Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce au devenit recenziile Googl...

gmail

Şevi de 3/4" - 1" la calor...

Care adeziv de placi ceramice ii ...
 [GAMING PC BUILD] Aprox 12000 lei

Care sint cele mai ieftine mortar...

Ferdinand Residence - Sectorul 2

programel Win Movie Maker
 Meritau ginerii lui Lot sa moara?

Ce credeți ca s-ar intampla ...

Instanta amana sistematic pronunş...

se poate folosi alt incarcator US...
 Parchet impermeabil + fara praguri

Despre prima de activare

One Cotroceni

Piese noi pentru reducerea zgomot...

CUM E IN SECTIA INCHISA DE LA SPITALUL DE PSIHIATRIE

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
217 replies to this topic

MrReason

MrReason

Senior Member

• Grup: Senior Members
Nu exista diagnostic real pentru nici o presupusa "boala psihica" deoarece nici una dintre acestea nu au o baza reala, fiziologica, verificabila asa cum au bolile reale. Asa zisa diagnosticare e stabilita mod pur arbitrar de niste indivizi pe care (Inca din pacate) nu-i controleaza nimeni.

Ce-i aia "om care prezinta pericol public"? Cum stabilim si in ce baza? Iar locul asta e in principiu la parnaie, nu in alta parte!

Limbajul meu cred ca e foarte ok.

Edited by MrReason, 31 August 2014 - 20:32.

Gigabitul

Gigabitul

Junior Member

• Grup: Validating
Ce ziceti de ultima editie a emisiuniii Romania te iubesc de duminica 12 oct despre cum sunt tratati copii si tinerii institutionalizati cu afectiuni psihice?Va aduce aminte de Cighid?Acolo au filmat in 1990 strainii astfel de copii.Nu stiu sa pun linkuri dar oricine poate da o cautare daca e interesat.Dupa 25 de ani unde ne aflam in ceea ce priveste asistenta medicala si sociala a celor mai napastuiti dintre semenii nostrii?

MAYL

MAYL

New Member

Bun gasit!As vrea sa stiu si eu cum mai e in prezent in sectia inchisa de la psihiatrie,daca mai citeste careva topicul si stie ce si cum,am un var pe care vor rudele sa il bage acolo,posibil definitiv.Multumesc pentru eventualele informatii!Toate bune!

bookiesniper

bookiesniper

New Member

• Grup: Junior Members
Am reusit sa citesc doar prima pagina, sunt prea intrigat ca sa citesc restul inainte de a da un raspuns. Nu se poate pentru o insomnie sa te "lege", nu stiu daca ghilimelele isi au rostul. Au trecut 3 ani, sper ca ati demarat ceva in justitie Arta si Bean. Si nu neaparat pentru o insomnie, nici pentru altceva atata timp cat nu reprezinti un pericol social si nu stiu daca medicii au o putere de decizie in acest sens, se poate numai in urma unei hotrari judecatoresti sau in urma unui raport al Politiei din cate stiu, iar in urma raportului, maxim 2 saptamani sau ceva, dupa tot trebuie o hotarare judecatoreasca fiindca esti privat de libertate.

bookiesniper

bookiesniper

New Member

Mayl, nu e de stat acolo nici 1 saptamana.

Apprehension

Apprehension

Junior Member

• Grup: Members
Mai activeaza acest user pe Softpedia?
Eu am avut noaptea trecuta dorinte dromomaniace, voiam sa merg vreo 35 de km pe jos, imi pusesem in rucsac diverse chestii trebuitoare pentru drum...Oi fi bolnava psihic?

DianaXO

DianaXO

Senior Member

Semne de schizofrenie probabil,recomand o vizita la un psihiatru cat de curand.

internauticus

internauticus

Junior Member

View PostApprehension, on 07 august 2015 - 23:26, said:

Mai activeaza acest user pe Softpedia?
Eu am avut noaptea trecuta dorinte dromomaniace, voiam sa merg vreo 35 de km pe jos, imi pusesem in rucsac diverse chestii trebuitoare pentru drum...Oi fi bolnava psihic?
Poate ai sindromul Marco Polo,poti merge mult pe jos Stan Oliver a mers de la Iasi la Constanta cum scrie pe forumul roportal la aria de psihologie,C a dupa fazele astea a trecut la faze cu terorism e alta poveste,Dar te mai poti intreba daca o fi bolnav psihic?Fara ca sa fie retoric!

Apprehension

Apprehension

Junior Member

Am fost la Socola la fara clanta. Am aflat si eu ce inseamna "fara clanta". Eh, maine am examen...

Bean

Bean

Guru Member

Am scris asta pe un alt topic, dar de fapt aici ii este locul: psihiatria nu este decat o pseudostiinta bazata pe trial and error, fara teori falsifiabile. Este de fapt o ramura a farmacologiei aplicate. Si nici macar asta nu reuseste sa fie. Psihiatrii sunt de o mediocritate si un conservatorism cum nu se mai pot intalni in nici o disciplina medicala. De fapt, sunt copisti si retetari. Ei prescriu retete dupa cum zice forul "legitim". Atat. E o joaca despre "cred ca o sa mearga cu asta sau cu aialalta". O meserie de kkt, de altfel. Ei vorbesc pompos despre ceea ce inseamna psihiatria si despre ceea ce practica, dar e de fapt vorba despre macelarie de creiere.
Sunt practic asemenea unor macelari, numai ca taie nu cu cutitul ci cu pastila. Toate "vitele" sunt inregimentate dupa proceduri standard simpliste, fara finete la triere, fara analiza atenta si cu un arsenal si instrumentar de lucru foarte sumare, panacee universale, indiferent ca unu-i muma si altu-i ciuma printre pacienti.
Apoi sunt bagate la gramada, toate in acelasi malaxor, intr-o baie de sucuri psihice amestecate de-a valma, lichide pestlentiale, urina, urlete si rahat, os peste muschiulet, zgarci peste vrabior samd. Macar macelarul propriu-zis mai stie cum se le puna pe caprarii, insa astia...nu stiu neam subtilitati d-astea de "gastronomie" a psihicului. Dupa care, fiecare ca aia ma-sii, ca doar or iesi unu sau doi mai intregi din ameteala aia colectiva si deci, iata, tratamentele dau rezultate, nu-i asa?
Fara instrumente reale de masura, fara cuantificari obiective, fara metodologie stiintifica, fara nimic. Doar balmajeli subiective despre ce crede unul si altul si mai ales despre cat si cum. In conditiile in care mintea umana este cea mai complexa forma de existenta a materiei si energiei in general. Ceea ce fac acesti domni aparent licentiati seamana cu joaca unor copii naivi atunci cand baga surubelnitele intr-un minunat aparat electronic, capodopera a electronicii si zic "iata, daca bagi surubelnita aici si misti in dreapta, face scanteie si iese fum! Notati, deci, va rog, acest aspect, ca sa stie si altii data viitoare cand vor indesa surubelnita acolo". Si bine-nteles, dupa o partida de joaca, se alege praful de toata capodopera, se lobotomizeaza si legumizeaza toata sandramaua. Dar, vedem bine, capodopera e acum linistita si liniara, deci tratamentul a fost un succes...

Peste 100-200 de ani, toate practicile astea vor fi date ca exemple de primitivism, maltratare si incalcare flagranta a drepturilor elementare ale omului, se va rade si cu curul de "stiinta" asta, asa cum o stim azi si se va vorbi despre cat de barbara si retarda era specia umana cu numai un secol-doua in urma.

Edited by Bean, 11 January 2016 - 00:35.

alinmihai1

alinmihai1

Senior Member

View PostApprehension, on 07 august 2015 - 23:26, said:

Nup,la astia le zice muntzomani :P  recent am fost si eu prins de boala asta,am cheltuit o groaza de bani pe echipament pana acum....Posted Image

Netologul

Netologul

New Member

Cand se va pune in dezbatere publica tratamentul si regimul celor care sunt inchisi nu de justitie ci din decizia apartinatorilor la sectia inchisa se va remarca un progres al societatii fata de o chestiune care a fost atat de mult ignorata incat a determinat un regim politic,cel nazist sa ucida oameni cu boli mentale din randul propiilor cetateni inaintea epurarilor rasiale.Oricui i se poate teoretic sa ajunga in situatia respectiva in diferite circumstante.

touchthis

touchthis

Member

Nicăieri. La noi încă se mai practica sclavia...în România anului 2016, membră U.E, membră NATO și cu pretenții de democrație.

View PostGigabitul, on 15 octombrie 2014 - 19:35, said:

Dupa 25 de ani unde ne aflam in ceea ce priveste asistenta medicala si sociala a celor mai napastuiti dintre semenii nostrii?

Edited by touchthis, 31 July 2016 - 17:37.

sefulretelei

sefulretelei

New Member

Buna seara !

... gata s-au oprit asa de repede dezbaterile ? ... am inceput sa fiu pasionat de acest subiect ...

... chiar aveam chef sa citesc mult mai multe , nu critic pe nimeni , dar ma gandea ce ale forumuri sau site-uri au mai aparut din 2016  asa de atractive , incat au incetat discutiile despre acest subiect ?!

... imi zic in gand  '' sa dea Dumnezeu , sa se fi rezolvat problema !!! '' ...

... de curand ma confrunt si eu cu o problema , am un amic , care sa-a schimbat mult de tot , si una dintre rude l-a internat chiar asazi la sectia VII psihiatrie ( Spitalul 9 Bucuresti sector 4 ) .

... sunt ingrijorat pentru viitorul lui acolo , banuiam ca este de rau , fara sa ma fi interesat catusi de putin , despre situatia internatilor din spitalele de psihiatrie din Romania .

... cel mai grav este faptul ca nu am cum sa il ajut prea mult , material si din cate se vede , nici rudele nu par sa aibe vreun chef de asa ceva ...

... o sa ii fac vizite ,  dar daca bani de spagi nu o sa am sa ii dau , cum pot ajuta , va rog sa ma invatati cate ceva , am mare nevoie de voi !!!

Va doresc sarbatori fericite in fiecare an si zile frumoase in continuare !!!

arta

arta

Junior Member

Am si eu o intrebare: stie cineva vreo asociatie pentru apararea drepturilor sau a pacientior bolnavi psihic, ca as vrea sa fac o reclamatie. Am gasit acum ceva timp, pe internet, o astfel de asociatie juridica, dar nu o mai gasesc. Va multumesc!

NelsonMandravela

NelsonMandravela

Active Member

Cunosc pe cineva care se ocupă cu așa ceva și colaborează cu Centrul de Resurse Juridice. Partea a doua că toată ziua bună ziua le cântă în strună psihiatrilor.
Dar mă rog, nu strică să avem o pseudopsihiatrie cu față mai umană. Pot să dau pe privat profilul lui de Fb.

Edited by NelsonMandela, 17 January 2018 - 19:46.

arta

arta

Junior Member

View PostNelsonMandela, on 17 ianuarie 2018 - 19:45, said:

Cunosc pe cineva care se ocupă cu așa ceva și colaborează cu Centrul de Resurse Juridice. Partea a doua că toată ziua bună ziua le cântă în strună psihiatrilor.
Dar mă rog, nu strică să avem o pseudopsihiatrie cu față mai umană. Pot să dau pe privat profilul lui de Fb.
Va multumesc, pe acesta il cautam! (adica Centrul de Resurse Juridice). Sper sa pot face ceva, ca lucrurile au luat-o razna de tot in anumite spitale de psihiatrie din tara asta.

arta

arta

Junior Member

Am trimis la CRJ un email, semi-anonim, ca sa vad daca imi raspunde cineva, si nu mi-a raspuns nimeni. E grav.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate