Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

SOBE de caramida, de zidarie, diverse sobe, focare

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
22119 replies to this topic

#15535
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010
O descrieie de pe pagina  mai sus amintita.

"Sobe de teracota.
Acestea se construiesc  în Romania și sunt inspirate de modele rusesti sau finlandeze de acum 80 ani. Principiul constructiv este cu canale de fum. soba cu fumuri Eficiența lor era și este bună, căci focarul este construit cu cărămidă refractară, iar apoi fumul cu toate gazele este tras forțat de tirajul format de coș, prin 5 sau 7 canale (iar la sobele care deserveau camere mari, aveau chiar 9, 11 sau 13  canale) care alternează sus-jos, apoi afară pe coș."

Si o alta fraza de pe aceasta pagina https://povestisases...sobei-de-cahle/

'Istoria și semnificațiile cahlelor....
Se pare că cele mai vechi cahle au apărut în spațiul german, în jurul anului 1300. Cahlele erau mai avantajoase decât șemineul deschis, pentru că înmagazinau căldura pentru mai mult timp și soba închisă rezolva problema fumului eliminiat în încăpere. Datorită acestor avantaje practice s-au răspândit rapid în toată Europa, fiind întâlnite și în spațiul nostru. Cele mai vechi cahle cunoscute la noi datează de la începutul secolului al XV-lea."

Se pare ca adevarul este undeva la mijloc...Posted Image

"Cahle, sobe şi seminee din teracotă

Fabricarea cahlelor de teracota în zona Bistriţei a apărut pentru prima dată într-un atelier artizanal în anul 1896. ..........
.....................................
Scurt istoric:
1896 – apare primul atelier artizanal din zona Bistriţei, pentru fabricarea cahlelor de teracotă;
1917 – este fondată în Bistriţa societatea pe acţiuni “Fabrica de sobe şi produse ceramice”;
1950-1989 – Fabrica este integrată în “Întreprinderea de materiale de construcţii “;
1990- este înfinţată compania TERAPLAST, care preia şi Secţia de Teracotă a Întreprinderii de materiale
......................

Edited by csomi, 15 May 2017 - 19:44.


#15536
Alexandru2212

Alexandru2212

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 30.09.2015

 csomi, on 15 mai 2017 - 19:15, said:


Sa speram ca colegul "citat " mai sus va intervenii cu o parere constructiva.
In locul focarului din imagine se foloseste soba metalica, iar  caldura ce iese pe cosul sobei sa fie captata intr-un clopot, sau 2!
Parerea mea...Posted Image

#15537
Alexandru2212

Alexandru2212

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 30.09.2015
Am primit P.M. de la un vechi membru care frecventeaza forumurile de sobe rusesti si a trimis ceva material in aceasta chestiune!

http://cotlix.com/ka...itelnyj-shhitok

In Google Chrome se traduce automat...
Asta din film este mai mare...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LcV5QrGrVkM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files


Edited by Alexandru2212, 16 May 2017 - 06:27.


#15538
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

 Alexandru2212, on 16 mai 2017 - 06:23, said:

de la un vechi membru care frecventeaza forumurile de sobe

http://cotlix.com/ka...itelnyj-shhitok


Asta din film este mai mare...


Trebuie calculat si gandit bine de ce dispunem, ce ne dorim, si ce beneficii ne va aduce . Un astfel de "recuperator" racordat la un cos clasic zidit, cu o utilizare necorespunzatoare poate duce la deteriorarea cosului.

#15539
valipopescu

valipopescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 06.09.2014
Chiar nu vreau sa supar pe nimeni, sincer, arata ca naiba, de ce nu a zidit direct o soba, faci o frumusete de zidarie si ii "dudui" o cutie de tabla in fata, probabil autorul acelei lucrari sa gandea ca "merge si asa" dar chiar nu cred ca cineva ar fi dispus sa faca asa ceva in casa.

#15540
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Eu am alta nedumerire.

Cum poti folosi asa ceva in casa, ca unică sursa de incalzire.

Cum sa prezentat de multe ori cu sistemul paralel merge, adica soba de fier ptr aducerea casei in regim rapid la temp, iar apoi folosirea sobei de zidarie ptr restul zilelor.

Dar acest sistem e greu de folosit, iar disconfortul f mare, variatia temp interioare e f mare.

Soba de fier poate radia si 2-3kw/mp
Zidaria 0.5kw/mp.

Cum imperechezi acestea ptr o uniformitate a temp interioare?

Edited by silenced, 16 May 2017 - 20:45.


#15541
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010

 silenced, on 16 mai 2017 - 20:44, said:

Cum imperechezi acestea ptr o uniformitate a temp interioare?

Simplu, citești pe forumuri rusești si traduci cu google chrome.

Până la urmă, nu ar fi prima lucrare făcută "las ca merge fara calcule" si care dă greș.

#15542
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008

 andreilesan, on 10 mai 2017 - 06:40, said:

Si la noi pe topic e diversitate, cititorul are de unde alege, fie procedeaza cum spun colegii care au incercat si nu au reusit, fie procedeaza cum spun cei ce au izbutit.. Doar ca din nou imi amintesc de imaginea postata candva de @Kendo cu cele doua cai: una '"usoara'' si preferata de majoritatea si cealalta '"dificila'", dar unica ce te duce la finalul fericit. Posted Image

P.S.2   Si abordarea aceasta superficiala a patruns in foarte multe domenii, nu doar in sobarit... si nu doar in Romania.Posted Image

Nu puteam sa o spun mai bine.
Luati aminte la cele spuse mai sus, va va scuti de multe neplaceri.
Acest sfat e ptr cei care cauta calea scurta si usoara si ieftina.
Nu exista. 😞

#15543
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012
Cate ceva despre congresul VEUKO 2017 : http://www.veuko.com...o-kongress-2017

De data aceasta Rusia a fost tara gazda si au participat 14 tari din Europa (inca doua nu au putut ajunge). La acest congres a fost votata primirea a doua noi tari ca membre al organizatiei. Este vorba despre Romania si Lituania. Posted Image......
Printre cele prezentate la congres au fost urmatoarele:
- Aprobarea de catre organizatia profesionala din Elvetia a programului de finantare la nivel inalt a operatiunilor cu arhitecti si designeri  privind implementarea Incalzirii cu Sobe;
- Studiul reprezentantului din Estonia privind comparatiile economice la incalzirea locuintei cu soba si pompa de caldura aer-aer;
- Interzicerea incalzirii cu lemne in Cracovia incepand cu 2019..
De catre mai multi delegati a fost remarcata  fortarea nejustificata a promovarii negative de catre organizatiile ecologice, indreptata impotriva folosirii Incalzirii cu Sobe. (Aici trebuie sa tinem cont si cine finanteaza acele organizatii ecologice.. sa nu uitam ca si in Romania se observa aplicarea standardelor duble. Pe de-o parte noi '"sustinem'" Directivele UE, iar pe dealta le '"sabotam'" aproband reglementari nationale care se bat cap in cap cu tendintele acelor Directive..Totodata nu trebuie sa neglijam si faptul ca exista unele '"batai de joc'" folosite la incalzire care numai sobe nu pot fi numite..)
Dar, sa vedem si partea plina a paharului: Romania a devenit membra VEUKO. Sa fie intr-un ceas bun Romanie ! Posted Image

P.S. Cam in aceeasi perioada a avut loc si un curs pentru cosarii din Rusia : http://kamicenter.ru...ain-news/19941/

Edited by andreilesan, 22 May 2017 - 23:48.


#15544
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Andrei, tu ai fost in Rusia la congres?
Si daca da, care esti din poze?

#15545
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Cel mai simpatic :D

#15546
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 andreilesan, on 22 mai 2017 - 23:35, said:

- Studiul reprezentantului din Estonia privind comparatiile economice la incalzirea locuintei cu soba si pompa de caldura aer-aer;..
Ieri am fost la o prezentare de noutati a unui mare brand in materie de pompe de caldura (am postat noutatea privind verificarile periodice obligatorii aici: https://forum.softpe...0#entry21180298
si tin sa va transmit o parere de nedumerire in sala unde erau doar ingineri cand s-a prezentat un model hibrid care continea o pompa de caldura si o centrala pe gaz cu condensatie (doi in unul). Nedumerirea suna asa :'"De ce sa se mai investeasca in astfel de echipamente hibrid ce contin si pompa de caldura daca la locatia respectiva sunt gaze?!'"  Interventia mea: '"In tarile nordice (in speta in Suedia) orice locuinta noua are prevazuta incalzirea cu pompa de caldura si obligatoriu o sursa independenta de retele cum ar fi o soba.."" A primit replica: '"Ar fi indicat sa abandonam incalzirea cu lemne, caci nu vom mai avea paduri'"..
P.S. Au fost si alte idei in sala gen: '"Pe cei din Europa ii ajuta si clima sa respecte prevederile Strategiei Energetice..'" , '"Cei de acolo nu au cladiri cu consumuri energetice atat de mari ca la noi..'", '"Proiectantii nostri sunt superificiali..'", ""Beneficiarii nostri se pricep la toate..'" , etc..
De aici intrebarile mele: Ori marii producatori de echipamente de incalzire din lume nu-si dau seama si investesc in linii de productie al acestor '"echipamente total nepotrivite pietei'", ori noi, cei din Romania, suferim de o lipsa acuta in cultura folosirii resurselor vitale.
Din septembrie 2015 s-a trecut la Punerea in Functiune doar a centralelor pe gaz cu condensatie, din 2021 se va trece la cladiri care vor avea consumul de gaze (mai exact a combustibililor fosili) aproape zero, iar majoritatea intelectualilor din Romania care sunt implicati in procesul de proiectare inca nu inteleg la ce bun se intreprind toate acestea.. Am impresia ca aici nu se practica prevenirea, noi ne aruncam in gol si abea dupa aceea ne amintim ca cu cativa metri inainte de acest gol am vazut niste semne de avertizare.. Dupa mine aceasta atitudine e una sinucigasa, iar practicata la nivel de tara - nu mai am cuvinte..
Revenind la prevenire si verificarile periodice obligatorii (care sunt obligatorii deja si la instalatiile ce contin anumiti agenti frigorifici), la cosuri - inca din 2007 legislatia din Romania prevede si sanctiuni. In Constanta, spre exemplu, nu am auzit pe nimeni din cunostintele mele si care se incalzesc cu cazane pe combustibil solid sa-mi poata dea o relatie pentru o firma de coserit. Si asta deloc nu inseamna ca toti din judet se incalzesc doar cu gaze si/sau pompe de caldura..

 BodCasa, on 23 mai 2017 - 10:29, said:

Andrei, tu ai fost in Rusia la congres?
Am primit invitatia, insa din mai multe considerente am decis sa participam abea de la anul viitor.
Posted Image

Edited by andreilesan, 24 May 2017 - 08:19.


#15547
prohornar

prohornar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 23.08.2009
Asociatia profesionala ASFOCH este membra VEUKO incepand cu data de 19 mai 2017. In 2018 congresul se va organiza la Wiena, subsemnatul impreuna cu Andrei Lesan, Csomi si Levente Kont participam la acest congres. Anul acesta nu am avut reprezentant, fiecare dintre noi am fost ocupati in acea perioada. Invitatia a existat de  la Veuko pentru ASFOCH dar agenda nu a permis participarea. Andrei Lesan si Csomi pentru cei care sunt interesati, au mandat de a reprezenta ASFOCH Romania in domeniu sobe atat intern cat si international.
Cu stima,

Mircea Balsoianu

#15548
stefan011

stefan011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 15.03.2012
Studiez si eu posibilitatea construirii unei sobe din caramida. Poate suna pueril, dar cu ce liant se zidesc caramizile? Tot cu argila si nisip? Unde se gaseste argila respectiva? Si mai important, cu ce se finiseaza soba la exterior, exista tencuieli/gleturi speciale rezistente la temperatura mare?

#15549
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 stefan011, on 25 mai 2017 - 19:44, said:

Studiez si eu posibilitatea construirii unei sobe din caramida.

 stefan011, on 25 mai 2017 - 19:44, said:

Poate suna pueril, dar cu ce liant se zidesc caramizile? Tot cu argila si nisip?
Posted Image Da, tot cu argila si nisip.

 stefan011, on 25 mai 2017 - 19:44, said:

Unde se gaseste argila respectiva?
Posted Image In Romania.

 stefan011, on 25 mai 2017 - 19:44, said:

Si mai important, cu ce se finiseaza soba la exterior, exista tencuieli/gleturi speciale rezistente la temperatura mare?
Posted Image Exista tencuieli si gleturi speciale. Dar cat de mare crezi ca ar trebui sa fie temperatura pe suprafata sobelor de zidarie moderne? Posted Image

#15550
stefan011

stefan011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 15.03.2012
Cu argila am rezolvat-o oarecum cu googlePosted Image , desi nu mi-ar strica alte eventuale sfaturiPosted Image

In legatura cu temperatura...daca pe calorifere se accepta 90 grade...ma gandesc si la soba tot pe acolo ar fi acceptabil. Nu?

#15551
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 stefan011, on 25 mai 2017 - 20:56, said:

Cu argila am rezolvat-o oarecum cu googlePosted Image , desi nu mi-ar strica alte eventuale sfaturiPosted Image
Ca sa primesti niste sfaturi cu privire la cariere de argila buna trebuie sa-ti faci publica locatia.

 stefan011, on 25 mai 2017 - 20:56, said:

In legatura cu temperatura...daca pe calorifere se accepta 90 grade...ma gandesc si la soba tot pe acolo ar fi acceptabil. Nu?
Sa vedem ce pareri au si ceilalti colegi.Posted Image

#15552
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

 stefan011, on 25 mai 2017 - 20:56, said:



In legatura cu temperatura...daca pe calorifere se accepta 90 grade...ma gandesc si la soba tot pe acolo ar fi acceptabil. Nu?

Grija mare sa nu te frigi Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate