Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Izolatie exterioara

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
brokenhand

brokenhand

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.02.2012
Salutare tuturor,sunt nou pe forum si am vazut ca se discuta destul de mult despre izolatii exterioare la case.
Astfel,si-a construit soacra mea o casa P+M si nu vrea sa foloseasca nici un sistem conventional de izolatie,adica polistiren sau vata. Casa este construita din BCA si doreste sa o izoleze cu caramida plina.Dimensiunile unei caramizi este de 24*11*6 cm,si ele urmeaza sa fie asezate una deasupra celeilalte pe cant. Ceva pareri,avantaje,dezavantaje? Marturisesc ca si in proiect era specificat asa,numai ca aceasta casa trebuia construita din caramida si izolatia ar fi trebuit sa fie din BCA de 10 cm,deci exact invers.

Va multumesc.

#2
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Parerea mea de profan e ca daca vrei sa faci izolatie termica din asa ceva se poate face numai lasand un gol de aer macar de 5 cm intre zidul de caramida si zidul de bca.
Dar asta doar la pereti ca la tavan si podea (cica astea ar conta mai mult decat peretii) nu stiu sa recomand nimic.

Edited by dan84, 01 February 2012 - 16:50.


#3
Hobo

Hobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 10.07.2004

View Postbrokenhand, on 1st February 2012, 17:07, said:

Salutare tuturor,sunt nou pe forum si am vazut ca se discuta destul de mult despre izolatii exterioare la case.
Astfel,si-a construit soacra mea o casa P+M si nu vrea sa foloseasca nici un sistem conventional de izolatie,adica polistiren sau vata. Casa este construita din BCA si doreste sa o izoleze cu caramida plina.Dimensiunile unei caramizi este de 24*11*6 cm,si ele urmeaza sa fie asezate una deasupra celeilalte pe cant. Ceva pareri,avantaje,dezavantaje? Marturisesc ca si in proiect era specificat asa,numai ca aceasta casa trebuia construita din caramida si izolatia ar fi trebuit sa fie din BCA de 10 cm,deci exact invers.

Va multumesc.
Caramida plina nu izoleaza termic bine, motiv pentru care nici nu prea se mai foloseste, fiind inlocuita de blocuri ceramice cu goluri (gen Porotherm). Pentru a face o izolatie termica buna, ar trebui lasat spatiu intre BCA si caramida. Punerea in practica este mai dificila, implica costuri mai mari, meseriasi mai buni. Daca costurile nu sunt o problema, atunci se gasesc solutii.
Legat de plafonul intermediar - presupun ca structura este de lemn, adica poti pune termoizolatia intre grinzi si rezolvi problema usor.

#4
brokenhand

brokenhand

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.02.2012

View PostHobo, on 2nd February 2012, 16:56, said:

Caramida plina nu izoleaza termic bine, motiv pentru care nici nu prea se mai foloseste, fiind inlocuita de blocuri ceramice cu goluri (gen Porotherm). Pentru a face o izolatie termica buna, ar trebui lasat spatiu intre BCA si caramida. Punerea in practica este mai dificila, implica costuri mai mari, meseriasi mai buni. Daca costurile nu sunt o problema, atunci se gasesc solutii.
Legat de plafonul intermediar - presupun ca structura este de lemn, adica poti pune termoizolatia intre grinzi si rezolvi problema usor.

Si acel spatiu intre BCA si caramida ar trebui sa fie un gol de aer,sau ce anume?

MUltumesc de raspunsuri.

#5
Sir_Mario

Sir_Mario

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 26.08.2010
prietenul hobo este intr-o eroare mare

caramida plina are inertie termica net superioara blocurilor ceramice.

blcourile cermice sunt alese de catre beneficiari si constructori doar pentru rapiditatea executiei si pentru costurile mult scazute fata de cea plina.

nu au niciun alt avantaj

un simplu serci pe goagal si te vei lamuri.
plus ca mai sunt si ceva calculatorare energetice pentru a testa eficienta unor astfel de materiale

#6
Hobo

Hobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 10.07.2004

View PostSir_Mario, on 3rd February 2012, 12:11, said:

prietenul hobo este intr-o eroare mare

caramida plina are inertie termica net superioara blocurilor ceramice.

blcourile cermice sunt alese de catre beneficiari si constructori doar pentru rapiditatea executiei si pentru costurile mult scazute fata de cea plina.

nu au niciun alt avantaj

un simplu serci pe goagal si te vei lamuri.
plus ca mai sunt si ceva calculatorare energetice pentru a testa eficienta unor astfel de materiale
Sir Mario, un perete de caramida plina ar trebui sa aiba >1 metru grosime pentru a se ridica la standardele de izolare termica moderne. Tragand o paralela, geamul dublu termoziolant (termopanul) de ce este mai eficient? Deoarece are un strat de aer care ajuta la diminuarea transferului termic.
"Si acel spatiu intre BCA si caramida ar trebui sa fie un gol de aer,sau ce anume? "
Aceasta tehnica de "pereti dubli" de care vorbeam am vazut ca este/era practicata in Olanda, unde, daca tin bine minte, spatiul dintre cele 2 materiale era un gol de aer.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Eu nu as da neaparat vina pe aer...o fi avand si el ceva calitati termoizolante. Cu doi pereti care nu se ating se rupe puntea termica dintre ei. Asa si la caramida gaurita. Daca intre cei doi pereti se baga si un izolator...e mai bine.

Edited by MembruAnonim, 03 February 2012 - 11:46.


#8
Hobo

Hobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 10.07.2004

View PostMembruAnonim, on 3rd February 2012, 12:44, said:

Eu nu as da neaparat vina pe aer...o fi avand si el ceva calitati termoizolante. Cu doi pereti care nu se ating se rupe puntea termica dintre ei. Asa si la caramida gaurita. Daca intre cei doi pereti se baga si un izolator...e mai bine.
Asta e si ideea, ca rupe puntea termica intre geamuri in exemplul dat de mine, si o micsoreaza in cazul blocurilor ceramice cu goluri de tip porotherm, motiv pentru care sunt mai eficiente decat caramizile pline. Din acest motiv au aparut locurile ceramice cu goluri. Initial aveau dimensiunile unei caramizi, deci nu usurau executia. Cele actuale au evoluat si au grosime mare(cat a unui perete) si usureaza si executia, deoarece trebuie tesute doar pe un plan.

#9
nicolaionut77

nicolaionut77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.05.2012
Cea mai eficienta si mai moderna metoda de izolatie este izolatia cu spuma poliuretanica. Aceasta se practica cu succes de multi ani in tari ca Spania, Belgia, Germania, Statele Unite.Aceasta consta in aplicarea unui strat de spuma poliuretanica de diferite grosimi in functie de tipul izolatiei si asigura o izolatie termica perfecta. Mai multe detalii puteti gasi accesand Spuma Poliuretanica

Edited by nicolaionut77, 12 May 2012 - 06:03.


#10
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
spuma asta a ta respira ceva sau e ca si cum mi-as pune pe toata casa polistiren extrudat?
si-a pus cineva asa ceva la pereti??

#11
toteu12

toteu12

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 09.03.2012

View Postbrokenhand, on 1st February 2012, 16:07, said:

Salutare tuturor,sunt nou pe forum si am vazut ca se discuta destul de mult despre izolatii exterioare la case.
Astfel,si-a construit soacra mea o casa P+M si nu vrea sa foloseasca nici un sistem conventional de izolatie,adica polistiren sau vata. Casa este construita din BCA si doreste sa o izoleze cu caramida plina.Dimensiunile unei caramizi este de 24*11*6 cm,si ele urmeaza sa fie asezate una deasupra celeilalte pe cant. Ceva pareri,avantaje,dezavantaje? Marturisesc ca si in proiect era specificat asa,numai ca aceasta casa trebuia construita din caramida si izolatia ar fi trebuit sa fie din BCA de 10 cm,deci exact invers.

Va multumesc.
Salut!
Ceea ce vrei tu sa faci cu caramida este asa numita Facciavista in Italia,Tegelfasad in Suedia si tarile nordice,etc.
Ideea este ca aceasta imbracatura cu caramida nu se foloseste pt izolatie termica ci pt IZOLATIE IMPOTRIVA INTEMPERIILOR.Adica mai pe romaneste in toate tarile din lume care sunt situate pe coastele marilor sau oceanelor o sa vezi la cladirile din zonele respective acest tip de fatada.Dupa sute de ani bune oamenii au constatat ca in fata vanturilor,ploilor si aerului sarat cel mai bine rezista acest tip de fatada.La acest tip de fatada izolatia se face clasic,italienii cu polistiren si nordicii cu vata minerala.Izolantul se aplica pe peretele constructiei si apoi se lasa un gol de aer de minim 4cm,iar apoi urmeaza zidaria cu caramizile.Acel gol de aer are rol si de izolant termic,dar cel mai mare rol al lui este de a preveni condensul.
Pt a realiza astfel de lucrari ai nevoie de oameni specializati.Nu oricine face asa ceva.Si mie mi-a trebuit ceva timp sa ajung sa fac asa ceva conform normelor si cu viteza necesara pt a fi productiv.

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate