Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

BRANSAMENTE ELECTRICE

* * * * * 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
3594 replies to this topic

#2935
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
la ATR mai trebuie si consultant

1.2 Denumirea consultantului_________________________________________________________
telefon_____________, e-mail________________________________________________________
numarul si data autorizatiei

#2936
rtinca

rtinca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.07.2009
Buna ziua,
vin si eu cu o intrebare. Am stalpul electrica la limita proprietatii. Distanta pana la casa este de 30m. In ATR se specifica : bransament trifazat aerian cu suport la cladire. BMPT montat pe peretele exterior al cladirii.
Eu am mentionat firmei care s-a ocupat de intocmirea dosarului ca doresc montarea BMPT-ului pe stalp (intocmai ca in cazul vecinilor) si nu pe casa. Luand in considerare ca este un imobil doar parter un cablu care strabate curtea in diagonala 30m la 3.5 m in aer nu arata foarte bine si are mai multe incoveniente in situatia in care doresc sa intru cu masini mai inalte in curte, etc.
Exista vreo posibilitate sa refuze Electrica (Dambovita) amplasarea BMPT-ului pe stalp si legatura subterana la tabloul de utilizator din casa ?

Multumesc,

#2937
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Daca asa e ATR-ul, firma nu e cu nimic vinovata. Ai posibilitate sa refuzi ATR-ul si sa ceri pe stalp la limita de proprietate. Asta mai implica inca o caruta de acte pe care trebuie sa le faci. Autorizatie de construire pe domeniul public (pt santul de la stalp pana trece in curtea ta) si te plimba astia ca si cum ai construi o casa. Acuma... e alegerea ta.

Edited by GeorgeTrisina, 09 May 2017 - 15:23.


#2938
rtinca

rtinca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.07.2009

 GeorgeTrisina, on 09 mai 2017 - 15:22, said:

Daca asa e ATR-ul, firma nu e cu nimic vinovata. Ai posibilitate sa refuzi ATR-ul si sa ceri pe stalp la limita de proprietate. Asta mai implica inca o caruta de acte pe care trebuie sa le faci. Autorizatie de construire pe domeniul public (pt santul de la stalp pana trece in curtea ta) si te plimba astia ca si cum ai construi o casa. Acuma... e alegerea ta.
Nu am nimic de facut pe domeniul public. Stalpul este pozitionat pe coltul loturilor cu acordul proprietarilor si fara a restrictiona accesul la ei. De asta nu inteleg solutia. Si cum am spus la ceilalti vecini care au construit si ei BMPul este pe stalp. Ideea este exista vreo prevedere in regulament prin care cererea de montare pe stalp sa fie refuzata ?

#2939
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009

 rtinca, on 09 mai 2017 - 15:03, said:

Buna ziua,
vin si eu cu o intrebare. Am stalpul electrica la limita proprietatii. Distanta pana la casa este de 30m. In ATR se specifica : bransament trifazat aerian cu suport la cladire. BMPT montat pe peretele exterior al cladirii.
Eu am mentionat firmei care s-a ocupat de intocmirea dosarului ca doresc montarea BMPT-ului pe stalp (intocmai ca in cazul vecinilor) si nu pe casa. Luand in considerare ca este un imobil doar parter un cablu care strabate curtea in diagonala 30m la 3.5 m in aer nu arata foarte bine si are mai multe incoveniente in situatia in care doresc sa intru cu masini mai inalte in curte, etc.
Exista vreo posibilitate sa refuze Electrica (Dambovita) amplasarea BMPT-ului pe stalp si legatura subterana la tabloul de utilizator din casa ?
Multumesc,
Proiectantul nu a venit la fata locului?Daca stalpul este langa gardul tau cum de ti-a dat bransament aerian cu montare bmp pe casa?
Oricum ar fi ,poti sa respingi ATR-ul si incearca sa iei legatura cu proiectantul pentru a schimba solutia actuala cu una cu montare bmp la limita de proprietate.
Poate sa-ti dea montare nu pe stalp ci langa gard.

Edited by anaki, 09 May 2017 - 16:03.


#2940
rtinca

rtinca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.07.2009

 anaki, on 09 mai 2017 - 16:02, said:

Proiectantul nu a venit la fata locului?Daca stalpul este langa gardul tau cum de ti-a dat bransament aerian cu montare bmp pe casa?
Oricum ar fi ,poti sa respingi ATR-ul si incearca sa iei legatura cu proiectantul pentru a schimba solutia actuala cu una cu montare bmp la limita de proprietate.
Poate sa-ti dea montare nu pe stalp ci langa gard.
Firma care se ocupa de dosar s-a justificat ca Electrica nu mai accepta montarea pe stalp conform ultimelor reglementari. De asta intreb. Probabil ca la harababura care e la Electrica Targoviste nu se deplaseaza nimeni in teren si fac totul dupa avizul de amplasament...
Ziceam de stalp pentru ca asa e la vecini. Daca e langa gard nu ma deranjeaza deloc.

#2941
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009
Aia cu montarea pe stalp a bmp(t)-urilor a fost o tampenie dintotdeauna,langa gard pe partea cu trotuarul poate sa-ti dea solutie ,deci vorbeste cu proiectantul spune-i ca nu ai nevoie de sarma pt intins rufe in curte.Posted Image

Edited by anaki, 09 May 2017 - 16:14.


#2942
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011

 autom2, on 24 aprilie 2017 - 09:08, said:




Reteaua stradala este cu enorm de multe hibe desi cei care sunt in domeniu o ridica in slavi . Prin legatura asta se incearca intarirea Nulului de lucru cu prize locale.
A fost facuta receptia lucrarilor si emis ordinul de racotdare.
Este ok daca elimin cablu galben verde ce face legatura inpamantarii cu clema unde este legat nulul de lucru? Inainte de montarea contorului?

Edited by tataiepure, 25 May 2017 - 16:41.


#2943
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011

 tataiepure, on 23 aprilie 2017 - 23:07, said:

Problem  nulul de lucru legat cu nulul de protectie....wtf ce rost mai are sa fac echilibrare de potential daca le dau impamantarea mea o voi folosi pe post de nul nu ???
Adaug poza pt exemplificare

Attached Files


Edited by tataiepure, 25 May 2017 - 21:54.


#2944
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Solutie, am deconectat conductorul galben verde ce erea prin din clema de nul pe rackul metalic al cofretului si am izolat papucul...in caz de nevoie reconectez!

#2945
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009
Vezi ca priza de pamant a casei sa fie mai mica de 4 ohmi ,pt a nu a avea probleme.

#2946
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011

 anaki, on 31 mai 2017 - 13:35, said:

Vezi ca priza de pamant a casei sa fie mai mica de 4 ohmi ,pt a nu a avea probleme.
Da revin cu detalii dupa ce unesc tarusii din santul fundatiei...sunt 8 sau 10(nu retin exact) cu platbanda sudata de fiecare lasata pana la cota zero...la momentul respectiv nu aveam curent de sudura in locatie.
Cred ca o sa adaug pe fiecare faza si un releu la supratensiune in TEG .
https://www.dedeman....80131/p/1027576

#2947
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009
Eu zic sa nu te grabesti in alegerea ta,pot apare situatii in care daca ai un consumator trifazat si-ti intrerupe o faza  aparatul sa se deterioreze sau chiar mai rau.Fa-ti o lista cu consumatorii pt a configura corect tabloul si abia apoi poti opta pt o solutie completa si complexa pt a te proteja,doar acele 3 relee nu pot fi o solutie.

#2948
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005

 anaki, on 02 noiembrie 2016 - 14:38, said:

O sa ai cu birocratii din primarie care trebuie sa-ti emita AC-ul pentru bransament,ar fi bine sa fii asistat de un avocat cand depui cererea ,asta daca vrei sa ai curent anul asta.
Deci nebunia cu bransamentul continua.
In baza ATR, am semnat contract de racordare si am si platit.
Am obtinut CU, pentru AC mi se cer o caruta de acte. Printre altele mi se cere "acordul autentificat al proprietarilor imobilelor afectate".
Am inceput sa strang actele si sa vorbesc cu vecinii pentru acord.
Solutia Enel este bransament din CD Enel existent aferent PT 2703. Cum acesta cutie este amplasata pe strada (proprietate private), am luat legatura cu acel vecin.
Acesta imi spune ca nu imi poate da acordul intru-cat intreg traseul precum si CD au fost facute de catre el (deci CD nu apartine Enel) si ca motivul pentru care nu poate fi de acord este ca nu mai exista rezerva de putere.

Ce facem mai departe?
In plus, nu reusesc sa gasesc pe cineva care sa se ocupe cu seriozitate de toata tarasenia asta.

#2949
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
CD-ul ca si BMP-UL le plateste solicitantul, dar o data pusa in functiune nu mai este proprietatea lui.
Rezerva de putere nu decide ek daca mai este sau nu, ci furnizorul.
Cred ca ek nu vrea probabil ca ar vrea sa-i dai jumatate din banii pe CD.

#2950
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005
Nu e o problema sa ii dau bani, e chiar normal.
I-am dat pt canalizare. El a tras canalizare pe aleea asta. Si cablul pana la CD tot el l-a tras
In acea CD sunt bransati mai multi vecini.


#2951
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Daca furnizorul decide prin ATR ca din acea CD trebuie sa te kegi, inseamna ca rezerva de putere are.
Trece cablul tau cumva prin curtea lui?
In cazul cand cablul tau trece prin proprietatea lui, si el nu iti da acordul, atunci,,, n-ai ce face si trebuie mers la ENEL sa-ti schimbe solutia de racordare sau sa treci cu cablul tau pe domeniu public, dar si asa iti trebuie autorizatie de construire (santul de pe trotuar). E... e destul de mult de umblat.

Edited by GeorgeTrisina, 07 June 2017 - 12:39.


#2952
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005
Cablul trece pe o alee privata ( gen drum de servitute). Cel mai tare e ca, pentru a ajunge la CD, cablul trece prin poarta mea, deci pe proprietatea mea.
O sa ma intalnesc cu el sa incerc sa o rezolv cumva.
Alternativa dureaza mult: trebuie sa il dau in judecata pentru refuz neintemeiat ( sau asa ceva).


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate