Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

pisicii mele ii miroase gura ingrozitor

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
"o boala de la alta pisica" nu spune nimic :death:

Ce injectii? Cate exact? 2 sau 3? Pentru ce?

#38
soso_sorana

soso_sorana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.01.2012

 edgrimex, on 9th March 2012, 23:53, said:

Te-ai dus la un veterinar comerciant si idiot. Lasa pisica sa elimine ghemul de par si-si va reveni. In inteligenta lui, veterinarul, ti-a spus ce boala putea sa ia de la alta pisica si sa vomeze?
I-ai dat crema de malt?
nu i-am dat inca pentru ca deocamdata nu a mai vomat . I-am luat si de la Royal Canin hrana uscata pentru a elimina ghemotocul de par.Sa vad ca e mult mai bine.

 Dev, on 9th March 2012, 23:56, said:

"o boala de la alta pisica" nu spune nimic :death:

Ce injectii? Cate exact? 2 sau 3? Pentru ce?
Asa mi-a spus si mie acel medic .. ca daca a intrat in contact cu o alta pisica care nu are vaccinurile facute e posibil sa ia o boala de la aceea pisica.
Nu mi-a spus ce injectii doar mi-a spus ca ii face un tratament ca sa nu mai vomite, si daca mai apar starile de voma , sa revin si sa ii fac analizele de sange care ma costa 250 de lei .
3 injectii ia facut pentru a nu mai vomita ... Acum e bine , cred ca a durut , mai ales ca injectiile i-au facut facute in acelas picior.

#39
cojocaru-diana

cojocaru-diana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 17.05.2009
Probabil i-a facut un antiemetic injectabil, de tipul metoclopramid...Pisica ta o sa tot elimine ghemotoace de par de-a lungul timpului pt ca pisicile se ling pt a se curata si inevitabil inghit par. Incearca sa o perii mai des, achizitioneaza un trimmer (e.g. Furminator) - ajuta mult...

#40
soso_sorana

soso_sorana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.01.2012

 cojocaru-diana, on 11th March 2012, 18:29, said:

Probabil i-a facut un antiemetic injectabil, de tipul metoclopramid...Pisica ta o sa tot elimine ghemotoace de par de-a lungul timpului pt ca pisicile se ling pt a se curata si inevitabil inghit par. Incearca sa o perii mai des, achizitioneaza un trimmer (e.g. Furminator) - ajuta mult...
i-am luat o solutie de la Purina One .. si am si o perie .. dar degeaba .. o perii si tot ii cadea parul .

#41
cojocaru-diana

cojocaru-diana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 17.05.2009

 soso_sorana, on 11th March 2012, 19:50, said:

i-am luat o solutie de la Purina One .. si am si o perie .. dar degeaba .. o perii si tot ii cadea parul .


Trimmerul este altfel decat periile obisnuite. Este f eficient. Cauta pe youtube filmulete si vei vedea. Eu le perii pe ale mele si de 3 ori pe sapt si se cunoaste diferenta....

Si ale mele mai vomita dar nu mai frecvent de o data la 2 luni...
Respiratia ii miroase mai urat unei dintre ele pt ca prefera mai mult mancarea umeda (ale mele au fost pana acum pe Applaws, Schesir, Royal Canin si Hill's) iar acum sunt numai pe Hill's k/d plicuri si hrana uscata RC renal si Hill's k/d. Mai am si vreo 2 kg de Acana pui si dupa ce le termina vor ramane numai pe hrana pt matze cu probleme renale. La controlul din luna iulie facut la Ortovet analizele de sange au aratat ca le hranesc cu prea multe proteine si markerii au aratat afectare renala (ureea si creatinina crescute)+ proteinele din sange crescute. Si uite asa le-am schimbat toata alimentatia si am renuntat la toate principiile pe care le avusesem pana atunci si am revenit la RC+am adaugat Hill's. Inainte folosisem RC Young female iar de vreo 6 luni foloseam Applaws bobite care au disparut de pe piata in vara lui 2011.

De atunci nu le-am mai facut analize dar o sa le fac...

Edited by cojocaru-diana, 11 March 2012 - 20:54.


#42
cojocaru-diana

cojocaru-diana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 17.05.2009
Mai exista o solutie pt par...
Am gasit-o tot cautand un aspirator...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8ca09IMBG0k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#43
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003
:) Ca si gluma, poate.. Putine pisici vor sta linistite sa le dai cu un aspirator asa zgomotos, plus ca in functie de model, poate fi mult prea puternic pentru parul unui animal..

#44
cojocaru-diana

cojocaru-diana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 17.05.2009

 tudor_turcu, on 12th March 2012, 00:34, said:

:) Ca si gluma, poate.. Putine pisici vor sta linistite sa le dai cu un aspirator asa zgomotos, plus ca in functie de model, poate fi mult prea puternic pentru parul unui animal..

Bine-nteles ca am pus linkul ca pe o gluma. Ale mele fug de aspirator. Am insa o colega care imi povestea ca al ei motan se intindea in 2 labe sa il aspire...ii placea adica.. :D

Cat despre aspiratoarele Miele, sunt unele dintre cele mai silentioase si au o gama numita Dog and cat, f utila pt posesorii de animale in a scapa mai usor de parul de pe covoare si canapele...:P

#45
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Cumpara un trimmer asa cum te-a sfatuit Cojocaru-diana. Este excelent la pisicile europene dar la birmaneze mai putin sau de loc.

#46
cojocaru-diana

cojocaru-diana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 17.05.2009

 Freddy12, on 12th March 2012, 02:55, said:

Cumpara un trimmer asa cum te-a sfatuit Cojocaru-diana. Este excelent la pisicile europene dar la birmaneze mai putin sau de loc.


Ale mele sunt ambele metis de birmaneza. una dintre ele e neagra dar cealalta are chiar culorile birmanezei (alb/maro) si e f bun acel trimmer.... :naughty:

#47
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010

 cojocaru-diana, on 12th March 2012, 21:48, said:

Ale mele sunt ambele metis de birmaneza. una dintre ele e neagra dar cealalta are chiar culorile birmanezei (alb/maro) si e f bun acel trimmer.... :naughty:
Birmaneza mea are parul atat de fin ca trimmerul nu-l agata. Are o blanita ca matasea.

#48
flory2177

flory2177

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.09.2009

 cojocaru-diana, on 11 martie 2012 - 21:39, said:

Mai exista o solutie pt par...
Am gasit-o tot cautand un aspirator...

[media][media][ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8ca09IMBG0k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Asa sta si pisicuta mea la aspirat odata pe saptamana...daca stiti cum sa le ajutati sa se imprieteneasca cu aspiratorul...o sa reusiti.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate