Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

SOBE de caramida, de zidarie, diverse sobe, focare

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
22119 replies to this topic

#12475
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
Salut d. Liviu, sigur o sa va vizitez, sint doar la o aruncatura de bat, Cuza Voda. Cu soba poate am sa va dau eu citeva idei. Chiar nu-i greu deloc.
Ne-auzim, sanatate!

#12476
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Poststavaracheliviu, on 25 februarie 2016 - 22:50, said:

Da Andrei am fost si eu la Slanic, va salut si eu si bine v-am gasitPosted Image .
Posted Image

View Poststavaracheliviu, on 25 februarie 2016 - 22:50, said:

Nu am reusit sa inteleg principiile de baza la sobe,focare,aere principale-secundare....etc. Cum cineva spunea pe aici...fiecare cu ce stie,un meniu de nunta si sa gatesc ptr un botez de 300 persoane..
Nu este o problema ca nu ai inteles ceva, important este sa gasesti mesterul potrivit care stie sa te aduca acolo unde iti doresti..Eu, spre exemplu,  nu ma pricep la gatit, dar stiu cui sa ma adresez cand am nevoie.Posted Image

View Poststavaracheliviu, on 25 februarie 2016 - 22:50, said:

DA, cu cea mai mare placere... Esti bine venit. Posted Image  
Posted Image Posted Image

View Poststavaracheliviu, on 25 februarie 2016 - 22:50, said:

Nu inteleg ce condens o sa se faca ? avem o tencuiala de lut de 5cm, un perete care respira,..
Offf,Posted Image mi se ofelesc urechile cand aud de '"respiratia'" peretelui, mai nou am auzit ca s-a inventat o noua notiune care se numeste '"transpirabilitate'"...Posted Image
Ca sa nu poluam topicul - am postat parerea mea aici: http://forum.softped...4#entry18822700

View Poststavaracheliviu, on 25 februarie 2016 - 22:50, said:

izolatia de lana e de 10 cm..
La o casa cu pereti de baloti de paie de 60cm grosime, sa pui doar 10cm de lana la sarpanta e ca si cum ai iesi pe ger afara in cojoc ciobanesc din acela gros insa cu capul gol...
Orienteaza-te spre 40cm de lana la sarpanta mansardei locuite si lasa prejudecatile la o parte..Posted Image

P.S. Daca prevezi 40cm de paie la podea, 60cm de paie la pereti, 40cm de lana la tavan si o tamplarie cu valoarea medie a coeficientului de transfer termic in jur de 1,0 W/(mpK) vei avea o soba cu schimbator de caldura cu o putere termica totala de sub 4,5 kW .. Cand vei posta proiectul vom verifica incaperile si la stabilitatea termica in tandem cu aceasta soba.  Apropo, ai gasit un arhitect cu competentele necesare in domeniu?

Edited by andreilesan, 26 February 2016 - 08:54.


#12477
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
Mai ales ca lina se cumpara mai pe nimic acum, nemaiavind nici o valoare. Si, slava domnului, din localitatea de unde e are de unde lua lina, sint mii de oi in poligonul de la Smirdan si prin imprejurimi.

#12478
stavaracheliviu

stavaracheliviu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 31.12.2015

View Postandreilesan, on 26 februarie 2016 - 08:36, said:

Posted Image


Nu este o problema ca nu ai inteles ceva, important este sa gasesti mesterul potrivit care stie sa te aduca acolo unde iti doresti..Eu, spre exemplu,  nu ma pricep la gatit, dar stiu cui sa ma adresez cand am nevoie.Posted Image

Posted Image Posted Image

Offf,Posted Image mi se ofelesc urechile cand aud de '"respiratia'" peretelui, mai nou am auzit ca s-a inventat o noua notiune care se numeste '"transpirabilitate'"...Posted Image
Ca sa nu poluam topicul - am postat parerea mea aici: http://forum.softped...4#entry18822700


La o casa cu pereti de baloti de paie de 60cm grosime, sa pui doar 10cm de lana la sarpanta e ca si cum ai iesi pe ger afara in cojoc ciobanesc din acela gros insa cu capul gol...
Orienteaza-te spre 40cm de lana la sarpanta mansardei locuite si lasa prejudecatile la o parte..Posted Image

P.S. Daca prevezi 40cm de paie la podea, 60cm de paie la pereti, 40cm de lana la tavan si o tamplarie cu valoarea medie a coeficientului de transfer termic in jur de 1,0 W/(mpK) vei avea o soba cu schimbator de caldura cu o putere termica totala de sub 4,5 kW .. Cand vei posta proiectul vom verifica incaperile si la stabilitatea termica in tandem cu aceasta soba.  Apropo, ai gasit un arhitect cu competentele necesare in domeniu?
Da, am vorbit cu Dna Silvia Demeter, la Slanic si se pare ca o sa ma ajute.

#12479
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Poststavaracheliviu, on 26 februarie 2016 - 11:34, said:

Da, am vorbit cu Dna Silvia Demeter, la Slanic si se pare ca o sa ma ajute..
Mi s-a parut printre putinele persoane (cu drept de semnatura) care chiar au competenta.. Acum ramane sa gasesti/alegi si sobarul potrivit ca sa faca echipa buna cu d-na arhitect.
Doamne Ajuta!Posted Image

#12480
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostFrom 29 februarie 2016 - 23:18:

Stie cineva exact la ce temperatura se produse lichefierea mortarului de zidire a caramizilor de soba?
Am avut probleme cu arzatoarele de putere montate intr-un cuptor de coacere a teracotei,mai precis a topit liantul caramizilor de samota din care era facuta vatra de ardere si ceva din caramizi.
Liantul a fost un amestec de nisip si pamant rosu in proportie de 3/1.
in atasament aveti vatra dupa ce sa racit unde se vede cum a topit din liant si caramizi,si o foto cu masa formata din  liant si caramida topita  sparta cu ciocanul pneumatic.
Cine se poate da cu parerea?Posted Image
Multumesc.

#12481
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010
Eu...
e distractie mare ce spune cand crede  ... ce arzator puternic are ..""se vede cum a topit din liant si caramizi,si o foto cu masa formata din  liant si caramida topita  sparta cu ciocanul pneumatic.""

Acum serios ...nu e  nici un liant de lipire samota topit...ce imaginatie au unii...cum el arde ulei uzat poate fi luat de undeva de la baza tancului/rezervor/bazin de deseuri ulei uzat.. unde era decantata si o parte din metale adunate in timp  din uzura prin frecare a elementelor in miscare din motorul masinilor de exemplu aluminiu...
Acel cuptor de la temperaturi bruste facute de arzator asupra samotei a avut dilatari si contractari in timp si respectiv fisuri si cand sa topit aluminiul din uleiul uzat ce a fost improscat de arzator  pe pereti, intrand si printre fisuri si de aici ideia ca sa topit liantul caramizilor ,buna gluma

#12482
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010
Si argilele contin in oarecare masura oxizi-dioxizi de siliciu, oxizi-trioxizi de aluminiu, etc  http://www.cuart-grup.ro/caolin.html si acestea au o temperatura de topire.

Sunt artisti, ceramisti, pasionati care se folosesc de o varianta de topire si tratare al argilei pt a crea ceva deosebit , este numit "Raku art"

http://www.transylva...Id=4&n=Raku art

http://www.transylva...d=6#prettyPhoto

Edited by csomi, 01 March 2016 - 13:48.


#12483
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010
....,mi-am adus aminte ca zilele trecute trebuia sa-i zicem lui Csomi,
LA MULTI ANI!

...

Edited by ciobimar, 01 March 2016 - 14:40.


#12484
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

View Postciobimar, on 01 martie 2016 - 14:10, said:

....,mi-am adus aminte ca zilele trecute trebuia sa-i zicem lui Csomi,
LA MULTI ANI!

...

Multumesc frumos, dar nu "trebuia"Posted Image ...si eu uitasem . Se mai intampla cand iesti ocupat.

Edited by csomi, 01 March 2016 - 15:00.


#12485
valipopescu

valipopescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 06.09.2014
Foarte frumoase usile sobei, ca si curiozitate, ce pret au astfel de usi, banuiesc ca trec de 1700 euro amandoua.

Edited by valipopescu, 01 March 2016 - 19:30.


#12486
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Obrazul subtire cu cheltuiala se tine Posted Image

Apropo.. am uitat. Ce latime are toata minunatia?!

Edited by oMariusRO, 01 March 2016 - 19:46.


#12487
valipopescu

valipopescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 06.09.2014
Da, sau mai bine spus..., calitatea are pretul ei.

#12488
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010
Usa focar HTT 602, usa cuptor HTT 631, usa "cenusar" HTT 612, usite curatare HTT 605  http://www.pisla.fi/...e_UK_2014_W.pdf

peste 1200 E( depinde de sursa) +transport

Dim. soba 75x 150x 225 cm

Edited by csomi, 01 March 2016 - 20:06.


#12489
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postvalipopescu, on 01 martie 2016 - 19:29, said:

Foarte frumoase usile sobei, ..
Cat priveste usile.. Beneficiarul a vazut pe site-ul finlandezilor reduceri de pana la 50% (inainte de Sarbatorile de iarna) si i '"s-a pus pata'" pe acestea.
Ulterior dupa ce le-a adus acasa, a zis ca reducerile nu au fost valabile si pentru export..Posted Image ..ci doar pentru piata locala.. Interesanta abordare, nu-i asa? Posted Image

Lucrarea intradevar a iesit superba.. A rezultat o combinatie intre simplitate si performanta. Felicitari Csomi !Posted Image


P.S. Csomi povesteste-ne, te rog, cum ti s-a parut experienta cu usile Pisla? Poti sa le compari cu alte marci?
Multumesc.

Edited by andreilesan, 01 March 2016 - 20:17.


#12490
valipopescu

valipopescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 06.09.2014
Am vazut la sfarsitul catalogului ceva interesant, acea dublura de sticla peste usa focarului, foarte buna ideea, se poate realiza si de catre noi, gaurim rama usii ii dam un filet de fi 5 maxim apoi patru cleme sunt usor de confectionat, si prindem inca un geam in fata celui existent, care chiar deranjeaza uneori din cauza ca radiaza prea multe caldura, pana incepe urmatorul sezon o sa am si eu acest "accesoriu".

#12491
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

Quote

Ulterior dupa ce le-a adus acasa, a zis ca reducerile nu au fost valabile si pentru export..Imagine publicatã ..ci doar pentru piata locala.

're'ati ai dreacu de romani, vreti usi finlandeze, ai?! Attached File  dope-slap1.gif   8.2K   5 downloads

#12492
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

View Postandreilesan, on 01 martie 2016 - 20:08, said:

...Csomi povesteste-ne, te rog, cum ti s-a parut experienta cu usile Pisla? Poti sa le compari cu alte marci?
Multumesc.

Pot spune, calitatea si prelucrarea la acest tip de usi este net superioara, asemanatoare cu cele austriece , tipurile HTT 601-602 au si posibilitatea de a tine geamul curat si la o ardere cu intensitate mai mica se pot deschide orificiile de aer in partea de sus si de jos al usii... pt prespalarea geamului cu aer. la fel si usa de cuptor are o astfel de "optiune".

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BVHHxlmtUYY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by csomi, 01 March 2016 - 20:57.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate