Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Vodafone România: C.A.M. C.I.+

- - - - -
  • Please log in to reply
1547 replies to this topic

#1
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

Quote

Unitymedia launches CI Plus module
German cable operator Unitymedia is the second Liberty Global owned provider in Europe to introduce a CI Plus module for its cable customers. The CAM is available for rent for €4 monthly.
Included in the monthly rental fee is the cabler’s basic tier comprising 73 TV channels and 69 radio stations, as well as five HD channels, including Das Erste HD, ZDF HD and Sport1 HD.
In order to be eligible for the CI Plus module, customers need to subsribe to the basic digital tier for €17.90 a month and an activation fee of €39.90 is payable. The module works with SD and HD receivers equipped with a CI Plus slot.
“We support the transition to digital TV reception in Germany and we offer the highest quality and diversity to our customers. With the HD module we now add access to our digital TV offer in a simple and convenient way for the second or third set,” said Maik Emmermann, SVP, marketing and product management at Unitymedia.
In a related development, the cabler said that it will rearrange its analogue channel line-up from January 25, removing two channels from the so-called S-band. The number of analogue channels will also be reduced with BBC World, TV5 Monde and/or HSE24 home shopping disappearing. These channels will remain available in basic digital.
Unitymedia serves 4.5 million cable customers in the states of Northrhine-Westphalia and Hesse, including 1.5 million digital TV subscribers.
Liberty Global has now introduced CI Plus on its Swiss network UPC Cablecom and in Germany. Last September, its Dutch operation UPC Nederland also announced it would introduce CI Plus to the martket, but so far have not announced a date for the introduction of the module.
...se pare ca incet dar sigur, Cam-urile CI+ vor ajunge si la UPC Romania....posibil anul acesta... :peacefingers:

http://www.broadband...ci-plus-module/

#2
dani1005

dani1005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 01.07.2007
Nu stiu ce sa zic daca chiar de anul asta vor introduce si de ce spun asta, deoarece incerc sa privesc dpdv al operatorului UPC Romania:

1. ok, introduce CI si cati vor avea televizoare compatibile din totalul de abonati de digital!?oare se merita pentru ei?
In Germania(vestul UE) e clar ca majoritatea sunt in pas cu tehnologia, material vorbind stau mult mai bine.

2. nu stiu daca le convine sa renunte la stb-uri deoarece ma gandesc ca in ultima perioada au facut achizitii destul de mari, mai ales de stb-uri PACE HD care sunt super bune.

3. ma gadesc ca cel mai probabil sa fie folosite in paralel: cine vrea CI si are TV compatibil ok, iar pentru restul sa ramana varianta de stb. STB HD ar fi cam ilogic sa mai foloseasca...te gandesti ca cine are TV compatibil CI e cel putin HD Ready/HD/FULL HD.

Din partea mea, eu unu as fi bucuros sa introduca CI de maine. Insa, depinde de Liberty ce planuri de viitor are pentru UPC RO.

#3
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,453
  • Înscris: 24.05.2010
Probabil aceste module vor fi cu chirie lunara,deci nu au nimic de pierdut.

#4
dani1005

dani1005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 01.07.2007
Cu siguranta vor fi cu chirie lunara, insa nu avem de unde sa stim planul de dezvoltare al operatorului si ce costuri ar implica pentru el sa introduca si CI.

#5
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

View Postdani1005, on 30th January 2012, 20:06, said:

Nu stiu ce sa zic daca chiar de anul asta vor introduce si de ce spun asta, deoarece incerc sa privesc dpdv al operatorului UPC Romania:

1. ok, introduce CI si cati vor avea televizoare compatibile din totalul de abonati de digital!?oare se merita pentru ei?
In Germania(vestul UE) e clar ca majoritatea sunt in pas cu tehnologia, material vorbind stau mult mai bine.

2. nu stiu daca le convine sa renunte la stb-uri deoarece ma gandesc ca in ultima perioada au facut achizitii destul de mari, mai ales de stb-uri PACE HD care sunt super bune.

3. ma gadesc ca cel mai probabil sa fie folosite in paralel: cine vrea CI si are TV compatibil ok, iar pentru restul sa ramana varianta de stb. STB HD ar fi cam ilogic sa mai foloseasca...te gandesti ca cine are TV compatibil CI e cel putin HD Ready/HD/FULL HD.

Din partea mea, eu unu as fi bucuros sa introduca CI de maine. Insa, depinde de Liberty ce planuri de viitor are pentru UPC RO.
cine a zis asa ceva ? :w00t:

#6
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,453
  • Înscris: 24.05.2010
Corect.
Va fi nevoie si de STB deoarece nu toate televizoarele au aceasta facilitate pt modul.

#7
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

View Postferibalint, on 31st January 2012, 09:14, said:

Corect.
Va fi nevoie si de STB deoarece nu toate televizoarele au aceasta facilitate pt modul.
plus hdd recording :naughty:

#8
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,453
  • Înscris: 24.05.2010
Da,de asta am si uitat...

#9
florianro

florianro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 03.07.2007
Plus cautare avansata (este o facilitate a STB datorita comunicatiei bidirectionale).

#10
Daniellone

Daniellone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 25.09.2006
Daca in Germania e 4 euro pe luna, la noi o sa fie 30 de lei pe luna. Ah, si sa nu uit, plus TVA.

Edited by Daniellone, 31 January 2012 - 12:00.


#11
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

View Postflorianro, on 31st January 2012, 11:40, said:

Plus cautare avansata (este o facilitate a STB datorita comunicatiei bidirectionale).
Mai ales cand cauti un film anume pe bollyshit :lol: :naughty:

#12
florianro

florianro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 03.07.2007

View PostDIVX2006, on 31st January 2012, 11:59, said:

Mai ales cand cauti un film anume pe bollyshit :lol: :naughty:
Daca vrei tu... poti cauta si pe bollyshit.
Ideea era ca, de exemplu, am pierdut un film pe HBO si am cautat cind era difuzat iar, si mi-am pus memo sa-l vad...

#13
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

View Postflorianro, on 31st January 2012, 12:41, said:

Daca vrei tu... poti cauta si pe bollyshit.
Ideea era ca, de exemplu, am pierdut un film pe HBO si am cautat cind era difuzat iar, si mi-am pus memo sa-l vad...
Mi-ar placesa folosesc optiunea asta atunci cand pierd cate un film/emisiune pe AXN HD, Animal Planet HD, Nat Geo Wild HD....intelegi ?

:)

#14
bennyioan

bennyioan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 01.07.2011

View PostDIVX2006, on 30th January 2012, 09:28, said:

...se pare ca incet dar sigur, Cam-urile CI+ vor ajunge si la UPC Romania....posibil anul acesta... :peacefingers:

http://www.broadband...ci-plus-module/

stirea e din 20 ianuarie 2011...
nu vad unde scrie de Romania si de anul asta...  :thumbdown:

merge mai bine la zvon..


View PostDIVX2006, on 31st January 2012, 11:59, said:

Mai ales cand cauti un film anume pe bollyshit :lol: :naughty:

te ai abonat  la Bolly  :naughty: ..si nu vrei sa spui.. :nonobad:

#15
linxul

linxul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.04.2008
In acest moment UPC este prezenta in 10 tari din Europa prin furnizarea de servicii IT&C. In ceea ce priveste CI+ situatia de prezinta astfel:


- Austria           CI+: NU                                                            http://www.upc.at/tv/dtv_plus_hd_dvr/

- Cehia             CI+: DA                                                           http://www.upc.cz/televize/ca-modul/

- Germania        CI+: DA (prin Unitymedia)                                http://www.unitymedi...ehen/hd-tv.html

- Ungaria           CI+: NU                                                           http://www.upc.hu/te...bb-tv-keszulek/

- Irlanda            CI+: NU                                                           http://www.upc.ie/te.../dtv_explained/

- Olanda            CI+: DA                                                           http://www.upc.nl/televisie/

- Polonia            CI+: NU                        UPC on Demand: DA     http://www.upc.pl/telewizja/

- Romania          CI+: NU                        3D: DA                         http://www.upc.ro/te...ne/digitala/HD/

- Slovacia          CI+: DA                                                            http://www.upc.sk/te...ital-exclusive/

- Elvetia             CI+: DA                                                            http://www.upc-cable...angsgeraete.htm

Deci in jumatate dintre aceste tari, UPC deja a implementat CI+ in paralel cu box-urile deja existente. Sper ca in cel mai scurt timp sa avem asa ceva implementat si aici.

#16
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,453
  • Înscris: 24.05.2010
Sigur va ajunge si la noi.

#17
mojook

mojook

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 28.03.2004

View Postferibalint, on 6th March 2012, 16:39, said:

Sigur va ajunge si la noi.
Ar fi misto daca ar ajunge, clar ca vor exista niste avantaje, nu mai un aparat si o telecomanda in plus, calitatea programelor este mai buna decat cea data de stb (pe verificate - acum vreo 2 ani upc transmitea nemodulat cateva posturi, pro tv, antena 1, antena 3 parca si inca cateva, imaginea era mult mai buna decat cea "de dupa" stb). Ar fi si dezavantaje, nu mai dispui de DVR (pentru cine are si s-a obisnuit cu el), dar unele TV-uri sunt in stare sa inregistreze pe un mediu extern (stick sub sau HDD) programele difuzate.
Eu am un tv din 2010, un samsung LE37B651,  care are slot CI, dar nu stiu daca este compatibil cu CI+. Poate confirma cineva, mai cunoscator, daca este compatibil cu CI+???
THX

#18
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

View Postmojook, on 6th March 2012, 19:18, said:

Ar fi misto daca ar ajunge, clar ca vor exista niste avantaje, nu mai un aparat si o telecomanda in plus, calitatea programelor este mai buna decat cea data de stb (pe verificate - acum vreo 2 ani upc transmitea nemodulat cateva posturi, pro tv, antena 1, antena 3 parca si inca cateva, imaginea era mult mai buna decat cea "de dupa" stb). Ar fi si dezavantaje, nu mai dispui de DVR (pentru cine are si s-a obisnuit cu el), dar unele TV-uri sunt in stare sa inregistreze pe un mediu extern (stick sub sau HDD) programele difuzate.
Eu am un tv din 2010, un samsung LE37B651,  care are slot CI, dar nu stiu daca este compatibil cu CI+. Poate confirma cineva, mai cunoscator, daca este compatibil cu CI+???
THX
nu :peacefingers:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate