Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

pisicii mele ii miroase gura ingrozitor

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007

 Dev, on 25th January 2012, 20:53, said:

Vezi, sorana, daca urmezi sfatul sa nu-ti treca prin minte s-o speli cu pasta pentru oameni!!!

Cred că ar merge cu pate de ficat, sigur i-ar plăcea!

#20
alex4u4ever

alex4u4ever

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 02.08.2007
te saruti cu pisica?

#21
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

 soso_sorana, on 25th January 2012, 20:31, said:

buna ! va rog ajutati-ma !!!  am si eu o pisica cam de 4 - 5 luni am luat-o spre adoptie de la un petshop de cand avea 2 luni. Nu mananca deloc hrana uscata , in schimb mananca cam un plic si jumatate pe zi de carne in sos (nu face mofturi mananca de la orice firma , si mai ieftine si mai scumpe). Dar de o luna si jumatate ii miroase gura foarte urat. A inceput sa schimbe dintii , dar am observat ca gingia dintilor din spate este de un rosu aprins. M-am gandit ca poate din cauza aceasta ii miroase gura , dar totusi cand deschide gura nu pot sta langa ea mi se face rau. Va rog     ajutati-ma cu un sfat! Multumesc !
Am pus si o poza cu ea .
Mi-a venit sa borasc si am mirosit ceva guri imputite pana acum.
Eu zic, daca tot iti dai limbi cu ea, du-o la veterinar si daca tot nu-i trece putoarea, da-o la adoptii.

#22
soso_sorana

soso_sorana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.01.2012
Buna ! Am urmat sfaturile voastre, si i-am dat pisicii numai hrana uscata pana s-a obisnuit cu ea. De curand am inceput sa ii dau numai dimineata si seara hrana umeda. Presupun ca mirosul se datora hranii umede, caci acum nu ii mai miroase gura deloc. Nu a mai avut secretii albicioase, in schimb am gasit de vro doua ori un lichid gelatinos , si am inteles ca asa fac pisicile cand sunt in calduri , cu substanta aceea ii atrag pe motani. Am fost la medicul veterinar , dar mi-a spus ca este prea devreme sa o sterilizez, deabia la un an pot.
Acum am o alta problema ..... de curand a inceput sa vomite ...am citit pe internet si scria ceva de genu ca este normal sa vomite , ptr ca ca asa elimina parul, neputand sa il digere . Dar nu am gasit deloc par , doar cateva bobite din hrana uscata.

 ripper, on 29th January 2012, 08:50, said:

Mi-a venit sa borasc si am mirosit ceva guri imputite pana acum.
Eu zic, daca tot iti dai limbi cu ea, du-o la veterinar si daca tot nu-i trece putoarea, da-o la adoptii.

multumesc ptr raspuns, dar totusi cred ca nu era cazul daca nu esti in cunostinta de cauza! Multumesc anticipat !

 alex4u4ever, on 29th January 2012, 08:46, said:

te saruti cu pisica?


Ce intrebare este asta ? Ca sa iti explic pe-ndelete : daca era la 2 m in fata mea si casca se simte mirosul !
Chiar nu pot sa te inteleg ? Cum poti posta o asa intrebare prosteasca ? Te rog nu mai posta daca nu stii sa raspunzi la ce am intrebat eu , si lasa persoanele care intr-adevar ma pot ajuta sa posteze ! Multumesc ptr. intelegere! O zi buna!

#23
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
O fi avand Helicobacter Pylori, fa-i o endoscopie gastrica. Eu zic totusi s-o arunci, mâțele sunt perfide si proaste! :D

#24
soso_sorana

soso_sorana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.01.2012

 ripper, on 6th March 2012, 20:24, said:

O fi avand Helicobacter Pylori, fa-i o endoscopie gastrica. Eu zic totusi s-o arunci, mâțele sunt perfide si proaste! :D
Din cate stiu eu, aceasta bacterie este rar intalnita la pisici, dar ma voi duce oricum la doctor, desi nu cred ca ar fii cazul sa vorbim despre aceasta bacterie .
P.S.:Poate ca pisicile sunt asa cum spui tu cu celelalte persoane , dar cu stapanii sunt iubitoare, cel putin asa este pisica mea

#25
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Aoleu, mama, glumeam! :D HP cred ca-i cea mai banala bacterie dintr-o mâță (asta daca si ele or avea asa ceva), pe langa ce rahaturi de 1000 de ori mai periculoase are in ea. :D

Edited by ripper, 06 March 2012 - 21:11.


#26
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006

 soso_sorana, on 6th March 2012, 20:15, said:

Buna ! Am urmat sfaturile voastre, si i-am dat pisicii numai hrana uscata pana s-a obisnuit cu ea. De curand am inceput sa ii dau numai dimineata si seara hrana umeda. Presupun ca mirosul se datora hranii umede, caci acum nu ii mai miroase gura deloc. Nu a mai avut secretii albicioase, in schimb am gasit de vro doua ori un lichid gelatinos , si am inteles ca asa fac pisicile cand sunt in calduri , cu substanta aceea ii atrag pe motani. Am fost la medicul veterinar , dar mi-a spus ca este prea devreme sa o sterilizez, deabia la un an pot.
Acum am o alta problema ..... de curand a inceput sa vomite ...am citit pe internet si scria ceva de genu ca este normal sa vomite , ptr ca ca asa elimina parul, neputand sa il digere . Dar nu am gasit deloc par , doar cateva bobite din hrana uscata.
Din cand in cand este bine sa-i pui si hrana uscata pentru ingrijirea dintilor si hairbool, gasesti la Royal Canin. Pentru ghemul de par poti sa-i mai dai pasta de malt de la Gimpet cam 2-3 cm/zi. O va ajuta foarte mult sa-l elimine. Nu-i scoate din alimentatie hrana umeda, te va ajuta foarte mult sa-i administrezi medicamente in cazul unui tratament. De asemenea iti recomand sa-i dai o data pe saptamana cate o capsula de lapte pentru cafea. Nu-i da mai mult lapte, pisica nu are nevoie de el.
Sterilizarea se poate face incepand cu varsta de 2-3 luni si chiar este recomandata varsta mai mica datorita faptului ca sterilizarea la femele este invaziva. Astfel, cantitatea de anestezic este mai mica dar si puterea de refacere a musculaturii este mai buna. Eu am sterilizat puii la varste cuprinse intre doua luni si jumatate si trei luni si jumatate.
Regurgitarea asociata uneori cu constipatia sunt semne ale ghemului de par care se elimina prin voma sub forma unui trabuc lung. Parul se aduna in stomac si-l acopera ca o pasla impiedicand digestia hranei. De aceea voma care ai observat-o avea mancare nedigerata.

#27
soso_sorana

soso_sorana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.01.2012

 ripper, on 6th March 2012, 21:11, said:

Aoleu, mama, glumeam! :D HP cred ca-i cea mai banala bacterie dintr-o mâță (asta daca si ele or avea asa ceva), pe langa ce rahaturi de 1000 de ori mai periculoase are in ea. :D
:D

#28
Calancea31

Calancea31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 07.01.2012
Eu am gasit un pisoi aruncat intr-un canal cu apa aproape mort .L-am adus acasa si i-am sa manance din prima zi carne cruda de vita ,nu m-am increzut in gloantele care le vind magazinele si am avut dreptate.Pisoiul s-a transformat intr-un fulger .Mai mult pe pareti mergea decat pe pardoseala .Apa eu nu am vazut sa bea ,carne cruda manca foarte putina ,nu mirosea deloc, blana lucioasa, par 0 deoarece se spala mereu si il halea ea pe tot .Ce sa mai zic,ne dadea in fiecare zi cite un spectacol

#29
cojocaru-diana

cojocaru-diana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 17.05.2009

 Calancea31, on 7th March 2012, 01:30, said:

Eu am gasit un pisoi aruncat intr-un canal cu apa aproape mort .L-am adus acasa si i-am sa manance din prima zi carne cruda de vita ,nu m-am increzut in gloantele care le vind magazinele si am avut dreptate.Pisoiul s-a transformat intr-un fulger .Mai mult pe pareti mergea decat pe pardoseala .Apa eu nu am vazut sa bea ,carne cruda manca foarte putina ,nu mirosea deloc, blana lucioasa, par 0 deoarece se spala mereu si il halea ea pe tot .Ce sa mai zic,ne dadea in fiecare zi cite un spectacol


Faptul ca nu prea bea apa nu e deloc un lucru bun...
Partea cu carnea cruda...am tot auzit pareri, si eu m-am m gandit...Ale mele abia daca miros carnea cruda cand gatesc...Deci nu cred ca am vreo sansa sa le schimb vreodata alimentatia....In plus este destul de dificil pt ca trebuie sa o tii la congelator portionata si sa o dezgheti cu ceva minute/ore inainte...Asta inseamna sa aibe ore fixe de masa...Ce te faci cand ai un program de lucru mai nasol sau cand lipsesti o zi de acasa si poate nu are cine sa vina sa le dea de mancare...

Pana la urma ce ai facut cu pisicul? L-ai pastrat sau dat spre adoptie? :D

#30
Calancea31

Calancea31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 07.01.2012

 cojocaru-diana, on 7th March 2012, 13:57, said:

Faptul ca nu prea bea apa nu e deloc un lucru bun...
Partea cu carnea cruda...am tot auzit pareri, si eu m-am m gandit...Ale mele abia daca miros carnea cruda cand gatesc...Deci nu cred ca am vreo sansa sa le schimb vreodata alimentatia....In plus este destul de dificil pt ca trebuie sa o tii la congelator portionata si sa o dezgheti cu ceva minute/ore inainte...Asta inseamna sa aibe ore fixe de masa...Ce te faci cand ai un program de lucru mai nasol sau cand lipsesti o zi de acasa si poate nu are cine sa vina sa le dea de mancare...

Pana la urma ce ai facut cu pisicul? L-ai pastrat sau dat spre adoptie? :D

Ce dat spre adoptie .nevasta-mea mar fi ucis noaptea cind asi fi dormit si-i dadeam dreptate

#31
soso_sorana

soso_sorana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.01.2012

 edgrimex, on 6th March 2012, 22:03, said:

Din cand in cand este bine sa-i pui si hrana uscata pentru ingrijirea dintilor si hairbool, gasesti la Royal Canin. Pentru ghemul de par poti sa-i mai dai pasta de malt de la Gimpet cam 2-3 cm/zi. O va ajuta foarte mult sa-l elimine. Nu-i scoate din alimentatie hrana umeda, te va ajuta foarte mult sa-i administrezi medicamente in cazul unui tratament. De asemenea iti recomand sa-i dai o data pe saptamana cate o capsula de lapte pentru cafea. Nu-i da mai mult lapte, pisica nu are nevoie de el.
Sterilizarea se poate face incepand cu varsta de 2-3 luni si chiar este recomandata varsta mai mica datorita faptului ca sterilizarea la femele este invaziva. Astfel, cantitatea de anestezic este mai mica dar si puterea de refacere a musculaturii este mai buna. Eu am sterilizat puii la varste cuprinse intre doua luni si jumatate si trei luni si jumatate.
Regurgitarea asociata uneori cu constipatia sunt semne ale ghemului de par care se elimina prin voma sub forma unui trabuc lung. Parul se aduna in stomac si-l acopera ca o pasla impiedicand digestia hranei. De aceea voma care ai observat-o avea mancare nedigerata.
M-am mai linistit! Imi era sa nu fie ceva mai grav ! oricum am facut programare la veterinar macar sa o consulte sa fiu sigura, sper sa ii dea si niste vitamine sa se faca si ea mai grasuta, ca e "lunga ca o stiuca"  :lol:. Iti multumesc !

#32
Calancea31

Calancea31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 07.01.2012

 cojocaru-diana, on 7th March 2012, 13:57, said:

Faptul ca nu prea bea apa nu e deloc un lucru bun...
Partea cu carnea cruda...am tot auzit pareri, si eu m-am m gandit...Ale mele abia daca miros carnea cruda cand gatesc...Deci nu cred ca am vreo sansa sa le schimb vreodata alimentatia....In plus este destul de dificil pt ca trebuie sa o tii la congelator portionata si sa o dezgheti cu ceva minute/ore inainte...Asta inseamna sa aibe ore fixe de masa...Ce te faci cand ai un program de lucru mai nasol sau cand lipsesti o zi de acasa si poate nu are cine sa vina sa le dea de mancare...

Pana la urma ce ai facut cu pisicul? L-ai pastrat sau dat spre adoptie? :D

Pai nu este parere sau teorie.E fapt concret.Carnea i-o aruncam congelata,se descurca ea.Care ore fixe ?. Manca o data pe zi dar sa intimplat si la doua zile ca nu aveam mereu,ea nu cerea niciodata si eu mai uitam.Dar intodeauna o manca incet.Prima data o lingea minute intregi.O bucata cit un pachet de unt era o portie mare.Cateodata o scoteam afara si o aruncam in copacul din fata scarii. Seara trebuia sa ma urc dupa ea ca nu venea dar nici nu fugea

#33
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 cojocaru-diana, on 7th March 2012, 12:57, said:

Faptul ca nu prea bea apa nu e deloc un lucru bun...
Daca tu ai zacea o saptamina intr-un canal cu nasul prin apa, ai mai bea apa curind? Eu zic sa incerce cu wiskey. :huh:

 Calancea31, on 7th March 2012, 21:22, said:

Pai nu este parere sau teorie.E fapt concret.Carnea i-o aruncam congelata,se descurca ea.Care ore fixe ?. Manca o data pe zi dar sa intimplat si la doua zile ca nu aveam mereu,ea nu cerea niciodata si eu mai uitam.Dar intodeauna o manca incet.Prima data o lingea minute intregi.O bucata cit un pachet de unt era o portie mare.Cateodata o scoteam afara si o aruncam in copacul din fata scarii. Seara trebuia sa ma urc dupa ea ca nu venea dar nici nu fugea
Bah, nici pe un crocodil nu il tratezi asa. :lol: Normal ca nu se mai dadea jos din copac. Probabil se intreba cind o sa ploua ca sa o lasi in pace in copacul ala. :lol:

#34
Calancea31

Calancea31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 07.01.2012

 Dihorul Razboinic, on 7th March 2012, 22:11, said:

Daca tu ai zacea o saptamina intr-un canal cu nasul prin apa, ai mai bea apa curind? Eu zic sa incerce cu wiskey. :huh:


Bah, nici pe un crocodil nu il tratezi asa. :lol: Normal ca nu se mai dadea jos din copac. Probabil se intreba cind o sa ploua ca sa o lasi in pace in copacul ala. :lol:


Pai crocodilul te trateaza el nu il tratezi tu .Manca putin dar eu banuesc ca-si completa meniul si cu purici ca avea.Si cum eu nu am vazut cadavre de purici batrini prin casa e clar ca pe cei mari si grasi ii halea. Stiti ca puricii sar mult dar au viata scurta,ajung repede la maturitate

#35
soso_sorana

soso_sorana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.01.2012
Azi am dus-o pe Amy la veterinar sa o consulte. I-am spus medicului despre problemele ei ....despre faptul ca vomita dupa ce mananca. Medicul mi-a spus ca este posibila sa fi luat o boala de la o alta pisica, i-a facut un tratament, care a constat in 2 sau trei injectii, si mi-a spus sa revin maine cu ea daca mai vomita. Cand am ajuns acasa am observat ca nu mai suporta pe nimeni in preajma ei , ma musca si ma zgarie daca incerc sa o mangai, e agitata, se linge pe piciorul unde a fost facuta injectia si se tavaleste pe jos, plus de asta miauna incontinuu. E normal sa faca asa ? Ma sperie

#36
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006

 soso_sorana, on 8th March 2012, 19:17, said:

Azi am dus-o pe Amy la veterinar sa o consulte. I-am spus medicului despre problemele ei ....despre faptul ca vomita dupa ce mananca. Medicul mi-a spus ca este posibila sa fi luat o boala de la o alta pisica, i-a facut un tratament, care a constat in 2 sau trei injectii, si mi-a spus sa revin maine cu ea daca mai vomita. Cand am ajuns acasa am observat ca nu mai suporta pe nimeni in preajma ei , ma musca si ma zgarie daca incerc sa o mangai, e agitata, se linge pe piciorul unde a fost facuta injectia si se tavaleste pe jos, plus de asta miauna incontinuu. E normal sa faca asa ? Ma sperie
Te-ai dus la un veterinar comerciant si idiot. Lasa pisica sa elimine ghemul de par si-si va reveni. In inteligenta lui, veterinarul, ti-a spus ce boala putea sa ia de la alta pisica si sa vomeze?
I-ai dat crema de malt?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate