Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Despre Croatia

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
TybyD26

TybyD26

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 11.01.2010
Salutare, imi cer scuze daca trebuia sa scriu in alta parte,insa cred ca este a 2-a oara cand folosesc forumul.

Anul acesta (septembrie mai exact) intentionez sa-mi petrec "luna de miere" in Croatia, cel mai probabil in Split. Nestiind mare lucru despre aceasta tara, m-am gandit ca as putea afla ceva lucruri, sfaturi etc despre Croatia in general.  M-ar interesa in primul rand, drumul (mentionez ca-s din Bucuresti)...ce ruta e mai avantajoasa, ca timp, bani, etc.  Din ce m-am interesat eu, m-ar tenta un drum Bucuresti-Drobeta Tr.Severin - intrare in Serbia (am fost anul trecut intr-un orasel din Serbia si cunosc drumul)-apoi sa continui spre Muntenegru(am inteles ca este o tara frumoasa-a mai fost cineva de curand?) - iar din Serbia am inteles ca se poate intra direct in Croatia.
Initial ma gandisem sa traversez Serbia pe drumul catre Zagreb,insa este un drum (mi se pare) mai lung.
O alta intrebare ar fii daca imi trebuie pasaport pentru Croatia?!?...am o colega la munca , care a fost in 2010 si nu a avut pasaport, insa eu stiam ca trebuie?!?.
Fiind un drum destul de lung, as putea forta sa-l fac dintr-o bucata, insa iau in calcul sa stationez o noapte in Serbia (o idee buna? ceva recomandari?) . de asemnea, daca aveti vreo recomadare de cazare in Split, "ascult" cu mare placere:).
Ca taxe de drum, aveti idee ce/cat/unde se plateste?
Sunt f multe intrebari pe care as vrea sa le pun, insa prefer sa aflu cate cva mai intai :).

Multumesc!

#2
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009

View PostTybyD26, on 1st February 2012, 10:01, said:

Salutare, imi cer scuze daca trebuia sa scriu in alta parte,insa cred ca este a 2-a oara cand folosesc forumul.

Anul acesta (septembrie mai exact) intentionez sa-mi petrec "luna de miere" in Croatia, cel mai probabil in Split. Nestiind mare lucru despre aceasta tara, m-am gandit ca as putea afla ceva lucruri, sfaturi etc despre Croatia in general.  M-ar interesa in primul rand, drumul (mentionez ca-s din Bucuresti)...ce ruta e mai avantajoasa, ca timp, bani, etc.  Din ce m-am interesat eu, m-ar tenta un drum Bucuresti-Drobeta Tr.Severin - intrare in Serbia (am fost anul trecut intr-un orasel din Serbia si cunosc drumul)-apoi sa continui spre Muntenegru(am inteles ca este o tara frumoasa-a mai fost cineva de curand?) - iar din Serbia am inteles ca se poate intra direct in Croatia.
Initial ma gandisem sa traversez Serbia pe drumul catre Zagreb,insa este un drum (mi se pare) mai lung.
O alta intrebare ar fii daca imi trebuie pasaport pentru Croatia?!?...am o colega la munca , care a fost in 2010 si nu a avut pasaport, insa eu stiam ca trebuie?!?.
Fiind un drum destul de lung, as putea forta sa-l fac dintr-o bucata, insa iau in calcul sa stationez o noapte in Serbia (o idee buna? ceva recomandari?) . de asemnea, daca aveti vreo recomadare de cazare in Split, "ascult" cu mare placere:).
Ca taxe de drum, aveti idee ce/cat/unde se plateste?
Sunt f multe intrebari pe care as vrea sa le pun, insa prefer sa aflu cate cva mai intai :).

Multumesc!
Salut!Traseul prin Muntenegru e frumos dar greu si dureaza mai mult,iar de la Budva sa mergi pe drumul de coasta pana la Split,e foarte aglomerat.Eu am fost acum 2 ani la Trogir linga Split si am mers pe ruta Portile de fier-intrare pe autostrada la Pozarevac,Belgrad-Bosanski Samac,Zenica-Sarajevo-Mostar-Split.Mai frumos e traseul prin Muntenegru,dar e ceva gen Transfagarasan lung de vreo 300 de km.Si varianta prin Bosnia pe care am fost noi are privelisti frumoase,poti vedea cascada Kravica,Mostar,Sarajevo.Ar mai fi varianta cea mai lunga si scumpa,dar si cea mai rapida Portile de Fier- Autostrada-Belgrad-Zagreb-Split.Insa banuiesc ca iti dai seama ca e si cea mai plictisitoare,nu vezi decat camp.Nu iti trebuie pasaport in Croatia,Bosnia,Serbia,Macedonia!Nu stiu de ce te-ai orientat spre Split,e un oras mare,al doilea ca marime di Croatia.Acolo e frumos sa te duci sa vezi faleza si sa pleci!Daca nu iti place aglomeratia unui oras mare orienteaza-te spre o statiune ,Makarska,Trogir,sau atatea altele.Cauta cazari aici http://www.holiday-r...words:split,sau aici,http://www.ownersdirect.co.uk/search_results.asp?specific_location_vchar=Split&action.x=28&action.y=14&class=advanced&arrival_offset_int=-1.

#3
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostTybyD26, on 1st February 2012, 10:01, said:

Salutare, imi cer scuze daca trebuia sa scriu in alta parte,insa cred ca este a 2-a oara cand folosesc forumul.

Anul acesta (septembrie mai exact) intentionez sa-mi petrec "luna de miere" in Croatia, cel mai probabil in Split. Nestiind mare lucru despre aceasta tara, m-am gandit ca as putea afla ceva lucruri, sfaturi etc despre Croatia in general.  M-ar interesa in primul rand, drumul (mentionez ca-s din Bucuresti)...ce ruta e mai avantajoasa, ca timp, bani, etc.  Din ce m-am interesat eu, m-ar tenta un drum Bucuresti-Drobeta Tr.Severin - intrare in Serbia (am fost anul trecut intr-un orasel din Serbia si cunosc drumul)-apoi sa continui spre Muntenegru(am inteles ca este o tara frumoasa-a mai fost cineva de curand?) - iar din Serbia am inteles ca se poate intra direct in Croatia.
Initial ma gandisem sa traversez Serbia pe drumul catre Zagreb,insa este un drum (mi se pare) mai lung.
O alta intrebare ar fii daca imi trebuie pasaport pentru Croatia?!?...am o colega la munca , care a fost in 2010 si nu a avut pasaport, insa eu stiam ca trebuie?!?.
Fiind un drum destul de lung, as putea forta sa-l fac dintr-o bucata, insa iau in calcul sa stationez o noapte in Serbia (o idee buna? ceva recomandari?) . de asemnea, daca aveti vreo recomadare de cazare in Split, "ascult" cu mare placere:).
Ca taxe de drum, aveti idee ce/cat/unde se plateste?
Sunt f multe intrebari pe care as vrea sa le pun, insa prefer sa aflu cate cva mai intai :).

Multumesc!

Razgandeste-te si nu sta in split, decat daca ai rude acolo si vrei sa le vezi. stai pe insula Ciovo, partea sudica. Vezi si split, si Trogir si krka, daca vrei. Si mai si lenevesti, apa e traznet, peisajul asemenea.

#4
blessyouue

blessyouue

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 04.08.2010
Salut,
Am o intrebare : stie cineva un hotel bun all inclusive in jumatatea nordica a Croatiei ? Ma intereseaza detalii despre cazare, masa, imprejurimi.
Intentionez sa merg 7 zile in luna august.
Multumesc anticipat !

#5
Metallaru

Metallaru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.11.2008
Split e ok ca si destinatie turistica
Anul trecut au mers 2 colegi cu familiile si au revenit super incantati de acolo.
Ai si locuri de baie aproape, si orasul vechi de vizitat.
O vizita la Trogir, care e foarte aproape e "un must" :)
In plus, recomand si vizitarea orasului Sibenik, si a parcului national Krka, care e superb.
Pt parc, recomand sa va alocati mai multe ore, noi l-am batut cam pe fuga, ca mai aveam drum destul de lung de facut in ziua respectiva, si ne-a parut rau.

Cat despre drum, as zice ca cel mai simplu e pe autostrada Beograd - Zagreb, si continui apoi in jos, tot pe autostrada, pana la Split.
Ar mai fi o varianta bunicica prin Bosnia (Sarajevo, Mostar, Neum) cu kilometri mai putini dar e drumul mai greu pe acolo, mult munte, multe serpentine, mai obositor pt sofer. Daca cumva alegeti prin Bosnia, neaparat sa opriti la Mostar. Orasul vechi e extrem de frumos, si au o gramada de restaurante bune pe malul Neretvei, e o placere sa zabovesti putin acolo.

Edited by Metallaru, 22 February 2012 - 13:54.


#6
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostMetallaru, on 22nd February 2012, 13:50, said:

Split e ok ca si destinatie turistica
Anul trecut au mers 2 colegi cu familiile si au revenit super incantati de acolo.
Ai si locuri de baie aproape, si orasul vechi de vizitat.
O vizita la Trogir, care e foarte aproape e "un must" :)
In plus, recomand si vizitarea orasului Sibenik, si a parcului national Krka, care e superb.
Pt parc, recomand sa va alocati mai multe ore, noi l-am batut cam pe fuga, ca mai aveam drum destul de lung de facut in ziua respectiva, si ne-a parut rau.

Cat despre drum, as zice ca cel mai simplu e pe autostrada Beograd - Zagreb, si continui apoi in jos, tot pe autostrada, pana la Split.
Ar mai fi o varianta bunicica prin Bosnia (Sarajevo, Mostar, Neum) cu kilometri mai putini dar e drumul mai greu pe acolo, mult munte, multe serpentine, mai obositor pt sofer. Daca cumva alegeti prin Bosnia, neaparat sa opriti la Mostar. Orasul vechi e extrem de frumos, si au o gramada de restaurante bune pe malul Neretvei, e o placere sa zabovesti putin acolo.


Omul vorbea de luna de miere la Split, nu de o simpla vizita. Or, sa ma ierti, pt luna de miere nu mi se pare neaparat o alegere grozava.

#7
michirec

michirec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 22.01.2009

View Postdenky, on 7th February 2012, 23:24, said:

Razgandeste-te si nu sta in split, decat daca ai rude acolo si vrei sa le vezi. stai pe insula Ciovo, partea sudica. Vezi si split, si Trogir si krka, daca vrei. Si mai si lenevesti, apa e traznet, peisajul asemenea.
Subscriu pentru Ciovo, este o destinatie super buna.

#8
Metallaru

Metallaru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.11.2008
Te iert, desigur.
Si eu am fost de in 2 ani la Split, dar am stat doar cate o zi, in vizita.
Ziceam de colegii mei care au mers cu familiile cate o saptamana si ceva si s-au distrat de minune.
Ba chiar, fiind mai lenesi de felul lor si avand si copii, nici macar n-au iesit din oras la vizitat imprejurimile.
Si cu toate astea, pt anul asta tot la Split vor sa mearga in concediu :)
Aici conteaza foarte mult fiecaruia ce-i place sa faca in timpul liber din concediu.

#9
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostMetallaru, on 23rd February 2012, 11:16, said:

Te iert, desigur.
Si eu am fost de in 2 ani la Split, dar am stat doar cate o zi, in vizita.
Ziceam de colegii mei care au mers cu familiile cate o saptamana si ceva si s-au distrat de minune.
Ba chiar, fiind mai lenesi de felul lor si avand si copii, nici macar n-au iesit din oras la vizitat imprejurimile.
Si cu toate astea, pt anul asta tot la Split vor sa mearga in concediu :)
Aici conteaza foarte mult fiecaruia ce-i place sa faca in timpul liber din concediu.


Gusturile nu se discuta, poate fi in regula si pt un sejur Split-ul (eu n-as alege asta, repet, nu dau eu verdicte), dar pt luna de miere ii recomandam macar Ciovo, merg al doilea an, sudul insulei e foarte fain, dezavantajul e ca trebuie sa iei masina pt mers la restaurant.

#10
Metallaru

Metallaru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.11.2008
denky, ceva poze ai din Ciovo?
Inca nu mi-am stabilit exact traseul pt anul asta, dar va inlcude si cel putin o saptamana jumate de litoral croat, asa ca sunt deschis la locuri cat mai pitoresti.

#11
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
O alta propunere de luna de miere ar fi Hvar, daca prinzi si campurile de lavanda inflorite este chiar super !
Insula Hvar este ceva mai scumpa decat media preturilor din Croatia.

#12
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostMetallaru, on 23rd February 2012, 14:35, said:

denky, ceva poze ai din Ciovo?
Inca nu mi-am stabilit exact traseul pt anul asta, dar va inlcude si cel putin o saptamana jumate de litoral croat, asa ca sunt deschis la locuri cat mai pitoresti.


Daca te intereseaza iti vand si un pont bun de cazare.

#13
slazialo

slazialo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.03.2012
Salutare tuturor,nu stiu daca mai este activ acest forum,insa incerc,ceva recomandari preturi cazare zona slunj?zadar?trogir?dubrovnik?..costul autostrazii pana la karlovac,dinspre belgrad?a mai fost cineva pe drumul karlovac-plitvice,cum este?si in final daca a fost cineva la inceputul lui octombrie in croatia?va multumesc anticipat,si tuturor o zi buna.

#14
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
costa aproape 15 euro iar de la Karlovac spre Plitvice drumul e impecabil, ca peste tot in Croatia...

#15
shteck2k6

shteck2k6

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,566
  • Înscris: 19.10.2006
Salutare!
Am vazut postat mai sus dar vroiam sa ma asigur. Trebuie sau nu pasaport ca sa ajung in Croatia prin Serbia si Muntenegru? Plecam in iunie 2012 2 cupluri cu o masina si chiar ne-ar prinde bine banii economisiti pe pasapoarte, avand in vedere ca aceasta tara (Croatia) este printre cele mai scumpe din Europa.
Multumesc pentru orice raspuns!

Edited by shteck2k6, 07 May 2012 - 20:12.


#16
4rings

4rings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 07.04.2008

View Postshteck2k6, on 7th May 2012, 21:12, said:

Salutare!
Am vazut postat mai sus dar vroiam sa ma asigur. Trebuie sau nu pasaport ca sa ajung in Croatia prin Serbia si Muntenegru? Plecam in iunie 2012 2 cupluri cu o masina si chiar ne-ar prinde bine banii economisiti pe pasapoarte, avand in vedere ca aceasta tara (Croatia) este printre cele mai scumpe din Europa.
Multumesc pentru orice raspuns!
nu aveti nevoie de pasapoarte, si n-as crede ca e printre cele mai scumpe din Europa

#17
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009
Nici eu nu stiu de unde ai scos-o pe asta,ca ar fi Croatia,cea mai scumpa tara din Europa.Daca te duci la Mamaia,o sa cheltui mai mult ca in Croatia.

#18
shteck2k6

shteck2k6

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,566
  • Înscris: 19.10.2006
Asa auzisem. Ca cica rup si pielea de pe tine Croatii astia. In fine. Ar fi bine sa fie cum ziceti voi.
Multumesc pentru raspunsuri. Inseamna ca ramanem cu 270 lei x 4 persoane, bani numai buni de combustibil.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate