pt dimensionarea sobelor cu fumuri ? Din pacate sint in engleza  :confuzzled: .

http://mha-net.org/d...005_english.pdf

Cu respect, Csomi
Nu m am uitat atent,dar sint niste normative de calcul,probabil relativ bune la centrale si sobe(de care nu stiu),nu ma contrez cu tine din respect,okcalculele de la oxford,cambridge si alte universitati sint mai mereu"scapate" de pe la italieni,iar eu stiu cum se obtin aceste formule de calcul,ok,nu fac polemica pe tema asta!Tin sa precizez ca rusii au ajuns pe luna primii parca,dupa americanii,eu nu prea cred astfel de fantasmagorii,de centurile vanhalen sau asa ceva a auzit cineva,nu prea trece nimeni de ele,doar asteroizii si meteoritii au aceasta capacitate de a patrunde prin ele datorita greutatii lor si vitezei imense de deplasare,ok,restul e vraja marii in opinia mea,cam acelasi lucru si cu piramidele lui sneferu-keops,care nu pot fi construte astazi cu utilajele si tehnologia de azi ,dar acum 10000 sau 5000 de ani!Imbrobodeala functioneaza perfect de mii de ani,istoria este si ea relativa,e scrisa de invingatori,nicidecum de invinsi,ok!Respect,Razvan

#3170
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010
Va salut am gasit o imagine ce reprezinta un capac ce s-ar potrivi pentru kuptorul de piine, a modelului de la Poarta Alba...

[ http://img825.imageshack.us/img825/4108/t101.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3171
divinewind

divinewind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 06.11.2006
Stai sa vezi ce se potriveste ala de la Greaca...:)

Edited by divinewind, 07 June 2012 - 11:00.


#3172
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,378
  • Înscris: 03.11.2009
...ma las de sobe!

#3173
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010

View Postcosticucu, on 7th June 2012, 12:00, said:

...ma las de sobe!

Pai... nu ne spui ...motivul...

#3174
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,378
  • Înscris: 03.11.2009

View Postciobimar, on 7th June 2012, 12:11, said:

Pai... nu ne spui ...motivul...

...am cochetat cu ideea de a avea o soba undeva in casa... just in case!

Soba -din punctul meu de vedere- n-ar avea nevoie de nimic altceva decat lemne si un chibrit. Orice alta varianta care ar implica o tehnologie (suduri, pompe, vase... etc) deja cred ca se poate numi oricum... dar mai putin soba.
P.S. - ... ca sa nu mai spun ca de la un calcul s-a ajuns de la pamant la Luna (Jules Verne :peacefingers: ) si centura Van Allen

==========

Toate cele bune voua

Costi

Edited by costicucu, 07 June 2012 - 11:26.


#3175
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010

View Postciobimar, on 7th June 2012, 11:07, said:

Va salut am gasit o imagine ce reprezinta un capac ce s-ar potrivi pentru kuptorul de piine, a modelului de la Poarta Alba...
Doar provizoriu cit se fac cozonaciii...

[ http://img685.imageshack.us/img685/3475/dscn2236w.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by scheleton, 07 June 2012 - 11:54.


#3176
divinewind

divinewind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 06.11.2006
E alegerea ta...doar ca cel ce ne povesteste de toate astea nu face sobe ci termoseminee.
Oricum, cel care a deschis topicul, nu face lucrurile atat de complicat ci cat mai simplu posibil inlaturand curentul electric a carui distributie e bataie de joc in multe zone din Romania...

Mult succes si iti doresc sa nu ai nevoie niciodata de o soba...

#3177
giorgio2one

giorgio2one

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 22.12.2010
Pana la urma acest topic nu se refera doar la sobe fara automatizari, si, si....fiecare alege ce vrea pana la urma, atata timp cat am doua sau trei sisteme de incalzire care sunt conectate la retea, de ce nu as face si o soba cu automatizare, fara , se preteaza doar constructiilor noi unde poti sa jonglezi cu tevaraia daca o vrei prin termosifonare, sau unde sunt probleme cu caderile de curent, in special la tara, altfel sa te apuci sa spargi pereti, tavane..etc, nu cred ca este ok, parerea mea :)

#3178
divinewind

divinewind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 06.11.2006
In Bucuresti exista blocuri cu gaz si la doua apartamente, unu cu 2 teracote si altul cu centrala, cea cu teracote plateste mai putin gazul la aceleasi conditii de izolare si confort termic. Deci?

Nu e obligatoriu sa ai o soba in casa...asta spuneam.

#3179
giorgio2one

giorgio2one

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 22.12.2010

View Postdivinewind, on 7th June 2012, 13:22, said:

In Bucuresti exista blocuri cu gaz si la doua apartamente, unu cu 2 teracote si altul cu centrala, cea cu teracote plateste mai putin gazul la aceleasi conditii de izolare si confort termic. Deci?

Nu e obligatoriu sa ai o soba in casa...asta spuneam.


Daca si soba este automatizata, cu atat mai bine, ma refer ptr securitate, dar nu numai, ci si ptr economie, la centrala pe gaz, nu faci.....ptr ca iese prea repede pe cos

#3180
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,378
  • Înscris: 03.11.2009

View Postdivinewind, on 7th June 2012, 12:37, said:

E alegerea ta...doar ca cel ce ne povesteste de toate astea nu face sobe ci termoseminee.
Oricum, cel care a deschis topicul, nu face lucrurile atat de complicat ci cat mai simplu posibil inlaturand curentul electric a carui distributie e bataie de joc in multe zone din Romania...

Mult succes si iti doresc sa nu ai nevoie niciodata de o soba...
:OK:

#3181
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Postcosticucu, on 7th June 2012, 12:19, said:

...am cochetat cu ideea de a avea o soba undeva in casa... just in case!

Soba -din punctul meu de vedere- n-ar avea nevoie de nimic altceva decat lemne si un chibrit. Orice alta varianta care ar implica o tehnologie (suduri, pompe, vase... etc) deja cred ca se poate numi oricum... dar mai putin soba.
P.S. - ... ca sa nu mai spun ca de la un calcul s-a ajuns de la pamant la Luna (Jules Verne :peacefingers: ) si centura Van Allen

==========

Toate cele bune voua

Costi

Se numeste  soba OZN ,  aia care merge cu trei surcele, 99%, calculata la ultimul procent. :coolspeak:

#3182
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postdivinewind, on 7th June 2012, 13:22, said:

In Bucuresti exista blocuri cu gaz si la doua apartamente, unu cu 2 teracote si altul cu centrala, cea cu teracote plateste mai putin gazul ..
iar al treilea sta in frig si nu plateste nimc: el e cel mai destept, e Romanul suprem.

Nu poti compara o incalzire locala, cum e cea cu Sobe cu o incalzire centrala...
Avem o cunostinta care s-a incalzit 20 de ani cu Sobe.. e bine, e frumos, etc., dar avea permanent dureri de sale. Cand si-a pus centrala +radiatoare, durerile de sale au disparut ca prin minune.
-incalzire locala inseamna >> prea cald langa Soba +Zone reci in restul casei.  :peacefingers:

N-am nimic impotriva incalzirii cu Sobe, exista argumente pro (de ex. estetica sau lipsa curentului electric), insa nu trebuie comparat cu alte sisteme -e o comparatie deplasata.

Buderus, incepand cu 1731 cu ce crezi ca au inceput ? Cu Sobe.. Si apoi au facut cazan de lemne, etc. pana au ajuns la echipamentele de la ora actuala.

Acum, in Europa de Est, grav afectata de criza (externa si interna), se sesizeaza o evolutie tehnologica inversa... E bine si asa, dar trebuie sa nu pierdem din vedere totusi progresul tehnologic, chiar daca nu avem bani pt.a beneficia de acest progres.

Edited by scheleton, 07 June 2012 - 14:19.


#3183
divinewind

divinewind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 06.11.2006

View Postscheleton, on 7th June 2012, 15:16, said:

iar al treilea sta in frig si nu plateste nimc: el e cel mai destept, e Romanul suprem.

Nu poti compara o incalzire locala, cum e cea cu Sobe cu o incalzire centrala...
Avem o cunostinta care s-a incalzit 20 de ani cu Sobe.. e bine, e frumos, etc., dar avea permanent dureri de sale. Cand si-a pus centrala +radiatoare, durerile de sale au disparut ca prin minune.
-incalzire locala inseamna >> prea cald langa Soba +Zone reci in restul casei.  :peacefingers:

N-am nimic impotriva incalzirii cu Sobe, exista argumente pro (de ex. estetica sau lipsa curentului electric), insa nu trebuie comparat cu alte sisteme -e o comparatie deplasata.

Buderus, incepand cu 1731 cu ce crezi ca au inceput ? Cu Sobe.. Si apoi au facut cazan de lemne, etc. pana au ajuns la echipamentele de la ora actuala.

Acum, in Europa de Est, grav afectata de criza (externa si interna), se sesizeaza o evolutie tehnologica inversa... E bine si asa, dar trebuie sa nu pierdem din vedere totusi progresul tehnologic, chiar daca nu avem bani pt.a beneficia de acest progres.


Cine a folosit unitati de masura diferita in citatul tau? Cele doua , sobele si centrala sunt conectate la gaz.
Nu am comparat mere cu pere ci doua sisteme diferite si anume unul cu vechime de sute de ani si altul "tehnologie actuala" conectate la gaz.
Progresul tehnologic pe care il invoci este pasibila si de multe excese. Sa vedem cum scapam de distrugerile generate de industrializarea si confortul peste masura adoptate de o umanitate impinsa spre consum.

Durerile de sale nu sunt doar aparute de la sobe si disparute de la centrale...este alegerea ta sa crezi ca este efectul centralei.
Sunt oricand dispus sa renunt la incalzirea locala atunci cand pretul la incalzirea centralizata este unul corect.
Un apartament cu doua camere in Constanta cu un 18 grade merita sa plateasca 5 milioane jumate/luna la intretinere?
Clientii se educa si poate ca Buderus a inceput cu sobe insa in afara de confort nu imi ofera nimic o centrala. Iar confortul este platit pe masura in bani si resurse. Desi am o diploma de inginer electrican caut masini cu motoare fara senzori. Oare de ce? ieri in acelasi cartier unde exista teracotele a fost cazut curentul jumatate de zi in mijlocul unei capitale europene. As putea intreba de care progres tehnologic vorbesti? O sa spui ca e o intamplare caderea curentului in Bucuresti?

Iar Criza? Deabia a inceput!

Parerea mea...

Edited by divinewind, 07 June 2012 - 14:50.


#3184
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010

View Postscheleton, on 7th June 2012, 15:16, said:

iar al treilea sta in frig si nu plateste nimc: el e cel mai destept, e Romanul suprem.

Nu poti compara o incalzire locala, cum e cea cu Sobe cu o incalzire centrala...
Avem o cunostinta care s-a incalzit 20 de ani cu Sobe.. e bine, e frumos, etc., dar avea permanent dureri de sale. Cand si-a pus centrala +radiatoare, durerile de sale au disparut ca prin minune.
-incalzire locala inseamna >> prea cald langa Soba +Zone reci in restul casei.  :peacefingers:

N-am nimic impotriva incalzirii cu Sobe, exista argumente pro (de ex. estetica sau lipsa curentului electric), insa nu trebuie comparat cu alte sisteme -e o comparatie deplasata.

Buderus, incepand cu 1731 cu ce crezi ca au inceput ? Cu Sobe.. Si apoi au facut cazan de lemne, etc. pana au ajuns la echipamentele de la ora actuala.

Acum, in Europa de Est, grav afectata de criza (externa si interna), se sesizeaza o evolutie tehnologica inversa... E bine si asa, dar trebuie sa nu pierdem din vedere totusi progresul tehnologic, chiar daca nu avem bani pt.a beneficia de acest progres.

Aveti multa dreptate,chiar ma gindeam ca ar fi bine de stabilit ce avantaje si dezavantaje ar fi...eu unul as fi pentru aceste sobe, care dupa cum am inteles se pot construi sa dea rezultate ca orice alta varianta moderna ...deci o putem admira ...ne putem bucura de caldura ei si putem incalzi cu radiatoarele toate zonele unde nu bate radiatia sobei...sau o putem izola sa nu radieze foarte tare...se pot face cu mai multe fete si focare cu alimentarea din alta camera...poate fi soba de incalzit ...,semineu... de gatit...,cazan...sau toate impreuna

#3185
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Eu sunt consumator de incalzire centrala (cu centrala pe gaze ) si de soba de asemeni Tin sa spun ca in cazul unei izolatii foarte bune  diferentele nu sunt majore  ,poate o stratificare mai accentuata a temperaturi in cazul sobei , dar consider ca interconectarea celor doua sisteme(fara sisteme electrice) este ideala si o sa ma bucur de un confort sporit.
Caratul, spartul, depozitatul si bagatul lemnelor in soba  il consider o miscare sanatoasa  cel putin pt mine , in cotidianul nostru in care sedentarismul si efectele lui se vad peste tot, iar imaginea focului  din soba nu poate fi imitat de nimic  altceva, la care bineinteles se adauga costul energiei produse .

#3186
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postdivinewind, on 7th June 2012, 15:32, said:

Un apartament cu doua camere in Constanta cu un 18 grade merita sa plateasca 5 milioane jumate/luna la intretinere?
Clientii se educa si poate ca Buderus a inceput cu sobe insa in afara de confort nu imi ofera nimic o centrala. Iar confortul este platit pe masura in bani si resurse. Desi am o diploma de inginer electrican caut masini cu motoare fara senzori. Oare de ce? ieri in acelasi cartier unde exista teracote a fost cazut curentul jumatate de zi. As putea intreba de care progres tehnologic vorbesti? Iar Criza? Deabia a inceput! Parerea mea...
la 2 cam. in Buc. platesti 100 Lei sau 150 daca ai centrala -atat costa gazul la un bloc izolat.
In Constanta ar trebui sa platesti cam la fel cu centrala. daca e vorba de termoficare, atunci nu e o problema de gaz, ci mai degraba de motorina (sau combustibil lichid usor) -termoficarile nu sunt echivalente Buc. vs. Ct.

Buderus nu face doar centrale pe gaze -de fapt e cunoscut ca cea mai mare si mai renumita turnatorie de fonta, si in consecinta si de Cazane de fonta.
Insa Buderus produce de sute de ani si sobe si Seminee -se produc in continuare, si fac deliciul tuturor expozitiilor: Kaminöfen/Heizeinsätze
[ http://www.feuerdepot.de/media/catalog/product/cache/1/image/600x/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/l/o/logastyle32_big.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://www.feuerdepot.de/media/catalog/product/cache/1/image/600x/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/b/l/blueline4w_big.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Cu alte cuvinte, ei stiu de sute de ani ce incerci tu sa inveti... Asta insa nu i-a impiedicat sa ajunga la Pompe de caldura, la Hibridei Centrala gaz+Pompa caldura, si (prin intermediul Bosch) la Fotovoltaice
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TKGrpBvcT7g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KdLkqlc9m-A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

De fapt, daca te gandesti mia bine, ventilarea asta cu recuperare de caldura e cea mai despteapta idee, si macar cei care isi fac casa noua, cu asa ceva ar trebui sa inceapa...
..parerea mea.

Ref. Criza: cine crezi ca sufera mai tare in criza: neamtul cu mercedes si buderus sau romanul cu Soba DIY ?

La criza europeana exista doar 2 iesiri (spun iesiri, nu solutii): ori pierdem toti europenii, ori pierd doar unii.  :naughty: Te las pe tine sa descoperi ce solutie se va adopta, si care vor fi pierzatorii.  :peacefingers:

View Postciine, on 7th June 2012, 16:04, said:

..interconectarea celor doua sisteme (fara sisteme electrice) este ideala
ok, atunci vorbimde Termo-Sobe sau Termo-Seminee.

Nu e rea ideea, e o alternativa, un compromis, insa e limitat ca putere.
La Case mari (ca suprafata, cu etaje, etc.) nu se poate aplica.

Edited by scheleton, 07 June 2012 - 15:11.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate