Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Documente retinute in mod abuziv

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
aachim

aachim

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.01.2012
Buna ziua,

Doresc sa va precizez inca de la inceputul subiectului faptul ca eu consider abuziva retinerea documentelor respective, dar astept si opiniile d-voastra.

Situatia este urmatoarea:

Am incheiat un contract de leasing intre BCR Leasing si o societate comerciala al carei asociat unic sunt.
Am platit in avans autoturismul, solicitand inchiderea contractului de leasing si transferul de proprietate catre mine, persoana fizica. Am semnat o conventie de novatie-cesiune si mi s-au eliberat facturi pentru suma ramasa de plata. Le-am achita si am trecut pe la sediul BCR Leasing (dupa o confirmare telefonica) sa-mi ridic documentele (carte de identitate auto, factura pentru toata suma etc.).

De aici incepe circul:
Nu mi se pot elibera documentele deoarece trebuie sa achit catre BCR Asigurari (deci alta "entitate") contravaloarea a doua rate casco. Motivatia este simpla: anul trecut am avut o dauna si in acest caz trebuie sa platesc contravaloarea integrala a politei pe anul contractual. De acord cu acest lucru, insa de ce mi se cer in avans sumele cand ele sunt scadente in martie respectiv iulie si mai mult, de ce mi se retin documentele pana la reglementarea situatiei?

In cesiunea semnata cu BCR Leasing se mentioneaza ca acel contract de leasing se inchide in momentul in care imi achit obligatiile fata de BCR Leasing, ori obligatiile mi le-am achitat (cu varf si indesat chiar!). In plus, ratele casco sunt achitate la zi.

Intre timp:
- nu-mi pot declara masina la administratia financiara ca si persoana fizica si pentru acest lucru amenda este de 500 ron;
- nu-mi pot incheia o polita rca pe persoana fizica si pe persoana juridica este mai costisitoare - in plus, nu stiu daca este corect, avand in vedere ca o persoana fizica este proprietarul masinii;
- nu-mi pot schimba talonul.

Ce ati face in locul meu?

#2
lemar

lemar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 22.07.2007
In cazul dvs,in mod aproape sigur exista o clauza in contractul de leasing care leaga efectele acestuia de termenii si conditiile din asigurarea casco BCR.
Varianta 1
Cititi cu atentie termenii si conditiile asociate contractului de leasing si de asigurare casco.In cazul in care nu este stipulat in mod contrar,achitati cval celor 2 rate in avans,notificati a doua zi intreruperea unilaterala a asigurarii casco si solictiati rambursarea sumelor platite in avans.
Varianta 2.
Solicitati scris catre BCR leasing trimiterea actelor masinii cu confirmare de la adresa personala sau la adresa unui birou de avocatura.Functie de raspuns va adresati cu plangere la politie pentru retinerea actelor de proprietate sau actiune in civil privind "obligatia de a face"
Nota :e doar o parere personala!

#3
aachim

aachim

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.01.2012

View Postlemar, on 28th January 2012, 10:35, said:

In cazul dvs,in mod aproape sigur exista o clauza in contractul de leasing care leaga efectele acestuia de termenii si conditiile din asigurarea casco BCR.
Varianta 1
Cititi cu atentie termenii si conditiile asociate contractului de leasing si de asigurare casco.In cazul in care nu este stipulat in mod contrar,achitati cval celor 2 rate in avans,notificati a doua zi intreruperea unilaterala a asigurarii casco si solictiati rambursarea sumelor platite in avans.
Varianta 2.
Solicitati scris catre BCR leasing trimiterea actelor masinii cu confirmare de la adresa personala sau la adresa unui birou de avocatura.Functie de raspuns va adresati cu plangere la politie pentru retinerea actelor de proprietate sau actiune in civil privind "obligatia de a face"
Nota :e doar o parere personala!

In conventia semnata se specifica faptul ca am obligatia de a-mi achita toate obligatiile catre BCR Leasing. Mi s-au facturat sumele in avans + un comision de novatie-cesiune, pe care le-am si achitat.
In contractul de leasing se spectifica faptul ca masina trebuie sa fie asigurata casco pe toata durata de derulare a contractului. Acest lucru l-am indeplinit avand in vedere ca rata casco achitata este valabila pana la sfarsitul lunii februarie si intre timp am inchis contractul de leasing.
Cu toata sinceritatea, ieri, am ajuns acolo cu gandul de a-mi lua actele in original si cu noul talon sa-mi inchei si o polita RCA tot la BCR Asigurari. Doresc sa continui si polita casco insa nu sunt de acord cu plata acestor rate in avans.
Legat de plangerea la politie, cred ca este cea mai buna varianta. Multumesc pentru sfat!

Cu stima,
Adrian.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate