Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poti receptiona semnal de la mai ...

Cabluri HDMI 2.1 de 4m-5m care sa...

zoom comparat cu Google Meet

Monitor/Display wireless?
 Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok
 Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras
 Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC
 

CrossFit

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
DanielBaiatu

DanielBaiatu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 08.08.2008
Salut,

Exista CrossFit in Ro, sunt sali pe acest specific? daca da in ce zona ?

Ce parere aveti despre acest program de antrenament (CrossFit)?

Multumesc mult

#2
marcu_sergiu

marcu_sergiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 05.11.2006

View PostDanielBaiatu, on 25th January 2012, 23:24, said:

Salut,

Exista CrossFit in Ro, sunt sali pe acest specific? daca da in ce zona ?

Ce parere aveti despre acest program de antrenament (CrossFit)?

Multumesc mult

La world class marriot stiu ca s-a deschis o sala de antrenament functional. am vazut ceva la lansare. e echipata pentru crossfit dar nu cred ca practica nimeni acolo. sunt mai mult fete. si cam asta e tot :)) fenomenul nu e foarte raspindit in Romania. eu unul practic antrenamente specifice cand si cand dar mai mult sub forma de provocari.

#3
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,939
  • Înscris: 12.07.2008
Salut ! Tre' sa zic şi io , că m-am îndăgostit de sportul ăsta, de curentul ăsta, nu ştiu cât de popular este, deşi de vreo 10 ani a prins avânt, eu abia de câteva luni l-am descoperit, mai exact de când am dat pe Netflix de vreo două documentare despre Cross-fit.

Am aproape 50 de ani, am practicat cu mulţi ani în urmă "mişcarea la sală de forţă" să spun aşa, să nu zic culturism, pt ca nu prea am avut succes, sunt ectomorf, nu prea am adăugat masă musculară, nu m-am dedicat "exclusiv" culturismului ( suplimente speciale, antrenamente intense, toată reţeta ) am reuşit doar să mă ţin în formă bună, zic eu,, iar acum un an, după ce-am trecut printr-o mutare de la bloc la casă construită , am inceput să-mi pun din nou la cale o mică sală acasă, bancă reglabilă, bicicletă eliptică, helcometru de forţă, gantere şi am început să nmă pun din nou pe treabă !

Îmi place foarte mult noul concept de antrenament asupra corpului pe care-l oferă Crossfit-ul, nu mă refer strict la probele din competiţiile anuale, ci la conceptul de antrenament, la reţeta de exerciţii pentru un corp cât mai tonifiat, solid şi rezistent in acelaşi timp, nu exclusivist, cum este culturismul, de exemplu, ci bazat şi pe forţă tip culturism şi pe exerciţii tip fitness !

Pentru cine are Netflix [ sau orice alte surse ] recomand documentarul "Fittest on earth", sper să vă placă şi de asemenea canalul de Youtube al celor de la Crossfit !
Şi cine doreşte chiar sunt curios să discutăm pe tema programelor antrenamentelor tip CrossFit.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GkRYJp6vVJk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

.

Edited by ramurel, 06 February 2017 - 11:43.


#4
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Ma antrenez de mai mult de 1 an acasă intr-un mediu organizat  online cu exerciții specifice crossfit-ului. Chiar dacă practic sunt singur în timpul antrenamentului ma simt motivat sa îmi dobor propriile recorduri.
La vârsta de 46 de ani am descoperit ca am potențial în creștere la care nu visam nici la 20 de ani.
În poza este un grafic a-l ritmului cardiac de la un antrenament de 2 ore și 47 min.  Media 136, maximul 186 bătăi pe minut.
În acest interval de timp am executat 1 workout Poseidon pentru forță și 1 workout Morpheus pentru cardio aceasta pereche fiind repetata de 10 ori. Morpheus era inclus pentru a-mi reface forțele pentru un nou Poseidon.
În total au fost 840 pushups, 500 pullups, 700 lunges și 1400 jumping jack.

Attached Files


Edited by Mariusvlad2, 07 February 2017 - 09:35.


#5
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,939
  • Înscris: 12.07.2008
Wow, aproape 3 ore de antrenament, faci zilnic ? Eu fac diminețile, dar cel mult 45 de minute, nu m-am gândit că ar trebui așa lungi antrenamente, dar bine de știut. Chiar te rog, dacă le ai sub formă de fișiere sau cumva, să în dai și mie workout-urile pe care le faci și cum anume le faci.

#6
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Nuuuu... Nici vorba de 3 ore zilnic. Acelea sunt foarte rare.
Cam 1 ora este media zilnica. Minim 5 zile pe săptămână.
Dacă îți faci cont pe Freeletics îmi găsești acolo toate antrenamentele începând cu primul și pana la cel mai recent. Sunt 1048 workout-uri pana acum. Își fac upload instantaneu în secunda când dau finish. Marius Vlad este username-ul meu. Înscrierea e gratuita și poți urmări o grămadă de atleți. Sunt cu mult peste 3.000.000.

#7
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,939
  • Înscris: 12.07.2008
Da, mersi, foarte interesant site-ul ! Şi exerciţiile, programele, detaliate, excelent ! M-am inscris, o să mă uit peste programe , sa vedem cum trebuie inceput şi ce echipament necesită !

Mersi !

LE : Excelent , au şi aplicaţie in Google Play !

Apropo, am găsit vreo 8 Marius Vlad, din care 4 exact "Marius Vlad" !

Edited by ramurel, 07 February 2017 - 23:10.


#8
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Începutul meu a fost urmărind blogul acesta:
https://gogym.wordpr...ks/saptamana-1/
Ma antrenam in aplicație urmând recomandările din blog. După 15 săptămâni am fost pe cont propriu, doar eu și aplicația.
În Freeletics ai nevoie doar de 2x2 m (sau chiar mai putin) și de bara de tracțiuni.
Dacă vrei îți poți lua coach pe bani.
Eu sunt Marius Vlad level 75.
Spor.

L. E. Doar 15% din cei care încep Freeletics trec de primul nivel și doar 5% termina programul de 15 săptămâni. Asta ca să ști ce te așteaptă. 😁

Edited by Mariusvlad2, 08 February 2017 - 08:40.


#9
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2005
Crossfit. Where bad form is the norm.


https://m.youtube.co...h?v=YNvXZ7p7Z8E

#10
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Nu poti compara atletismul cu fotbalul chiar daca un neavenit ar spune ca ambii sportivi alearga. Ei tintesc lucruri diferite. Acest sport are alt scop decat executia corecta a unor exercitii. Daca telul este un fizic si o anduranta de iron man atunci te antrenezi murdar. O sala moderna si exercitii de manual nu pot scoate bestia din tine. Bodybuilding  nu are nici o treaba cu Crossfit.

#11
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2005
Acest "sport" produce mai multe accidentari per capita decât orice alt sport.

Si nu, numai un retard se pregătește "murdar" ca sa ajungă într-un scaun cu rotile la 25 de ani.

Iar crosshit nu e sport, e doar un random shit care nu te pregătește pentru nimic.
Țopăitul intr-un picior cu un sac de nisip in cap nu e "sport".

Si nu, nu-l compar cu culturismul fiindcă nici eu nu sunt un adept al culturismului.

https://m.youtube.co...h?v=vp1URyvOacY

Edited by takillya, 20 February 2017 - 15:39.


#12
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,939
  • Înscris: 12.07.2008

View Posttakillya, on 20 februarie 2017 - 15:34, said:

Acest "sport" produce mai multe accidentari per capita decât orice alt sport.

Si nu, numai un retard se pregătește "murdar" ca sa ajungă într-un scaun cu rotile la 25 de ani.

Iar crosshit nu e sport, e doar un random shit care nu te pregătește pentru nimic.
Țopăitul intr-un picior cu un sac de nisip in cap nu e "sport".

Si nu, nu-l compar cu culturismul fiindcă nici eu nu sunt un adept al culturismului.

https://m.youtube.co...h?v=vp1URyvOacY


Da' unde-i problema matale ? Probabil ai centura neagră la tocit fotolii şi campion european la proba de tastatură din cadrul "Federaţiei Internaţionale de Diacritice şi Cratime" ...

Nu contează ce sport practici, important este că se promovează mişcarea fizică, Olimpiada e plină de probe diferite, dar toţi sunt atleţi şi ceea ce e mai important, stimulează şi pe alţii să o facă , ceea ce face şi acest Crossfit, care nu are pretenţii de exerciţii fizice inovatoare şi nici premiul Nobel pentru inventarea de tehnici de menţinere a sănătăţii corporale, e un sport care, prin publicitatea pe care şi-o face şi modul deosebit în  care îl prezintă in media, îndeamnă lumea la mişcare !

E cam tot ce contează, părerea mea, nu sa faci acele exerciţii riguros, ci îţi dă un impuls motivaţional ! Oricine are nevoie de astfel de impulsuri. Dacă doar am sta să ne holbăm la ce scrii matale, am sta numai acasă la tastatură, râgîind de la bere !

Edited by ramurel, 20 February 2017 - 17:38.


#13
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2005
dap, crossfiterii ie atleti Posted Image
100 de """tractiuni""" Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bMnS7IO5a5M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by takillya, 21 February 2017 - 07:40.


#14
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
😂 Un prieten avea o vorba: "mi-e frica sa vorbesc ca să nu se afle cât de puțin stiu".
Cam asa e și la tine. Ala din clip executa kipping pullups care sunt exerciții pregătitoare pentru muscleup.
Dacă vrei sa vezi ceea ce nu vrei sa vezi 😊adică strict pullups atunci cauta după crossfit strict pullups. Dar asta trebuia sa o ști înainte de a posta aberații. 😀
Vezi sa nu dai de butterfly pullups ca iară postezi degeaba. Și da, exista și asa ceva.
Practicanții de crossfit provin în mare măsură din oameni grași care au reușit sa slăbească făcând exerciții dar nu vor sa renunțe la ceea ce ia ajutat asa ca o sa continue ce au început sub forma unui sport.
Apropos de accidentări, unde ai mai citit și aberația asta? Eu am 46 de ani asa ca am scapat de grija de a ajunge în scaun cu rotile la vârsta de 25 de ani. 😉 Un link ne dai și noua sa vedem pe ce site faci trafic?

Edited by Mariusvlad2, 21 February 2017 - 11:14.


#15
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2005

View PostMariusvlad2, on 21 februarie 2017 - 10:58, said:

�� Un prieten avea o vorba: "mi-e frica sa vorbesc ca să nu se afle cât de puțin stiu".
Cam asa e și la tine. Ala din clip executa kipping pullups care sunt exerciții pregătitoare pentru muscleup.
Dacă vrei sa vezi ceea ce nu vrei sa vezi ��adică strict pullups atunci cauta după crossfit strict pullups. Dar asta trebuia sa o ști înainte de a posta aberații. ��
Vezi sa nu dai de butterfly pullups ca iară postezi degeaba. Și da, exista și asa ceva.
Practicanții de crossfit provin în mare măsură din oameni grași care au reușit sa slăbească făcând exerciții dar nu vor sa renunțe la ceea ce ia ajutat asa ca o sa continue ce au început sub forma unui sport.
Apropos de accidentări, unde ai mai citit și aberația asta? Eu am 46 de ani asa ca am scapat de grija de a ajunge în scaun cu rotile la vârsta de 25 de ani. �� Un link ne dai și noua sa vedem pe ce site faci trafic?

la cum fac crosfiterii deadlift, 25 de ani e mult.

Hai ca te-am trollat destul si vad ca te agiti prea tare.
Mergi linistit si fa-ti wod-ul si cand o sa-ti faci praf genunchii si tendonul lui achile de la box jumps sa-ti aduci aminte de mine :D

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0lr1p7f2P4Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#16
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Dacă îți place să trollezi atunci cauta top 10 most dangerous sports in the world, trollezi pe topicurile aferente după care te așteptăm înapoi. 😀
Am făcut destul sport de contact la viata mea și am trecut prin accidentări severe încât sa nu ma sperie atacurile virtuale.

#17
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,082
  • Înscris: 09.01.2007

View Postramurel, on 20 februarie 2017 - 17:36, said:

Nu contează ce sport practici, important este că se promovează mişcarea fizică,

De acord, tocmai asta spunea omul. Ca nu e sport.
Eu ma plictisesc sa ragai (de la bere desigur) si de aia ma amuz cu clipuri de Cross fit, nu au decat sa nu le urce pe youtube daca nu le convine.
Ma intorc pe canapea la seriale.

Mi s-a stricat telecomanda si mi-e lene sa ma dau jos sa schimb manual. Asa ca mai comentez.
La kipping pull ups era sa zic ca nu sunt probleme (deh, de gustibus -  ma uit la telenovele in latina), pana am vazut cum le arcuieste coloana.
Nu mai zic la indreptarile alea de mai devreme, unde lipseste mintea pare sa compenseze ambitia = reteta pentru dezastru.

Edited by overseas, 22 February 2017 - 11:12.


#18
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,939
  • Înscris: 12.07.2008
Cred că spartu' pietrelor la ocnă nu-i sport, deși s-ar incadra, dacă te iei strict după DEX ( activitate fizică, cu reguli , numai că nu-i de performanță ) și statul în fotoliu Posted Image

Orice presupune competiție, după niște reguli valabile pt toți , e sport, punct ! A, că mișcarea nu e ergonomic corectă la anumite probe, deci probabil nesănătoasă pt ligamente si articulații, se poate, asta ar fi altă treabă.

Dar câtă vreme nu se dă centura neagră la stat în fotoliu... Posted Image

Attached File  Societate-3.jpg   34.11K   9 downloads
.

Edited by ramurel, 22 February 2017 - 12:11.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate