Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Militari Residence

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
23625 replies to this topic

#23347
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Pai daca omul de atat are bani... E ca și cum i-ai recomanda unuia friptura de căprioară că e mai buna, deși el are bani de fasole cu ciolan.
La acest buget, care ar fi zonele alea mult mai bune?

#23348
Amy12345

Amy12345

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.05.2019
Multumesc pentru raspuns, nu intentionez sa stau chiar pana la batranete acolo, decat daca ma “indragostesc” de zona prea tare, dat fiind faptul ca circul destul de des pe A1 intareste ideea de a lua un imobil in zona. Cat despre infrastructura nu pot spune ca stam bine la capitolul acesta in nici un loc din Bucuresti, in toate zonele sunt probleme la infrastructura, pe mine cel mai mult ma intereseaza daca starea blocului, constructia a fost facut ok sau in graba? Daca sunt probleme cu fosa prin pompare?
Multumesc!

#23349
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,265
  • Înscris: 06.09.2017

View PostLauCalin, on 05 mai 2019 - 14:18, said:

Pai daca omul de atat are bani... E ca și cum i-ai recomanda unuia friptura de căprioară că e mai buna, deși el are bani de fasole cu ciolan.
La acest buget, care ar fi zonele alea mult mai bune?
Ai citit pe langa ceea ce am scris eu. O friptura de caprioara este de 10 ori mai scumpa decat o fasole cu ciolan.
Un apartament in Bucuresti este cu 10-20% mai scump decat unul in Militari Residence.

Alegerea este in mana fiecaruia.
Eu as prefera (daca ar fi cazul) sa platesc 65k euro pe 2 camere in oras fata de 50k - 55k euro in Militari Residence, Bragadiru, Popesti Leordeni sau alte ghetouri infecte.

Edited by Cool_Kick, 05 May 2019 - 15:35.


#23350
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Nu am citit deloc pe lângă. Sustii ce spuneam eu. Că o friptura de căprioară e mai scumpă (și mai buna) decât o fasole cu ciolan. Așa cum și un apartament din Militari e mai ieftin ca unul din Floreasca. Dar aici tine și de bani, de puterea de cumpărare a fiecaruia. Probleme pot fi peste tot. Așa cum pot fi și calități , inclusiv prețul mai mic poate fi un avantaj.
Că tu ai prefera ceva cu 2 camere într-o zonă mai buna, e fix alegerea ta. Dar asta nu înseamnă că unul care nu gândește ca tine, e un fraier. Nu. Pur și simplu vede lucrurile diferit fata de tine. Simplu.

#23351
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,265
  • Înscris: 06.09.2017
Nu am zis de nimeni ca ar fi fraier si nici nu am comparat Militari Residence cu Floreasca, Baneasa, Aviatiei, Piata Unirii, Crangasi sau Rahova.
Am subliniat acest aspect din experienta deoarece am cateva cunostinte ca si-au cumparat in Bragadiru ori Militari Residence (incantati ca au dat cu 10k eur mai putin) si pierd timp zilnic 1h 30m pana la munca si 1h 30m inapoi ei avand joburi in Piata Presei ori Pipera. Unii dintre ei chiar se gandesc sa vanda si sa se mute intr-un cartier mai accesibil la zonele de interes din oras.

#23352
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Și dacă se mută mai aproape de job, la Casa Presei, dar îl vor schimba cu unul din Titan, vor vinde din nou?
Eu cred ca marea problema aici nu este distanta fata de job, ci accesul greoi care se face spre nordul Bucureștiului.

#23353
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,265
  • Înscris: 06.09.2017

View PostLauCalin, on 05 mai 2019 - 17:05, said:

Și dacă se mută mai aproape de job, la Casa Presei, dar îl vor schimba cu unul din Titan, vor vinde din nou?
Daca locuiesti intr-o zona semi-centrala sau intr-un cartier cu acces rapid la metrou nu faci mai mult de 45 min inspre oriunde ai lucra.

#23354
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Faci și mai mult; dacă stai în balta alba și trebuie sa ajungi în Pipera, faci mai mult de o oră, chiar cu metroul.

#23355
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View PostAmy12345, on 05 mai 2019 - 15:12, said:

Multumesc pentru raspuns, nu intentionez sa stau chiar pana la batranete acolo, decat daca ma “indragostesc” de zona prea tare, dat fiind faptul ca circul destul de des pe A1 intareste ideea de a lua un imobil in zona. Cat despre infrastructura nu pot spune ca stam bine la capitolul acesta in nici un loc din Bucuresti, in toate zonele sunt probleme la infrastructura, pe mine cel mai mult ma intereseaza daca starea blocului, constructia a fost facut ok sau in graba? Daca sunt probleme cu fosa prin pompare?
Multumesc!
Nimeni nu intentioneaza sa stea pana la batranete acolo dar din pacate acolo vor ramane. Si stii de ce? Probabilitate sa-ti vinzi cotetul acolo tinde spre zero. Se construieste prea mult si prea haotic in zona ca sa gasesti un fraier si sa-i vinzi cotetul tau cand pe piata sunt sute de cotete noi. Deci gandeste-te ca  banii bagati acolo sunt bani blocati.

Edited by Clovis, 18 May 2019 - 10:08.


#23356
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 09.09.2017
Dar macar ai un acoperis deasupra capului si nu mai locuiesti cu mama, tata si bunica in acelasi cotet.

#23357
ecologistul

ecologistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 15.02.2009
Anul trecut am făcut două achiziții pentru a fi băgate la chirie. Două camere in lujerului cu 85 ooo de euro 63mp și tot două camere pe aici în Chiajna dat 51 mp, loc parcare gratis.
De 3 luni nu mă întreabă nimeni de cel din centrul care e la 450 de euro pe lună, iar aici am client cu 300 de euro.Un domn care face naveta in Pipera cu mașina proprie, dar cu program flexibil.

#23358
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009

View Postecologistul, on 18 mai 2019 - 21:49, said:

Anul trecut am făcut două achiziții pentru a fi băgate la chirie. Două camere in lujerului cu 85 ooo de euro 63mp și tot două camere pe aici în Chiajna dat 51 mp, loc parcare gratis.
De 3 luni nu mă întreabă nimeni de cel din centrul care e la 450 de euro pe lună, iar aici am client cu 300 de euro.Un domn care face naveta in Pipera cu mașina proprie, dar cu program flexibil.
pentru ca ceri prea mult. cu 500 gasesti in Aviatiei.
Vezi ca centrul orasului e pana la eroilor ,nu la Lujerului.

#23359
ecologistul

ecologistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 15.02.2009
Merci.
Mi s-a oferit 500 dar am preferat un contract de un an cu 450 înregistrat anaf.
Daca calculezi taxele la 500 ramii în mina cu 420.La 450 ramai în mana cu 423.

#23360
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 09.09.2017
Se mai inghesuie lumea sa cumpere in zona aia??
Care mai e situatia gropii de gunoi, ca am auzit ca e cam...puturoasa?

#23361
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
Groapa afecteaza si Bucurestii Noi, Crangasi, Baneasa uneori, Militari, Dr. Taberei...deci toata zona de Vest.

#23362
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 09.09.2017
Nu contest asta, dar in zona Militari Residence mirosul se simte cel mai puternic.

#23363
GruVe

GruVe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 18.08.2009
Este horror cu mirosul, iti zic eu ca stau in zona. In plus tot acest cartier este un viitor ghetou. Mai zilele trecute se postase pe grupul de facebook cum "o familie" a taiat o gaina pe marginea drumului si toata lumea apara familia ca e normal etc. Asta ca sa-ti faci idee de calitatea oamenilor din zona.

#23364
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 09.09.2017
Mai ramane sa isi taie porcul in mijlocul drumului, ca orice taranete autentic.
Serios, tu te astepti sa ai oameni de calitate intr-o zona ca asta?
Nu generalizez, dar majoritatea care se muta in zone din astea sunt provinciali saracuti care vin cu obiceiurile din locurile de bastina, inclusiv taiatul gainii pe marginea drumului.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate