Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Biblia - versiune gratuita pentru Android

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
uncrestin

uncrestin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 16.01.2010
Am lucrat in ultima vreme la traducerea meniului unei aplicatii gratuite – Quick Bible.
Daca nu ai inca Biblia pentru Android – versiunea offline si in limba romana, cauta in Android Market – Quick Bible. Dupa ce deschizi aplicatia, intra la Meniu – Versiune – Alte versiuni – si bifeaza acolo Cornilescu. Pe urma se va descarca versiunea Bibliei tradusa de preotul Dumitru Cornilescu in 1921.
E aproape finalizata si adaptarea pentru Biblia Ortodoxa, putine probleme am la cartile apocrife (se va deschide tot cu Quick Bible).
Aplicatia se poate descarca de [aici]

Avantajele acestei aplicatii: e gratuita, are meniu in limba romana, se poate folosi fara conexiune la net, nu are reclame, se pot nota versetele favorite, si nu in ultimul rand ai Biblia tot timpul cu tine! [...]

Doamne ajuta!

Attached Files


Edited by uncrestin, 25 January 2012 - 00:05.


#2
cristi_dan

cristi_dan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 02.11.2011
Ahahaha. Acuma n-o sa mai umble popele cu biblia dupa ei, ca e mai usor smarphone-ul!

#3
uncrestin

uncrestin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 16.01.2010

 cristi_dan, on 25th January 2012, 03:04, said:

Ahahaha. Acuma n-o sa mai umble popele cu biblia dupa ei, ca e mai usor smarphone-ul!
Nu imi place replica ta.
Aplicatia este mai mult pentru voi, ce stati toata ziua cu telefonul in mana!

#4
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Stau si ma gandesc de ce nu apar oare si alte versiuni ala Bibliei la noi in afara de Cornilescu/Ortodoxa intre care oricum nu sunt diferente mari. Ar fi de folos sa se apuce cineva de o astfel de traducere desi imi inchipui ca e o lucrare masiva...

#5
ghapciu

ghapciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 24.09.2008

 lawrence38, on 25th January 2012, 19:57, said:

e o lucrare masiva...
care implică munca cuiva priceput în ale calculatorului. E destul de greu să se realizeze un astfel de proiect.

On Topic, foarte mișto aplicația. Nu am reușit până acum să citesc foarte mult din Biblie, dar mă bucur că o am acum în telefon și sper să reușesc să o parcurg.

#6
uncrestin

uncrestin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 16.01.2010

 lawrence38, on 25th January 2012, 19:57, said:

Stau si ma gandesc de ce nu apar oare si alte versiuni ala Bibliei la noi in afara de Cornilescu/Ortodoxa intre care oricum nu sunt diferente mari. Ar fi de folos sa se apuce cineva de o astfel de traducere desi imi inchipui ca e o lucrare masiva...
Sunt si traduceri noi ale Bibliei, dar nu sunt prea folosite.
O explicatie ar fi urmatoarea: atunci cand stii un cantec sau o poezie, este "surprinzator" sa le auzi cu alte versuri sau texte. Poate de aceea nu sunt asa folosite.

#7
samsamy80

samsamy80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.01.2012
Multumesc ffffff.mult!!!!

#8
uncrestin

uncrestin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 16.01.2010
A aparut si versiunea pentru android a Bibiliei in traducerea Bisericii Ortodoxe Romane, tot in aplicatia Quick Bible disponibila gratuit in Magazin (Google) Play.
Cei ce doresc versiuni mai vechi ale aplicatiei Quick bible sa imi trimita un mesaj.

#9
cenick

cenick

    Senior member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 21.01.2011

 uncrestin, on 18 februarie 2013 - 22:36, said:

A aparut si versiunea pentru android a Bibiliei in traducerea Bisericii Ortodoxe Romane, tot in aplicatia Quick Bible disponibila gratuit in Magazin (Google) Play.
Cei ce doresc versiuni mai vechi ale aplicatiei Quick bible sa imi trimita un mesaj.
Eu o am de aproape 2 ani pe android, vs.Cornilescu, o am si pe symbian. Ar fi bine si vers. KJV sau NKJV in limba romana, nu doar in engleza.

#10
aplicatiiromanesti

aplicatiiromanesti

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.04.2013
Buna!

Pentru Android, Biblia ORTODOXA Bartolomeu Anania (Arhiepiscop al Clujului), o varianta cu multe explicatii se poate gasi in aplicatia Android "Acatiste Rugaciuni Scrieri Ortodoxe" din Android Market (https://play.google....e=search_result).

In aceeasi aplicatie sunt sute de acatiste, rugaciuni, paraclise, etc. - toate Ortodoxe!

Aveti mare grija la versiunile Bibliilor mai ales! Varianta presentata in aplicatie e cea mai apreciata varianta romaneasca, acceptata de BOR, publicata cu Binecuvantarea TEOCTIST, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române.

Atat Biblia Ortodoxa Romaneasca cat si toate celelalte carti din aplicatie pot fi download-ate in format epub (e-reader) sau mobi (Kindle amazon,etc) de pe site-ul aplicatiei:
https://sites.google...todoxe/Download

Doamne ajuta!

#11
pykko

pykko

    I love, therefore I am

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,228
  • Înscris: 10.02.2006

 lawrence38, on 25 ianuarie 2012 - 19:57, said:

Stau si ma gandesc de ce nu apar oare si alte versiuni ala Bibliei la noi in afara de Cornilescu/Ortodoxa intre care oricum nu sunt diferente mari. Ar fi de folos sa se apuce cineva de o astfel de traducere desi imi inchipui ca e o lucrare masiva...
Exista ce vrei tu. Se numeste Noua Traducere Romaneasca a Bibliei (versiunea NTR), publicata acum vreo 5-6 ani.

Pentru Android e disponibila (doar online) in aplicatia Bible YouVersion.

#12
aplicatiiromanesti

aplicatiiromanesti

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.04.2013

 lawrence38, on 25 ianuarie 2012 - 19:57, said:

Stau si ma gandesc de ce nu apar oare si alte versiuni ala Bibliei la noi in afara de Cornilescu/Ortodoxa intre care oricum nu sunt diferente mari. Ar fi de folos sa se apuce cineva de o astfel de traducere desi imi inchipui ca e o lucrare masiva...

Sunt nenumarate variante deoarece scrierile sunt din mai multe limbi, iar intelesul nu poate fi redat 100% intr-o alta limba (mai ales din limbi vechi precum aramaica/erbraica/greaca veche).
Nu exista o versiune "default", "vanilla" acceptata de toata lumea, deoarece f. multe expresii sunt interpretabile.
O Biblie care are explicatii, si care a fost facuta sa prezinte mai multe puncte de vedere este inca un motiv ce m-a indreptat spre Biblia Anania (una din Bibliile Ortodoxe) care are explicatii, interpretari, puncte de vedere. Aceasta Biblie a fost realizata comparand 13 variante de Biblii (inclusiv The Holy Bible. King James, The New Oxford Annotated Bible, Good News Bible, The Greek New Testament (critical edition) by Kurt Aland, etc.).
Am preluat-o de pe http://www.dervent.ro/biblia.php. Uite cateva informatii care te-ar putea interesa:

"Această versiune a Bibliei a fost întocmită prin metoda comparatistă: ediţia curentă a fost confruntată cu treisprezece versiuni reprezentative, româneşti şi străine, precum şi cu textele originale, în osteneala de a restaura, pentru Vechiul Testament, prezenţa şi autoritatea Septuagintei în tradiţia biblică românească. Aşadar, Versiunea Ebraică, accesibilă adiacent prin cele mai bune traduceri occidentale, s`a aflat în continuă şi amănunţită alăturare cu versiunea greacă, aceasta din urmă fiind reprezentată atât de tălmăcirile româneşti tipărite între 1688-1914, cât şi de textul ediţiei critice a lui Alfred Rahlfs.
Diferenţele semnificative dintre versiunile greacă şi ebraică sunt semnalate şi, după caz, comentate în notele infrapaginale.
Deşi versiunea de faţă îşi propune să calce cât mai fidel pe urmele Septuagintei, numele proprii – de persoane şi localităţi – sunt redate după Versiunea Ebraică. Actuala lor grafiere însă a ţinut seama nu numai de extracţia lor lingvistică, dar şi de actualul lor statut lexical, ştiut fiind că ele au intrat în limba română prin cea greacă şi că nu toate şi-au restaurat pronunţia originală în evoluţia limbii vorbite.
Pentru Noul Testament a fost folosită ediţia critică a lui Kurt Aland."

Edited by aplicatiiromanesti, 27 April 2013 - 02:03.


#13
iliehar

iliehar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 31.03.2007
Incercati MyBible
Are:
Interfata usoara .
Multe versiuni de Biblie
Cautare exacta sau in continut
Arata cuvantul cautat in evidenta la cautare
Poti sa iti faci notite
Pune marea majoritate a informatiilor pe card
Culori usoare pentru ochi
o Gasiti pe google

Spor la citit

#14
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Există și opțiunea pe bani?

#15
valer

valer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,832
  • Înscris: 25.05.2006
Când va veni și Noua Traducere Românească a Bibliei pe QBible?
Foarte bună aplicația!

#16
ALEXANDRUANASTASIU

ALEXANDRUANASTASIU

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.03.2009

 uncrestin, on 24 ianuarie 2012 - 23:56, said:

Am lucrat in ultima vreme la traducerea meniului unei aplicatii gratuite – Quick Bible.
Daca nu ai inca Biblia pentru Android – versiunea offline si in limba romana, cauta in Android Market – Quick Bible. Dupa ce deschizi aplicatia, intra la Meniu – Versiune – Alte versiuni – si bifeaza acolo Cornilescu. Pe urma se va descarca versiunea Bibliei tradusa de preotul Dumitru Cornilescu in 1921.
E aproape finalizata si adaptarea pentru Biblia Ortodoxa, putine probleme am la cartile apocrife (se va deschide tot cu Quick Bible).
Aplicatia se poate descarca de [aici]

Avantajele acestei aplicatii: e gratuita, are meniu in limba romana, se poate folosi fara conexiune la net, nu are reclame, se pot nota versetele favorite, si nu in ultimul rand ai Biblia tot timpul cu tine! [...]

Doamne ajuta!
Cum putem folosi cărțile anaghinoscomene?
Hristos a înviat!

#17
iulian93

iulian93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 17.03.2012
Wow da , e tot ce lipsea ! Vreau sa-l vad pe popa citind de pe tableta :))

#18
lache1

lache1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 09.05.2006
http://fs66.trilulil...ba090b2898d.jpg

#atat

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate