Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Militari Residence

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
23625 replies to this topic

#23599
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Mai bine garsonieră la Gorjului. Traficul poate fi nasol din Militari Residence şi în Militari. Gorjului nu e departe, dacă a aglomerat la suprafaţă, poate lua metroul, deci scapă de grija maşinii. Pentru mai puţjnă poluare, luat garsonieră între blocuri, nu la bulevard. Probabil costă în plus cu câteva mii de Euro, dar pe termen lung, iese mai câştigat. Plus mai rapid de vândut ceva într-o zonă cu transport în comun, şcoli, magazine.

#23600
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,719
  • Înscris: 25.01.2007
De 1000 ori mai bine in Gorjului decât în MR. Este tânăr, este student, mai iese în oraș, chiar insiști sa ia mașina? De la Gorjului la MR mai adaugi 15-30min x 2 x număr zile. Contează foarte mult poziționarea. MR este un ghetou și atat

#23601
baghy

baghy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 21.12.2006
În studenție vrei sa stai cat mai aproape de centru/facultate.
Dacă îl trimiteți in militari, îl izolați de colegi și de activitățile pe care le poate face cu aceștia.
Nici Gorjului nu suna prea bine.
Eu as recomanda chirie in primii ani, până descoperă zonele Bucureștiului.
Chiria poate fi și o cameră într-un apartament, nu doar garsoniera.

#23602
Nino64

Nino64

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 14.01.2023
Eu sunt de acord cu cele scrise in postarile de mai sus, dar pe fi-miu l-au luat de ochi apartamentele noi si nu prea vrea sa auda de cele vechi. Poate cand vom merge sa le vedem dimensiunile si calitatea o sa-i mai scada entuziasmul. Le-a vazut doar pe net, unde par mari si sunt clar cosmetizate.
Totusi as vrea si o parere la zi despre zona Osiei- ballroom. Daca poate cineva sa dea detalii actualizate despre trafic, ploaie, utilitati as fi recunoscator.

#23603
Acapulko

Acapulko

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 06.02.2022
Cel mai bine mergeti cu copilu'' pe la fata locului sa vada cum este "superba" zona in zilele ploioase care urmeaza.
Sa vada si vidanjele pe la blocuri si multe alte deliciii care sunt farmecul zonei Posted Image

#23604
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 09.09.2017
Frumos in Chiajna, recomand! [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/m_KZo1wjcLw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

https://observatorne...nta-441725.html

Edited by leusteanul, 18 January 2023 - 05:51.


#23605
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004

View PostNino64, on 16 ianuarie 2023 - 10:00, said:

Eu sunt de acord cu cele scrise in postarile de mai sus, dar pe fi-miu l-au luat de ochi apartamentele noi si nu prea vrea sa auda de cele vechi. Poate cand vom merge sa le vedem dimensiunile si calitatea o sa-i mai scada entuziasmul. Le-a vazut doar pe net, unde par mari si sunt clar cosmetizate.
Totusi as vrea si o parere la zi despre zona Osiei- ballroom. Daca poate cineva sa dea detalii actualizate despre trafic, ploaie, utilitati as fi recunoscator.

Faci următorul experiment: la oră de vârf mergi cu maşina de acolo până la Poli.
Apoi cu metroul de la Gorjului la Poli.
Dacă nu-l deranjează să stea în trafic, îi cumperi în Rezidens.

#23606
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008

View PostNino64, on 16 ianuarie 2023 - 10:00, said:

Eu sunt de acord cu cele scrise in postarile de mai sus, dar pe fi-miu l-au luat de ochi apartamentele noi si nu prea vrea sa auda de cele vechi. Poate cand vom merge sa le vedem dimensiunile si calitatea o sa-i mai scada entuziasmul. Le-a vazut doar pe net, unde par mari si sunt clar cosmetizate.
Totusi as vrea si o parere la zi despre zona Osiei- ballroom. Daca poate cineva sa dea detalii actualizate despre trafic, ploaie, utilitati as fi recunoscator.

Raportat la preturi, oricat ar incerca unii sa spuna ca e nasol… poate ca e nasol. Dar macar e mai ieftin. Sa vezi cum e cand e nasol, dar si f scump. MR eu il vad ca fiind un fel de Dacia Logan. Nu te da pe spate dpdv calitativ, insa isi face treaba decent.
Am prieteni familisti care stau acolo si se plang mult mai putin fata de cei care scriu pe-aici, dar sunt in trecere prin cartier.
Daca e o decizie buna sau nu sa stea in MR, e ceva subiectiv si personal.
Iar asta cu distantele si cat faci dintr-o parte in alta a Bucurestiului… ca idee eu stau undeva unde am metroul la 5 min de mers pe jos. Dar ca sa ajung la munca, fac o ora. Si asta pentru ca trebuie sa schimb 3 metrouri. Deci daca vad lucrurile asa, nu e mare chestie ca stau langa metrou. Desi faptul ca am metroul aproape, conteaza per ansamblu. Poate insemna cateva mii de euro cand voi vrea sa vand apartamentul.
Baiatul e tanar, altfel vede lucrurile. Daca voua va place acolo, nu-i un capat de tara. Nu-i mai place peste cativa ani? Simplu, o sa vanda garsoniera. Cumparatori o sa gasiti. Nu va faceti griji. In Bucuresti cel putin se cumpara orice si nu chiar la preturi de black friday :))

Edited by LauCalin, 28 January 2023 - 01:51.


#23607
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 09.09.2017

View PostLauCalin, on 28 ianuarie 2023 - 01:48, said:

Cumparatori o sa gasiti. Nu va faceti griji. In Bucuresti cel putin se cumpara orice si nu chiar la preturi de black friday Posted Image)
Ma indoiesc. Bucurestiul se depopuleaza cu fiecare an ce trece. S-a dus vremea cand se cumpara "orice".

#23608
Nino64

Nino64

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 14.01.2023
Va salut din nou! Dupa ce am dat o tura prin cele 3-4 saituri imobiliare am constatat cu surprindere ca pot gasi, la 40K  euro, o garsoniera renovata si mobilata sau un apartament decent cu 2 camere, in zona Lujerului. Practic studentul meu se poate duce pe jos pana la facultate la Automatica. Nu ma asteptam, credeam ca nu ma pot lipi de nimic la banii astia. Asta cred ca va fi varianta cea mai ok, dar stau cu ochii pe piata imobiliara. Multi spun ca se prabuseste si faptul ca am 40 K cash ma ajuta sa percutez repede.

#23609
Turcalet

Turcalet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 26.12.2020

View Postleusteanul, on 18 ianuarie 2023 - 05:46, said:

Frumos in Chiajna, recomand! [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/m_KZo1wjcLw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

https://observatorne...nta-441725.html
sarakii sunt gelosi ca avem venetia a noastra la usa.

#23610
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
Fix de la Gorjului sau in zilele bune de la intersectia Iuliu Maniu cu Apusului incepe aglomeratia infernala pe sensul de iesire din Bucuresti.
Deci Gorjului sau mai spre oras e cea mai buna alegere. Poate, poate chiar si zona Pacii daca gasiti la 5-10 min max de metrou. Va face max 30 min pana la Politehnica. Din MR face 30 min sa ajunga la metrou, in cel mai fericit caz.

#23611
Turcalet

Turcalet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 26.12.2020
M-am decis sa ma intorc luna viitoare in MR pentru ca la 3 garsoniere care am vizitat am intampinat gandaci de bucatarie (sectoare 4 si 3), ceea ce ironic nu prea am avut de parte in MR data trecuta, avand in vedere stereotipurile, plus mobila din garsonierele MR tind sa fie noi. Mi s-a promis de la primaria chiajna ca o sa-mi rezolve buletinul nou in termen de o saptamana cand locuri in sectorul 4 nu sunt programari valabile pana in 2 luni. Pentru cei care s-au satura de birocratia din centru, va invit la campul nostru de porumb.

Edited by Turcalet, 08 April 2023 - 14:17.


#23612
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 09.09.2017
Doamne, in ce cerc vicios va invartiti :)) Trist.

Edited by leusteanul, 08 April 2023 - 14:32.


#23613
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017

View PostTurcalet, on 08 aprilie 2023 - 14:16, said:

M-am decis sa ma intorc luna viitoare in MR pentru ca la 3 garsoniere care am vizitat am intampinat gandaci de bucatarie (sectoare 4 si 3), ceea ce ironic nu prea am avut de parte in MR data trecuta, avand in vedere stereotipurile, plus mobila din garsonierele MR tind sa fie noi. Mi s-a promis de la primaria chiajna ca o sa-mi rezolve buletinul nou in termen de o saptamana cand locuri in sectorul 4 nu sunt programari valabile pana in 2 luni. Pentru cei care s-au satura de birocratia din centru, va invit la campul nostru de porumb.

Stai linistit ca in MR nu ai gandaci dar ai sobolani :). In MR nu ai gandaci pentru ca nu exista blocuri cu subsol ci cu demisol.
Intr-adevar este o problema nasoala cu gandacii in blocurile vechi, dar probabil ai vizionat blocuri dubioase sau apartamente neintretinute.
In blocurile vechi, daca Asociatia este ok, nu ar trebui sa existe astfel de probleme.

#23614
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 09.09.2017
Si nu uita de tona de praf pe care o inhalati zilnic in Chiajna. Praf de ciment, nu de pamant. Sobolanii sunt cea mai mica problema. Oricum, tot Bucurestiul si periferia sunt cumplite, dar periferia e cu adevarat infernala, mai ales daca ai copii.

#23615
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,719
  • Înscris: 25.01.2007
Înțeleg că se face Drumul Osiei. Cică putem fugi pe jos din MR, că o să avem trotuar și pistă de bicicleta :)

#23616
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 09.09.2017
Da, clar, pista de bicicleta :)) Aia va lipseste, in rest le aveti pe toate.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate