Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

Super Fuel Saver - si alte economizoare..

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

Poll: Super Fuel Saver (111 member(s) have cast votes)

eficient?

  1. da (2 votes [1.80%])

    Percentage of vote: 1.80%

  2. nu (93 votes [83.78%])

    Percentage of vote: 83.78%

  3. nu-i mare scofala (16 votes [14.41%])

    Percentage of vote: 14.41%

Vote Guests cannot vote

#19
dancostea2002

dancostea2002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 30.05.2010
nu reduce nimic din consum.dar trebuie sa recunoastem ca tipul care a avut ideea asta a fost genial,o groaza de creduli au cazut in plasa,a speculat perfect piata.daca inca se vorbeste despre ,,minunea"asta tehnica arata ce lovitura de maestru a dat.

#20
dj_maryo1993

dj_maryo1993

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 28.02.2008
Am gasit un video unde se lauda ca inventia lui a aparut la TV
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nmzF2STLIGY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nam ce sa zic decat bravo lui , daca si pe astia de la tv au reusit sa ii fraiereasca ... (sau o fi fals video )

#21
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
lol u chiar ai pus botul la vrajeala cu "stirile protv"? :)

cred k ar trebui sa ma reorientez profesional :)

#22
LoveDemon2006

LoveDemon2006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.01.2007
super eficienta demonstrata ... sa se dea cate unul sa ajunga la toata lumea Posted Image

https://www.youtube....0szKQAjhfo#t=39

Edited by LoveDemon2006, 27 May 2014 - 08:20.


#23
dancostea2002

dancostea2002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 30.05.2010
vad din ce in ce mai multe masini cu magnetii astia galbeni prinsi cu un colier din plastic,semn ca le merge foarte bine celor care au facut traznaia asta.

#24
gamiteh

gamiteh

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 04.11.2006
Mai era o chestie de asta care o bagi in priza acasa si reduce consumul de energie electrica. Cred ca Fuel Shark este o "aplicatie auto". Posted Image) Tehnica avanseaza... Oare or sa scoata si-o casca de bagat in ureche Uman Shark, care o sa ne faca sa mancam mai putin?! Daca ar scoate-o sub numele "Adio grasime! Fara sa faci nimic, slabesti 20 Kg pe zi! Sanatos si voios!" sigur s-ar gasi vreo 500 de fraieri s-o cumpere.

Edited by gamiteh, 31 May 2014 - 17:54.


#25
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
aia era buna daca aveai lampi fluorescente. Ca normaliza energia reactiva, dar nu economiseai nimic pentru ca energia reactiva nu se plateste pntru utilizatorul casnic :)

#26
ThorUranus

ThorUranus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.06.2014
Cand la tv sau in mass media apar tot felul de astfel de <<minunatii>> care reduc consumul ... o simpla cautare pe google de maxim 5 minute si gasiti mesteri care le-au disecat pana in maduva oaselor si va lamuresc daca merge sau nu ... 99% e nu :)

pe scurt despre toate minunatiile astea:
http://www.4tuning.r...tate-21022.html

Exemplu:
Fuel Shark - promite 10-30% economie la carburant doar prin eficientizarea instalatiei electrice - unu chiar a postat pe undeva print cu consumu mediu : fara Fuel Shark 6,7 l / 100 KM si minune cu Fuel Shark activat 3,5 l / 100 KM ! (Cat tupeu ordinar numa sa tepuiasca credulii - prima fotografiee cred ca avea pedala de acceleratie apasata )

Dupa 5 minute pe google referitor la Constructia lui Fuel Shark :
un condesator electrolitic de 1000uF / 35 V (costa 2 lei) + 1 rezistenta si un led (alti 2 lei) si carcasa plastic cu o siguranta sa zicem 6 lei = 10 lei tot tacamul hai 20 lei cu TVA si adaos comercial - DAR NU 140 lei LA OFERTA :)  

Ce e si mai idiot ca Fuel Shark se compara cu sistemul I-Loop de la Mazda ....  care are la baza un super condesator de 120 F (adica 1,2 milioane de condesatoare folosite in Fuel Shark) + un sistem de monitorizare si drenaj a electricitatii din condesator in instalatia electrica + un alternator special ...etc etc. detalii de curiozitate cum functioneaza I-Loop:
http://jalopnik.com/...azda6-677270361

p.s Singurul supercondesator care l-am putut gasi e de 58 F la 16 V si costa 640 LEI !
http://www.tme.eu/ro...0058-e016-b02/#

si bineinteles ca nu il poti monta direct in instalatia de la masina (ca fuel shark) ca o sa ia foc instalatia

pentru cine e pasionat poate incerca sa reproduca i-loop dupa principiul descris in articolul respectiv - dar costurile cred ca ajung lejer la 1000 lei numa piesele ...

#27
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006
De fapt sunt doua miracole, unul ca mi-am incalcat promisiunea de a nu mai deschide topice noi si al 2 lea miracol..la fel de credibil ca si primul..este acesta

http://www.fuelsharkchip.com/

Sunt curios cati naivi mai arunca banii pe asa ceva pt ca din ce vad nici macar nu-s ieftine incarcatoarele alea chinezesti.
Oare la noi in tara se poate vinde orice? chiar si rahat invelit in staniol sub denumirea de...stiti voi ce.

#28
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006
Atata vreme cat vor exista prostovani care sa puna botul la asa ceva , se va vinde .

#29
robbie_ro

robbie_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,840
  • Înscris: 24.08.2004
Nu-i prost cel care cere, prost e cel care da.

#30
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Pai aia nu mint! "economisesti pana la 50% !", dar nu zic la ce. Aer? Lichid de frana? Alcool la volan? Apoi, "Consum mai mic la 100 de km". Normal ca-i mai mic decat la 200km. :)
S-a mai discutat pe forum, are un condensator si-un led, n-are cum influenta consumul, decat adaugand consumul ledului.

#31
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,492
  • Înscris: 13.10.2010
Ce dracului. Eu mi-am cumparat 8 bucati de Shark Fuel si trei tripluri pentru bricheta. Nici nu s-a mai miscat acul de la indicatorul de benzina...deci consum 0. Dar la GPL consumul este acelasi....probabil nu este in stare sa alinieze particulele de GPL cum trebuie. Dar ma multumesc cu el ca nu-mi mai consuma benzina....dar trebuie sa se obisnuiasca si cu GPL-ul...sper.Posted Image
Mi-am pus 3 in portbagaj, 3 la bricheta de la canapele din spate si doar doua in fata. Mai puneam unu, dar trebuie sa mai bag si telefonul la incarcat Posted Image Posted Image ...dar intr-o zi o sa renunt si la telefon ca ala consuma din bateria masinii si cand bateria e consumata creste consumul de combustibil ca intra in functiune alternatorul sa incarce bateria la loc.Posted Image Niste nenorociti si astia ca n-au inventat un alternator care sa fie actionat de vant....daca-l inventau, scuteam din banii care-i dadeam pe curea.

Edited by ccf_cristi, 15 July 2014 - 12:17.


#32
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,181
  • Înscris: 13.01.2011
Ce frumos arata obiectul...

#33
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Se spune ca produsul face economie, dar are si o componenta sexuala certa.

#34
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Vezi ai grija , cind intra alternatorul , se apuca de "furat" calutii din motor , naspa la consum !! La fel nu mai folosi climatizarea , ia un cub de ghiata si-l pui pe bancheta din spate !!

Ce sa zic , e furaciune cu acte in regula , doar cumperi un dispozitiv inutil !

#35
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
lllllooooooooolllllllll  aia spun 9%, ai nostru spun "pana la 50%"...
pe cand vom vedea in geamurile samsarilor pe langa "1600 de cai putere, frate" si accesorii: sharkfuel?

#36
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,066
  • Înscris: 04.08.2007
au mai fost prezentate "miracole" din astea pt reducerea consumului insa asta le intrece pe toate.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate