Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Aplicatie de facturare

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
Bandit

Bandit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 09.09.2004
Salut,
Cateva sugestii legate de aspectul formularelor:
- la chitante - ar fi foarte util pentru cei care folosesc imprimante color ca cele doua exemplare sa fie de culorile albastru si respectiv rosu > exemplu http://fara.redirect/4eqet
                  - textul "Persoana livrare" nu are ce cauta pe chitanta. Ar trebui inlocuit cu textul "Casier"
- la facturi - la fel ca la chitante, ar fi util sa apara in fisierul pdf creat, 3 exemplare de factura de culorile (textului) rosu, albastru si verde.

Edited by Bandit, 04 August 2012 - 18:55.


#20
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Culorile sunt reminescente de pe vremea cand erau fiscalizate...

#21
Bandit

Bandit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 09.09.2004
Cand lucrezi cu multe facturi te ajuta enorm aceste culori. In graba poti scoate 4 exemplare si cand ramai cu 3 ex stai si te intrebi daca nu cumva ai uitat sa-i dai clientului un exemplar. Sau invers, mai sunt clienti care iau accidental doua exemplare si cauti degeaba exemplarul lipsa...
Si, chiar si acum orice facturier (de tip carnet tipizat) contine 3 culori.

#22
constantin1982

constantin1982

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 20.06.2010

View PostBandit, on 4th August 2012, 19:55, said:

Salut,
Cateva sugestii legate de aspectul formularelor:
- la chitante - ar fi foarte util pentru cei care folosesc imprimante color ca cele doua exemplare sa fie de culorile albastru si respectiv rosu > exemplu http://fara.redirect/4eqet
                  - textul "Persoana livrare" nu are ce cauta pe chitanta. Ar trebui inlocuit cu textul "Casier"
- la facturi - la fel ca la chitante, ar fi util sa apara in fisierul pdf creat, 3 exemplare de factura de culorile (textului) rosu, albastru si verde.

salut,

daca folosesti aplicatia si ti-e de folos colorarea exemplarelor, o voi face.

#23
Bandit

Bandit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 09.09.2004
Da, o folosesc si mi-ar fi foarte de folos. Multumesc!

#24
constantin1982

constantin1982

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 20.06.2010

View PostBandit, on 7th August 2012, 11:27, said:

Da, o folosesc si mi-ar fi foarte de folos. Multumesc!

Salut,

am facut posibilitatea de a exporta in 3 exemplare factura si in 2 - chitanta.

pentru update: downloadezi de pe site arhiva - aplicatia de facturare, si copii numai executabilul in directorul aplicatiei din calculatorul tau.

trebuie sa mergi la Setari - Preferinte si sa bifezi optiunea de listare in 3 exemplare colorate . daca o deselectezi, va face ca pana acum.

am modificat si la chitante -Casier

sper sa-ti fie de folos.

#25
multimediacompany2005

multimediacompany2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 08.08.2005
cam greoi. vezi ca un exemplu, aplicatia de la infokam. dar buna implementarea culorilor.. consumatoarea aiurea de tus/toner. as prefera sigla, banda, etc. de culoare diferita sau mai simplu o numerotare exemplar ori ceva gen 1 stea, 2 stele, 3 stele pe fiecare exemplar, eu, folosesc otiunile de negru .. la hp.. "doar tus negru". util: optiune "ïncasare factura" si astfel includerea chitantei in factura, precum si alegerea numarului de factura si de chitanta (spre exemplificare, am client care factureaza folosind urmatoarea secventa:aallzznn, unde aa=ultimule 2 cifre an, ll=luna, zz=ziua, nn=nr factura din acea zi, este legal pentru ca are secventialitate) la fel si la chitante.
util, verificarea automata sau incarcarea automata a datelor beneficiarului dupa nume sau, prim criteriu, cui-ul, de la mf sau ue,

#26
N_1

N_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 18.07.2012
Hay poti plati facturile fara nici un ban?? cu aceasta aplicatie??

#27
constantin1982

constantin1982

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 20.06.2010
mie mi se pare mult mai usor de creat o factura cu aplicatia mea.. : o singura fereastra pentru factura(nu se deschid altele sa selectezi..) toate produsele le ai in dreapta si cu dubluclick le pui in factura. daca vrei sa modifici pretul sau cantitatea unui produ din factura, dai dubluclick pe produsul din factura si il poti edita cu cele doua textfielduri - si cu Enter se modifica..

poate este necesar un tutorial mai succint. este un video facut, dar din cauza ca e lung (3 minute) cred ca nu este vizionat.

- o chitanta o creezi pe baza unor facturi. dupa ce o creezi ai optiunea de print. daca dai dubluclick si pe o factura( din interfata chitantei) si apoi Print - se creaza pdf cu factura respectiva si chitanta. sau te referi sa pun un buton in interfata facturii: 'incaseaza factura'? - este si asta util
-sigla o poti schimba sau scoate. este un fisier imagine in director.
- numerotarea facturilor/chitantelor dupa cum ai zis - este particulara
- incarcarea datelor unui client se face doar din acel combobox ; este util intr-adeva si o cautare cu mai multe filtre..

Am adaugat Intrari si stoc.

#28
constantin1982

constantin1982

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 20.06.2010
Am mai facut cateceva :
-tine stocul ( in lista de produse) ; cu click dreapta pe produs - se vede un stoc mai detaliat - o incercare de FIFO :D
-in meniul statistici se poate vedea si un stoc pe o anumita perioada...
-am facut si intrari/plati
-bon de consum
-registru jurnal de incasari - plati( in meniul de statistici);
-cand se listeaza factura(in pdf) este pusa si poza cu stampila si semnatura. se poate inlocui/sterge prin inlocuirea/stergeri pozei s2.jpg din directorul semnaturi
-orce view/listase poate exporta in pdf/csv prin selectarea randurilor pe care doresti sa le exporti si apesi pe butonul Export

Il puteti downloada in continuare de pe komsoft.eu, e gratuit.

Enjoy :)

#29
Bandit

Bandit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 09.09.2004
L-am instalat pe Windows 8. Merge ok, dar:
- nu am reusit sa ma prind de unde fac sa apara pe formularul facturii,tel, fax email, site (informatii care se completeaza in Detalii firma)
- in antet, la datele furnizor/cumparator: banca si contul ar trebui puse pe doua linii separate, pt ca asa cum este acum contul apare jumate pe o linie si jumate pe o alta linie (intrerupt)
- ar trebui un buton in fereastra de adaugare factura (Detalii factura) "Salveaza si listeaza" . Adica sa deschida fisierul pdf de listat automat dupa ce salvez.
- ai mancat un "r" la "Expedierea s-a facut in pezenta noastra la data de"
- imbunatarile aduse sunt foarte utile pentru cei ce folosesc stocurile. dar ma gandeam ca poate introduci si posibilitatea emiterii facturilor in valuta.

Multumesc!

#30
constantin1982

constantin1982

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 20.06.2010
formularul pentru printarea facturii e static deocamdata si l-am facut sa fie cat mai mic - sa incapa factura si pe un A5 si A6. este o idee buna sa pun in dialogul  Detalii Firma - checkBoxuri la campurile care doresti sa apara si pe factura.

multumesc pentru hinturi. cum am timp liber voi lucra la ele.

#31
N_1

N_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 18.07.2012
Foarte tare aplicatia!

#32
Bandit

Bandit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 09.09.2004
Salut si La multi ani!
Am incasat o factura prin banca si iam incercat sa o "bifez" ca achitata din Incasari > +OP/CEC/BO, dar nu se intampla nimic cand apas acolo.

#33
constantin1982

constantin1982

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 20.06.2010

View PostBandit, on 21 ianuarie 2013 - 15:13, said:

Salut si La multi ani!
Am incasat o factura prin banca si iam incercat sa o "bifez" ca achitata din Incasari > +OP/CEC/BO, dar nu se intampla nimic cand apas acolo.

Da, uitasem sa pun varianta buna, scuze. Poti down acum aplicatia de facturare V3.6 de pe www.komsoft.eu. Cei care folosesc deja aplicatia - vor copia doar executabilul in directorul existent.
Am adaugat la factura: Salveaza & print, banca si contu pe linii diferite.

Edited by constantin1982, 21 January 2013 - 21:47.


#34
constantin1982

constantin1982

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 20.06.2010

View Postconstantin1982, on 11 aprilie 2012 - 22:02, said:

Pot face una web based, mica sa consume f putin.. dar necesita conexiune la internet.
daca doresti, putem incerca Posted Image


Am facut aplicatia de facturare si online(javascript, ajax, java) pe care o puteti utiliza/testa gratuit pe site komsoft.eu.

Deocamdata face doar facturi (asemanator cu aplicatia desktop.. cu dubluclickuri..).

E utila pentru cei care doresc sa faca o factura si nu sunt la laptopul/PCul personal cu aplicatia desktop.

Sper sa fie utila.

Enjoy

#35
Bandit

Bandit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 09.09.2004
Foarte misto si aplicatia web. Cred ca ar fi si mai misto daca s-ar putea sincroniza cumva cu aplicatia de pe desktp sau sa exporte un back-up care sa fi importat pe desktop, astfel incat sa poti avea datele atat offline cat si online.
O alta chestie cu care nu prea ma inteleg este urmatoare. De ex. am de facut facturi de servicii si la explicatie trebuie sa scriu "Servii conform ctr., aferente lunii ianuarie". In program nu pot sa modific acest text din interiorul facturii, ci trebuie sa creez un pordus cu o alta denumire. Era mai bine daca se putea modifica acel text din interiorul facturii. Multumesc!

#36
constantin1982

constantin1982

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 20.06.2010
Sincronizare ar fi ceva util intr-adevar .. pe viitor :).


View PostBandit, on 01 februarie 2013 - 16:02, said:

Foarte misto si aplicatia web. Cred ca ar fi si mai misto daca s-ar putea sincroniza cumva cu aplicatia de pe desktp sau sa exporte un back-up care sa fi importat pe desktop, astfel incat sa poti avea datele atat offline cat si online.
- este util.. ma voi gandi pe viitor de implementat.

View PostBandit, on 01 februarie 2013 - 16:02, said:

am de facut facturi de servicii si la explicatie trebuie sa scriu "Servii conform ctr., aferente lunii ianuarie". In program nu pot sa modific acest text din interiorul facturii, ci trebuie sa creez un pordus cu o alta denumire. Era mai bine daca se putea modifica acel text din interiorul facturii.

Cred ca o sa ne ajutam de Contractele implementate deja in aplicatie. Produsele deja se pot asocia unui contract - cu pret/cantitate diferita. trebuie sa mai adaug si luna ..
In acest fel tii si evidenta contractelor :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate