Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 

Se acorda indemnizatie de crestere a copilului in aceasta situatie ?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
szo02

szo02

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.06.2005
Buna seara,

Va scriu mai jos o situatie a vecinei mele care nu are acces la internet, in speranta ca o poate ajuta cineva :

Ea e angajata a unui lant de supermaket - uri, la raionul de mezeluri, incepand cu 31.03.2011
In momentul de fata este gravida in luna a 3-a

Avand in vedere ca in locul in care lucreaza acum ( conditii de temperatura extreme, manipulare baxuri,  mai tot timpul in picioare ), sefa ei ii impune sa intre in concediu de risc maternal

I s-a cerut ca incepand de luni sa nu mai vinala servici, sa mearga la un doctor, pentru a intra in concediu de risc maternal.

Din ce am gasit in codul fiscal, concediul e risc maternal nu se regaseste la venituri realizate din salarii.
A solicitat mutarea pe un alt post care sa nu prezinte riscuri dar, a fost refuzata verbal.

Daca intra de luni, 28.01.2012,  in concediu de risc maternal mai primeste indemnizatie de crestere acopilului dupa nastere ? dupa calculele mele nu aduna 12 luni de "venituri din salarii"

Astept cu interes raspunsuri,

Florin S.

#2
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

View Postszo02, on 27th January 2012, 23:35, said:

Buna seara,

Va scriu mai jos o situatie a vecinei mele care nu are acces la internet, in speranta ca o poate ajuta cineva :

Ea e angajata a unui lant de supermaket - uri, la raionul de mezeluri, incepand cu 31.03.2011
In momentul de fata este gravida in luna a 3-a

Avand in vedere ca in locul in care lucreaza acum ( conditii de temperatura extreme, manipulare baxuri,  mai tot timpul in picioare ), sefa ei ii impune sa intre in concediu de risc maternal

I s-a cerut ca incepand de luni sa nu mai vinala servici, sa mearga la un doctor, pentru a intra in concediu de risc maternal.

Din ce am gasit in codul fiscal, concediul e risc maternal nu se regaseste la venituri realizate din salarii.
A solicitat mutarea pe un alt post care sa nu prezinte riscuri dar, a fost refuzata verbal.

Daca intra de luni, 28.01.2012,  in concediu de risc maternal mai primeste indemnizatie de crestere acopilului dupa nastere ? dupa calculele mele nu aduna 12 luni de "venituri din salarii"

Astept cu interes raspunsuri,

Florin S.

Recomand adresarea direct la ITM.

http://www.cdep.ro/p..._text?idt=51029

(3) Pentru indemnizația de risc maternal nu se datorează contribuția de asigurări sociale de stat. Durata concediului de risc maternal reprezintă perioadă asimilată stagiului de cotizare.

#3
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003
De fapt, pasii normali sunt:
depunere notificare scrisa, cu nr. de inregistrare, la firma cum ca e insarcinata
depunere cerere de transfer pe alta pozitie

#4
adds

adds

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 08.10.2007
Concediul de risc maternal este acordat/aprobat de cei de la protectia muncii.( cei de la locul de munca) Oricum sunt obligati, angajatorii, sa o mute pe alt post.

#5
Absint

Absint

    honey mummy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,568
  • Înscris: 07.12.2006
Eu am avut concediu de risc maternal. Nu datorita riscului conditiilor de munca, ci avind o sarcina dificila. Concediul, daca imi amintesc bine, era acordat de medicul de familie si vizat de medicul de protectia muncii. Cert e ca am avut si concediu pre/post natal si indemnizatie de crestere a copilului.

#6
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Stiu ca daca anunti la Resurse umane ( duci adeverinta) ca esti insarcinata, teoretic nu ti se poate desface contractul de munca. Practic, ce se intampla daca firma se inchide, da faliment sau este inchisa de autoritati?
Poti sa mergi sa iti platesti singura cotizatiile, acolo unde plateste si sotul (pfa)? Daca asramane fara venituri ( Doamne fereste) si sotul ar cotiza, ca pfa, ar putea sa ia el indemnizatie ( si sa isi desfasoare in continuare activitatea)?
Daca firma la care lucrez se inchide maine, sa zicem, si nu am luat Co pe anul in curs, pot sa intru in C O ( cat revine) si apoi in medical, apoi prenatal, pana nasc, si apoi in indemnizatie?


#7
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
Daca se inchide maine cine iti mai plateste CO, medicalu, prenatalu pana nasti?

#8
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

View Postdelores, on 22 ianuarie 2015 - 16:51, said:

Stiu ca daca anunti la Resurse umane ( duci adeverinta) ca esti insarcinata, teoretic nu ti se poate desface contractul de munca. Practic, ce se intampla daca firma se inchide, da faliment sau este inchisa de autoritati?
Poti sa mergi sa iti platesti singura cotizatiile, acolo unde plateste si sotul (pfa)? Daca asramane fara venituri ( Doamne fereste) si sotul ar cotiza, ca pfa, ar putea sa ia el indemnizatie ( si sa isi desfasoare in continuare activitatea)?
Daca firma la care lucrez se inchide maine, sa zicem, si nu am luat Co pe anul in curs, pot sa intru in C O ( cat revine) si apoi in medical, apoi prenatal, pana nasc, si apoi in indemnizatie?

1. Nu, pentru a beneficia de indemnizatie CIC, trebuie sa existe un raport oficial de munca - un angajat si un angajator.

2. Da, poti deveni coasigurata, prin sotul tau.

3. Nu, indemnizatia CIC nu este compatibila cu niciun alt venit realizat legal, nu poti si munci, si beneficia de CIC, se exclud reciproc.

4. In concediu medical poti intra atat cat decide medicul tau de familie, nu spera ca iti va acorda 3, 4, 5 luni, nu am auzit de asa ceva. Nu prenatalul conteaza pentru a beneficia de CIC, ci postnatalul, cele minimum 42 de zile. Nu te gandi ca nasti azi si de maine primesti CIC.

#9
adds

adds

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 08.10.2007

View Postdelores, on 22 ianuarie 2015 - 16:51, said:

Daca firma la care lucrez se inchide maine, sa zicem, si nu am luat Co pe anul in curs, pot sa intru in C O ( cat revine) si apoi in medical, apoi prenatal, pana nasc, si apoi in indemnizatie?
Asta e valabil daca NU se inchide firma. Daca se inchide ce importanta mai au CO si cel medical?
Daca, in schimb, nu se inchide firma, iti poti lua CO in cuantumul zilelor ramase, care sa preceada medicalul(de la 7 luni) apoi nasti si gata, CIC.

#10
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
delores, revin, am citit acum ca s-au facut niste modificari ale legii privind incasarea de venituri simultan cu incasarea indemnizatiei pentru cresterea copilului.

http://www.avocatnet...-copilului.html


In concediu, parintii pot obtine venituri fara sa le fie suspendata indemnizatia
In toamna anului trecut, prevederile OUG nr. 111/2010 au fostmodificate astfel incat parintii aflati in concediul pentru cresterea copilului sa poata obtine venituri supuse impozitului fara sa le fie suspendata plata indemnizatiei.
Mai exact, noile dispozitii stabilesc ca plata indemnizatiei nu se suspenda daca parintii obtin venituri supuse impozitului in cuantum de cel mult 3000 de lei intr-un an calendaristic.
De asemenea, plata indemnizatiei nu se suspenda nici daca beneficiarii primesc indemnizatii in calitate de consilier local/judetean, indiferent de nivelul acestora.
O alta exceptie in acest sens din OUG nr. 111/2010 mai prevede ca plata indemnizatiei se mentine si daca persoana indreptatita "primeste diverse sume in baza legii, a contractului colectiv de munca sau a contractului individual de munca, acordate in perioada concediului pentru cresterea copilului, altele decat cele rezultate din desfasurarea efectiva a unei activitati in perioada de concediu".

#11
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Pai asta e bine...probabil era vreun consilier local in concediu, care s-a gandit la asta :D. Eu sunt si asociat la firma la care lucrez, cu 5%; acum nu cred ca as obtine venit de aici decat daca firma ar fi pe profit ( ultima data era cat de cat) si daca ar acorda dividentele, ceea ce nu cred ca se va intampla prea curand :).
Eram la un pas sa preiau eu toate activele firmei, vara trecuta. Daca eram ( sau voi fi) asociat unic mai puteam sa obtin indemnizatie? Nu stiu daca as depasi baremul de 3000 de lei/an de care zic ei ( din dividente)...cam atat aveam profit siultima data cand am studiat balanta, acum nu stiu ce-o mai fi ca au scazut dramatic incasarile...

#12
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Daca raman cu jumatate de norma ( 4 ore) si implicit jumatate din salariu ( minim), mai primesc indemnizatie? Intreaga (600) sau jumatate?
Treaba merge rau la firma, nu reusesc sa-mi iau salariul, nu am nici banii d chirie, mi-e frica sa nu se inchida...poate ar trebui sa le zic ca muncesc fara sa iau salariu, nmai sa am serviciu? Eventual sa le spun ca aduc bani de acasa sa platesc contributiile sociale? Desi nu cred ca salariul meu singura cheltuiala neacoperita...daca blochez platile la furnizori iar nu e bine, ca ramanem fara aprovizionare...poate ar fi o idee sa aduc pe cineva mai competitiv in locul meu ( si care sa nici nu ceara foarte multi bani), care sa aiba o strategie de salvare asituatiei, si eunsa raman cu juma de norma, eventual sa vin dupa-amiaza cand oricum nu mai e treaba, sa pazesc magazinul, cu sau fara salariu, cu sau fara sa-mi plateasca ei contributiile...acum cateva ierni cand tot asa nu mergea, mi-am mairedus din salariu cu cca 25%, dar cand a aflat sotul meu, a zis ca daca nu recuperez banii in primavara, sa nu mai duc..dar acum nu cred ca isi mai permite sa comenteze nici daca raman cu sal minim sau fara...important ar fi sa se gaseasca acea persoana care sa vina in lcul meu, eventuak pe mai putini bani, si sa faca treaba mai buna ca mne...
( ma iertati, intotdeauna sunt stresata la inceput de luna, cand nu am bani de chirie, nu imi pot lua salariul si mai trebuie sa dau si bani de la mne la furnizori...si toate astea doar ca sa nu imi pierd locul de munca :(...)

Edited by delores, 05 February 2015 - 14:02.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate