Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema cuptor electric cu disju...

Merita achizitionat DFSK Fengon 5...

Pret actual invelitoare

Probleme baterie Samsung A54
 Schema statie auto Renegade REN 1...

Magazine IT de incredere

Parere SKODA Octavia 3 2.0TDI 150CP

Achizitie telefon 1000-1200lei
 Unde gasesc o lampa buna pe gaz?

Consulta specialiștii... Und...

Fostul director al Frontex: Comis...

Construire anexa lipita de casa
 Ce folositi pentru urina mirosito...

Socializare in prezenta copiilor

Cont Samsung A32

Hotarare definitiva a instantei, ...

Aplicatie de facturare

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

constantin1982

constantin1982

Junior Member

• Grup: Members
Salut,

am creat o mica aplicatie de gestiune a facturilor si chitantelor pe care o puteti descarca de aici.
este realizat in java cu swing, hibernate si baze de date derby.
modulele de facturare si chitante sunt gratuite.
acum lucrez la modulul de contracte, din aceasta cauza este limitat.
graficul de la vezi facturi este la inceput si poate arata mai primitiv... mai lucrez la el cand am timp...
pe site aveti si cateva poze...
aplicatia va putea fi folosita gratuit. nu este open source .

trebuie sa va instalati jre de pe site u lui oracle.

ar fi nevoie de un tutorial video pentru folosirea lui?
astept opinii, pareri si critici.

bafta

constantin1982

constantin1982

Junior Member

Salut,

am revenit cu noutati la aplicatia de facturare.
i-am pus niste iconite, graficu se vede mai bine, am mai rezolvat un bug doua.
am pus link catre un video de prezentare..

Bafta

Bandit

Bandit

Active Member

nu am reusit sa gasesc linkul pt download

constantin1982

constantin1982

Junior Member

View PostBandit, on 9th March 2012, 13:25, said:

nu am reusit sa gasesc linkul pt download

linkul de down este si in primul post...

aplicatia de facturare o poti down de aici: descarca si foloseste gratuit

pentru a rula, trebuie sa-ti instalezi java -   jre de pe site-u oracle

nu mai trebuie sa instalezi nimic altceva...

enjoy!

constantin1982

constantin1982

Junior Member

So.... nici o parere?

Sa inteleg ca nu v-a placut si nici nu e utila ....

Macar culorile sunt faine? :D

Bandit

Bandit

Active Member

Mie mi-a placut :)
Singurul lucru care e nasol, e ca trebuie instalat si acel JRE fiindca pt unii acel pas este extrem de dificil.

constantin1982

constantin1982

Junior Member

View PostBandit, on 9th March 2012, 16:10, said:

Mie mi-a placut :)
Singurul lucru care e nasol, e ca trebuie instalat si acel JRE fiindca pt unii acel pas este extrem de dificil.

da... este necesar. poate o sa-l pun intr-un installer... dar pe viitor.

multumesc

Patefon

Patefon

Out

• Grup: Senior Members
Foarte util softul.

Din pacate la o factura, o data pe luna, un singur serviciu facturat e prea.... avion pentru mine.  :)

SimonaDespin

SimonaDespin

Member

Macar culorile sunt faine? :D
[/quote]

Si eu l-am downloadat ...imi place programul si pare usor de folosit. :coolspeak:
Revin cu impresii dupa utilizare ... :peacefingers:

constantin1982

constantin1982

Junior Member

daca intampinati greutati, contact me

Bandit

Bandit

Active Member

Ca si sugestii:
- nu prea imi place formatul facturii. Ar trebui lasat un spatiu intre antet si tabelul cu denimire produse/servicii cant pret.
- desi am selectat din preferinte formatul A5, imi scoate tot in A4. poate nu fac eu ceva bine.
- posibilitatea introducerii unui logo/imagine pe factura si a unui camp cu informatii suplimentare
- Atentie! pe formularul de chitante este obligatoriu sa se treaca CUI-ul si nr. de inregistrare la Reg.Com. al cumparatorului, conform Ordinului 3512/2008
- de asemenea, formularul de chitante ar trebui sa apara in doua exemplare (pe pagina).
- ar fi bine sa existe posibilitatea de a lista direct catre imprimanta
- am observat ca Nr. Reg. Com. nu apare nici pe facturi. ar trebui sa apara. Consultati aici elementele obligatorii http://www.lexpedia....te-obligatorii/

Am sa mai vin si cu alte sugestii pe masura ce le observ.

Edited by Bandit, 14 March 2012 - 23:47.

constantin1982

constantin1982

Junior Member

View PostBandit, on 14th March 2012, 23:40, said:

Ca si sugestii:
- nu prea imi place formatul facturii. Ar trebui lasat un spatiu intre antet si tabelul cu denimire produse/servicii cant pret.
- desi am selectat din preferinte formatul A5, imi scoate tot in A4. poate nu fac eu ceva bine.
- posibilitatea introducerii unui logo/imagine pe factura si a unui camp cu informatii suplimentare
- Atentie! pe formularul de chitante este obligatoriu sa se treaca CUI-ul si nr. de inregistrare la Reg.Com. al cumparatorului, conform Ordinului 3512/2008
- de asemenea, formularul de chitante ar trebui sa apara in doua exemplare (pe pagina).
- am observat ca Nr. Reg. Com. nu apare nici pe facturi. ar trebui sa apara. Consultati aici elementele obligatorii http://www.lexpedia....te-obligatorii/

-pdf-u se creaza ca si A4, A5, A6, letter, landscape. problema vad ca este la printare. nu seteaza si acolo tipul foii. trebuie sa intri si la setarile printului si sa schimbi manual...
-la printarea chitantei, daca dati si un dubluclick pe o factura din lista de facturi achitate,  va exporta in pdf chitanta alaturi de acea factura.

voi reveni cu o varianta corectand cu sugestiile date

va multumesc

Bandit

Bandit

Active Member

De asemenea, am observat ca facturile salvate nu mai pot fi modificate. Cred ca ar trebui permisa si modificarea facturilor salvate.

constantin1982

constantin1982

Junior Member

View PostBandit, on 16th March 2012, 14:04, said:

De asemenea, am observat ca facturile salvate nu mai pot fi modificate. Cred ca ar trebui permisa si modificarea facturilor salvate.
facturile se pot Edita. in fereastra Facturii ai un buton jos - Editeaza. cu dubluclick pe produs il modifici...

Daca nu ai butonul, inseamna ca utilizatorul nu are drepturi (permisiuni am denumit)...

mergi la firme - angajati - conturi(admin) - Permisiuni - si adaugi toate permisiunile.. restartezi aplicatia

este un bug pe care l-am rezolvat acum - contul de Administrator sa aibe toate drepturile implicit... sper diseara sa-l pun pe site

multumesc.

constantin1982

constantin1982

Junior Member

View PostBandit, on 14th March 2012, 23:40, said:

Ca si sugestii:

am pus pe site o noua versiune.

am lasat un spatiu intre antet si tabel.. dar nu cred ca arata mai bine...
am pus un logo. ca sa-l schimbi mergi in images si schimbi logo.jpg
am pus cui-u si nr reg com
chitanta apare in dublu exemplar cand se listeaza singura.

ca sa modifici cantitatea unui produs inserat in factura: dublu click pe produs, textfieldu e deja focusat, schimbi, si enter :P

pentru cei care au deja aplicatia, suprascrieti doar executabilul si directoru images . baza de date( directorul Derby) nu-l suprascrieti.

Edited by constantin1982, 16 March 2012 - 23:58.

XrainX

XrainX

Senior Member

Crezi ca poti face vreo versiune petnru Android?
Mi-ar trebui ceva simplu, sa scot ocazional niste facturi care sunt aproape toate la fel de pe un telefon mobil cu Android sau cine stie, o tableta.
Practic doar schimb numele clientului, iar in unele cazuri unele repere. Nu ma intereseaza stocuri sau contabilitate.

constantin1982

constantin1982

Junior Member

View PostXrainX, on 11th April 2012, 19:41, said:

Crezi ca poti face vreo versiune petnru Android?
Mi-ar trebui ceva simplu, sa scot ocazional niste facturi care sunt aproape toate la fel de pe un telefon mobil cu Android sau cine stie, o tableta.
Practic doar schimb numele clientului, iar in unele cazuri unele repere. Nu ma intereseaza stocuri sau contabilitate.

Pot face una web based, mica sa consume f putin.. dar necesita conexiune la internet.
daca doresti, putem incerca :)

XrainX

XrainX

Senior Member

Sunt de acord. Momentan nu am acces non-stop la un smartphone cu Android dar promit ca atunci cand scoti vreo versiune voi testa si raporta impresiile.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate