Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

BRANSAMENTE ELECTRICE

* * * * * 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
3594 replies to this topic

#2629
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 02.03.2008
@otineu.
2.  Solutii sunt si mai scumpe.
Dar conteaza foarte mult ce ai acolo.
Poate ca nu ai cablu trifazic si ai doar monofazic.
Poate cablul care il ai nu tine.
Nu se poate eatima un cost fara ceva detalii.
Cand ai timp ceva detalii despre locatie si echipamentele ce le detii in dotare pe persoana fizica.

PS: Sa sune mai a la Vanghelie.
        Poate ma imbogatesc si eu ca el daca vb "anagramat". :)

Edited by st3fan19, 02 October 2016 - 19:44.


#2630
666marius

666marius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 08.09.2013
am reusit sa fac rost de raspunsul pe care trebuia sa il primesc de la ENEL v.a.v de avizul nefavorabil primit. Aveti ceva recomandari in cea ce priveste pasii pe care ar trebuii sa ii urmez mai departe?

 anaki, on 27 septembrie 2016 - 19:01, said:

Sunt motive pt avizul negativ,posteaza raspunsul oficial..

Attached Files



#2631
mootoo

mootoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 22.03.2011
Asa cum ti-am mai spus: incearca sa-i convingi ca proprietatea ta se afla la 8 m distanta de retea (prin dreptul tau de proprietate asupra  aleei private in cota de ...%) si nu de 136m. E o chestie de interpretare care, cu un avocat bun de gura, poate fi in ajutorul tau. Pe de alta parte incearca sa tatonezi terenul si la primarie. Ar trebui sa predati aleea la primarie in scopul integrarii acesteia in domeniul public apoi sa solicitati primarului extinderea retelei electrice. Cam greu asta...

Edited by mootoo, 04 October 2016 - 17:26.


#2632
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 23.02.2007
Nu exista o solutie prin care sa faci tu extinderea unei retele? Cum era in trecutul apropriat? Adica sa iti dea de la primarie o hartie ca ei nu au bani si sa iti permita sa platesti tu.

#2633
Anbe

Anbe

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.10.2016
Buna ziua,

Sunt in situatia celor "peste  100 de metrii de bransament " si vreau sa aplic pt un nou ATR - extindere de bransament, avand deja negatia obtinuta de la primarie. Am nevoie de sfatul dvs pentru a completa cererea ATR.
Puterea maxima simultan absorbita kW a iesit de 66kW (am adunat toti consumatorii posibili) ....Nu stiu puterea instalata Pi(kW) si presupun ca trebuie sa fie record trifazic (vor exista plite pe inductie si centrale termice pentru incalzire)
Ma puteti ajuta cu un sfat? Mentionez ca este o casa de 200 mp fara posibilitate de bransare la gaze.
Multumesc

#2634
andreea29792

andreea29792

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.10.2016
Buna! Am o problema legata de un bransament electric. Am incheiat contract cu o firma al carei administrator nu ne finalizeaza lucrarea. Mama mea i-a dat acestui individ toti banii (3000 de lei care includ 2500 de lei - tariful de racordare stabilit de enel si 500 de lei - banii care ii revin firmei care ar fi trebuit sa ne faca bransamentul), iar acesta o tot amana gasind diverse scuze. Acesta i-a dat factura si chitanta pe care a scris ca aceasta suma este pentru bransament electric, insa pe contractul semnat de mama mea este scris ca 2500 de lei este o suma convenita intre el si ea pentru realizarea unei lucrari de instalatie electrica pentru bransament.
Intrebarile mele sunt
1. Lucrarea de instalatie electrica pentru bransament include si racordarea la curent electric?
2. Ce ma sfatuiti sa facem ca sa il constrangem sa ne termine lucrarea? Momentan, nu ne intereseaza sa depunem nicio plangere pe nicaieri. Vreau doar ca el sa plateasca taxa de racordare la enel (pe care nu a platit-o) si sa finalizeze bransamentul. El a terminat ce era de facut in curte, doar ca nu am primit contractul final de racordare pentru ca el nu a platit taxa la enel. Va multumesc!

#2635
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
De obicei.... suma fixata de Enel este suma totala care trebuie achitata pentru un bransament. Suma de 500 de lei ati dat-o degeaba. Enel nu accepta sume mai mari decat cea din ATR.
V-a tras pe sfoara. Posted Image
Nu ramane decat sa faceti o petitie la ANRE si sa povestiti ce vi s-a intamplat si sa dati si numele celui care i-ati dat banii si in ce conditii.
Altfel... nu va vad bine.
Iata link-ul pt reclamatie la ANRE: http://www.anre.ro/r...ea-unei-petitii

Edited by GeorgeTrisina, 07 October 2016 - 19:49.


#2636
mootoo

mootoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 22.03.2011
2500 pt bransament iar 500 ar trebui sa fie pt coloana de utilizare, dosar de interior, etc... trebuia sa mergi tu la enel sa platesti bransamentul. se pare ca ai dat bani unui neserios. sunt si prin zona mea asemenea specimene.

#2637
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 02.03.2008
Te duci cu tupeu si ii ceri banii inapoi, ca vrei sa platesti tu taxa.
Eu unul nu cred ca mai are banii. Imi pare rau pentru voi.
Si poti face reclamatie la ANRE.  
Si poti da nume si pe aici ca altii sa nu mai lucreze cu el.


#2638
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

 mootoo, on 07 octombrie 2016 - 20:37, said:

2500 pt bransament iar 500 ar trebui sa fie pt coloana de utilizare, dosar de interior, etc... trebuia sa mergi tu la enel sa platesti bransamentul. se pare ca ai dat bani unui neserios. sunt si prin zona mea asemenea specimene.
Pt dosar de interior nu se ia bani suplimentari. Banii pt dosarul de interior sunt in ATR la "Alte cheltuieli"

#2639
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009
In nici un caz,dosarul, priza de pamant,etc, nu sunt in suma din atr.

#2640
andreea29792

andreea29792

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.10.2016
Va multumesc pentru raspunsuri Posted Image va voi anunta daca am rezolvat ceva si in final voi da si numele individului si al firmei sale. O zi buna!

#2641
mootoo

mootoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 22.03.2011

 GeorgeTrisina, on 08 octombrie 2016 - 06:44, said:

Pt dosar de interior nu se ia bani suplimentari. Banii pt dosarul de interior sunt in ATR la "Alte cheltuieli"
Asa o fi (numai) la Constanta...

#2642
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.08.2013
Cum sa fie dosarul de interior in ATR? E o alta mancare de peste. E ca si cum m-as duce la un client si ala dupa ce cadem de acord asupra instalatiei interioare imi spune sa nu uit sa fac si impamantare si alte lucruri ca sunt incluse in ATR. Avizul Tehnic de Racordare este doar despre ce se intampla intre stalp si BMP / BMPT. Restul e vorbe. Si alti Bani, of course.

#2643
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

 mootoo, on 08 octombrie 2016 - 18:44, said:

Asa o fi (numai) la Constanta...
Probabil ca numai la mine. Eu unul n-am incasat niciodata bani pt dosare. Si asa pretul e destul de mare.

#2644
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

 curentarul, on 08 octombrie 2016 - 19:59, said:

Cum sa fie dosarul de interior in ATR? E o alta mancare de peste. E ca si cum m-as duce la un client si ala dupa ce cadem de acord asupra instalatiei interioare imi spune sa nu uit sa fac si impamantare si alte lucruri ca sunt incluse in ATR. Avizul Tehnic de Racordare este doar despre ce se intampla intre stalp si BMP / BMPT. Restul e vorbe. Si alti Bani, of course.
Da, ai dreptate ca restul sunt vorbe ca "e mai multe".

Edited by GeorgeTrisina, 10 October 2016 - 07:23.


#2645
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Salutare, acum ceva timp va spuneam ca urmeaza sa-mi cumpar un teren intravilan.
Tranzactia s-a efectuat, miercuri iese CF-ul final. Citind pe aici incep sa am sperante mai mari legate de racordarea la electrica (gaz nu este momentan in zona, linia principala fiind la ~1km de parcele. Sunt deja construite ~20 de case in zona de ceva ani, s-a asfaltat drumul principal, etc). Drumul este drum de servitute si cuprinde 80m pana la prima parcela + 75m de la prima parcela la mine. Stalp exista peste drumul principal, iar la ~100m de drumul de servitute, pe un stalp am vazut alte 4 BMPT-uri montate direct pe el.
Drumul de servitute fiind cota parte 1/15 in proprietatea mea, se poate considera distanta de la stalp la limita de proprietare 4.5-5m? Sau se va considera 5m + 80m + 75m, caz in care va trebui sa solicit extinderea retelei?

Multumesc anticipat.

#2646
mootoo

mootoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 22.03.2011

 GeorgeTrisina, on 10 octombrie 2016 - 06:17, said:

Probabil ca numai la mine. Eu unul n-am incasat niciodata bani pt dosare. Si asa pretul e destul de mare.

E dreptul tau sa ceri bani pt dosarul de interior. Iti asumi responsabilitati si riscuri pe gratis? Eu nu cer bani pe dosarul de interior numai daca instalatia interioara este executata de echipa mea.

 DarkAngelBv, on 10 octombrie 2016 - 07:37, said:

Salutare, acum ceva timp va spuneam ca urmeaza sa-mi cumpar un teren intravilan.
Tranzactia s-a efectuat, miercuri iese CF-ul final. Citind pe aici incep sa am sperante mai mari legate de racordarea la electrica (gaz nu este momentan in zona, linia principala fiind la ~1km de parcele. Sunt deja construite ~20 de case in zona de ceva ani, s-a asfaltat drumul principal, etc). Drumul este drum de servitute si cuprinde 80m pana la prima parcela + 75m de la prima parcela la mine. Stalp exista peste drumul principal, iar la ~100m de drumul de servitute, pe un stalp am vazut alte 4 BMPT-uri montate direct pe el.
Drumul de servitute fiind cota parte 1/15 in proprietatea mea, se poate considera distanta de la stalp la limita de proprietare 4.5-5m? Sau se va considera 5m + 80m + 75m, caz in care va trebui sa solicit extinderea retelei?

Multumesc anticipat.

In mod normal ar trebui sa-ti monteze BMP (FDC) la limita cu drumul de servitute. Daca cei de la Electrica vor invoca ordinul ANRE 25/2016, atunci e nasol. Un plan de amplasament atasat aici ar fi de mare ajutor.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate