Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Amenajare pontoane pescuit!

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
fermaturistica

fermaturistica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.01.2012
Buna, am si eu o nelamurire mare. Am cumparat un teren de 1 ha si jumatate pe malul lacului de acumulare a unui baraj de pe Olt. Am aproximativ 800 de m de mal , fix pe malul lacului de acumulare. Mi-a trecut prin cap sa amenajez la aproximativ 20 de m unul de celalalt pontoane plutitoare si sa le inchiriez. Ma rog, sa ofer mai mult decat un ponton in pretul chiriei astfel incat sa vina familia sa petreaca o zi faina pe malul lacului. Bun, acum intrebare si nelamurirea mea este, am voie sa fac asa ceva? Terenul e al meu desigur, lacul cred ca al astora cu hidrocentralele de pe Olt. Eu fac pontoane plutitoare, dar ...am oare voie? Merci, astept cu interes parerile voastre si eventual chiar si sugestii. Merci!

#2
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Pai intreaba-i ! Mai mult ca sigur vei avea nevoie de ceva autorizatii si poate la fel si pescarii :coolspeak:

#3
fermaturistica

fermaturistica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.01.2012

View Postlawrence38, on 30th January 2012, 23:44, said:

Pai intreaba-i ! Mai mult ca sigur vei avea nevoie de ceva autorizatii si poate la fel si pescarii :coolspeak:


Pescarii evident ca au nevoie de permis , ca e pe rau si nu pe balta mea privata. Cat despre pontoane, hm, pe cine naiba sa intreb, pe paznicul de la hidrocentrala poate, nu altfel nu e picior de om pe acolo :-) Imi venise gandul chiar sa-mi iau o mica barca de 5-6 locuri sa plimb oamenii pe Olt, ma rog, asta asa de viitor.

#4
sturio

sturio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 25.02.2007
in primul rand intreaba la Apele Romane, apoi la Hidroelectrica (daca esti prea aproape de barajul lor...)

#5
acvabio

acvabio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 26.10.2010

View Poststurio, on 1st February 2012, 12:23, said:

in primul rand intreaba la Apele Romane, apoi la Hidroelectrica (daca esti prea aproape de barajul lor...)
  Vizita la Apele Romane musai. Vorbesti apoi  si cu cel care are concesiune, daca exista. Vezi sa nu fie acumulare folosita si la alimentarea cu apa ca atunci se cam complica treaba!

Edited by acvabio, 04 February 2012 - 18:58.


#6
fermaturistica

fermaturistica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.01.2012
Nu e vorba de nicio concesiune, pamantul asta e poprietate particulara. Ca sa va faceti o imagine cat mai clara, pamantul asta e o bucata de mal intre bazinul de acumulare al hidrocentralei si un drumeag ce serpuieste ba la 5 m de apa , ba la 25 pe o lungime de 800 de metri. Cam asta e malul meu pe care m-am gandit sa construiesc pontoane plutitoare pe butoaie si care sa intre cam2 metri in apa. Aici e nelamurirea mea, daca nu are cineva ceva cu pontoanele mele, ca despre mal nu are ce sa zica nimeni ca e pamantul meu. De pescari e plin oricum. Eu ma gandisem doar sa fac asa niste locuri pentru intreaga familie, sa vina acolo sa petreaca o zi placuta.
Cand m-am gandit la pontoane plutitoare tocmai in ideea asta m-am gandit, sa nu infig in albie stalpi care sa le tina, asa ar fi ca si cum ai ancora la mal o barca. :-) Ei , aveti idei?

#7
acvabio

acvabio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 26.10.2010

View Postfermaturistica, on 4th February 2012, 23:18, said:

Nu e vorba de nicio concesiune, pamantul asta e poprietate particulara. Ca sa va faceti o imagine cat mai clara, pamantul asta e o bucata de mal intre bazinul de acumulare al hidrocentralei si un drumeag ce serpuieste ba la 5 m de apa , ba la 25 pe o lungime de 800 de metri. Cam asta e malul meu pe care m-am gandit sa construiesc pontoane plutitoare pe butoaie si care sa intre cam2 metri in apa. Aici e nelamurirea mea, daca nu are cineva ceva cu pontoanele mele, ca despre mal nu are ce sa zica nimeni ca e pamantul meu. De pescari e plin oricum. Eu ma gandisem doar sa fac asa niste locuri pentru intreaga familie, sa vina acolo sa petreaca o zi placuta.
Cand m-am gandit la pontoane plutitoare tocmai in ideea asta m-am gandit, sa nu infig in albie stalpi care sa le tina, asa ar fi ca si cum ai ancora la mal o barca. :-) Ei , aveti idei?
Ma refeream la concesiunea luciului de apa. Adica sa nu fie concesionat sau inchiriat unui intreprinzator particular.

Nivelul apei din lac nu este variabil? In acest caz - pontoane plutitoare ancorate cu lanturi de mal.

Edited by acvabio, 05 February 2012 - 21:39.


#8
fermaturistica

fermaturistica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.01.2012
Pai nu stiu daca e legal sa se concesioneze Oltul, pentru ca este barajul de acumulare al hidrocentralei pe Olt. Nu cred ca e posibil sa concesioneze luciul Oltului, cu toate ca astia is in stare de orice :-))
Nivelul apei e in mare constant, sa vedem acum in primavara daca o sa se umfle, insa il regleaza cei de la hidrocentrala cred.
Cam asa gandeam si eu sa leg cu ceva cablu pontoanele astea de mal. Mai precis sa torn blocuri de ciment in mal, in pamant si de astea sa leg pontoanele.
Astept de la cineva niste foto cu astfel de pontoane construite pe butoaie de tabla umplute cica jumate cu apa ca sa fie mai stabile. Mi-am inchipuit eu asa in mare cam cum sa le fac, dar nu mi-ar strica vreo idee sau foto daca are cineva cu asa ceva??? Mercic anticipat!

#9
DSMsorin

DSMsorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 27.10.2011
nu trebuie apa in butoaie fiindca oricum o sa ai greutate pe ele; platforma, balustrada, umbrar, persoane... nu e necesar sa torni blocuri de beton , sunt suficienti niste piloni batuli in pamint de care sa legi cablurile de ancorare, .... am vazut pontoane pe butoaie folosite la acostarea barcilor de mici dimensiuni...     o sa fac niste poze dar curind nu pot

#10
fermaturistica

fermaturistica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.01.2012
Chiar as ramane recunoscator pentru cateva poze, idei. Ma tot intreb cum sa leg butoaiele de platforma astfel incat sa fie stabile.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate