Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

SOBE de caramida, de zidarie, diverse sobe, focare

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
22119 replies to this topic

#15661
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

 vasilemet, on 29 iulie 2017 - 19:46, said:

Oare mai ridica cineva sobe ....

Fiti linistit, cresc sobele, cresc...

Edited by csomi, 30 July 2017 - 20:04.


#15662
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014

 addysoftware, on 28 iulie 2017 - 20:50, said:

Daca tot pui, pune de 3 ori mai multa vata de sticla cu fix aceiasi bani, si castigi o economie consistenta la incalzire. Daca vrei pot sa-ti fac si calcule, dar eventual poate Andrei sa ma sustina "pe cuvant". Sau macar dublu (20cm), te costa si mai putin. Desi eu as pune 30cm.
Hello,

asa am vrut initial, sa pun vata de sticla, dar apoi am citit ca ar fi toxica, ca ar trebui acoperita, ceva gen placi de osb, si mi s-a parut mai complicat :). Daca ar fi ok sa o las neacoperita, nu as ezita sa o aleg pe dansa

 andreilesan, on 29 iulie 2017 - 10:04, said:

Cu mare drag, daca te-a captivat si pe d-ta.Posted Image
Posted Image

Hm, nu stieam de aceste reguli. Dar totusi, cam cate lemne de foc (tone sau mc) se '"recolteaza'" anual si de pe ce suprafete de fond forestier? Intreb de curiozitate ca sa fac o corelare, intre cat creste si cat/cum se arde.. Multumesc.

Din pacate, nu am info atat de exacte. Sigur ca depinde de suprafata padurii detinute, dar chiar nu stiu daca exista o norma la hectar forestier, sau asa ceva. Din ce am vazut la vecini, poti sa te alegi cu 2 sau 3-4 carute :)

Acel 0,9 reprezinta randamentul la care eu mi-as dori sa ajunga toate sobele, inclusiv in Romania.
Da, eu am luat in calculul de mai sus un pret de 800 lei/tona de bricheti.
Eu sustin ca 20 kg de bricheti in 24 ore ar putea face fata la o suprafata chiar  mai mare de 60 mp daca cladirea (dar si soba) corespunde normelor performantei energetice in vigoare.

De aici deduc ca in locuintele descrise temperatura interioara nu este constanta. Ziua e confortabil doar in bucatarie, iar noaptea doar in dormitoare.

Posted Image Mda, pacat ca in mileniul trei inca nu toti cei ce se incalzesc cu sobe se pot bucura de confortul de a alimenta focarul cel mult 3 ori in 24 ore in cele mai friguroase zile din an, mentinanduse in toata casa o temperatura aproape constanta.

Asta denota faptul ca pierderile de caldura sunt mai mari decat aporturile de caldura. Deci, o suplimentarea a anveloparii ar aduce o imbunatatire.Posted Image(vezi mai jos)..

Da, unitatea asta de masura ma '"depaseste'"..Posted Image


Da, il sustin pe @addysoftware si-ti recomand sa asterni vata de sticla de cel putin 40cm grosime, peste o bariera contra vaporilor. Posted Image

Astea-s datele problemei. Posted Image Dar care ar putea fi caile de rezolvare?

Daca vei termoizola '"podeaua podului'' vei constata ca sobele isi vor spori excelenta si le vei indragi si mai mult.

Multumim ca ne-ai impartasit experientele d-tale aici.Posted Image


#15663
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014

 andreilesan, on 29 iulie 2017 - 10:04, said:

Cu mare drag, daca te-a captivat si pe d-ta.Posted Image

Hm, nu stieam de aceste reguli. Dar totusi, cam cate lemne de foc (tone sau mc) se '"recolteaza'" anual si de pe ce suprafete de fond forestier? Intreb de curiozitate ca sa fac o corelare, intre cat creste si cat/cum se arde.. Multumesc.
Din pacate, nu am info atat de exacte. Sigur ca depinde de suprafata padurii detinute, dar chiar nu stiu daca exista o norma la hectar forestier, sau asa ceva. Din ce am vazut la vecini, poti sa te alegi cu 2 sau 3-4 carute

Acel 0,9 reprezinta randamentul la care eu mi-as dori sa ajunga toate sobele, inclusiv in Romania.
Da, eu am luat in calculul de mai sus un pret de 800 lei/tona de bricheti.
Eu sustin ca 20 kg de bricheti in 24 ore ar putea face fata la o suprafata chiar  mai mare de 60 mp daca cladirea (dar si soba) corespunde normelor performantei energetice in vigoare.
Dupa ce termoizolez podul, chiar voi face acest test, sunt foarte curioasa

De aici deduc ca in locuintele descrise temperatura interioara nu este constanta. Ziua e confortabil doar in bucatarie, iar noaptea doar in dormitoare.

Posted Image Mda, pacat ca in mileniul trei inca nu toti cei ce se incalzesc cu sobe se pot bucura de confortul de a alimenta focarul cel mult 3 ori in 24 ore in cele mai friguroase zile din an, mentinanduse in toata casa o temperatura aproape constanta.
Da, suntem in alt mileniu dpdv al utilitatilor. Desi e judet turistic, desi nu e o comuna cocotata in varful muntelui, singura utilitate este energia electrica. In anumite zone este si gaz ("pe centru" :) )

Asta denota faptul ca pierderile de caldura sunt mai mari decat aporturile de caldura. Deci, o suplimentarea a anveloparii ar aduce o imbunatatire.Posted Image(vezi mai jos)..
Luat aminte

Da, unitatea asta de masura ma '"depaseste'"..Posted Image
:)), te cred! Ideea e lemnul pe care il cumperi de la particulari nu ti se livreaza taiat la 1m, sa poti si tu sa il masori, ci la caruta, cu pret fix (nu stiu acum cat mai e, nu am mai cumparat lemn de mai mult de 2 ani, pentru ca nu am mai avut de la cine). Unii o aduc mai rotunjoara, altii mai subtirica. Inteleg ca o caruta incarcata cu simt de raspundere ar fi pe la 1.5 - 2 ... ms sau mc, nu m-am lamurit nici acum :). Pare ca e mai convenabil sa pluteasca asa, o ambiguitate legata de unitatea de masura.


Da, il sustin pe @addysoftware si-ti recomand sa asterni vata de sticla de cel putin 40cm grosime, peste o bariera contra vaporilor. Posted Image

Astea-s datele problemei. Posted Image Dar care ar putea fi caile de rezolvare?
In mod clar termoizolarea este si va deveni solutia catre care se va indrepta majoritatea oamenilor, in directa legatura cu (,) cresterea pretului la lemn. Insa aici se ajunge la problema banilor, stiti si voi cam care e nivelul veniturilor in tara :(, mai ales  in mediu rural. Ce ma bucura sa observ este ca noile case construite (si nu ma refer doar la cele de vacanta) sunt termoizolate

Daca vei termoizola '"podeaua podului'' vei constata ca sobele isi vor spori excelenta si le vei indragi si mai mult. Posted Image
Imi plac oricum, de aia le-am si reconstruit, dar sper si eu la cresterea eficientei :)
Multumim ca ne-ai impartasit experientele d-tale aici.Posted Image
Cu placere, nu prea gasesc persoane interesate de problema mea :))

PS: unul din hornuri face condens (asta am dedus eu, avand o pata recurenta  pe tavan, in apropierea hornului). Am citit, nu mai stiu daca pe acest topic, cum ca se izoleaza si hornurile (partea  din pod). Asa e? :) Hornul cu pricina e refacut in 2014, din caramida din aceea cu gaura, speciala.
PPS: nu m-am prins cum sa dau quote numai la un fragment dintr-un mesaj

merci, zi frumoasa tuturor!Posted Image

#15664
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012
Vorbitorii de engleza ar putea sa ne spuna cam ce se leaga in textul respectiv de sobele de zidarie ?
http://greenbuilding...rgest-boroughs/
Posted Image

 irina2014, on 31 iulie 2017 - 13:13, said:

Din pacate, nu am info atat de exacte. Sigur ca depinde de suprafata padurii detinute, dar chiar nu stiu daca exista o norma la hectar forestier, sau asa ceva. Din ce am vazut la vecini, poti sa te alegi cu 2 sau 3-4 carute
Daca stie cineva acea '"norma la hectar forestier'" rog sa o prezinte aici.

 irina2014, on 31 iulie 2017 - 13:13, said:

Da, suntem in alt mileniu dpdv al utilitatilor. Desi e judet turistic, desi nu e o comuna cocotata in varful muntelui, singura utilitate este energia electrica. In anumite zone este si gaz ("pe centru" Posted Image )
Trebuie sa vedem si partea plina a paharului.. Cei ce nu au fost '"civilizati'" cu dependenta de utilitati au izbutit sa dainuie milenii.. Noua acum daca nu ne curge apa calda din pereti si nu avem gaze - am si disparut ca '"civilizatie'"?

 irina2014, on 31 iulie 2017 - 13:13, said:

Posted Image), te cred! Ideea e lemnul pe care il cumperi de la particulari nu ti se livreaza taiat la 1m, sa poti si tu sa il masori, ci la caruta, cu pret fix (nu stiu acum cat mai e, nu am mai cumparat lemn de mai mult de 2 ani, pentru ca nu am mai avut de la cine). Unii o aduc mai rotunjoara, altii mai subtirica. Inteleg ca o caruta incarcata cu simt de raspundere ar fi pe la 1.5 - 2 ... ms sau mc, nu m-am lamurit nici acum Posted Image. Pare ca e mai convenabil sa pluteasca asa, o ambiguitate legata de unitatea de masura.
Ambiguitatea intotdeauna a fost preferata la intalnirea '"hotului cu prostul'" .. altfel ea nu ar mai exista..

 irina2014, on 31 iulie 2017 - 13:13, said:

In mod clar termoizolarea este si va deveni solutia catre care se va indrepta majoritatea oamenilor, in directa legatura cu (,) cresterea pretului la lemn. Insa aici se ajunge la problema banilor, stiti si voi cam care e nivelul veniturilor in tara Posted Image, mai ales  in mediu rural.
Astazi am discutat cu cineva care la fel sustinea ca scumpirea resurselor energetice este inevitabila in Romania. Atata timp cat eu imi bat joc de aceste resurse, invocand ca fac asta pentru ca nu am mijloace sa le folosesc rational, pur si simplu acele resurse se muta la cei ce le pretuiesc mai mult ca mine. Se considera ca populatia cu intelegenta redusa trebuie inlaturata pe cale naturala, caci cica si asa suntem multi.. Deci, ori ne conformam - ori disparem..

 irina2014, on 31 iulie 2017 - 13:13, said:

Ce ma bucura sa observ este ca noile case construite (si nu ma refer doar la cele de vacanta) sunt termoizolate
Nu, eu as zice ca sunt mai termoizolate decat cele la care lipseste anvelopa, dar crede-ma ca inca nu ne-a ajuns la '"os'" problema..  Inca '"umblam cu cioara vopsita'".. Dar, mai devreme sau mai tarziu '"funia ajunge la par'".. si mare va fi durerea..

 irina2014, on 31 iulie 2017 - 13:13, said:

Cu placere, nu prea gasesc persoane interesate de problema mea Posted Image)
Scuze, nu am fost atent care este '"problema d-tale'"? Poate reusim sa te ajutam, daca ne spui mai exact..

 irina2014, on 31 iulie 2017 - 13:13, said:

PS: unul din hornuri face condens (asta am dedus eu, avand o pata recurenta  pe tavan, in apropierea hornului). Am citit, nu mai stiu daca pe acest topic, cum ca se izoleaza si hornurile (partea  din pod). Asa e? Posted Image Hornul cu pricina e refacut in 2014, din caramida din aceea cu gaura, speciala.
In primul rand trebuie gasita cauza formarii condensului, apoi se va gasi si solutiile. Oricum eu nu recomand folosirea improvizatiilor, ci doar a solutiilor conforme pentru ca la un moment dat nu vei avea voie sa folosesti soba daca cosul nu va avea aviz de functionare..
Posted Image

#15665
uforom89

uforom89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 13.06.2010

 andreilesan, on 02 august 2017 - 21:42, said:

...ar putea sa ne spuna cam ce se leaga in textul respectiv de sobele de zidarie ?
http://greenbuilding...rgest-boroughs/
Nu zice nimic de sobele de zidarie, e vorba de un plan si o initiativa legislativa pentru imbunatatirea eficientei energetice a caselor din Alaska. Pe scurt se propune subventionarea auditarii caselor si gasirea unei solutii particularizate pentru fiecare caz in parte.

Revenind la canicula aceasta din perioada, ma abordeaza cei care stiu ca ma incalzesc cu o soba de zidarie si imi spun ce bine le-ar prinde acum si lor una. Ii intreb de ce tocmai acum, in mijlocul verii?!
Raspunsul: "pai nu ziceai ca ai temperatura constanta in casa in jur de 21-22*C?! Ne-ar placea si noua asa temperatura acum, cd afara sunt 35-40*C." Posted Image
Deci putem concluziona ca aceste sobe isi gasesc rostul chiar si pe timpul verii?!Posted Image

#15666
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012
Posted Image Iata asa vor ajunge sobele sa aiba cosurile con-stranse daca nu vor respecta Legislatia privind protectia mediului.
Posted Image

Attached Files



#15667
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
Uite asa vor ajunge oamenii care vor izola casa cu spuma....Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0Hh5MYv7lWc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#15668
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012
..""S-a incheiat prima faza a constructiei celei mai mari sobe pentru baie din regiunea tarilor baltice. Dimensiunile sobei 2x2,5m, iar a incaperii pentru aburi 5x9m, inaltime 4m. Incalzirea incarcaturii din piatra cu masa de 8 tone se va efectua folosind un arzator pe gaz de puterea 350 kW. Conform caracteristicilor declarate frumoasa soba e capabila sa deserveasca pana la 500 de vizitatori pe zi. Dupa finisarea incaperii pentru aburi si racordarea utilajului de gaz vom incepe sa aducem soba in regimul de lucru..'"
Printre altele, miezul din samota are grosimea peretilor de 25cm, iar intre cele doua invelisuri zidite este un spatiu de cca 4cm.
Sursa : https://www.facebook...86960598164554/
Posted Image

#15669
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012
Parafrazand zicala "'Dupa sac si carpala'", vreau sa va prezint ''dupa soba si cosul'" in prima imagine din atasament. Soba este cea prezentata deja aici: https://forum.softpe...8#entry21347275

Tot aici, postez si o poza preluata din spatiu public cu un cos '"maret'"..
Cum credeti ce diferentiaza aceste doua poze, presupunand ca in ambele sunt prezentate sisteme de cosuri conforme (in prima poza sigur este asa, caci cunosc detaliile lucrarii) ?
Posted Image

Attached Files



#15670
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
Buna ziua din nou, cu alta intrebare (naiva) :)

O soba cu fumuri, de teracota, poate fi modificata intr-una cu clopote?
Adica, se mai pot refolosi din materiale, sau mai bine o iei de la zero?

multumesc!Posted Image

#15671
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

 andreilesan, on 10 august 2017 - 10:25, said:

Parafrazand zicala "'Dupa sac si carpala'", vreau sa va prezint ''dupa soba si cosul'" in prima imagine din atasament. Soba este cea prezentata deja aici: https://forum.softpe...8#entry21347275

Tot aici, postez si o poza preluata din spatiu public cu un cos '"maret'"..
Cum credeti ce diferentiaza aceste doua poze, presupunand ca in ambele sunt prezentate sisteme de cosuri conforme (in prima poza sigur este asa, caci cunosc detaliile lucrarii) ?
Posted Image
Cosul exterior va incalzi atmosfera si va condensa la greu,
iar la primul cutremur mai rasarit va pica pe...casa!

#15672
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

 irina2014, on 10 august 2017 - 17:19, said:

Buna ziua din nou, cu alta intrebare (naiva) Posted Image

O soba cu fumuri, de teracota, poate fi modificata intr-una cu clopote?
Adica, se mai pot refolosi din materiale, sau mai bine o iei de la zero?

multumesc!Posted Image
Da, se poate cu un minim efort sa faci un mic clopot in locul fumurilor!
Cei mai in masura sa-ti raspunda sunt probabil la munca!
In principiu spargi fumurile dar lasi cateva caramizi sa sustina capacul!
Avea Csomi un desen animat destul de sugestiv, daca vede mesajul tau poate te ajuta!
Eu le cunosc, dar, o poza face cat 1000 de cuvinte, iar un desen animat ca 1000 de fotografii!Posted Image

Edited by sandy76, 10 August 2017 - 19:30.


#15673
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014

 sandy76, on 10 august 2017 - 19:28, said:

Da, se poate cu un minim efort sa faci un mic clopot in locul fumurilor!
Cei mai in masura sa-ti raspunda sunt probabil la munca!
In principiu spargi fumurile dar lasi cateva caramizi sa sustina capacul!
Avea Csomi un desen animat destul de sugestiv, daca vede mesajul tau poate te ajuta!
Eu le cunosc, dar, o poza face cat 1000 de cuvinte, iar un desen animat ca 1000 de fotografii!Posted Image
Merci frumos!

#15674
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

 sandy76, on 08 august 2017 - 11:57, said:

Uite asa vor ajunge oamenii care vor izola casa cu spuma....
Mie spuma nu mi-a provocat extaz, de cand am auzit de ea. Nu din cauza posibilelor implicatii chimice (habar n-aveam ca ar fi putut apare astfel de fenomene) ci din cauza...pretului. E de cca 2 ori si ceva mai scumpa per metru cub ca vata minerala si izoleaza cu cca 25% mai bine. Deci e strict nerentabila.

#15675
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014

 andreilesan, on 29 iulie 2017 - 10:04, said:



Hm, nu stieam de aceste reguli. Dar totusi, cam cate lemne de foc (tone sau mc) se '"recolteaza'" anual si de pe ce suprafete de fond forestier? Intreb de curiozitate ca sa fac o corelare, intre cat creste si cat/cum se arde.. Multumesc.
Andreilesan, tocmai am info proaspat legat de marcare si taiere :) : dintr-o padure mai  micuta (sub 1ha) s-a marcat si taiat un copac foaaarte mare, inalt,  (un barbat zdravan nu il putea cuprinde nicicum cu bratele) dar care incepea sa se usuce, si care, transformat in UM local :) a fost 6 carute (taiat direct pentru centrala, deci volum ceva mai mare decat daca ar fi venit bucati intregi din trunchi/ramuri). Cam asta e "norma" pe iarna, care ajunge pentru o gospodarie de 3-4 focuri.
Spor in toate! Posted Image

#15676
uforom89

uforom89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 13.06.2010
Un articol care prezinta si stiri pozitive: "Ultimul artizan de cahle. Cum au inviat sobele traditionale sasesti..."
http://www.hotnews.r...asesti.htm?pbox

#15677
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

 andreilesan, on 10 august 2017 - 10:25, said:

Parafrazand zicala "'Dupa sac si carpala'", vreau sa va prezint ''dupa soba si cosul'" in prima imagine din atasament. Soba este cea prezentata deja aici: https://forum.softpe...8#entry21347275

Tot aici, postez si o poza preluata din spatiu public cu un cos '"maret'"..
Cum credeti ce diferentiaza aceste doua poze, presupunand ca in ambele sunt prezentate sisteme de cosuri conforme (in prima poza sigur este asa, caci cunosc detaliile lucrarii) ?
Posted Image
Exact ce spuneam referitor la cosuri...Posted Image

Attached Files


Edited by sandy76, 28 August 2017 - 20:57.


#15678
maryus315

maryus315

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 21.02.2007

 irina2014, on 10 august 2017 - 17:19, said:

Buna ziua din nou, cu alta intrebare (naiva) Posted Image

O soba cu fumuri, de teracota, poate fi modificata intr-una cu clopote?
Adica, se mai pot refolosi din materiale, sau mai bine o iei de la zero?

multumesc!Posted Image

Se poate. Desfaci interiorul pana ajungi la tavanul intoarcerii apoi construiesti pe mijloc un stalp de sprijin la tavan si o laterala pentru iesirea din soba. important e sa fie solid structural. Va trebui sa repari peretii interiori sa fie netezi,

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

4 user(s) are reading this topic

0 members, 4 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate