Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

SOBE de caramida, de zidarie, diverse sobe, focare

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
22119 replies to this topic

#12583
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010
Daca tot ai la indemana cu ce suda (platbanda de cornier) ...o ideie. Grija mare la etansari !
Spor la treaba !

Edited by csomi, 01 June 2016 - 22:36.


#12584
uforom89

uforom89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 13.06.2010
Intr-adevar, cam ocupata lumea cu munca. Uite o idee pusa in practica (seamana cu ultima prezentata de csomi).

Soba acum e in constructie intr-o casa maramureseana veche de peste 100 ani care a fost mutata undeva in Apuseni. Va avea si cuptor negru, bancuta incalzita si registru.

Attached Files



#12585
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postuforom89, on 04 iunie 2016 - 14:11, said:

Intr-adevar, cam ocupata lumea cu munca.
Posted Image Daca e asa - atunci e cu iertare..Posted Image

View Postuforom89, on 04 iunie 2016 - 14:11, said:

Uite o idee pusa in practica (seamana cu ultima prezentata de csomi).
Vorba lui @csomi : Grija la etansari !Posted Image

View Postuforom89, on 04 iunie 2016 - 14:11, said:

Soba acum e in constructie intr-o casa maramureseana veche de peste 100 ani care a fost mutata undeva in Apuseni. Va avea si cuptor negru, bancuta incalzita si registru.
Interesant ! Va fi locuinta permanenta sau de vacanta? Casa va fi reabilitata si termic? Unde ati ajuns cu valoarea necesarului termic? Aerul pentru combustie de unde va fi folosit? Ce greutate va avea agregatul?

Apropo, ce vesti ai mai primit de la beneficiarii carora le-ai realizat anul trecut soba aceea montata in coltul camerei de zi? Cum a fost la capitolul oscilatia temperaturii interioare, consum de combustibil?

Zilele trecute mi-a picat si mie sub mana releveul unei case vechi din Constanta proiectata in perioada interbelica. Se poate observa soba care a ramas si acum, a mai fost una, dar odata cu racordarea la sistemul centralizat au daramat-o. Ambele erau cu alimentarea din hol, cosurile sunt si acum in creasta acoperisului..
Asa imi pare bine ca poporul acesta (din care fac parte si eu) a avut baza, a avut si proiectanti... si asa imi pare rau ca distrugem cu propriile maini si tot ce a fost bun.. mai ales ca nu orice se poate stramuta precum o casa maramureseana.. Posted Image

Attached Files



#12586
mihai_pas

mihai_pas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 18.01.2016
Asa am ales sa prind usa. Etansarea se va face cu vata ceramica de 25

uforom89 cum vei finisa soba? Cateva poze de la Oblio.

Attached Files



#12587
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postmihai_pas, on 05 iunie 2016 - 21:23, said:

.. Cateva poze de la Oblio..
Uitandu-ma mai ales la ultima poza, incepe sa prinda personalitate lucrarea matale..Posted Image Posted Image .. Si vorba aia:""Pe semne - ai multa rabdare"" adica esti "'de-al nostru"".. Cand ii vei da si foc - are sa-ti vina multa lume s-o dezmerde.. As avea eu cateva intrebari, dar le las la '"desert'", cand va fi lucrarea gata. Doamne Ajuta in continuare !Posted Image

#12588
mihai_pas

mihai_pas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 18.01.2016
Rabdare inca mai am dar am cam inceput sa ma plictisesc asa de unul singur si incep sa descopar cateva greseli de proiectare:
- soba cu cuptor are 3 clopote ( trebuia sa aibe doua, montam inca o cale directa-rezolvat)
- rostul uscat in aceasta situatie comunica cu clopotul 2 ( ??)
- canalul de fum pe partea dreapta a cuptorului a iesit cam mic( rezolvat)
Astea sunt descoperite pana acum dar nimic nu este imposibil si gasim idei din mersPosted Image

#12589
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postmihai_pas, on 06 iunie 2016 - 12:51, said:

Rabdare inca mai am dar ... incep sa descopar cateva greseli de proiectare:..
Posted Image Posted Image Tocmai de aceea eu repet celor ce vor sa invete ca '"mai intai a fost cuvantul""..! Posted Image

#12590
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008

View Postsilenced, on 27 septembrie 2014 - 21:11, said:

Visul s-a adeverit

cca 90 de ore de lucru

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/R5qVuo_Cv7s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Bine v-am regasit prieteni,
Abia zilele acestea am ajuns la finisajul sobei ce am facut-o la prietenul meu,
vad ca au trecut aproape doi ani.... Posted Image
Banii sunt principalul motiv ptr care nu a reusit sa termine interiorul casutei. Abia acum a dat glet si va venii lavabila si parchetul, deci a sosit momentul finisarii sobei. Si-a dorit un finisaj simplu.
Cu ce ma sfatuiti sa plachez bancuta si deasupra focarului. Temperatura bancutei cand e f frig afara, adica soba in plin, nu prea poti tine mana pe bancuta. Nu stiu cum sa pun gresia pe bancuta, sa folosesc tot lut cu nisip, sau se va dezlipi....?
Attached File  WP_20160606_19_47_09_Pro.jpg   362.2K   75 downloads

Cu drag
Vali

#12591
flaviuska

flaviuska

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 07.07.2008
Recomandarea celor de la henkel este adezivul epoxidic CE 79 pentru placare unde este temperatura, eu in general folosesc CM 17 si nu am avut probleme niciodata dar trebuie avut grija la placare sa fie cat mai aproape de 100 % acoperita placa cu adeziv si lasate rosturi de minim 3 mm.

Attached Files



#12592
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Am inteles, vom încerca sa vedem...
Multumesc frumos.

#12593
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010

View Postsilenced, on 06 iunie 2016 - 19:54, said:

Cu ce ma sfatuiti sa plachez bancuta si deasupra focarului. Temperatura bancutei cand e f frig afara, adica soba in plin, nu prea poti tine mana pe bancuta.
Cu drag
Vali
Bancuta din caramida poate fi ornamentata  cu lemn ...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8EoIUxZ_wRw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files



#12594
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Buna Andrei Lesan, buna Csomi, Ciobi, si buna tuturor!

Iaca am ajuns si p-aci.
O sa-mi trebuieasca si mie o soba, ptr casuta, si m-am gandit sa combin doua-trei tehnologii. De voi depinde.. succesul sau esecul ideii.
Casuta e medie si foarte termoizolata. S-ar putea sa folosesc soba doar ocazional (deoarece calul de bataie pt incalzire va fi o instalatie pe compost) totusi trebuie facuta sa functioneze sigur si conform calculelor... timp indelungat.
M-am gandit sa folosesc pe post de soba un perete despartitor, cel dintre sufragerie si baie. Dimensiunile sunt: 2 metri latime si cca 6 metri inaltime utila (acelasi perete se continua si in mansarda si va incalzi si mansarda.
Conform calculelor am nevoie de o disipatie medie de cca 1.5kW in ianuarie. Conform cu ceea ce am aflat de pe alte topice, cifra disipatiei de caldura de la o suprafata (convectie plus radiatie) este de cca 11W/mpK pentru o pardoseala; penmtru un perete vertical banuiesc ca va fi putin mai mare, spre 15W/mpK, am dreptate sau e mai mica?

Edited by addysoftware, 08 June 2016 - 13:00.


#12595
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postaddysoftware, on 08 iunie 2016 - 12:43, said:

Buna Andrei Lesan, buna Csomi, Ciobi, si buna tuturor!

Iaca am ajuns si p-aci.
Bine ai ajuns si p-aici @addy,
(daca m-ai pus primul pe lista, acu' vrei nu vrei trebuie sa raspund eu primul, asa-mi trebuie daca incep cu A)..Posted Image

View Postaddysoftware, on 08 iunie 2016 - 12:43, said:

O sa-mi trebuieasca si mie o soba, ptr casuta, si m-am gandit sa combin doua-trei tehnologii. De voi depinde.. succesul sau esecul ideii.
Casuta e medie si foarte termoizolata. S-ar putea sa folosesc soba doar ocazional (deoarece calul de bataie pt incalzire va fi o instalatie pe compost) totusi trebuie facuta sa functioneze sigur si conform calculelor... timp indelungat.
M-am gandit sa folosesc pe post de soba un perete despartitor, cel dintre sufragerie si baie. Dimensiunile sunt: 2 metri latime si cca 6 metri inaltime utila (acelasi perete se continua si in mansarda si va incalzi si mansarda.
Conform calculelor am nevoie de o disipatie medie de cca 1.5kW in ianuarie.
Foarte frumos! Posted Image

View Postaddysoftware, on 08 iunie 2016 - 12:43, said:

Conform cu ceea ce am aflat de pe alte topice, cifra disipatiei de caldura de la o suprafata (convectie plus radiatie) este de cca 11W/mpK pentru o pardoseala; penmtru un perete vertical banuiesc ca va fi putin mai mare, spre 15W/mpK, am dreptate sau e mai mica?
Coeficientul de transfer termic prin convectie cumulat cu cel prin radiatie depind si de temperatura medie a suprafetei calde. Eu unul nu folosesc acesti coeficienti de transfer la dimensionarea sobelor, ci mai des intensitatea fluxului specific raportat la suprafata, adica masurat in W/mp. Cum eu promovez decat sobe cu coeficient redus de neuniformitate a cedarii de caldura: pentru doua focuri in 24 de ore acestea ar oferi 550 W/mp si pentru un foc pe zi - 330 W/mp.Posted Image

#12596
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010

View Postaddysoftware, on 08 iunie 2016 - 12:43, said:

Buna Andrei Lesan, buna Csomi, Ciobi, si buna tuturor!

Iaca am ajuns si p-aci.
O sa-mi trebuieasca si mie o soba, ptr casuta, si m-am gandit sa combin doua-trei tehnologii. De voi depinde.. succesul sau esecul ideii.
Casuta e medie si foarte termoizolata. S-ar putea sa folosesc soba doar ocazional (deoarece calul de bataie pt incalzire va fi o instalatie pe compost) totusi trebuie facuta sa functioneze sigur si conform calculelor... timp indelungat.
M-am gandit sa folosesc pe post de soba un perete despartitor, cel dintre sufragerie si baie. Dimensiunile sunt: 2 metri latime si cca 6 metri inaltime utila (acelasi perete se continua si in mansarda si va incalzi si mansarda.
Conform calculelor am nevoie de o disipatie medie de cca 1.5kW in ianuarie. Conform cu ceea ce am aflat de pe alte topice, cifra disipatiei de caldura de la o suprafata (convectie plus radiatie) este de cca 11W/mpK pentru o pardoseala; penmtru un perete vertical banuiesc ca va fi putin mai mare, spre 15W/mpK, am dreptate sau e mai mica?
Salut Addy, ...la sobe calculul se face in mp de suprafata activa care pot varia in functie de constructia sobei .
Adica zidita cu caramida pe lat cand temperaturile sunt intre 60-80*C  putem calcula intre 350 si500w/mp cum a zis si d-l Andrei, daca peretele exterior al sobei este consruit cu caramida pe cant adica perete subtire se pot lua in calcul pana la 800w/mp de suprafata activa..pana acum nimic interesant pentru tine .
In schimb daca faci o soba grea cu acumulare cu constructia zidita caramida pe lung sau doua caramizi pe lat, unde temperatura este la 25*C pe suprafata activa ,aici de regula trebuie marita suprafata pentru a acoperi un necesar termic...ca la pardoseala..
Tu ai spatiu  peretelui si mai ales pe inaltime unde te poti desfasura...dar cum tu ai un necesar foarte, foarte  mic datorita izolatiei gen casa pasiva ...ar fi deajuns caldura de la un cos  neizolat ..asa ca mai bine faci o soba de caramida pentru gatit si traseul cosului prin casa

#12597
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Pai am nevoie de acumulare de caldura, de aceea am ales aceasta varianta, cu peretele... Adica vreau totusi ca soba sa stocheze cca 50kWh in ea, si asta e relativ usor la acele dimensiuni (iese la vreo 7-8 tone)

Okey, din ce imi spuneti voi, nu va fi problema cu obtinerea fluxului de 1.5kW. Din ce am scris eu, combinat cu ceea ce imi spuneti voi, presupun ca, daca tin usa inchisa la baie, voi avea cca 12 mp suprafata de disipatie (spre restul casei), deci 125W/mp, si rezulta ca voi obtine la o diferenta de temperatura de cca 10 grade la suprafata sobei peste temperatura ambianta.

Acum sa intru in detaliile mai "grele". M-am gandit, cum spuneam, sa combin doua principii asemanatoare, doua tehnologii (sa zicem) inrudite oarecum: soba racheta si soba in clopote.
Mai precis, sa ard lemnele intr-un focar relativ clasic (dar cu gazeificare si termoizolat, intru in detalii mai tarziu), apoi gazele la temperatura foarte mare sa se duca direct, fierbinti, printr-un tub termoizolat (aflat in acest perete-soba) pana sus la mansarda.

La jumatatea mansardei gazele o vor lua inspre stanga (tot termoizolat), si vor cobora pe masura ce se racesc (si se ingreuiaza) prin doua sau trei "fumuri" (tuburi) paralele, mai putin termoizolate pe masura ce coboara

Cam asa ar trebui sa arate
Attached File  Peretele-soba2.gif   10.56K   112 downloads

Am facut niste calcule preliminare (destul de grosiere) si mi-au dat pierderi (flux termic prin termoizolatie) (daca mai tin minte bine):
  • la nivelul focarului (termoizolatie groasa) cca 500W
  • prin tubul riser cca 500W (termoizolatie groasa)
  • prin tubul orizontal de la mansarda cca 500W (termoizolatie groasa, un pic mai subtire)
  • prin tuburile de coborare, cca 8kW, (termoizolatie din ce in ce mai subtire pana la zero undeva la jumatatea parterului)
Asta la un foc maricel, de 1000 grade.

Intrebarile mele sunt (una singura deocamdata)
  • N-as vrea sa fac peretele acesta foarte gros. Ce tub sa folosesc pentru gazele incandescente la 1000 grd? sunt admise crapaturi.

Edited by addysoftware, 08 June 2016 - 17:12.


#12598
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Bun, am gasit fisierul cu calcule; rectific putin cifrele, pentru edificare..
  • Disipatie focar: cca 700W (cand zic disipatie ma refer la fluxul de caldura ce iese din obiectul cald si trece prin termoizolatie (20 cm grosime), urmand a fi stocat in masa zidului/soba.
  • Riser - 475W la parter, 475W la etaj, total 950W (termoizolatie 15 cm)
  • Circuitul orizontal de mansarda - 675W (termoizolatie 10 cm)
  • Circuitele de coborare: 5000W sectiunea de la etaj incluzand zona podelei etajului
  • Circuitele de coborare: 3000W pentru zona aflata la parter.
Am calculat disipatiile pentru a obtine o cantitate de energie la mansarda raportata parterului in acord cu pierderile acestor doua sectiuni ale casei; mansarda pierde ceva mai mult decat parterul, deci am alocat o putere superioara fluxului in mansarda (6100W total) fata de parter (4200W). E adevarat ca zidul este unul si acelasi, dar termoconductivitatea acestuia nu este foarte mare, astfel ca in esenta energia stocata va fi mai mare la mansarda, si intr-un final sper ca si fluxurile de caldura rezultante vor fi conform calculelor... cel putin aproximativ, desigur.

#12599
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

View Postaddysoftware, on 08 iunie 2016 - 17:11, said:

....S-ar putea sa folosesc soba doar ocazional (deoarece calul de bataie pt incalzire va fi o instalatie pe compost) totusi trebuie facuta sa functioneze sigur si conform calculelor... timp indelungat....


M-am gandit, cum spuneam, sa combin doua principii asemanatoare, doua tehnologii (sa zicem) inrudite oarecum: soba racheta si soba in clopote.


Buna Addy...

Nu ne descrii in linii mari instalatia pe compost ?( generatorul termic, disrtibutia termica, etc)

"Soba racheta" poate fi si in clopote... "soba in clopote" poate avea si un focar racheta Posted Image + si alte optiuni ...

Edited by csomi, 08 June 2016 - 19:11.


#12600
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

View Postaddysoftware, on 08 iunie 2016 - 12:43, said:

....
M-am gandit sa folosesc pe post de soba un perete despartitor, cel dintre sufragerie si baie. Dimensiunile sunt: 2 metri latime si cca 6 metri inaltime utila (acelasi perete se continua si in mansarda si va incalzi si mansarda.
....

Cotele sunt peaproape ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate