Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

Problema bi-amping & bi-wiring

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
conu

conu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 30.10.2005
Pot lega 2 boxe + 2 subwoofere pasive pe bi-amp ?
Sau , altfel exprimat , pot lega 2 subwoofere pasive pe iesirea de bi-amp ?
Si daca e da , iesirea de bi-amp se ocupa de joase iar iesirea front de medii inalte, sau invers ?

Edited by conu, 03 March 2014 - 16:48.


#20
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
ce vrei să spui ? un amp stereo pentru subwoofere și un amp stereo pentru boxe ? în acest caz, da, poți.

Despre ce amplificatoare discutăm ? Trebuie să poți controla volumul dintr-un singur control în ambele, simultan. (  de exemplu ai un integrat cu pre-Out și un final separat  )

#21
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,409
  • Înscris: 08.12.2006

 conu, on 03 martie 2014 - 16:41, said:

Pot lega 2 boxe + 2 subwoofere pasive pe bi-amp ?
Sau , altfel exprimat , pot lega 2 subwoofere pasive pe iesirea de bi-amp ?
Ce înţelegi, exact, prin "ieşirea de bi-amp"?

#22
conu

conu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 30.10.2005
Cea de la RX v3800. Și exprimarea mea era greșită . Corect este : pot lega subwoofer pasiv pe ieșirea bi-amp ( una din ele , sau ambele) de la un RX V3800 ?
Și receiverul să se ocupe de sub ca și cum ar fi al treilea difuzor de LFE ....... ( normal că pe front am 2 boxe legate). În carte zice ca pot lega 2 boxe pe bi-amp.
Dacă nu activez amp. din setări cică se comportă ca și surround back.

Edited by conu, 03 March 2014 - 20:17.


#23
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,409
  • Înscris: 08.12.2006

 conu, on 03 martie 2014 - 20:06, said:

Și receiverul să se ocupe de sub ca și cum ar fi al treilea difuzor de LFE
Teoretic, de putut se poate, întrebarea e dacă merită. Receiverul nu va trimite în subwoofere canalul LFE ci partea de bas/medii joase din front (setat pe LARGE). Vezi că ai în manual descrierea modului de conectare, poţi asimila subwooferul pasiv cu bornele de jos pt bi-amp.
Da, trebuie activat bi-amp din advanced setings pentru asta.

#24
patrioturobert

patrioturobert

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 25.02.2007
Salutare!

Am si eu o intrebare legata de bi-wiring.

Am un amp Yamaha A-S501 si 2 boxe cu bi-wiring Heco Victa Prime 702. Aceste boxe le-am legat in sistem bi-wiring la amplificator.

Ca date tehnice, boxele sunt 4-8 ohmi (eu nici acum nu stiu daca aceasta nu este o chestie de marketing sau boxele sunt de fapt de 4 ohmi si atat).
Pe spatele amplificatorului, am selector de impedanta, astfel:

Bi-wiring: LOW (daca impedanta boxelor este de 4 ohmi sau mai mare) si HIGH (daca impedanta boxelor este de 6 ohmi sau mai mare).

Ce anume selectez daca nu stiu cat au exact boxele?

Acum il am selectat pe LOW. Credeti ca daca il selectez pe HIGH obtin un plus de performanta (calitate, claritate in sunet) ?

Multumesc anticipat !

#25
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Renunta!
Bi wiring nu aduce absolut nicio imbunatatire ,efectul e doar placebo ,si apar probleme de impedeanta semnalate de tine. Chiar daca legi basii la speaker A si inaltele la speaker B la statie este absolut acelasi lucru cu existenta acelui jumper/strap de tabla pus la spatele boxelor si legarea la o singura pereche de borne ale amplificatorului. Singura diferenta e ca legatura se face in amplificator ,sa nu crezi ca e vreun circuit separat pe acolo ci doar un comutator/switch de boxe. O mica diferenta mai poate aparea din cauza ca la bi wire grosimea insumata a cablului va fi mai mare. Atat. Asta nu influenteaza cu absolut nimic calitatea finala a auditiei ,poate o idee mai mult bas.
Singura diferenta notabila este la bi amping ,unde se folosesc amplificatoare separate pentru cele doua perechi de intrari la boxe.

Edited by edigee, 09 March 2016 - 23:26.


#26
patrioturobert

patrioturobert

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 25.02.2007

 edigee, on 09 martie 2016 - 23:25, said:

Renunta!
Bi wiring nu aduce absolut nicio imbunatatire ,efectul e doar placebo ,si apar probleme de impedeanta semnalate de tine. Chiar daca legi basii la speaker A si inaltele la speaker B la statie este absolut acelasi lucru cu existenta acelui jumper/strap de tabla pus la spatele boxelor si legarea la o singura pereche de borne ale amplificatorului. Singura diferenta e ca legatura se face in amplificator ,sa nu crezi ca e vreun circuit separat pe acolo ci doar un comutator/switch de boxe. O mica diferenta mai poate aparea din cauza ca la bi wire grosimea insumata a cablului va fi mai mare. Atat. Asta nu influenteaza cu absolut nimic calitatea finala a auditiei ,poate o idee mai mult bas.
Singura diferenta notabila este la bi amping ,unde se folosesc amplificatoare separate pentru cele doua perechi de intrari la boxe.


Ok. Multumesc pentru raspuns !
In cazul acesta o sa renunt la cele doua legaturi in plus insa am sa renunt si la strapuri pentru ca am eu o impresie ca nu-mi creeaza o legatura ok intre cele doua punti. O sa folosesc in schimb cablu de cupru de 2,5 mm pentru un contact mai ferm.

Si totusi intrebarea de mai sus ramane pentru mine, ca sa stiu cum sa procedez in viitor: boxele mele sunt de 4 sau 8 ohmi? Pentru cazul unui calcul (ca cel de mai sus cu selectorul) cum le calculez?
De ex. eu mai am un receiver Yamaha pe spatele caruia scrie "min 6 ohmi". Ei bine, teoretic boxele mele s-ar incadra, pt ca sunt intre 4 si 8, insa am eu o impresie ca nu e chiar asa. Eu cred ca receiverul priveste boxele ca fiind mai degraba de 4 ohmi decat de 8. Si de aici o amplificare a lor necorespunzatoare. Am dreptate?

Edited by patrioturobert, 10 March 2016 - 00:06.


#27
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Exact cum a spus si colegul.Bi-wiring  e o porcarie.In statie e un releu care pune in paralel cele 2 mufe corespunzatore zonelor A si B cand comutatorul este pus in pozitia A+B.
Pune un cablu de sectiune generoasa si nu e nici o diferenta.Bi-amp e cu totul alta mancare de peste dar iti trebuie procesor de sunet si crossover inainte si din iesirea alora ataci 2 ampuri de putere separate(Unul pe joase si altul pe medii-inalte)
Refereitor la impedanta:
Impedanta nu este tot una cu rezistenta masurata la rece.Bobina difuzorului miscandu-se in camp magnetic este o sarcina inductiva care genereaza impedanta variabila.Impedanta variaza in functie de frecventa.Pe anumite frecvente joase ea scde mult sub cea nominala in timp ce pe frecvente mai inalte creste mult peste cea nominala.
Ampurile care nu sunt capabile de curenti mari pe iesire au probleme serioase in a conduce boxe a caror impedanta scade mult.

Edited by geo123, 10 March 2016 - 08:32.


#28
laurkgb

laurkgb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 23.10.2005
Dilema mare!
Sculele in discutie: Amplificator Technics SA-AX7 si boxe Technics SB-EX3 de 4 ohms, biwire.
Intrebarea mea ce impedanta au boxele separat pe filtrele HF si LF?  Ele au 4 ohms cu ele puse in punte paralel? Asta inseamna ca separat etajele au 8 ohms?
Amplificatorul are pe iesire A sau B 4-8ohms deci legate normal cu punte pe HF-LF nu sunt probleme.
Dar pe bi-wire spune 6-8 ohms. Ce fac? Pot lega biwire boxele astea?
[sharedmedia=core:attachments:2011981]




#29
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,791
  • Înscris: 04.10.2014
Nu se adună precum cartofii. Impedanțele alea sunt în funcție de frecvență. În capetele de bandă difuzorul care nu funcționează este văzut ca impedanță infinită, nu mai contează în ecuație. Doar în zona de cross over se adună un pic de și un pic de colo, dar deja nu mai este impedanța nominală a difuzorului, contribuie și filtrul.

Edited by Jean-Luc_Picard, 31 January 2018 - 17:07.


#30
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Nu risca sa legi biwire aceel boxe. mai sunt pe forum diversi care au patin pocinoage cu actiuni similare. Scrie clar acolo care e impedanta minima la biwire ,si cred ca e strict de la 8ohmi in sus.
Oricum lasand la o parte problema cu impedanta (si eu mi-am pus-o la un moment dat imtr-o situatie similara) conxiunea biwire nu aduce absolut niciun beneficiu dpdv al sunetului. Singurul fapt este ca in final sectiunea dintre amplificator si boxe cablului creste.
La biamp e abia cu totul alta situatie.
EDit:
Lasand la o parte faptula ca atat acel amplituner cat si boxele Technics sunt extrem de precare la sunet. Am avut nenumarate Technics-uri din anii '90(amplificatoare-3buc ,boxe 3 perechi ,CD player-1buc ,deck-uri 3 buc). Cu exceptia CD playerului restul sunt mult mai slabe ca sunet cu produsele din anii respectivi de la orice alta firma similara. Ba chiar produse cu preturi ceva mai mici.

Edited by edigee, 31 January 2018 - 19:51.


#31
laurkgb

laurkgb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 23.10.2005
Ideea e ca amplificatorul este BI-AMP. Deci pot scoate ceva mai bine din el dar nu cu aceste boxe care au impedanta prea mica.
https://imgur.com/a/9xi0H

#32
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 19.08.2005
Am citit ce ati scris aici, dar tot nu am ajuns la o concluzie clara. Daca atat boxele cat si ampliful "stiu" bi-amping & bi-wiring, e mai bine sa le leg cu patru cabluri pe fiecare (binenteles ca scot jumperele de la boxe si setez frecventa de iesire corespunzator la amplif) sau le las cum sunt din "nastere" si folosesc doar 2 cabluri (legaturi normale) ?

#33
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
S-a mai zis de zeci de ori pe aici.
Bi amp si bi wire sunt chestiuni total diferite. Bi amp "stiu" doar unele receivere desi cred ca e o chestie mai mult de marketing. Amplificatoare nu sunt cu asa ceva. La bi amp curat trebuie doua amplificatoare ,anulat filtrul/crossover de pe boxe si pus un crossover activ imediat dupa sursa de muzica.
Bi wire se poate face cu orice amplificator cu doua perechi de iesiri de boxe. Din pacate beneficiile sunt minime spre zero ,ba chiar apar probleme de stage si sincronizare(erori de faza). Plus probleme de impedanta.

#34
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 19.08.2005
Multumesc mult, le las asa cum sunt, "normale". Marketing sucks.

#35
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Boxe HiFi care sa suporte biamp real,adica sa nu contina retea de filtre pasiva ori sa aiba comutator pe spate care sa strapeze filtrele eu nu am vazut.
Chestia asta e mai mult marketing si atat.
In domeniul profesional DA.Exista procesoare avansate de sunet,cabinete fara filtru pasiv,bracket-uri speakon pentru rack-uri de amplificare si conectori/cabluri speakon care suporta 2 linii de forta pe acelasi cablu.
Mai au de invatat astia multe din domeniul pro.

#36
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 19.08.2005
Cine isi permite "pro" pentru acasă ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate