Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Sfatul tau conteaza , te rog rapeste-ti cateva minute ...

- - - - -
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#55
Alex_0722876565

Alex_0722876565

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 19.08.2006
La casa asta ce nu ma place sau ce va place ...ar merge amplasata dupa cum am eu terenul ? Ce ati modifica ...


Regim de inaltime: P
Suprafata desfasurata: 81.00 mp
Suprafata utila: 65.00 mp
Suprafata sol: 81.00 mp
Sistemul constructiv: zidarie portanta

Parter
Are in componenta doua dormitoare, hol, camera de zi, baie, bucatarie, debara.

Alte informatii

Casa parter, a fost conceputa sa asigure, d.p.d.v. arhitectural, spatii de locuit si de confort pentru o familei cu copii. Proiectul este ideal pentru cei ce vor o casa de vacanta si nu numai. La cerinta clientului sarpanta se poate inalta, lasand loc unei posibile mansardari in viitor.
Cantitatile de materiale necesare construirii acestui imobil la rosu este: beton - 63 mc, armatura - 3040 kg, zidarii - 36 mc. Costul celor mai sus enumerate se ridica la cca. 7500 euro. Acest pret nu include sarpanta, manopera si alte costuri (sarma neagra de legat, distantieri). Manopera este undeva la 45 euro/mp. In viitor am sa completez si costul sarpantei.

Attached Files


Edited by Alex_0722876565, 06 March 2012 - 08:27.


#56
jjy

jjy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 13.01.2009
fa un hol la intrare. nu intra direct in living. toti cei pe care ii cunosc si au intrarea direct in living, regreta amarnic si unii chiar au facut diferite improvizatii pentu a remedia situatia.

#57
Alex_0722876565

Alex_0722876565

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 19.08.2006

View Postjjy, on 6th March 2012, 08:54, said:

fa un hol la intrare. nu intra direct in living. toti cei pe care ii cunosc si au intrarea direct in living, regreta amarnic si unii chiar au facut diferite improvizatii pentu a remedia situatia.


Da ,aveti dreptate si nu am apucat sa trec ca asta deja ar fi prima modificare. Am inteles ca este OBLIGATORIU sa nu intri direct in casa (camera tampon) parca se numeste. Am citit pe aici cateva zeci de pagini si sper ca am invatat cate ceva (eu zic destul de multe) si ca atunci cand voi merge la arhitect sa fiu cat de cat cu lectia invatata. Astept si alte opinii , sfaturi , etc. multumesc anticipat celor care-si rapesc cateva minute sa ne invete si pe noi cate ceva.

#58
Alex_0722876565

Alex_0722876565

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 19.08.2006
Merita sa iau containerul asta din isopan sau mai bine sa contruiesc ceva din OSB ?

-Containerul are urmatoarele probleme usa a fost fortata si necesita cel mai probabil inlocuire ,este posibil sa se poata repara inlocui acele traverse din use.Are 2 geamuri de termopan dar unul este cam spart (astea cred ca se pot inlocui destul de usor). Pretul pentru container este 18mil + 3 mil deplasarea pana la teren ,acolo daca il iau se va pune pe niste borduri de ciment care deja sunt duse pe teren. Containerul ar putea fi folosit pana la ridicarea casei sau chiar si dupa pe post de magazie.Nu ezitam sa-l cumpar daca aveam deja terenul ingradit ...dar cred ca mai dureaza minim 30 zile pana il inchid. De asta si retinerea mea , sa nu ma trezesc cu el devastat complet.  

Cam cat credeti ca merita ,dimeniuni:  6m x 2m x 2.5m

Attached Files



#59
Alex_0722876565

Alex_0722876565

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 19.08.2006
Revin cu intrebarea ...dupa cum am terenul si cum sunt punctele cardinale cum ar trebui sa pun casa , sa zicem dimensiunea 8x10m . Vreau sa pun si eu niste pomi si sa stiu unde-i plantez ... Unde credeti ca ar fi mai bine ...

#60
cheptea1q

cheptea1q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 02.12.2004

View PostAlex_0722876565, on 9th March 2012, 09:05, said:

Merita sa iau containerul asta din isopan sau mai bine sa contruiesc ceva din OSB ?

-Containerul are urmatoarele probleme usa a fost fortata si necesita cel mai probabil inlocuire ,este posibil sa se poata repara inlocui acele traverse din use.Are 2 geamuri de termopan dar unul este cam spart (astea cred ca se pot inlocui destul de usor). Pretul pentru container este 18mil + 3 mil deplasarea pana la teren ,acolo daca il iau se va pune pe niste borduri de ciment care deja sunt duse pe teren. Containerul ar putea fi folosit pana la ridicarea casei sau chiar si dupa pe post de magazie.Nu ezitam sa-l cumpar daca aveam deja terenul ingradit ...dar cred ca mai dureaza minim 30 zile pana il inchid. De asta si retinerea mea , sa nu ma trezesc cu el devastat complet.  

Cam cat credeti ca merita ,dimeniuni:  6m x 2m x 2.5m

Pretul e foarte bun, daca arata bine si pe interior. Cautam si eu asa ceva acum ceva timp si mai jos de 1000 si un pic de euro nu am gasit..am renuntat la idee

#61
Alex_0722876565

Alex_0722876565

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 19.08.2006

View Postcheptea1q, on 1st April 2012, 16:38, said:

Pretul e foarte bun, daca arata bine si pe interior. Cautam si eu asa ceva acum ceva timp si mai jos de 1000 si un pic de euro nu am gasit..am renuntat la idee

Intre timp am gasit altul  :coolspeak:  la 18 mil + drum (drumul se pare ca ma costa 4 maxim 5 mil) ...Asta pare in stare mai buna ...Ce parere aveti merita banii sau celo mai bine faci ceva din OSB sau blana ...costuri la blana sau altceva ?

Pe teren am duse niste borduri de beton (sa pun containerul pe ele) dar inca stau pe ganduri pentru ca nu-l am ingradit terenul ... si mai dureaza cam 1 luna pana se baga curentul stradal. Mi-e frica sa nu-l vandalizeze ...coloratii daca il las in camp ...

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   2.87MB   51 downloads
  • Attached File  2.jpg   2.94MB   45 downloads
  • Attached File  3.jpg   2.93MB   32 downloads
  • Attached File  4.jpg   2.32MB   35 downloads
  • Attached File  5.jpg   2.53MB   51 downloads
  • Attached File  6.jpg   2.18MB   85 downloads

Edited by Alex_0722876565, 02 April 2012 - 13:14.


#62
dannynemo

dannynemo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.05.2011

View PostAlex_0722876565, on 23rd January 2012, 13:16, said:

Multumesc mult pentru sfaturi ...astept in continuare cateva sfaturi legate de:

-Parter + mansarda =100 mp locuibil ( living , bucatatie , spatiu tehnic si 2 dormitoare ideal si 2 wc/bai) sau numai parter .Astept cu mare interes detalii , sfaturi pe chestiunea asta ...Terenul cred ca-mi permite sa fac si numai parter daca ies mai eficient.

Pana acum vad ca 2 persoane si-au exprimat acordul ca cea mai buna varianta este numai Parter.

Am vazut ca sunt cateva persoane pe aici care sigur sunt experte ...si stiu exact care este diferenta :)

Si la fantana o sa fiu atent , de asta nici nu ma grabesc ... nu vreau sa o fac in 3 zile si sa regret 30 ani :)

Nu ezitati sa-mi spuneti parerea voasta ,  nu sunt genul sa ma supar iau ce este mai bun din fiecare mesaj , cu stima Alex.
Draga Alex,
vorba este nu daca sa fie doar parter sau P+M , parerea mea este sa te gandesti cate persoane vor locui in aceasta casa pe durata lunga si foarte lunga.daca ai o familie numeroasa adica parinti sau copii se justifica un p+M, daca insa sunteti doar 2 asa asa veti fi pe timp lung atunci un parter este suficient.  gandeste te si la econimie de curent, instalatii termice etc ( o centrala mai puternica costa mai mult) si la curatenie ( iti sugereaza asta o femeie).
dupa ce te gandesti la asta si decizi atunci incepi s ate joci cu camerele pana le asezi cum iti place. eu asa am facut!

#63
Alex_0722876565

Alex_0722876565

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 19.08.2006

View Postdannynemo, on 25th April 2012, 18:38, said:

Draga Alex,
vorba este nu daca sa fie doar parter sau P+M , parerea mea este sa te gandesti cate persoane vor locui in aceasta casa pe durata lunga si foarte lunga.daca ai o familie numeroasa adica parinti sau copii se justifica un p+M, daca insa sunteti doar 2 asa asa veti fi pe timp lung atunci un parter este suficient.  gandeste te si la econimie de curent, instalatii termice etc ( o centrala mai puternica costa mai mult) si la curatenie ( iti sugereaza asta o femeie).
dupa ce te gandesti la asta si decizi atunci incepi s ate joci cu camerele pana le asezi cum iti place. eu asa am facut!

Mersi pentru raspuns , in casa vor locui maxim 3 pers (2 adulti si copilul 13 ani) dar cred ca in 5/8 ani ... raman maxim 2 :) eu si sotia ... deci nu are rost sa fac 200mp ca poate o gasesc greu ...

In general sunt un tip calculat , nu vreau sa ridic casa sa-mi arat potenta ....vreau ceva eficient si placut.

#64
istelian

istelian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.05.2012

View PostAlex_0722876565, on 21st January 2012, 12:19, said:

Salutari la toata lumea , de ceva timp visez ca mai toti cei care intra pe aici ...la "casa de vis" .Pentru inceput am reusit prima realizare , am cumparat o parcela de 550mp foarte aproape de Craiova (cel care cunosc zona la 4km de Consul).
Am citit o gramada de jurnale , am citit sute de pagini pe aici ...si vreau sa va cer si eu parerea. Vreau sa fac totul cat de cat bine si sa gresesc cat mai putin. O sa atasez si cateva poze pentru o imagine cat mai buna.



-Ma intereseaza sa-mi fac o casa normala ,cred eu undeva in jur de maxim 150mp (70/80mp amprenta la sol) din paginile citite pe aici am inteles ca cea mai buna varianta este parter+ mansarda (cu colturile camerelor de sus putin tesite).
-Inca nu sunt decis daca sa fac sau nu pivnita (am inteles ca costa destul de mult).

Inca nu sunt decis ce proiect sa aleg , dar caut ceva simplu si cochet (vreau sa fie 3 dormitoare , living , 2 bai , bucatarie si spatiu tehnic (pentru centrala).Din ce material caramida poroterm sau BCA ...

Ce parere aveti despre acest proiect:

http://www.catalogde...-alexandra.html

http://www.modele-pr...-Bonus-159.html

Rog mult pe cei care se pricep mai bine sau au mai multe resurse sa-mi recomande si mie cateva proiecte.

Am cateva intrebari:

-Cum credeti ca este cel mai bine sa amplasez casa ,sa beneficiez cat mai bine de soare , de pozitia terenului.
-Unde este bine sa amplasez fantana (si ce fel de fantana recomandati) vecini au fantana la 15m/18m
-Pentru inceput vreau sa fac o baraca/camera (unde sa tin materialele , sa pot sa merg la un gratar , sa poti sa dormi o noapte).Dimensiunile aproximative 5x4

Sa o fac din OSB + zapada , sa o fac din boltari , din BCA ,unde sa o amplasez ....

EU AM PARCELA 11A
Cateva poze:


http://imageshack.us...3/p1070570.jpg/

http://imageshack.us...7/p1070571.jpg/

http://imageshack.us...830/terenl.jpg/


Cum se face frumos afara vreau sa incep micile lucrari (sa fac fantana , WC provizoriu , baraca si sa pun niste pomi)...dar as vrea sa stiu cam cum le pun in plan , cum le ordonez.

Multumesc anticipat celor care vor sa-mi dea un sfat , un link , orice cred ca ma poate ajuta.
salut o sa impart , parte din visul meu  cu tine sper sa iti placa,sant 137mp comerciali-6 pm terasa (131mp)si utili in jur de 85 mp

View PostAlex_0722876565, on 2nd April 2012, 13:10, said:

Intre timp am gasit altul  :coolspeak:  la 18 mil + drum (drumul se pare ca ma costa 4 maxim 5 mil) ...Asta pare in stare mai buna ...Ce parere aveti merita banii sau celo mai bine faci ceva din OSB sau blana ...costuri la blana sau altceva ?

Pe teren am duse niste borduri de beton (sa pun containerul pe ele) dar inca stau pe ganduri pentru ca nu-l am ingradit terenul ... si mai dureaza cam 1 luna pana se baga curentul stradal. Mi-e frica sa nu-l vandalizeze ...coloratii daca il las in camp ...


View Postistelian, on 13th May 2012, 20:53, said:

salut o sa impart , parte din visul meu  cu tine sper sa iti placa,sant 137mp comerciali-6 pm terasa (131mp)si utili in jur de 85 mp

Attached Files



#65
Alex_0722876565

Alex_0722876565

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 19.08.2006

View Postistelian, on 13th May 2012, 20:57, said:

salut o sa impart , parte din visul meu  cu tine sper sa iti placa,sant 137mp comerciali-6 pm terasa (131mp)si utili in jur de 85 mp

Superba casa , bafta daca te apuci sa o construiesti ... eu vreau ceva simplu (lipsa banilor ma obliga sa fiu realist) un dreptunghi clasic dar aranjat cu gust la interior. Inca nu m-am decis ce proiect m-ar avantaja (dupa cum am eu terenul si impartirea camerelor) in functie de soare si teren.

#66
cudroiu

cudroiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.04.2012
Noutati? Ai luat vreo hotarare asupra proiectului?

#67
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 21.03.2012
Am sa pun si eu pe hartie cateva lucruri de care m-am lovit in timpul lucrarilor, sper sa ajute.
- un lucru bun pt trasarea casei, ar fi sa ai terenul inchis. Pe gard poti sa faci marcajul necesar trasarii casei, pt ca vei avea nevoie de acest marcaj si la turanarea elevatiei si la zidirea primului rand de caramizi. Deci trebuie facut cam la un metru si ceva inaltime.
- probabil ca teava de scurgere o vei poza inainte de a se face umplutura parterului. in mod normal va fi adusa undeva intr-un colt. Trebuie lasata o distanta fata de ziduri de min 5 cm, pt a avea loc si tencuiala cind te vei ridica cu scurgerea la verticala. Cotul e mai bine sa fie facut din doua coturi de 135 decat unul de 90 (mai silentios)
- despre intrebarea: cu sau fara mansarda! Si eu am avut aceiasi parere, adica vroiam cu mansarda, dar arhitectul m-a intrebat daca patru randuri de caramida pe cele doua laturi mansardabile ale casei reprezinta o economie care trebuie facuta! Merita?
- fa-ti timp sa stai cu echipa! Chiar daca sunt seriosi, e un mare plus sa te vada acolo. Daca vad ca te mai si pricepi putin, vor avea alta atitudine. Lucrul cu firma, te jupoaie, iar calitatea nu intotdeauna e pe masura. Ramane doar contractul, in care oricum nu trac ce vrei tu.

Daca i-mi mai aduc aminte ceva, am sa mai pun pe hartie! Spor la treaba!

#68
Traian72

Traian72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 03.12.2009

View PostAlex_0722876565, on 2nd April 2012, 14:10, said:

Intre timp am gasit altul  :coolspeak:  la 18 mil + drum (drumul se pare ca ma costa 4 maxim 5 mil) ...Asta pare in stare mai buna ...Ce parere aveti merita banii sau celo mai bine faci ceva din OSB sau blana ...costuri la blana sau altceva ?

Pe teren am duse niste borduri de beton (sa pun containerul pe ele) dar inca stau pe ganduri pentru ca nu-l am ingradit terenul ... si mai dureaza cam 1 luna pana se baga curentul stradal. Mi-e frica sa nu-l vandalizeze ...coloratii daca il las in camp ...



18 mil +5 mil=23 mil

2 mc scandura = 80mp (pereti+plafon)
25buc ecarisat(cusac) 7x5x400 cm
3saci de ciment
0.5mc agregat (balast)
2suluri de carton(bitum)cel mai ieftin
1usa veche
2ferestre
1mc polistiren expandat de2cm
1sul de plasa
1sac de adeplast (pentru polistiren)
1sac de tici
cuie de 10 si 6

dupa calculele mele pana in 20 mil; unde pui ca 80mp scandura se pot folosi la sarpanta(adica minus8mil).
i-ti ieseo baraca cu 2 camere ce insumeaza 21mp
  1camera de locuit 2,5x3 cu 4 paturi din scadura supraetajate(petru muncitori) si ai rezolvat si problema pazei
  1camera2,5x3 pentru scule si materiale marunte
  1hol 2,5x1,5 pentru frigider,aragaz.

#69
Alex_0722876565

Alex_0722876565

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 19.08.2006

View Postcudroiu, on 1st August 2012, 18:22, said:

Noutati? Ai luat vreo hotarare asupra proiectului?

Pentru moment nu am facut mai nimic ,am facut rost de tevi pentru gard, am plantat 6 pomi acolo...si trec din cand in cand sa vad daca apar vecini noi, astept sa vina curentul.Lucrarea se va face de primarie ,totul este aprobat ,licitatia facuta, lucrarea efectiva am inteles ca se face in luna 10.2012,nu stiu din ce motiv au amanat putin lucrarea (unii spun ca s-au facut verificari daca este totul in regula cu licitatia si cu proiectul).  S-au mai vandut in zona parcele dar se pare ca toti asteapta sa vina curentul.

Nu am nici o graba asa ca astept sa se monteze curentul , pe urma fac un gard, wc,baraca si fantana ...restul mai asteapta ca nu sunt fonduri. Oricum cred ca raman decis sa fac ceva maxim 100m numai parter.

Edited by Alex_0722876565, 09 August 2012 - 07:39.


#70
Alex_0722876565

Alex_0722876565

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 19.08.2006
Am gasit cateva proiecte de case numai "parter" pana la urma sper ca raman la varianta asta , constructie maxim 100mp numai parter , am gasit pe net cateva variante. Din cele expuse acum ce va place si ce nu (ce ati modifica si cum) si care credeti ca s-ar potrivi mai bine cu terenul meu. Multumesc anticipat ...Cerinte ce as modifica eu, dormitoarele maxim 12mp ,livingul nu prea mare in jur de 25/27mp ,camera tampon la intrare (sau cum se numeste) ...inca nu stiu daca trebuie sa trec direct in proiect si camera tehnica (pentru centrala) sau este mai bine sa fac constructia lipita de casa pe urma. Va rog mult cateva sfaturi ...

Poze care numai parter:

http://imageshack.us...37/p80plan.jpg/

http://imageshack.us...arter104mp.jpg/

http://imageshack.us...casaparter.jpg/

http://imageshack.us...0/64136360.jpg/

Sau daca stiti pe undeva poze , proiecte, case numai parter in jur de 100mp va rog mult sa-mi lasati si mie pozele aici sau sa-mi spuneti unde le gasesc.

#71
Alex_0722876565

Alex_0722876565

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 19.08.2006
:( Nici o parere despre cele 4 casute ...?

#72
dinpoplaca

dinpoplaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 05.11.2011

View Postjjy, on 6th March 2012, 09:54, said:

fa un hol la intrare. nu intra direct in living. toti cei pe care ii cunosc si au intrarea direct in living, regreta amarnic si unii chiar au facut diferite improvizatii pentu a remedia situatia.
Un hol mare e pierdere de spatiu, parerea mea. Si nu l-as face inchis cu usa, ci sa comunice cu livingul. Cand am fost in romania am fost socat sa vad ca toate casele au camari si camarute cu usi intre ele. Nu exista spatiu deschis care sa curga. totul e fragmentat.
Eu nu o sa am niciodata casa cu etaj. Jos rece, sus cald.
in america nu exista usa la bucatarie, poate de aceea casele par mai mari si par ca au mai mult spatiu inauntru.

Cred ca casa asta( a 3-a) arata cel mai bine, dar as face 2 bai o baie mica de serviciu, doar o chiuveta si un WC (pentru cine vine in vizita) si una mare inclusa in master bedroom.

http://imageshack.us...casaparter.jpg/

Cat despre pozitionare si teren citeste asta ininte sa te apuci de lucru.

Edited by dinpoplaca, 17 August 2012 - 05:37.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate