Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

De ce emigreaza romanii?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
m1051f

m1051f

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.01.2012
De ce emigreaza romanii?

Maine voi pleca la Bonn in Germania, unde are loc o conferinta despre migrare in cadrul unui proiect European, iar fiecare tara prin reprezentantii ei vor prezenta situatia lor.
Motivul principal pentru care romanii pleaca in alta tara este evident .... un trai mai bun, dar am vrut sa deschid subiectul acesta ca sa va spuneti parerea, poate veti enumera motive la care nu m-am gandit.

#2
bogdan2011

bogdan2011

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,097
  • Înscris: 07.01.2011
1. de bine ce le e aici
2. de lasi ce sunt, in loc sa iasa in strada sa schimbe ceva aici, fug departe

#3
m1051f

m1051f

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.01.2012

View Postbogdan2011, on 23rd January 2012, 10:34, said:

1. de bine ce le e aici
2. de lasi ce sunt, in loc sa iasa in strada sa schimbe ceva aici, fug departe


Ca tot ziceai de iesirea in strada .... M-am intalnit ieri cu un mos si incepusem sa vorbim de miting. Ce zicea omu: ,,De ce sa ma duc sa tip ca fraieru cand am televizor acasa si pot sa ma uit la altii"
M-a terminat ... imi venea sa-l scuip ...

Romania e plina de dinastia ... da asta e alt subiect si n-are rost sa continui ca o tinem la nesfarsit.

#4
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
de unde se deduce obligatia de a sade in romania si "a schimba ceva"?

#5
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010
Dintr-un complex de inferioritate ancestral, ca să zic așa.

Românii se bat în piept sforăitor, ce neam mîndru, harnic, viteaz și ospitalier sînt, dar în sinea lor recunosc că sînt un neam de rahat, de unde nu pot răsări decît conducători la fel de „de rahat”. De-aia pleacă, să-și găsească țări cu conducători și concetățeni mai puțin „de rahat” decît la ei în țară.

Nicăieri în Europa nu s-a înregistrat un asemenea exod de populație în timp de pace (mai mult de 10%). Pe bună dreptate se miră străinii cînd văd români stînd cîte 20 într-un apartament de 2 camere (ca să plătească mai puțină chirie): „Bă tată, cît de rău trebuie s-o duceți la voi în țară, dacă preferați să locuiți aici în așa niște condiții de mizerie ?”

Edited by stormwatch, 23 January 2012 - 10:52.


#6
nykanor

nykanor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 26.01.2011
, dar în sinea lor recunosc că sînt un neam de rahat, de unde nu pot răsări decît conducători la fel de „de rahat


Tu nu te numeri printre ei ?????????????????????

#7
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010

View Postnykanor, on 23rd January 2012, 11:02, said:

Tu nu te numeri printre ei ?????????????????????
La ce-ți folosește dacă sînt și eu la fel sau nu ? Dacă n-aș fi, se schimbă cu ceva situația ?

Am mai spus-o, românul luat individual nu e diferit de alte neamuri, pe cînd românul lîngă român e dezastru.

#8
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010
pt a scapa de asta:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6wVwztBBWJI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
Florin_d_1300

Florin_d_1300

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 06.04.2007
Dar de ce sa nu emigreze romanii?

#10
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,455
  • Înscris: 13.04.2006
Eu am fost plecat pt a strange ceva banuti.
Si cu ajutorul lor sa-mi asigur batranetile (daca mai apuc sa imbatranesc)
As pleca din nou pentru ca nu se vede un viitor in Romania.

Edited by Bingo, 23 January 2012 - 12:07.


#11
nudaunume

nudaunume

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 13.10.2011

View Postbudrom, on 23rd January 2012, 12:18, said:

pt a scapa de asta:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6wVwztBBWJI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Ce duda ......

#12
Radu_66

Radu_66

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.01.2012

View Poststormwatch, on 23rd January 2012, 11:12, said:

La ce-ți folosește dacă sînt și eu la fel sau nu ? Dacă n-aș fi, se schimbă cu ceva situația ?

Am mai spus-o, românul luat individual nu e diferit de alte neamuri, pe cînd românul lîngă român e dezastru.
  
  Salutari! Sint nou aici ,dar se intimpla in viata CEVA care te poate determina sa pleci unde vezi cu ochii....si sa nu mai privesti inapoi

#13
adriano1978

adriano1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 25.07.2010

View Poststormwatch, on 23rd January 2012, 10:52, said:

Nicăieri în Europa nu s-a înregistrat un asemenea exod de populație în timp de pace (mai mult de 10%). Pe bună dreptate se miră străinii cînd văd români stînd cîte 20 într-un apartament de 2 camere (ca să plătească mai puțină chirie): „Bă tată, cît de rău trebuie s-o duceți la voi în țară, dacă preferați să locuiți aici în așa niște condiții de mizerie ?”
Daca ai vedea cati albanezi sau moldoveni au plecat de la ei din tara cu toate ca au granitele "inchise" ai mai schimba ideia. Si Italia are cam 10% din populatie in afara peninsulei .. cat despre statul de cate 20 intr-un apartament sunt cazuri rare acuma si doar unde iti permite autoritatile locale, inseamna ca nu stii nimic de alte popoare cam sunt indieni, chinezi, chiar si africanii...
Eu cred ca multi care au plecat au facut-o si datorita teribelismuliu varstei...avand 18-25 de ani nu ai ce pierde in viata deci poti risca mai mult... daca ar fi sa vedem varsta la care au plecat din tara majoritatea cred ca ar fi aici. Eu unul aveam 19 ani cand am plecat in strainatate nu ma interesa de politicieni, starea economica a tari...am vrut sa vad si eu cum e afara, atat.

#14
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008
De ce emigreaza romanii ?

Motive sunt multe precum ; neajunsuri , teama , dragoste , ura , invidie , singuratate , inconstienta , scarba , neincredere , speranta , neliniste , ambitie , saracie ...
Nu toti cei care emigreaza o fac din acelasi motiv , de fapt sant multi care nu o fac datorita unui singur motiv ci a insumarii mai multor motive enumerate mai sus .

Dar cred ca in momentul de fata cea mai mare parte a celor care emigreaza o fac din lipsa increderii in sistem si datorita abisului in care-i scufunda nesiguranta zilei de maine .

Ne aflam in plina criza mondiala , desi putin incorect spus deoarece sunt tari care o duc foarte bine in aceasta perioada , si ce credeti ca acele cantitati de bani imense pe care le detineau anumiti oameni , chiar foarte multi , au disparut peste noapte ?
Nu , nici pomeneala !  Unii dintre ei au pierdut cantitati importante dar continua sa detina , iar criza se resimte si datorita faptului ca banul nu este pus in circulatie .
De ce ?
Din nesiguranta zilei de maine , teama de necunoscut .

View Postbogdan2011, on 23rd January 2012, 11:34, said:

1. de bine ce le e aici
2. de lasi ce sunt, in loc sa iasa in strada sa schimbe ceva aici, fug departe

Se mai poate schimba ceva spre bine in tara ?

Eu unul am crezut in schimbare in 1989 cand langa mine au murit impuscati colegi si prieteni , tata si fiu , si am fost dezamagit amarnic atunci cand mi-am dat seama ca atat ei cat si ceilalti care au murit , au murit degeaba .
Nimic nu s-a schimbat si nimic nu se va schimba spre bine , decat spre binele unora , se stie care .
Spre binele lipitorilor care sug sangele romanilor ce inca mai cred in schimbare , si desi sunt infectati pana si in ultima celula de cancerul sistemului corupt , continua sa danseze " dansul pinguinului " la comanda .

Sunt las ca am parasit tara ? Poate , daca sobolanii care parasesc tunelul ce se va surpa datorita cutremurului pe care-l sesizeaza sunt lasi , ma poti considera si pe mine la fel . dar imagineaza-ti situatia expusa mai sus , un tunel in momentul unui cutremur , dintre 100 de sobolani si 100 de mineri cine sunt cei mai multi care supravietuiesc ?

#15
mihaicl1981

mihaicl1981

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,309
  • Înscris: 04.06.2009
O intrebare buna.
Personal cred ca multi au emigrat din cauze economice pana acum. Ca dovada ca prin 2007-2008 tot auzeam ca va fi si la noi super-bine si nu merita sa emigrezi.
Astia zic eu ca sunt cei mai multi >80%.
Altii emigreaza din cauze culturale. Astia sunt cei care trebuie cu adevarat laudati.
Exista un user care are venituri/familie de 3000 Euro si este din Bucuresti. Cu casa platita + venituri din chirii. Mai sunt multi care chiar daca ar castiga mai mult de 3000 USD
chiar aici in Bucuresti s-au saturat.
Nu pot sa spun ca nu ii inteleg. Aici nu e vorba doar de bani. E vorba de un loc unde sa iti cresti copii  , de servicii decente , de senzatie de comunitate.

In Bucuresti ai senzatia ca toata  lumea iti este dusman cateodata (mai ales daca ai crescut intr-un oras mai mic) dar probabil ca asa pare si in alte locuri.  
Uneori te saturi sa cauti un loc de parcare intr-un cartier vechi numai ca sa iti gasesti masina zgariata ca era locul "proprietarului" de ocazie. Te saturi de traficul aglomerat , de blocurile gri si de aerul irespirabil.


Chestie de gusturi.

Eu am fost obsedat de Canada. Citeam montreal.ro si quebec.ro in timpul facultatii.
Visam un job bine platit , o casa in stil american si multa zapada (mie imi place :) ).
Pana am inteles ca nici Canada nu e raiul pe pamant :). Ca exista TOTDEAUNA ceva trade-offuri. Ca niciodata nu vei fi de-al lor oriunde este acest "lor".
Am trecut de faza asta oarecum (a fost acum 9 ani) desi mai pun intrebari din cand in cand(chiar in seara asta) si ma intreb asupra perspectivelor.

Adevarul e ca tara unde avem 100% sanse sa reusim este Romania. Aici ne-am nascut si am crescut . Aici cunoastem sistemul si de aici vom  primi pensie.

Stim cu totii ca e  vorba de coruptie , de sistem medical distrus si foarte corupt, de educatie de calitate inferioara (si totusi romanii sunt cei mai destepti nu ? ).
Acum  9 ani am zis ca lucrurile se schimba in bine. Chiar asa s-a intamplat si se va intampla dar trebuie avuta rabdare cu tara asta. 10-20-30 de ani.

Poate nu merita. Recesiunea a redus la zero si ce semne de optimism economic mai aveam. Imediat a crescut din nou numarul de imigranti economici.
Dar ceva incercari se fac . Avem ceva autostrazi (facute cu spaga dar avem) , se va modifica sistemul de invatamant si sanatate (sper in bine ca mai rau nu prea cred ca se poate).

Bucuresti-ul arata groaznic si este din ce in ce mai scump dar exista ceva cartiere rezidentiale destul de ok (bine foarte scumpe dar asta e capitalism).
In curand vor fi posibilitati de a castiga bani si in alte orase din tara in care e mult mai placut sa traiesti.
Inca sunt sanse in Romania !! Trebuie doar incercat , schimbat si testat.
Incetul cu incetul vom fi europeni , poate mai europeni decat altii.  Poate ca Romania va fi cea mai tare tara din Europa pentru romani.


Si trebuie sa incetam sa aruncam singuri cu noroi in noi. Mai ales aici pe forum. Suntem romani si ar trebui sa fim mandri de asta. Sa ne uitam la ceila
lti ca si cum ar fi pierdut o mare sansa in viata prin nasterea in alta tara. Sa le spunem francezilor ca ii compatimim ca stau in tara lor super monotona , italienilor ca se
bat cu mafia si nemtilor sa invete sa gateasca :).


Ei asa fac cu noi :)

Edited by mihaicl1981, 28 January 2012 - 01:38.


#16
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007

View Postmihaicl1981, on 28th January 2012, 01:33, said:

Pana am inteles ca nici Canada nu e raiul pe pamant :). Ca exista TOTDEAUNA ceva trade-offuri. Ca niciodata nu vei fi de-al lor oriunde este acest "lor".

Daaaaaaa ... absolut. Daca esti roman si stai in romania esti supt la tot pasul, ca ai ochii frumosi si, ma repet, esti roman.

View Postmihaicl1981, on 28th January 2012, 01:33, said:

Adevarul e ca tara unde avem 100% sanse sa reusim este Romania. Aici ne-am nascut si am crescut . Aici cunoastem sistemul si de aici vom  primi pensie.

Ai sanse sa reusesti 100% ( am specificat 100%, nu 79,134273 sau alte procente ) cu spaguta, cu piluta, cu nepotismul, cu ..... m0rt11 mas11.

De restul nu mai zic ceva ca e cam personala treaba pentru tine si nu ma amestec eu, nefericitul, in fericirea ta.

Succes oricum.

#17
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

View Postm1051f, on 23rd January 2012, 10:27, said:

De ce emigreaza romanii?

Depinde si din perspectiva cui privesti. Pentru un absolvent de facultate "pe bune", istet si care nu vrea sa astepte X ani pentru "reusi", lipsa perspectivelor, job-urile prost spre foarte prost platite precum si criteriile dupa care sunt acordate acele joburi il vor determina bineinteles sa caute sa plece numaidecat. E pacat ca Romania plateste educatia viitorilor ingineri din Australia, doctori din Belgia sau mecanici din Spania dar in acelasi timp individul nu poate fi invinovatit pentru ca isi cauta ceva mai bun. Singura sansa pentru Romania este sa schimbe niste lucruri din temelii, dupa cum se vede treaba, nici gand de asa ceva in urmatorii ani/decenii.

#18
mihaicl1981

mihaicl1981

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,309
  • Înscris: 04.06.2009

View PostSuper Chief, on 28th January 2012, 09:12, said:

Daaaaaaa ... absolut. Daca esti roman si stai in romania esti supt la tot pasul, ca ai ochii frumosi si, ma repet, esti roman.



Ai sanse sa reusesti 100% ( am specificat 100%, nu 79,134273 sau alte procente ) cu spaguta, cu piluta, cu nepotismul, cu ..... m0rt11 mas11.

De restul nu mai zic ceva ca e cam personala treaba pentru tine si nu ma amestec eu, nefericitul, in fericirea ta.

Succes oricum.
Pai toata lumea stie ca e personala treaba cu emigrarea.
Dar eu cred ca din pacate e cam economica treaba. Asta ma deprima . Am putea fi la fel ca ei .
Cum se impute treaba economic cum o taiem in  Vest.

Si cred ca daca mai pleaca si restul celor care ar putea contribui lucrurile nu se vor imbunatati in Romania.
Vreau doar sa spun ca "ar trebui" sa avem un avantaj competitiv in Romania.  Pentru ca stim lucrurile .Stim ce merge , ce nu merge .
Perversiunile tale sexuale nu se pun  :). Fiecare se gandeste la ce are nevoie nu ? :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate