Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

SOBE de caramida, de zidarie, diverse sobe, focare

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
22119 replies to this topic

#12493
flaviuska

flaviuska

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 07.07.2008
In cateva ture aduna de o soba...

Attached Files



#12494
liberf

liberf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.05.2009
Bună ziua. Mă numesc Marcel, citesc și mă documentez de pe forum de cel puțin cinci ani și cu ajutorul dvs. am făcut încălzirea la casa nouă cu suprafața utilă parter de 90 m2 prin construcția unui șemineu cu serpentină care de două ierni functionează acceptabil. Dar fiul meu cel mare s-a căsătorit și urmează să ofer casa tinerilor . M-ă voi muta alături în casa bătrânească facută din furci cu lut de 30 cm. grosime unde voi pune plase de Buzău  int .ext de 4 ( după ce voi curața până la lutul curat tot) la tavan între grinzi vată minerală de 20 cm. , folie aluminiu cu bule, rigips - jos polistiren de pardoseala de 12 și parchet peste dulapii de lemn care au fost verificati , pe ext. polistiren EPS 80 de 10 cm.
După multe căutari am găsit acest model  
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uOQalmEdI1Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
care ar satisface și pretențile soției el urmând să fie montat între dormitor, baia 2, bucătărie ( foto atașat) dar am observat ca focarul nu este performant cu gazeificare .
Vă rog să mă ajutați  să modific focarul și dacă tipul ales este compatibil cu necesarul termic, soba urmează să o fac în regie proprie ca și șemineul deși nu am pregătire în domeniu ( răspund de SSM și PSI într-o societate ) învăț de la alți. Vă mulțumesc anticipat !

Attached Files



#12495
uforom89

uforom89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 13.06.2010
Cateva imagini cu pregatirile de ieri pt sarbatorirea celor 40 de mucenici: prima tura este pe tava, a doua in cuptor si a treia in pregatire...

Attached Files



#12496
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postliberf, on 09 martie 2016 - 09:00, said:

Bună ziua. Mă numesc Marcel, citesc şi mă documentez de pe forum de cel puţin cinci ani şi cu ajutorul dvs. am făcut încălzirea la casa nouă cu suprafaţa utilă parter de 90 m2 prin construcţia unui şemineu cu serpentină care de două ierni functionează acceptabil. Dar fiul meu cel mare s-a căsătorit şi urmează să ofer casa tinerilor . M-ă voi muta alături în casa bătrânească facută din furci cu lut de 30 cm. grosime unde voi pune plase de Buzău  int .ext de 4 ( după ce voi curaţa până la lutul curat tot) la tavan între grinzi vată minerală de 20 cm. , folie aluminiu cu bule, rigips - jos polistiren de pardoseala de 12 şi parchet peste dulapii de lemn care au fost verificati , pe ext. polistiren EPS 80 de 10 cm.
După multe căutari am găsit acest model  
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uOQalmEdI1Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
care ar satisface şi pretenţile soţiei el urmând să fie montat între dormitor, baia 2, bucătărie ( foto ataşat) dar am observat ca focarul nu este performant cu gazeificare .
Vă rog să mă ajutaţi  să modific focarul şi dacă tipul ales este compatibil cu necesarul termic, soba urmează să o fac în regie proprie ca şi şemineul deşi nu am pregătire în domeniu ( răspund de SSM şi PSI într-o societate ) învăţ de la alţi. Vă mulţumesc anticipat !

Buna Marcel,
se pare ca nu e nimeni disponibil sa faca un calcul pentru determinarea necesarului termic si sa verifice daca soba aleasa de d-ta este potrivita aplicatiei..Posted Image
Dupa cum vad ai o casa naturala (construita din furci) si nu cred ca vei face bine daca nu verifici mai intai conformitatea peretelui la difuzia vaporilor, folosind programul u-wert.net. De ce doar 10cm de termoizolant la pereti cand ai putea sa folosesti la aceasta casa naturala - materiale naturale, cum ar fi spre exemplu balotii de paie. Un 35cm de paie va fi mult mai bine decat doar 10cm de EPS.
Si la tavan poti sa aplici 45cm de paie, in loc de doar 20cm de vata. La pardoseala 12cm de polistiren e putin, dar daca nu te lasa spatiu - e acceptabil si atat..
N-ai zis nimic despre tamplaria casei batranesti si nici despre suprafata ei. Ce suprafata totala va avea casa reabilitata termic?
Dupa ce raspunzi la intrebarile acestea poate se gaseste un binevoitor sa se dea cu parerea.Posted Image
Ai putea pune aici niste poze sa-ti vedem lucrarea, ma refer la acel semineu cu schimbator de caldura ?
Posted Image

#12497
liberf

liberf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.05.2009
Suprafața rămâne cea din foto , tâmplăria este din lemn cu geamuri duble,în față la verandă tâmplărie termopan 5 camere, uși din lemn, soba v-a trebui sa asigure un confort termic pentru o suprafață de aproximativ 50 m.
Foto șemineu https://liberf.sunph...ro/semineu_2012
Aștept propuneri de modificare focar soba .

#12498
liberf

liberf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.05.2009
ANEXEZ DIN NOU FOTO CASA

Attached Files



#12499
liberf

liberf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.05.2009
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CAEMdU45KMs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12500
valipopescu

valipopescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 06.09.2014
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9j8j28zfwuA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
De asta ce spuneti ?

#12501
gazeluta

gazeluta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 23.10.2013

View Postvalipopescu, on 17 martie 2016 - 19:52, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9j8j28zfwuA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
De asta ce spuneti ?
asta e cu capu ....

#12502
giorgio2one

giorgio2one

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 22.12.2010

View Postliberf, on 15 martie 2016 - 09:23, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CAEMdU45KMs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sa inteleg ca toata mataraia aia o sa fie la vedere sau ai de gand sa le maschezi?....ti-as fi dat un like ptr munca dar...cat despre randament poate in alta viata :) devi foschist sef, sper sa ti la glume.

#12503
liberf

liberf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.05.2009
Fochist poate dar nu sef . Trei ierni aceasta lucrare a incalzit casa iar mataraia e sub bancheta. Merci totusi ca cineva a avut o parere indiferent de ea,  fara suparare.

#12504
gazeluta

gazeluta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 23.10.2013
https://www.facebook...13351815548019/
poate cineva este interesat si vrea sa participe - ( nu fac reclama )

Edited by gazeluta, 20 March 2016 - 22:21.


#12505
valipopescu

valipopescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 06.09.2014
Frumoasa initiativa, pana la taxa de participare, cam mult pentru a "casca gura" doua zile la ce fac ei acolo, apoi mai este si volumul mare de informatie pe care ar trebui sa-l asimilezi, iarsi greu de facut. Am stat 16 zile langa meseriasii care mi-au zidit soba, am avut timp sa vad absolut totul de la zero, am peste 170 de fotografii facute in timpul costructiei, ma pricep la zidarie foarte bine, si cu toate acestea, daca as vrea sa mai am o soba in casa tot la meseriasii sobari as apela, sunt multe detalii care scapa si unui ochi sa spunem, format, una este sa practici la nivel profesional si profesionist   aceasta meserie, alta este sa vrei sa-ti faci singur soba, nu spun ca ar fi imposibil, dar nici nu poti avea pretentii de randament si o functionare impecabila, dar te poti mandri cu ceea ce ai facut, ai economisit niste bani, si ai satisfactia lucrului facut de tine,  totusi, raman la ideea  este o lucrare de anvergura care necesita multa experienta, experienta pe care o capeti practicand asa ceva. Sunt anumite lucruri in viata pentru care trebuie sa apelam la profesionisti, oricat am dori nu le putem face singuri pe toate.Posted Image

#12506
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

View PostFrom 20 martie 2016 - 22:19:

.... ( nu fac reclama )


Am vazut cateva sobe pe aceasta pagina care pot spune ca din punct de vedere al executiei imi apartin....si sursa la fel Posted Image ... eu sunt un sobar (nu "mester" )Posted Image   dar mam obisnuit cu astea Posted Image

https://picasaweb.go...gCPqLl-Dsx7Hcfg

Edited by csomi, 21 March 2016 - 20:41.


#12507
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010
Cuptor "eficient" de gradina, in clopot...Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UTU0jcJ1FQU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by csomi, 21 March 2016 - 20:53.


#12508
nicolae1960

nicolae1960

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 14.03.2016
Buna seara
Ma numesc Kerti Nicolae Otto sant din Satu Mare si  a-si dorii sa ma informezi despre sobele de zidarie ,
Sant hotarat sa construiesc una si sper ca acest forum ma va ajuta!!
  Cu respect Otto

Se poate face o soba in clopote in felul urmator , focar peste ea clopot 1 si peste clopot 2.? In partile laterale a focarului fara canale
Se poate face toata din samota de 6.5 grosime(in afara de focar care este mai gros) dupa care tencuit si eventual placat cu ceva piatra ornamentala dar nu groasa?
Cu respect Otto

#12509
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

View Postnicolae1960, on 21 martie 2016 - 22:05, said:


....
Se poate face o soba in clopote in felul urmator , focar peste ea clopot 1 si peste clopot 2.? In partile laterale a focarului fara canale....


http://mirkis.siteci...52.p_0512235531

#12510
nicolae1960

nicolae1960

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 14.03.2016
Multumesc am gasit pto 2300 dar vreau sa-l fac la latimea focarului.
La sobe cu ardere prelungita (dubla combustie ) avem aer principal care intra din fata spala geamul de la usa si eventual intra de jos
-aerul secundar care intra pe fante sau gauri in spate lateral sau de sus
Ambele au posibilitate de reglaj separat
La aceste focare tot aerul intra pe fante si pe gratarul de jos eventual pe gauri de spalare geam usa, Nu am vazut ca acestea s_ar putea regla separat , ba de cele mai multe ori nici imptreuna ,ci doar prin deschiderea s-au inchiderea cenusarului , S-au aici nu conteaza cum arde cat de repede (sa fie un reglaj al aerului) oricat de repede arde se inmagazineaza in caramizi care vor ceda caldura lent.....?
Cu respect

Nu gasesc cum se poate atasa fisier jpeg -imagine

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate