Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Tricicleta electrica adulti

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
usernamealin

usernamealin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 09.01.2010
Se pot pune 12 magneti pentru cei 36 de poli ai alternatorului sau se desface rotorul si se pun magneti de magnetroane si astfel alternatorul poate fi folosit ca generator, fara a fi nevoie de excitatie. Eu m-am gandit la a folosi un mic alternator pe post de generator de unda, care amplificata sa actioneze unul sau mai multe alternatoare mai mari, pe post de  motoare.

De montat magneti pe rotorul unui motor, am montat de 5-6 ori. Operatia nu este foarte complicata si functioneaza de ceva ani, fara a se simti efectele demagnetizarii.

#20
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007
Materialul din care e facut magnetul are o reluctanta mai mare decat miezul original al rotorului. In plus, esti limitat de valoarea maxima a campului magnetic de magnetizare. La un electromagnet limita e data de catre campul magnetic de saturatie care e cu mult mai mare.
Eu nu zic ca nu merge ca si generator, zic ca nu-i chiar asa de eficient ca si functia de motor, functie la care un alternator de masina este foarte eficient.

Edited by maccip, 14 November 2018 - 21:28.


#21
usernamealin

usernamealin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 09.01.2010
Am inteles, motorul transformat in generator are reluctanta mai mare daca folosesti magneti neodim. Atunci pot folosi un alternator pe post de generator de unda si doua alternatoare pe post de motoare, fara a le mai transforma rotorul. Acesta va fi alimentat din acumulatori.

#22
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007
Pai da, dar tot ce consuma se trece la pierderi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate