Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferaşi: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Interferon sau Entecavir?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
calin_a

calin_a

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.01.2012
Buna seara!
Baiat, 20 ani, HEPATITA CRONICA B
Fizic si psihic  :unsure:
Transaminaze intre limite

Viremie - 210 milioane IU/ml ( 716 mil copii/ml )

Markeri hepatici :
AcHBs si AcHBe - negative
AgHBs - 951
AgHBs interpretare - react
AgHBe - >1000
AgHBe interpretare - react

Markeri tumorali:
AFP - in limite

Fibromax:
FibroTest   - F0 Scor: 0.17  - limita max. 1
ActiTest     - A1        : 0.32
SteatoTest - S0     : 0.13
NashTest   - N0     : 0. 25
AshTest     - H0      : 0.00

Hepatita D - negativ

Am de ales: Interferon (probabil un an)- cu reactiile adverse f. urate pe care le are sau Entecavir pe o f. lunga durata- timp in care nu voi putea avea copii...
Mi s-a propus sa intru intrun Studiu cu interferon, pegasys(adica tot un fel de interferon,nu? ) si inca ceva  :confuzzled:
Studiu!?!?!?! Adica sa fiu un fel de cobai? Primele 5 locuri s-au ocupat dar ar dori sa ma introduca in urmatorii 5  :confuzzled:

#2
reginadealb

reginadealb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 02.01.2012
Te sfatuiesc sa faci PegInterferonul si Ribavirina ! La tineri, reactiile adverse nu sunt deloc violente.
(dureri de cap, stare subfebrila, nas infundat,dureri musculare,oboseala,vertij,irascibilitate -sunt cele mai frecvente)

#3
D1Gi

D1Gi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 14.07.2009
Salut
Sunt unul dintre cei ce au fost infestati cu virus hepatic B si C din cauza unor medici mult mai nesimtiti decat ar putea crede cineva ca ar putea exista; a fost un scandal mediatizat prin ziare si TV; a trecut, noi (cca 200) am ramas cu bolile; am sa-ti raspund in functie de experienta mea si a colegilor mei. In primul rand, eu nu suport sistemul "oameni-cobai"; apoi, despre pegasys, numai de bine; nu vei fi un cobai ci un promotor; treba e ca acest medicament e bun pentru C nu pentru B; eu unul am scapat de hepatita B fara medicamente, leacuri sau alte prostii de prin reclame; pur si simplu printr-un regim alimentar si de efort nu foarte strict, insa constant pentru mult timp. In primul rand am mancat numai natural (am un avantaj in faptul ca locuiesc la tara), am exclus margarina, "delikat"-ul, salamurile sau semipreparatele, in general am cumparat doar zahar, ulei, sau orez; nu piper sau alte condimente; nu carne sau preparate din comert; nu conserve; doar ce am avut in ograda; cand nu am avut, am cautat cea mai amarata baba din sat si de la aceasta am cumparat alimente; nu am mancat prajit iar painea sau mamaliga mi-am facut-o acasa; a durat un an, dar acum am scapat; am trei sau patru luni de cand nu mai am B; poti sa nu ma crezi, insa am acte care dovedesc aceasta. Acum, imi mentin regimul de hrana, rareori mananc o pizza, dar si aia facuta acasa si poate doar o data la doua luni. Si acum capacul: eu sunt pe dializa de trei ani, deci mi-e practic imposibil sa mananc fructe si legume proaspete (care ajuta cel mai mult la anihilarea virusului B ); tu, avand doar boala asta, scapi rapid doar mentinand un foarte bun regim de efort si hrana, deci ai un foarte mare avantaj fata de mine. E posibil sa nu ma crezi, insa pot dovedi asta. Daca e sa-ti dau un sfat sincer, uite: lasa orice medicament deoparte, si impune-ti hrana naturala si multa odihna vreun an; indiferent cat ar costa (daca esti orasean e scump), tot nu e mai scump decat medicamentele si mentinerea ulterioara. Te pot ajuta (doar cu sfaturi) la 0753 039696, din puctul de vedere al celui patit.

Stima !

LE : cele mai ale drq reactii adverse la pegasys sunt cele de neuronale, adica momentul in care esti satul de o viata de rahat si vrei sa te sinucizi, convins ca asta e cea mai buna solutie. Plus ca sunt o gramada de acte si de analize si de drumuri care nu sunt sponsorizate.

Edited by D1Gi, 19 January 2012 - 20:17.


#4
calin_a

calin_a

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.01.2012

View Postreginadealb, on 19th January 2012, 19:42, said:

Te sfatuiesc sa faci PegInterferonul si Ribavirina ! La tineri, reactiile adverse nu sunt deloc violente.
(dureri de cap, stare subfebrila, nas infundat,dureri musculare,oboseala,vertij,irascibilitate -sunt cele mai frecvente)

Multumesc pt. raspuns. Problema este ca eu am deja dureri de cap ( cam de un an de zile), iar de irascibilitate nu mai vorbesc. I-am spus medicului care mi-a recomandat interferonul ca eu deja am stari depresive. Mi-a spus ca daca se vor agrava aceste stari in timpul tratamentului sa ma duc la psiholog...

#5
reginadealb

reginadealb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 02.01.2012

View Postcalin_a, on 19th January 2012, 20:05, said:

Multumesc pt. raspuns. Problema este ca eu am deja dureri de cap ( cam de un an de zile), iar de irascibilitate nu mai vorbesc. I-am spus medicului care mi-a recomandat interferonul ca eu deja am stari depresive. Mi-a spus ca daca se vor agrava aceste stari in timpul tratamentului sa ma duc la psiholog...

Nu te speria ! Iti poti administra medicamente antidepresive pe baza de plante (cele sintetice cresc aminotransferazele,deci sunt interzise) si poti merge,intr-adevar,la psiholog (ori cauti emotii pozitive in hobby-uri,iubita,etc...:)

#6
calin_a

calin_a

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.01.2012

View Postreginadealb, on 19th January 2012, 21:28, said:

Nu te speria ! Iti poti administra medicamente antidepresive pe baza de plante (cele sintetice cresc aminotransferazele,deci sunt interzise) si poti merge,intr-adevar,la psiholog (ori cauti emotii pozitive in hobby-uri,iubita,etc...:)

:)) iubita!?!?!?! din cauza iubitei am slabit 12 kg. anul trecut...9 kg. in primele 6 saptamani dupa despartire :frust:

D1Gi, e tarziu sa te pot suna acum?

American Association for the Study of Liver Disease recommendations for the treatment of chronic hepatitis B (modified from Ref. 7 by permission)
HBeAg HBV DNA ALT Treatment strategy
+  +  ≤ 2 × ULN  Low efficacy with current treatment  
   Observe: consider treatment when ALT becomes elevated  
+  +  > 2 × ULN  IFN-α, LAM, or ADV may be used as initial therapy  
   Endpoint of treatment—seroconversion from HBeAg to anti-HBe  
   Duration of therapy  
   • IFN-α: 16 weeks  
   • Lamivudine: minimum 1 year, continue for 3-6 months after HBeAg seroconversion  
   • Adefovir: minimum 1 year  
   IFN-α non-responders/contraindications to IFN-α→LAM or ADV  
   LAM resistance→ADV  

ULN=upper limit of normal; IFN-α=interferon alpha; LAM=lamivudine; ADV=adefovir; PCR, polymerase chain reaction; ALT=alanine aminotransferase

Sa inteleg ca eu,dupa cum zic americanii, desi am AgHBe: + ; HBV DNA: + dar transaminazele bune , nu ma incadrez la un tratament pe baza de interferon...???

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate