Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 

BCA vs Caramida

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#37
eu6tu9

eu6tu9

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.09.2014

View Posttataiepure, on 20 septembrie 2014 - 06:52, said:

Depinde, daca ai un extras de materiale pune mana si calculeaza...

tataiepure dak shtiam... calculam.. shi cu ''depinde'' e plina gradina. D-asta am bagat pozele cu planu'!! Doaa

#38
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
La o prima vedere iti lipsesc  1 sau 2 grinzi , nu ai o structura . Caramida interior de 25 cm la ziduri portante iar la exterior de 30 cm (exista de la cemacon de 44 care nu necesita izolatie) La o aproximare in faza de proiect va iesi un calul (care are o marja de 10-15%) calculat  la un  pret mediu. Care este bugetul alocat in primul rand ?. Cat despre necesare depinde foarte mult de echipa de baieti care manevreaza materialul. Necesarele de materiale si antemasuratorile ar trebui sa existe odata cu discutia cu arhitectul / inginerul de rezistenta.
Caramida e o parte din casa, mai ai fier , zeci de metri cubi de beton ... tigla, lemn.
De exemplu eu mi-am calculat la parter 33 mc de caramida,(tinand cont de samburi, buiandrugi si elementele nestructurale) faptic au intrat 26 mc fara sa fac nici o abatere (dar am fost avertizat de distribuitor ca are o eficienta de 10%)

#39
dandrei8

dandrei8

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.03.2015
salut.
mi-am ridicat casa (p+1) acum 7-8 ani. am folosit bca ytong si caramida pentru peretii de sustinere.
acum, sora-mea vrea sa isi faca casa si i-am zis ca bca-ul m-a scutit de ceva cheltuieli la energie. mentine bine caldura.
intrebarea, mai exact: poate folosi vreun tip de bca si pt peretii de rezistenta? ca sa nu piarda caldura din cauza unor materiale care nu izoleaza la fel de bine.
multumesc!

#40
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011

View Postdandrei8, on 24 martie 2015 - 16:25, said:

intrebarea, mai exact: poate folosi vreun tip de bca si pt peretii de rezistenta?
Raspuns direct NU!
Argument rezistenta BCA la compresiune 4N/mmp rezistenta minim neceasara 7.5N/mmp  sa discute mai bine cu un structurist!

#41
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

View Postdandrei8, on 24 martie 2015 - 16:25, said:

salut.
mi-am ridicat casa (p+1) acum 7-8 ani. am folosit bca ytong si caramida pentru peretii de sustinere.
acum, sora-mea vrea sa isi faca casa si i-am zis ca bca-ul m-a scutit de ceva cheltuieli la energie. mentine bine caldura.
sa inteleg ca esti multumit de Ytong? Poti sa detaliezi un pic daca se poate?

#42
Mghm21

Mghm21

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.04.2015
Buna ziua , vreau sa incep si eu constructia unei case P+E+MP in vara si inca sunt in cautarea materialului pe care sa il folosesc la constructie.Pana acum cateva zile eram hotarat la caramida Porotherm(auzind ca este mai buna dpdv termic), dar acum sunt in dubii, cineva spunandu-mi ca BCA este mai bun dpdv termic(ceea ce am vazut si aici).tot aici am vazut ca la Constanta se recomanda constructia din BCA.Precizez ca locatia va fi aproape de lac si cu o umezeala destul de mare.

#43
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
Din punct de vedere "termic" este evident care este mai "buna". Este suficient sa citesti specificatiile producatorului. Dar nu numai acest aspect conteaza.

#44
ugrukk

ugrukk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 22.07.2009
Nici Porothermul nici BCA-ul nu prea mai respecta cerintele actuale de izolare termica. Iar in perspectiva, cerintele vor fi si mai restrictive (deoarece pretul la energie va creste tot mai mult si deoarece Romania in contextul European s-a angajat sa ajunga la criteriile vestice privind consumul energetic al cladirilor).

In aceste conditii, trebuie sa ai un termosistem pe baza de materiale termoizolatoare (cele mai ieftine sunt cele cu polistiren).

Referitor la zidarie, in principiu poti la Constanta sa utilizezei Porotherm sau BCA cu rol portant, dar este posibil sa ajungi la concluzia ca o casa cu structura din beton armat (in cadre) este cea mai buna varianta pentru tine.

#45
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 21.01.2013

View Postugrukk, on 15 aprilie 2015 - 11:20, said:

BCA cu rol portant

Posted Image Posted Image Posted Image
oare?

#46
ugrukk

ugrukk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 22.07.2009
Daca in normele de proiectare seismica din 2006 s-a interzis practic utilizarea BCA-ului pentru structuri, in normele din 2013 s-a reintrodus (teoretic) posibilitatea realizarii peretilor structurali din BCA, pentru cladiri P+2 in toata tara si chiar pana la P+4 in zonele cu seismicitate redusa.

Zic ca se poate utiliza in mod teoretic, deoarece, cu respectarea normelor, nu prea mai poti face cladiri cu structura din zidarie in zonele cu seismicitate importanta.

Si BCA-ul, pentru a fi portant, trebuie sa respecte anumite cerinte tehnice.

Eu unul daca mi-as face casa nu as utiliza cu siguranta BCA, dar sa zicem ca motivele nu sunt legate neaparat de rezistenta, mai ales ca astazi sunt atatia stalpisori si centuri in casele din zidarie incat rezistenta proprie a elementelor pentru zidarie este mai putin importanta.

#47
SorynPopescu

SorynPopescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.02.2014
Salut! Varul meu care lucreaza in Germania in constructii mi-a recomandat Bca-ul Ytong. Zice ca e mai bun dpdv termic decat orice tip de caramida si ca nu mai are nevoie de izolare in plus. Tu ce ai folosit pana la urma?

#48
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View PostSorynPopescu, on 01 iulie 2015 - 09:49, said:

nu mai are nevoie de izolare in plus.
Raportat la ce criteriu nu mai are nevoie de izolatie in plus?
Si la ce grosime?

Edited by kolfleading, 01 July 2015 - 10:20.


#49
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011

View PostSorynPopescu, on 01 iulie 2015 - 09:49, said:

Salut! Varul meu care lucreaza in Germania in constructii mi-a recomandat Bca-ul Ytong. Zice ca e mai bun dpdv termic decat orice tip de caramida si ca nu mai are nevoie de izolare in plus. Tu ce ai folosit pana la urma?

Eu zic sa iti pui si bani tai pe vorbele astea iar apoi sa ne spui cat  platesti la caldura!

#50
cumparaturidepenet

cumparaturidepenet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 12.10.2013
Buna seara,

Am de izolat 2 balcoane de bloc (bloc din 1988/1989), structura de beton armat si placi din beton (zic).
Grosime pe peretii balcoanelor de 6 cm de placa.
Acum intrebarea este ce sa pun la interior: BCA de 6/7.5 sau sa ma arunc la o caramida de aceesi grosime?
Ambele balcoane vor avea calorifer. Ambele balcoane sunt inchise in termopan.
Si in plus nu stiu ce sa fac cu podeaua balcoanelor. Unul cred ca o sa il las asa, e separat, dar unul face spatiu comun cu sufrageria.
Ce ma sfatuiti?

Multumesc!

#51
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
O structura de rezistenta (lemnul ar fi okay, placat cu osb) care sa sustina termopanele si apoi umplut cu termoizolatie. Daca vei pune caramida sau BCA nu vei avea deloc izolatie.

#52
cumparaturidepenet

cumparaturidepenet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 12.10.2013

View PostKendo, on 18 septembrie 2015 - 10:01, said:

O structura de rezistenta (lemnul ar fi okay, placat cu osb) care sa sustina termopanele si apoi umplut cu termoizolatie. Daca vei pune caramida sau BCA nu vei avea deloc izolatie.

adica cu poliestiren?
ma cam feresc de poliestiren...
Pai si casele care sunt construite din caramida/bca ... aia cum stau?

Edited by cumparaturidepenet, 18 September 2015 - 11:14.


#53
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Pe tine te intereaza:
1. sa fi o structura care poate suporta geamul termopan de pe ea si atunci propuneam sa o faci din lemn si placat cu OSB ca sa poti lipi de el termoizolatia.
2. termoizolatie trebuie sa pui ca sa nu "traga tzugu" (frigul). Altfel vei avea condens+mucegai.
3. polistiren sau vata. ce vrei tu. :)

#54
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
Ca un fapt divers, asta ca sa vedeti cum se construia acu 100 ani, citez dintr-un articol despre cum s-a construit Cazinoul ofiterilor Garnizoanei Regimentului III Targoviste, actualmente situat in fosta unitate militara unde a fost ciuruit ceausescu.

Quote

A fost construit ĂŽn 1905, din iniţiativa ofiţerului regimentului, locotenent colonelul Aurel Dumitrescu. La ridicarea lui, Ministerul de Război a donat 4.000 de lei. A ajutat cu sume importante şi Prefectura Judeţului, prin prefectul George Cair. Construcţia s-a realizat pe un teren pus la dispoziţie de Ministerul de Război.

Cărămida s-a făcut de trupă, iar piatra s-a adus de lt. Poienăreanu de la Câmpulung Muscel.
Mâna de lucru a fost asigurată de soldaţii regimentului, iar supravegherea lucrărilor a fost făcută de sublocotenentul Purcaru Dumitru şi locotenentul Poienăreanu Ion.

Fara poroterme, fara wienergergere, facuta caramida chiar de ei, tiganeste. Si uite ca are peste 100 de ani cladirea si e inca in picioare.

[ http://adevarul.ro/assets/adevarul.ro/MRImage/2015/09/11/55f2ce50f5eaafab2c7eacf4/646x404.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://adevarul.ro/assets/adevarul.ro/MRImage/2015/09/11/55f2ce50f5eaafab2c7eacf3/646x404.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si mai stiu pe cineva care prin anii 90 a adus lutul acasa, l-a pus in forme, apoi l-a ars cu cauciucuri sau ceva de genul.

Edited by draculescu, 18 September 2015 - 12:17.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate