Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

SOBE de caramida, de zidarie, diverse sobe, focare

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
22119 replies to this topic

#3097
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010
Buna seara am gasit niste carti ...dar cred ca sunt cam vechi...pun doar un paragraf cu referire la cos:cu traducerea lui" gogu"dar pun si lincurile poate gasiti lucruri ce pot fi  interesante pentru unii dintre d-v...


Diametrul tuburilor de canale interne de orice material care nu trebuie să fie mai mică de 200 cm2. Horn de caramida ar trebui să aibă o secțiune transversală de cel puțin 140 x 140 mm, care este vpolkirpicha. Canale de mai mică secțiune transversală tuburi rapid napadite de buruieni, cu funingine și să înceapă să fumeze. Canale de cosuri de fum din caramida îndeplinite strict verticală. Pereții lor trebuie să fie foarte buna ().


Locul de amplasare a conductelor de mai sus pe acoperiș

Conducte de perete și autohtone, cât mai aproape posibil de creasta. O parte din conducta de deasupra acoperișului se numește cap. Arbore-montat tub este plasat, în funcție de locația camerei cuptorului. Tubul de cap nu este recomandat pentru a pune pe o soluție de lut, și var ciment, var sau ciment. Înălțimea capului deasupra acoperișului a tubului depinde de cât de departe este de creasta (figura 28).
Se aduce la coroana 500 mm deasupra crestei, în cazul în care nu este mai mare de 1,5 m de creasta deținute de linie orizontală. Cap pentru a deduce creasta nivelul cazul acesta este de creasta, la o distanta de 1,5 ... 3 m, și de mai jos creasta la linie la un unghi de 10 ° la orizont - în cazul în care de la conducta sa patineze mai mult de 3 tub m, în toate de cazuri trebuie să se ridice deasupra nivelului acoperișului nu mai puțin de 500 mm. În cazul în care conducta este situat aproape de ziduri înalte sau arbori cu frunziș dens, clădirea din ceramică sau oțel țeavă de azbest ciment, pentru a evita ruperea de fum vânt.
http://www.bibliotek...pechi/index.htm
simai e una:
http://www.bibliotek...pechi/index.htm

Cu stima Ciobi

 Victorine, on 4th June 2012, 21:30, said:

Exact, ai gasit :)
Referitor la tiraj, daca hornul e supradimensionat, dar si pentru a elimina modificarile de tiraj induse de vanturi se utilizeaza regulatoare barometrice de tiraj. Acestea se aplica pe horn deasupra racordului sobei/ centralei sau chiar pe racord, in orice caz, nu sub nivelul acestuia. Rolul acestora este de a "liniariza" curgerea gazelor prin agregatul termic, pentru o ardere cat mai completa si eficienta. Dezideratul este o curgere laminara a gazelor. Aici se poate vedea dispozitivul - practic o clapeta de sens cu contragreutate reglabila: http://inspectapedia...tRegulators.htm
Si asa functioneaza: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1vx-mTlE5Fg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Foarte interesant ...cinstit nu am stiut ca exista asa ceva...cred ca trebuie sa ma mai luminati putin ca sa inteleg si eu...oricum va multumesc din suflet si ajutatine mai des ca se vede de departe ca stapiniti foarte bine domeniul...cu mult respect ,Ciobi

#3098
Victorine

Victorine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 28.08.2008
Ha, ha, esti de treaba, multumesc, dar nu am aproape nici o tangenta cu "domeniul" de care vorbesti, tot ce stiu am aflat de la altii si dau si eu mai departe. Insa am sapat putin dupa informatie la fel ca si tine fiind direct interesat de lucrurile astea. Sunt foarte departe de tot ce stiu unii de pe-aici PRACTIC. Principiul regulatorului de tiraj e simplu si functioneaza eficient, daca itraduci ce scrie pe-acolo in primul link si te uiti cu atentie o sa te prinzi cu siguranta. Traducerea din engleza trebuie sa fie mai fidela decat din rusa...

#3099
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010

 Victorine, on 4th June 2012, 21:49, said:

Ha, ha, esti de treaba, multumesc, dar nu am aproape nici o tangenta cu "domeniul" de care vorbesti, tot ce stiu am aflat de la altii si dau si eu mai departe. Insa am sapat putin dupa informatie la fel ca si tine fiind direct interesat de lucrurile astea. Sunt foarte departe de tot ce stiu unii de pe-aici PRACTIC. Principiul regulatorului de tiraj e simplu si functioneaza eficient, daca itraduci ce scrie pe-acolo in primul link si te uiti cu atentie o sa te prinzi cu siguranta. Traducerea din engleza trebuie sa fie mai fidela decat din rusa...

Va multumesc inca odata si o sa rumeg tot ce este acolo ...cit despre...acest domeniu ..sau altul...se vede un inalt stadiu de pregatire...asa ca suntem norocosi ca va avem printre noi...cu respect Ciobi

a doua carte era:
http://www.bibliotek...nik-4/index.htm

Edited by ciobimar, 04 June 2012 - 21:12.


#3100
bobon

bobon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 15.08.2009

 Victorine, on 4th June 2012, 21:30, said:

Exact, ai gasit :)
Referitor la tiraj, daca hornul e supradimensionat, dar si pentru a elimina modificarile de tiraj induse de vanturi se utilizeaza regulatoare barometrice de tiraj. Acestea se aplica pe horn deasupra racordului sobei/ centralei sau chiar pe racord, in orice caz, nu sub nivelul acestuia. Rolul acestora este de a "liniariza" curgerea gazelor prin agregatul termic, pentru o ardere cat mai completa si eficienta. Dezideratul este o curgere laminara a gazelor. Aici se poate vedea dispozitivul - practic o clapeta de sens cu contragreutate reglabila: http://inspectapedia...tRegulators.htm
Si asa functioneaza: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1vx-mTlE5Fg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


          Subscriu la ce ai spus Victorine,  este interesant regulatorul ala de fum , parca l-ai mai prezentat  mai demult. Multumiri de participare pe forumul nostru   Cu clapeta de sens denota ca lucrezi in instalatii  centrale .  Cu respect  Bobo.

#3101
Victorine

Victorine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 28.08.2008
Nu, nu, te rog nu trage concluzii pripite, m-am interesat doar si am aflat. Daca vrei sa stii tot Andrei m-a indrumat (pe alt topic, cel cu cazanele pe lemne) pana am ajuns la concluziile potrivite :) care se aplica si aici. E vorba de arderea secundara, temperatura ridicata in focar, regim de curgere laminar al gazelor, preincalzirea aerului secundar, etc. - toate fiind mult mai greu de realizat in traditionalele cazane din fonta cu ardere atmosferica - dar nu imposibil, asa cum duetti si Andrei pot confirma. Dar nu mai zic acum de ei nimic, ca iar vine unul si altul si zice ca le ridicam statuie (nu ca ar avea nevoie respectivii...) La fel ca si voi am invatat multe de la cativa care nu tin pentru ei.

Edited by Victorine, 04 June 2012 - 21:25.


#3102
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010

 Victorine, on 4th June 2012, 22:24, said:

Nu, nu, te rog nu trage concluzii pripite, m-am interesat doar si am aflat. Daca vrei sa stii tot Andrei m-a indrumat (pe alt topic, cel cu cazanele pe lemne) pana am ajuns la concluziile potrivite :) care se aplica si aici. E vorba de arderea secundara, temperatura ridicata in focar, regim de curgere laminar al gazelor, preincalzirea aerului secundar, etc. - toate fiind mult mai greu de realizat in traditionalele cazane din fonta cu ardere atmosferica - dar nu imposibil, asa cum duetti si Andrei pot confirma. Dar nu mai zic acum de ei nimic, ca iar vine unul si altul si zice ca le ridicam statuie (nu ca ar avea nevoie respectivii...) La fel ca si voi am invatat multe de la cativa care nu tin pentru ei.

pe mine ma cam depaseste acest regim de curgere laminar....dar o fi vorba despre asta...

http://www.imec.msu....ik/vd_main.html

Edited by ciobimar, 04 June 2012 - 21:32.


#3103
Victorine

Victorine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 28.08.2008
Chiar asa, stanga laminar, dreapta turbulent. Te documentezi repede :)
Gazele de ardere trebuie sa stagneze un anumit timp in focar ca sa ajunga la temperatura la care poate avea loc arderea secundara, completa. De asta se si preincalzeste aerul secundar, ca sa nu raceasca gazele de ardere. De asta se si practica rostul uscat, pentru indepartarea rapida a gazelor de balast care nu intretin arderea, ci doar racesc incinta (si ma refer la cele 80% azot din aerul admis, desi inca nu e foarte clar principiul prin care acesta se separa - eu am emis ipoteza moleculelor mai mari si a mobilitatii lor mai scazute, care fac ca in loc sa urce in partea superioara a focarului ca si oxigenul, sa paraseasca incinta prin rostul uscat).

#3104
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010

 Victorine, on 4th June 2012, 22:48, said:

Chiar asa, stanga laminar, dreapta turbulent. Te documentezi repede :)
Gazele de ardere trebuie sa stagneze un anumit timp in focar ca sa ajunga la temperatura la care poate avea loc arderea secundara, completa. De asta se si preincalzeste aerul secundar, ca sa nu raceasca gazele de ardere. De asta se si practica rostul uscat, pentru indepartarea rapida a gazelor de balast care nu intretin arderea, ci doar racesc incinta (si ma refer la cele 80% azot din aerul admis, desi inca nu e foarte clar principiul prin care acesta se separa - eu am emis ipoteza moleculelor mai mari si a mobilitatii lor mai scazute, care fac ca in loc sa urce in partea superioara a focarului ca si oxigenul, sa paraseasca incinta prin rostul uscat).

Va multumesc de lamuriri..o discutie despre rost uscat este aici...pentru cine este interesat...

http://forum.stovema...?...mp;&start=0

#3105
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

 Victorine, on 4th June 2012, 21:48, said:

Chiar asa, stanga laminar, dreapta turbulent. Te documentezi repede :)
Gazele de ardere trebuie sa stagneze un anumit timp in focar ca sa ajunga la temperatura la care poate avea loc arderea secundara, completa. De asta se si preincalzeste aerul secundar, ca sa nu raceasca gazele de ardere. De asta se si practica rostul uscat, pentru indepartarea rapida a gazelor de balast care nu intretin arderea, ci doar racesc incinta (si ma refer la cele 80% azot din aerul admis, desi inca nu e foarte clar principiul prin care acesta se separa - eu am emis ipoteza moleculelor mai mari si a mobilitatii lor mai scazute, care fac ca in loc sa urce in partea superioara a focarului ca si oxigenul, sa paraseasca incinta prin rostul uscat).

Salutare dl-e Victorine.

Subscriu aceste rinduri, :peacefingers:  dupa cite stiu CO (monoxidul de carbon) est un gaz care se "dilueaza"  greu cu alte sau in alte gaze, de aceea este nevoie de un anumit timp petrecut in aceea zona de oxidare cu temperaturi inalte si  miscarea gazelor cu ajutorul aerului  secundar perincalzit  sa produca  turbulente in zona aceea.

Cu respect, Csomi

Edited by csomi, 04 June 2012 - 22:08.


#3106
Victorine

Victorine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 28.08.2008
Ne tutuim sau ce facem? Cerem voie pe mesageria privata? Imi permit sa incep eu, csomi :) te respect foarte mult ca mester de sobe (deocamdata atat am cunoscut), insa vorbirea asta la a II-a plural mi se pare ca ingreuiaza mult conversatia si ii da un aer oarecum fals. Pe mine rog pe toata lumea sa ma tutuiasca, cu atat mai mult cu cat oricum, Victorine nu e numele meu adevarat...
Ca sa eliminam orice contradictie :) pentru ca eu pledam pentru regimul de curgere laminar iar tu vorbesti de turbulente: laminar, da - pentru motivele pe care le-am expus mai sus, daca luam focarul si soba in ansamblu. Insa asa cum spune csomi, in zona superioara a focarului este necsara o oarecare turbulenta pentru o cat mai buna amestecare a gazelor de ardere cu oxigenul secundar, din motive evidente. Ata se realizeaza din cate am vazut prin practicarea acelor caneluri in zidaria refractara a focarului, de la jumatatea inaltimii acestuia in sus. Sau prin orificii practicate in tevi sau alt gen de aductiuni de aer secundar preincalzit in partea superioara a focarului. Ideea este ca se prefera mai multe surse de dimensiuni mici decat o singura sursa de mari dimensiuni de aer/ oxigen secundar, tocmai pentru a realiza un numar cat mai mare de "intalniri eficace" intre moleculele care trebuie sa reactioneze (CO si O2), fara ca temperatura acolo sa scada prea mult.

#3107
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

 ciobimar, on 4th June 2012, 22:07, said:

Va multumesc de lamuriri..o discutie despre rost uscat este aici...pentru cine este interesat...

http://forum.stovema...?...mp;&start=0

Dl-e Cibimar, cu adevarat acum pe care forum sinteti mai mult ? sigur nu vorbiti si limba rusa, deja... Glumesc :D
Multumesc pt postari :OK:  

Cu respect, Csomi


 Victorine, on 4th June 2012, 22:19, said:

Ne tutuim sau ce facem? Cerem voie pe mesageria privata? Imi permit sa incep eu, csomi :) te respect foarte mult ca mester de sobe (deocamdata atat am cunoscut), insa vorbirea asta la a II-a plural mi se pare ca ingreuiaza mult conversatia si ii da un aer oarecum fals. Pe mine rog pe toata lumea sa ma tutuiasca, cu atat mai mult cu cat oricum, Victorine nu e numele meu adevarat...
Ca sa eliminam orice contradictie :) pentru ca eu pledam pentru regimul de curgere laminar iar tu vorbesti de turbulente: laminar, da - pentru motivele pe care le-am expus mai sus, daca luam focarul si soba in ansamblu. Insa asa cum spune csomi, in zona superioara a focarului este necsara o oarecare turbulenta pentru o cat mai buna amestecare a gazelor de ardere cu oxigenul secundar, din motive evidente. Ata se realizeaza din cate am vazut prin practicarea acelor caneluri in zidaria refractara a focarului, de la jumatatea inaltimii acestuia in sus. Sau prin orificii practicate in tevi sau alt gen de aductiuni de aer secundar preincalzit in partea superioara a focarului. Ideea este ca se prefera mai multe surse de dimensiuni mici decat o singura sursa de mari dimensiuni de aer/ oxigen secundar, tocmai pentru a realiza un numar cat mai mare de "intalniri eficace" intre moleculele care trebuie sa reactioneze (CO si O2), fara ca temperatura acolo sa scada prea mult.

OK, in regula si cu tutuirea, Victorine. :peacefingers:

Edited by csomi, 04 June 2012 - 22:24.


#3108
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010

 csomi, on 4th June 2012, 23:20, said:

Dl-e Cibimar, cu adevarat acum pe care forum sinteti mai mult ? sigur nu vorbiti si limba rusa, deja... Glumesc :D
Multumesc pt postari :OK:  

Cu respect, Csomi

Salutare Csomi (cred ca imi permiti sa-ti spun asa )...as vrea eu sa stiu macar putin ...cit despre  unde sunt mai mult nici eu nu mai stiu...ca cu cit cred ca inteleg ceva... imi dau seama ca defapt nu stiu nimic...cu respect Ciobi

#3109
bobon

bobon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 15.08.2009

 csomi, on 4th June 2012, 23:08, said:

Salutare dl-e Victorine.

Subscriu aceste rinduri, :peacefingers:  dupa cite stiu CO (monoxidul de carbon) est un gaz care se "dilueaza"  greu cu alte sau in alte gaze, de aceea este nevoie de un anumit timp petrecut in aceea zona de oxidare cu temperaturi inalte si  miscarea gazelor cu ajutorul aerului  secundar perincalzit  sa produca  turbulente in zona aceea.

Cu respect, Csomi

           Va salut ,


           Pina la urma  nu o sa aplicam numai matematica superioara ci si chimie , cu arderile astea este o mare problema. De altfel si  pictorul de la muzeul de la  Borodino ( ca tot ne inspiram de la rusi) a avut un chimist care i-a preparat culorile  asa de naturale ca  atunci cind te uiti la tablourile alea circulare crezi ca esti pe cimpul de lupta.Mai spuneam demult , cu toate ca nu mi-e draga rusa dar rusii au avut  si au valori in toate domeniile. Tu Ciobi daca  poti  dupa ce expui  traduce cit de  cit ca eu cu gavarili pa ruschi nu le am cu toate ca facut in generala,chiar daca in loc de un foc spune un incendiu sau  alte bazaconii,vedem noi cum este si cu restul/.

         Cit priveste calculul dimensionarii cosurilor  se face in mai multe feluri  functie de  sistem ,centrale, teracote, sobe cu ardere intirziata sau  cu acumulare(rapida). Nu le stiam eu pe toate aste dar de vina este forumul asta ca ne informeaza apoi ne dam si noi cu parerea .Oricum nici o informare nu strica, numai sa nu fie intentionat gresita. Bine daca ar fi asa ceva iar sari in cap ceilalti mai in tema sau nu,,,,,.Cu tot respectul Bobo.

#3110
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

 ciobimar, on 4th June 2012, 22:27, said:

Salutare Csomi (cred ca imi permiti sa-ti spun asa )...as vrea eu sa stiu macar putin ...cit despre  unde sunt mai mult nici eu nu mai stiu...ca cu cit cred ca inteleg ceva... imi dau seama ca defapt nu stiu nimic...cu respect Ciobi

Sigur, Ciobimar, stai sa vezi cind vine si "proba practica"  cit se va stii... glumesc  :D
E bine sa cunoasca omul de la inceput  fazele si fenomenele arderii,  va fi mai usor si modul de utilizare a sobei.

Edited by csomi, 04 June 2012 - 22:43.


#3111
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010

 bobon, on 4th June 2012, 23:32, said:

Va salut ,


           Pina la urma  nu o sa aplicam numai matematica superioara ci si chimie , cu arderile astea este o mare problema. De altfel si  pictorul de la muzeul de la  Borodino ( ca tot ne inspiram de la rusi) a avut un chimist care i-a preparat culorile  asa de naturale ca  atunci cind te uiti la tablourile alea circulare crezi ca esti pe cimpul de lupta.Mai spuneam demult , cu toate ca nu mi-e draga rusa dar rusii au avut  si au valori in toate domeniile. Tu Ciobi daca  poti  dupa ce expui  traduce cit de  cit ca eu cu gavarili pa ruschi nu le am cu toate ca facut in generala,chiar daca in loc de un foc spune un incendiu sau  alte bazaconii,vedem noi cum este si cu restul/.

         Cit priveste calculul dimensionarii cosurilor  se face in mai multe feluri  functie de  sistem ,centrale, teracote, sobe cu ardere intirziata sau  cu acumulare(rapida). Nu le stiam eu pe toate aste dar de vina este forumul asta ca ne informeaza apoi ne dam si noi cu parerea .Oricum nici o informare nu strica, numai sa nu fie intentionat gresita. Bine daca ar fi asa ceva iar sari in cap ceilalti mai in tema sau nu,,,,,.Cu tot respectul Bobo.
Sa traiti d-le Bobon....pai cum sa traduc...ca nici eu nu stiu ...i-mi traduce" gogu" cum ii zice Andrei...eu ti-am mai spus ca iti traduce automat versiunea" Google chrome"ca pagina de start...unde sunt lincurile puse de mine...cu respect Ciobi

La proba practica mi-as dori sa te am linga mine Csomi ...as fi mult mai sigur..visez...

Edited by ciobimar, 04 June 2012 - 22:45.


#3112
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 ciobimar, on 4th June 2012, 23:07, said:

Va multumesc de lamuriri..o discutie despre rost uscat este aici...pentru cine este interesat...

Nu prea e nimic interesant pe aceasta pagina, privind rostul uscat... s-au adunat cativa si discuta ceea ce nu stiu.. :confuzzled:
Deja e mult mai interesant la noi pe topic ... decat pe pagina pe care a prezentat-o Ciobimar.. Fara suprare, caci dansul nu stie rusa si nu avea de unde sa inteleaga subtilitatile, caci si acolo sunt neintelegeri intre uzeri.. cu totii suntem oameni.. :console:

#3113
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

 ciobimar, on 4th June 2012, 22:41, said:

La proba practica mi-as dori sa te am linga mine Csomi ...as fi mult mai sigur..visez...

Prin anii '88-89 (nu mai retin exact) prin 15 septembrie am fost pe litoral, la Mamaia, am stat 6 zile, am prins vreme excelenta, apa 24 grd, afara 24 grd, nu se stie niciodata...
Dar nici Andrei nu e  departe :rolleyes: .

Edited by csomi, 04 June 2012 - 22:59.


#3114
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 ciobimar, on 4th June 2012, 21:40, said:


Ciobimar, aceste carti sunt din seria: "Ziditi-va sobele singur".. si deaceea se "impun" niste reguli simple care nu te lasa sa gresesti, avand in vedere cui ii sunt adresate..
Nu sunt gresite, insa nici nu explica prea multe.. :rolleyes:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate