Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Aplicatie de facturare

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#37
constantin1982

constantin1982

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 20.06.2010

View PostBandit, on 01 februarie 2013 - 16:02, said:

am de facut facturi de servicii si la explicatie trebuie sa scriu "Servii conform ctr., aferente lunii ianuarie". In program nu pot sa modific acest text din interiorul facturii, ci trebuie sa creez un pordus cu o alta denumire. Era mai bine daca se putea modifica acel text din interiorul facturii. Multumesc!

Salut,

Am modificat: cu dubluclick pe produsul facturat ii poti modifica si denumirea produsului.
- optiune produse fara TVA

#38
Bandit

Bandit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 09.09.2004
Multumesc!

#39
Bandit

Bandit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 09.09.2004
Se poate sa generez chitanta pe aceiasi pagina cu factura?

#40
constantin1982

constantin1982

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 20.06.2010

View PostBandit, on 15 februarie 2013 - 19:46, said:

Se poate sa generez chitanta pe aceiasi pagina cu factura?

Da, poti printa o chitanta alaturi de o factura : intri in detalii chitanta, in lista de facturi achitate dai dubluclick pe factura (nu se deschide nimic...) alaturi de care doresti listarea si apoi click pe Print. Foaia aleasa tre' sa fie destul de mare ca sa incapa amandoua.. altfel se trece pe urmatoarea foaie...

La noua versiune de aplicatie 3.8 am adaugat stocul valoric.

#41
multimediacompany2005

multimediacompany2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 08.08.2005
Am descarcat aplicatia, m-am uitat pe ea putin.
scara 1-10

ergonomie interfata 3
ergonomie utilizare 3
ergonomie setari 2
ergonomie facturare 5

alegerea culorilor este un aspect pozitiv, dar prefer o notare a exemplarelor (1,2,3, copie factura)

si este utila si alegerea seriei factura/chitanta in momentul facturarii sau a emirerii de chitanta. si mai este si aspectul "tva la incasare" precum si gestionarea acestora cu tva la incasare


ti-am mai spus,  nu reinventa roata, inspirate. si office, indiferent de producator, cauta sa aibe butoane asezate ergonomic sau cel putin in stil microsoft. exista IceFact, MicroFact InfoKam, ciel facturare, program-facturare.ro (acesta este mai greoi in configurare dar se pot modifica foarte multe in el), pe langa saga c care are facturare, cifdesign, e-fact.
oricum, laudabila intentia ta. dar este de preferat ca aplicatia sa fie mica si/sau cu tot inclus in ea sa nu instalezi si altceva sau care sa perturbe alte aplicatii instalate in pc. eu prefer microfact si caut ceva pentru android pentru ca tind sa migrez catre acest sistem.
un alt aspect de retinut este ca rezolutia la netbook este de 1024x600 la majoritatea modelelor

Edited by multimediacompany2005, 18 February 2013 - 08:48.


#42
constantin1982

constantin1982

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 20.06.2010

View Postmultimediacompany2005, on 18 februarie 2013 - 08:43, said:

ergonomie interfata 3
ergonomie utilizare 3
ergonomie setari 2
ergonomie facturare 5
multumesc de aprecieri... aspre si sper constructive Posted Image

Quote

prefer o notare a exemplarelor (1,2,3, copie factura)
aici intervine particularizare.

Quote

ti-am mai spus,  nu reinventa roata, inspirate. si office, indiferent de producator, cauta sa aibe butoane asezate ergonomic
intr-adevar nu am insistat la acest aspect... da nici chiar nota 3. adica am vazut si mult mai rau Posted Image. faptul ca am inceput doar cu facturarea si am ajuns pana la stoc valoric si cantitativ poate fi cauza inghesuielii meniului..

Quote

sau care sa perturbe alte aplicatii instalate in pc.
ce alta aplicatie perturba in pc?

Quote

un alt aspect de retinut este ca rezolutia la netbook este de 1024x600 la majoritatea modelelor
aplicatia e in full screen, nu mai este cu dimensiune fixa. cred ca problema e la ferestrele de dialog :D

Edited by constantin1982, 18 February 2013 - 10:16.


#43
multimediacompany2005

multimediacompany2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 08.08.2005

View Postconstantin1982, on 18 februarie 2013 - 10:03, said:

multumesc de aprecieri... aspre si sper constructive Posted Image


aici intervine particularizare.


intr-adevar nu am insistat la acest aspect... da nici chiar nota 3. adica am vazut si mult mai rau Posted Image. faptul ca am inceput doar cu facturarea si am ajuns pana la stoc valoric si cantitativ poate fi cauza inghesuielii meniului..

ce alta aplicatie perturba in pc?


aplicatia e in full screen, nu mai este cu dimensiune fixa. cred ca problema e la ferestrele de dialog Posted Image
nu ma refeream la aplicatia ta ci la aspecte de tinut minte si cont de ele, atat la rezolutie cat si la interferare. am patit asta cu aplicatiile de la casa de sanatate. la aplicatia ta, m-am referit strict la facturare, scuza-ma ca nu am specificat asta in postul anterior. notele le-am dat comparativ cu ce am mai testat si folosit eu. poate sunt si altele care sunt sub aplicatia ta.
suparator la unii este ca au luat moda straina de a spune ca freeware... este download-ul .. in loc de aplicatie. cauti o aplicatie "gratis" sau "freeware" si este demo sau trial... dar download gratis sau freeware.
spre exemplificare, ce ma intereseaza pe mine de la o aplicatie de facturare:
accesibilitate la introducere date cu un click
1.facturare a. emitere, b. corectare, c. stornare, d. vizualizare e. plata factura curenta, f. alte facilitati gen emitere factura din proforma, emitere aviz expeditie, etc.
2. chitanta a. emitere, b. corectare, c.anulare incasare, d. vizualizare plati
3. proforma... etc.
4. avize de expeditie... etc.  
5 situatie client
6. situatie furnizor

1.1 retinerea ultimului pret folosit
1.2 verificarea sau introducerea clientului din baza anaf verificand cod fiscal
1.3 emiterea in alta moneda
1.4 factura cu sold precedent
1.5 intoducerea produsului, clienutlui direct in formularul de factura
2.1 incasare tva la plata
2.2 introducerea numarului de serie factura/chitanta la intocmire (eu folosesc ca numar factura aallzzNN, unde NN este numarul de factura/chitanta din acea zi)
2.3 export situatii in exccell
2.4 listare facturi anulate (cu watermark "anulat")
cam asta imi amintesc acum

p.s.
si la incasare, sa fie si plata prin bon, banca, etc. sa nu apara aiurea la factura cu sold precedent....daca este in termen de plata factura noua sau a platit altfel decat numerar, pe loc sau pana la noua factura

Edited by multimediacompany2005, 18 February 2013 - 10:47.


#44
constantin1982

constantin1982

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 20.06.2010

View Postmultimediacompany2005, on 18 februarie 2013 - 10:46, said:

suparator la unii este ca au luat moda straina de a spune ca freeware... este download-ul .. in loc de aplicatie. cauti o aplicatie "gratis" sau "freeware" si este demo sau trial... dar download gratis sau freeware.
deacord cu tine. sunt destul de putine aplicatii de facturare gratuite chiar daca la o simpla cautare pe google 'aplicatie de facturare gratuita' - gasesti foarte multe.


Quote

spre exemplificare, ce ma intereseaza pe mine de la o aplicatie de facturare:
accesibilitate la introducere date cu un click
1.facturare a. emitere, b. corectare, c. stornare, d. vizualizare e. plata factura curenta, f. alte facilitati gen emitere factura din proforma, emitere aviz expeditie, etc.
2. chitanta a. emitere, b. corectare, c.anulare incasare, d. vizualizare plati
3. proforma... etc.
4. avize de expeditie... etc.  
5 situatie client
6. situatie furnizor
faza cu un click sa ajungi oriunde e foarte folositor. insa cred ca se aplica la aplicatii particularizate. de ex la facturare, daca facturezi de fiecare data produse predefinite - e ok doar sa dai dubluclick pe produs si sa ti se adauge in factura ( fara sa mai scrii text sa-l cauti...). daca insa la fiecare factura ai alte produse/servicii - trebuie sa le creezi imediat. si din punctul meu de vedere si al altor utilizatori, aplicatia mea le face destul de repede. cred totusi ca trebuie sa fac si un tutorial scurt si concis pentru ca nu cred ca sunt intelese si folosite la maxim implementarile si shortkuturile mele :D

Quote

1.1 retinerea ultimului pret folosit
1.2 verificarea sau introducerea clientului din baza anaf verificand cod fiscal
1.3 emiterea in alta moneda
1.4 factura cu sold precedent
1.5 intoducerea produsului, clienutlui direct in formularul de factura
2.1 incasare tva la plata
2.2 introducerea numarului de serie factura/chitanta la intocmire (eu folosesc ca numar factura aallzzNN, unde NN este numarul de factura/chitanta din acea zi)
2.3 export situatii in exccell
2.4 listare facturi anulate (cu watermark "anulat")
cam asta imi amintesc acum
sunt mici chitzibushuri care intr-adevar sunt foarte folositoare la viteza.

Quote

p.s.
si la incasare, sa fie si plata prin bon, banca, etc. sa nu apara aiurea la factura cu sold precedent....daca este in termen de plata factura noua sau a platit altfel decat numerar, pe loc sau pana la noua factura
sunt implementate dar la bon nu e legat la casa de marcat.

#45
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 28.11.2001
Poti implementa si posibilitatea de a face si printa niruri pentru facturile introduse?
Mersi

#46
constantin1982

constantin1982

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 20.06.2010

View Postpetman, on 11 iunie 2013 - 21:42, said:

Poti implementa si posibilitatea de a face si printa niruri pentru facturile introduse?
Mersi
Insemnand ca produsele de pe facturile selectate pentru un NIR sa se regaseasca in acel NIR?

#47
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 28.11.2001
Din ce stiu eu pentru fiecare factura se face aceasta nota de intrare recepție (nir) si se printeaza dupa care se anexează la factura originala. Acum sunt pe telefon si e mai greu sa pun linkuri dar sunt pe net destule modele.
Msi

#48
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 28.11.2001
Alte sugestii:
- in loc de RON sa fie lei
- se poate alege la facturare scadenta facturii dar nu apare nicaieri pe factura; ar trebui sa apara mai sus de semnatura si stampila, in chenarul cu produse
- la delegat nu am unde sa scriu la Ci emis de ....?
- cand fac o factura cu chitanta si incerc sa le printez pe amandoua imi apare chitanta sus si factura jos si ar trebui invers
- sa poti scrie sub datele firmei care emite factura "tva la incasare" in cazul in care este in aceasta situatie - printr-un checkbox

#49
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Vreau sa incerc aplicatia. Se descarca de unde a fost plasata initial in prima postare?

#50
constantin1982

constantin1982

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 20.06.2010

View PostQuantum, on 13 iunie 2013 - 04:53, said:

Vreau sa incerc aplicatia. Se descarca de unde a fost plasata initial in prima postare?
da, nu s-a schimbat locatia. daca aveti nelamuriri in folosirea aplicatiei, va rog contactati-ma. aveti si un tutorial video(e cam vechi dar procesele de baza sunt evidentiate)

@petman: am avut o discutie cu un client si a ramas in RON. multumesc de sugestii si voi incerca sa le onorez

Edited by constantin1982, 13 June 2013 - 10:32.


#51
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 28.11.2001
In cazul in care mai am idei le voi scrie aici. Sper ca saptamana viitoare sa incep sa folosesc programul tau si poate ne intalnim prin Iasi sa te cinstesc cu o bere Posted Image

#52
constantin1982

constantin1982

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 20.06.2010

View Postpetman, on 13 iunie 2013 - 18:32, said:

In cazul in care mai am idei le voi scrie aici. Sper ca saptamana viitoare sa incep sa folosesc programul tau si poate ne intalnim prin Iasi sa te cinstesc cu o bere Posted Image
in functie de cum am timp, rezolv. nu promit o data :)

#53
constantin1982

constantin1982

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 20.06.2010
am pus o noua versiune de aplicatie.
am adaugat valuta
se poate sterge un produs sau client din nomenclator(daca nu are nici o alta referinta)
-se poate face NIR doar la factura de intrare.

Attached Files


Edited by constantin1982, 11 July 2013 - 10:10.


#54
Bandit

Bandit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 09.09.2004
Ma insel cumva, sau inainte se puteau introduce mai multe firme la Administrare > Firma ? Daca vreau sa emit facturi de pe mai multe firme.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate