Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

mancare caini

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

 richelieu, on 28 august 2014 - 05:31, said:

25% carne de pasare sau vita, 40% legume (congelate, ca sa fie efortul mai mic) combinate, morcov, albitura, broccoli/conopida..etc, 15% orez. Aruncate intr-o tava la cuptor....e cea mai buna mancare. Hranitoare, biodisponibila, fata reactii aiurea. Si cu efort minim. Eu nu imi bat joc de caini cu mancare uscata.

Hrana pe care i-o dai este hipo-proteica deci neadecvata unui caine. Ar trebui sa-i dai 40% carne pentru a fi cat de cat ok. 1kg de carne are cam 20-22% proteine. Pot spune ca el se hraneste cu un regim vegan. Acuma, ce sa zic, daca mai mult zace pe canapea, merge si asa. De curiozitate, cand ii vei face vreodata analize, ar trebui sa ceri sa i se faca si proteinemia. Ar fi interesant de aflat si cum sta cu hemoglobina.Uita-te la gingiile lui si vezi ce culoare au. Daca sunt roz pal, e anemic. Daca sunt roz-intens, nu este anemic.

#20
sisyphe_

sisyphe_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 09.05.2007
Eu am o catelusa si am inceput cu taste of the wild de aici special pentru puppy. De cateva saptamani ma gandesc sa o trec treptat pe TOW High Prairie.
Ca si hrana umeda am incercat de la Natures Menu si sunt multumit.
Din cand in cand mai cumpar delicatese, batoane 8in1 sau Delidog cu somon.

Voi ce imi recomandati?
Am auzit ca TOW are o certificare AAFCO, pare de incredere.

#21
SteveWorks

SteveWorks

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 10.11.2014

 miromulus, on 02 februarie 2012 - 13:42, said:

Am inceput sa vad o chestie interesanta pe piata: Taste of the Wild. Tot superpremium dar bazata numai pe grasimi si proteine si fara cereale.

Recomand Taste of the Wild.
Are niste factori nutritivi cu mult peste alte produse de pe piata.
___________________________________________________
Steve Works
Vezi si homepage-ul Napoli Centrale

#22
potage

potage

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 11.01.2010
Am gasit pe net unele informatii despre mancarea gatita data cainilor; poate va folosesc!
Cele zece porunci:
1. Respectati dozele: 30 g de hrana per kilogram greutate in viu.
2. Respectati proportiile:
- o parte de orez sau paste, o parte carne, o parte de legume.
- si pentru fiecare parte, 10 g per kil.
3. Respectati interdictiile
4. Respectati indispensabilile: lipide, protéine, glucide lente
5. Nu o conservare prea lunga: 48 ore maximum la frigider intr-o farfurie acoperita.
6. Spalati légumele
7. Fierbeti mult orezul si pastele pentru a fi bine asimilate.
8. Nu uitati «plusurile» : uleiul si drojdia
9. Adaptati alimentatia in calitate si cantitate dupa situatie: exercitii fizice, gestatie, crestere...
10. Nu le dati «ca pentru voi»

Menu pentru catei
Principiu director: énergie, protéine, calciu si vitamina D.

Reteta n° 1
Orez bine fiert
Carne tocata
Fasole verde
1 lingura de supa de ulei de masline
1 varf de cutit de drojdie de bere
1 comprimat de calciu
 Cateva picaturi de vitamina D
Amestecati.

Reteta n° 2
Pâste bine fierte
Morcovi si spanac
2 oua
1 lingura de supa de ulei de masline
1 varf de cutit de drojdie de bere
1 comprimat de calciu
 Cateva picaturi de vitamina D
Amestecati.

Reteta n° 3
Paste pentru supa bine fierte
Carne
Branza alba
1 lingura de supa de ulei de masline
1 varf de cutit de drojdie de bere
1 comprimat de calciu
 Cateva picaturi de vitamina D
Amestecati.

Meniuri pentru caini difficili
Principiu director : alimente cu miros puternic, cu mare apetenta, care se mananca usor.

Reteta n° 1
Orez bine fiert
Carne tocata
Spanac
1 lingura de supa de ulei de masline
1 varf de cutit de drojdie de bere
1 comprimat de calciu
 Cateva picaturi de vitamina D
Adaugati Viandox (sos Knorr cu extract de carne) sau zeama de carne
Amestecati.

Reteta n° 2
Pâste pentru supa
Peste (thon)
Morcovi
1 lingura de supa de ulei de masline
1 varf de cutit de drojdie de bere
1 comprimat de calciu
 Cateva picaturi de vitamina D
Adaugati Viandox (sos Knorr cu extract de carne) sau zeama de carne
Amestecati.

Meniuri pentru caini batrani
Principe directeur : alimente usor de mestecat; putine proteine pentru a nu obosi rinichi; nutrimente usor de asimilat; fibre pentru regla tranzitul.

Reteta  n° 1
Orez bine fiert
Pui taiat in bucati
Fasole verde
Ulei
Drojdie de bère
Améstecati.

Reteta n° 2
Pâste bine fierte
Vaca
Spanac
Ulei
Drojdie de bère
Améstecati.

Reteta n° 3
Orez bine fiert
Peste
Ulei
Drojdie de bère
Améstecati.

Menu pentru caini obèji
Principiu director : se diminueaza énergia fara a diminua masa de hrana (prin folosirea de alimente slab energetice, « de umplutura »), si fara a stimula producerea de glicémie (deci fara legume dulci, cum ar fi morcovi).

Receta
Carne slaba (pui, vaca sau curcan)
Salade verte cuite, haricots verts cuits
Viandox (sos Knorr cu extract de carne)
Drojdie de bère
Améstecati.

Alimente autorizate si interzise cainilor:
- Servite mereu : carne de vaca, carne de oaie, inima, ficat, céréale, légume verzi, orez, pâste.
- Servite cateodata : lapte, branza alba.
- Nu dati niciodata: sos, cartofi, mazare, zahar.

#23
MarianAdrian48

MarianAdrian48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 22.02.2016
eu folosesc Markus Muhle - Naturnah dar am incercat si Black Angus Junior.. 275 lei 2 saci x15 kg sau 330 lei 2 saci x15 kg

#24
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,263
  • Înscris: 05.11.2009
Constat că este o pauză cam mare la acest topic. Am un pui de schnauzer pitic, 4 luni, femelă. O am de la un medic veterinar din București, am ales-o din cuib, având norocul de a fi prima, deci am avut de unde alege. De la crescător am luat-o cu o pungă de mâncare Brit Premium. Aici, la Constanța cu greu găsesc Brit Care, care este o hrană super-premium,  cu miel și orez. Nu știu pe ce hrană să o trec. Orinjen i-am dat o dată și a făcut cam moale, Belcando i-a provocat mătreață. Am un petshop aproape de casă unde au TOTW, cel cu bizon. Ce mă sfătuiți să iau? La Animax am văzut că au Petkult și Canagan. Acum am văzut un tip nou de hrană Devora...

#25
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Da-i Petkult. E mai buna ca brit care . Eu mi-am hranit cainii vreo cativa ani cu Petkult si a fost ok, blanita le lucea si nici nu le cadea parul. A trebuit sa renunt fiindca au trecut de 7 ani si nu prea mai suportau varianta adult iar sortimentul senior nu le place.  Dupa eticheta e bun si TOTW dar schnauzerul meu facea niste gaze groaznic de mirositoare  deci e clar ca nu-i pria.

#26
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,263
  • Înscris: 05.11.2009

 Freddy12, on 19 iulie 2017 - 21:10, said:

Da-i Petkult. E mai buna ca brit care . Eu mi-am hranit cainii vreo cativa ani cu Petkult si a fost ok, blanita le lucea si nici nu le cadea parul. A trebuit sa renunt fiindca au trecut de 7 ani si nu prea mai suportau varianta adult iar sortimentul senior nu le place.  Dupa eticheta e bun si TOTW dar schnauzerul meu facea niste gaze groaznic de mirositoare  deci e clar ca nu-i pria.
Mulțumesc de răspuns. Mai am ceva amestec de Brit Care miel+orez și apoi o să încerc și Petkult

#27
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
Eu am găsit o sursa de hrana raw, o combinație de cărnuri, peste, scoici  și multe altele, care merge excelent. Cățelușa mea nu are probleme de sănătate evidente, i-o dau mai mult profilactic, dar dresorul ei, fan hrana uscata pana când a descoperit-o(el mi-a recomandat sursa) a vindecat probleme de digestie, eczeme și hipertiroidie la câțiva căței. Nici nu e foarte scumpa, e vreo 15 lei/kg. Vânzătorul e din Baia Mare....dar livrează și in țara, cel puțin in București și de-a lungul rutei auto. O livrează in pachetele congelate, porționate sa constituie o porție de hrana. Singurul inconvenient este ca pute 😂😂.

Edited by richelieu, 21 July 2017 - 09:10.


#28
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
asa am luat si eu in urma cu vreo 10 ani, pana cand au stricat reteta si mi s-a umplut cainele de cojite.
acutualul caine se intelege de minune cu acana si este 100% acana + cate o coaja de paine "scapata" de la masa (ca altceva nu-i dam de la noi ca sa nu aiba probleme).
are cca 2 ani si merge perfect fara nici un fel de alt supliment.

Edited by arg, 21 July 2017 - 09:15.


#29
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
Well...eu sper sa nu o strice :)

#30
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,981
  • Înscris: 15.06.2007
Eu am incercat sa-i dau la soricarul meu de toate: de la royal in sus, numa mutre mi-a facut.  Acana, si alte marci, de erau mai scumpe decat carnea la macelarie , gen 30 de lei kg. Tot prefera plicurile de la pisica, asteapta sa se ghiftuiasca pisica si apoi goleste tot.  
Nici macar hrana umeda nu-i place aia de caini, friskies, pedigree etc. De vita nu le dau nimic, pentru ca am vazut ca se cufuresc mai mereu.
Culmea: pisica manca croanțe de caine, dar cainele doar de la pisica vrea.   Mai orimeste resturi de la masa,  ca vad ca la mancarea gatita nu face mutre niciodata: omleta, snitel, paste.
Uneori dupa o abstinenta mai lunga, si daca o las cu foamea, totusi mananca si hrana de caine uscata, dar mai in sila asa.

Edited by tfmercedez, 22 July 2017 - 14:11.


#31
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Astia de talie mica sunt mofturosi. Am si eu una care nu se atinge de hrana uscata daca nu-i adaug putina carne fiarta de pui.

#32
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
Sunt invatati prost cu mancare la discretie.
Acana obisnuita costa ~15lei kg

#33
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,263
  • Înscris: 05.11.2009
Gata, eu am găsit soluția. Îi merge foarte bine cu Brit Care miel și orez. Am încercat să o schimb cu altceva și ba nu mânca, ba a făcut moale, așa că am rămas pe Brit Care pe care l-am amestecat cu TOTW junior cu bizon.

#34
onlinemediagrup

onlinemediagrup

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.06.2015

 Psych0Bitch, on 02 februarie 2012 - 14:24, said:

Freddy12 ai mare dreptate, acana miel si mar e extraordinar, cainele meu care e super mofturos si fitos cu orice hrana dar mananca acana miel si mar de zici ca`i dau cine stie ce minune. Acana miel si mar e special destinat cainilor cu probleme sau sensibilitate dermatologica si sensibilitate a ficatului ce poate produce deficiente dermatologice.
De 2 ani in schimb l`am trecut pe acana light & fit pt ca l`am castrat dintr`o urgenta ca sa spun asa, nu dintr`un moft si trebuie sa`l tin sub supraveghere cu talia lui de manechin. Ii alternez miel si mar cu light & fit (un sac de 18 kg miel si mar, 2 saci de 13.5 light and fit) si o data la 3 zile ii gatesc cate o cratita cu mancare.
Si eu ma feresc de continutul mare de proteine din alimentatie pt ca una din probleme este scaderea usoara a aciditatii din urina si poate duce la crearea de cristale si asa mai departe Posted Image
Parerea mea este ca daca iti permiti sa ii oferi o hrana super premium atunci merita pe deplin acana.
Daca in cazul meu un sac de 13.5 kg care costa 200 lei imi ajunge aproape o luna, alteori 3 saptamani, si am caine de talie giant. Deci mananca pe masura, atunci unul de talie putin mai mica automat un sac ii ajunge pt o luna lejer asa chiar pe toate maselele cum se spune.


Daca nu e cu suparare, ce caine aveti? Eu am in ciobanesc caucazian - tot variant gigant, si as fi vrut sa stiu cum  ii merge pe Acana. Multi sunt  contra, deoarece contimne procent ridicat de protein. - Multumesc

#35
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
Crescatorii ce procent de proteina recomanda?

#36
AntonaruSorin

AntonaruSorin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.12.2017
Salut,
Am un cățel în vârstă de 2 luni ( e un bichon maltez) și vă întreb ce hrana pot folosi?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate